Balýkesir'in Edremit Ýlçesi Yaylaönü Mahallesi'nde yakalanan 15 santimetrelik örümcek, görenleri korkuttu. Halk arasýnda 'et yiyen örümcek' veya 'Sarý Ömer' olarak da bilinen dev örümcek 1 metreye kadar da zýplayabiliyor.

Edremit’in Yaylaönü Mahallesi’nde oturan memur emeklisi, 55 yaþýndaki Mehmet Gizli, örümceðin ayaklarýyla birlikte yaklaþýk 15 santimetre büyüklüðünde olmasýnýn dikkatini çektiðini söyledi. Evinin bahçesinde son bir hafta içinde ayný türden iki örümceði öldürdüðünü, sonuncusunu da canlý olarak yakaladýðýný anlatan Gizli, þöyle dedi:

"Daha önce hiç görmediðim bu büyük öremcekler bahçemde çoðalmaya baþlayýnca internetten araþtýrma yaptým. Bu türün halk arasýnda ’Et yiyen örümcek’ ya da ’Sarý Ömer’ diye bilindiðini, insan yaralanmalarýna ve et döküntülerine neden olduðunu öðrenince korktum. Bu üçüncüyü sað olarak yakalayýp, cam kavanoza koydum Ýlçe Gýda Tarým ve Hayvancýlýk Müdürlüðü’ne götürdüm. Yetkililer örümceði incelediler, bu bölgede bu türe ilk kez rastladýklarýný söylediler. Bana bir tarým ilacý yazýp, bölgeyi bununla ilaçlamamý önerdiler. Oysa bu tür durumlarda ilaçlamayý devletin yapmasýný ya da yöre insanýna ilaç daðýtýlmasý gerektiðini düþünüyorum. Allah’tan çocuklardan önce fark ettim. Ya çocuklarým, eþim benden önce görüp örümceðe dokunsalardý. Düþünmesi bile korkunç."

1 METRE ZIPLAYABÝLÝYOR
Biyolog Aþýr Altýnöz, örümcek görünümlü bu canlýnýn halk arasýnda ’bög’, ’bügu’ olarak adlandýrýldýðýný, bilimsel olarak ’Solifugae’ olarak örümceðimsiler sýnýfýndan bir eklembacaklý olduðunu söyledi, "Genellikle gece karanlýðýnda ortaya çýkarlar. Sýcak ve kuru arazilerde yaþarlar. Gündüz pek hareket edemezler. Bir metreye kadar zýplayabilen türleri vardýr. Çok saldýrgan yapýlarý vardýr. Güçlü çene yapýsý nedeniyle et parçasýný dahi koparýyorlar. Daha çok kelebek, fare, kuþ leþleriyle beslenirler" diye konuþtu.

Edremit Ýlçe Gýda Tarým ve Hayvancýlýk Müdürlüðü yetkilileri ise, kendilerine getirilen canlýnýn fotoðraflarýnýn çekildiðini, araþtýrma aþamasýnda olduklarýný belirttiler. Baþvuru yapan kiþinin de bahçesinde görülen bu örümcek için kendisine bir reçete hazýrladýklarýný, uygulamasýný istediklerini, konuyu araþtýrdýklarýný söyledi.

Emekli Mehmet Gizli, örümceðin ayaklarýyla birlikte yaklaþýk 15 santimetre büyüklüðünde olmasýnýn dikkatini çektiðini söyledi. Evinin bahçesinde son bir hafta içinde ayný türden iki örümceði öldürdüðünü, sonuncusunu da canlý olarak yakaladýðýný anlatan Gizli, "Daha önce hiç görmediðim bu büyük örümcekler bahçemde çoðalmaya baþlayýnca internetten araþtýrma yaptým.
Bu türün halk arasýnda 'et yiyen örümcek' ya da 'Sarý Ömer' diye bilindiðini, insan yaralanmalarýna ve et döküntülerine neden olduðunu öðrenince korktum" dedi.

Biyolog Aþýr Altýnöz, bilimsel olarak 'Solifugae' olarak örümceðimsiler sýnýfýndan bir eklembacaklý olduðunu söyledi, "1 metreye kadar zýplayabilirler çok saldýrgan yapýlarý vardýr. Güçlü çene yapýsý nedeniyle et parçasýný dahi koparýyorlar" dedi. Bahçe ilaçlandý.