Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Phone 43 Peygamber Efendimiz`in Hanımlara 100 Vasiyeti

(1.Vasiyet) Cennete Koyacak Güzel Ameller İşleyin

Muaz bCebel (ra) şöyle riavyet ediyor:
    Peygamber aleyhisselam ile bir seferde bulunuyordumBir gün sabahleyin onun yanında beraber ve yürüyordukKendisine dedim ki:
    -Ey Allah`ın Resulü, bana cehennemden uzaklaştıran ve cennete koyan bir iş haber verAllah`ın Peygamberi buyurdular ki:
    -Bana büyük bir şeyden sordunAncak Allah`ın kolaylaştırdığı kimseye o, kolaydırŞöyle ki: Allahà ibadette bulunur, ona hiçbir şeyi ortak koşmasın, namazı devamlı olarak kılar, haccını da eda edersinVe ilave ederek:Sana hayır kapılarını gösteriyim mi? Oruç, günahlardan koruyucu bir ibadettirSadaka, suyun ateşi söndürdüğü gibi gnahların ateş azabıbı söndürürKişinin, gecenin tenha vaktinde kıldığı namaz, Salih kulların alametidirSonra Resulullah aleyhisselam:
    -“Çok ibadet etmekten, ( o kimselerin) vücudları yatakalrdan uzak kalır:Korkak ve ümid ederek Rablerini yalvarırlar, verdiğimiz rızıklardan başkalarına veririler, yaptıklarına karşılık olarak, onlar için gizlenen müjdeyi bilen olmaz” Mealindeki (Secde Suresi) Ayet-i Kerimeyi okuduBundan sonra buyurdular:

-Sana işin başını, temel direğini ve zirvesini söyleyim mi?
    -Söyle ey Allah`ın Resulü dedimBuyurdular ki:
    İşin başı İslam, temel direği namaz, zirvesi de cihad`dır (Allah`ın dininin yayılması için çalışmaktır) Bundan sonra buyurdular ki:
    -Bunların hepsini koruyan şeylerin ne olduğunu haber vereyim mi?
    -Haber ver, Ey Allah`ın Resulü dedim
    Bunun üzerine eli ile dilini işaret ederek:
    -Bunu yani dilini koru, buyurdularBunun üzerine:
    -Konuştuklarımız ile mesul tutulur muyuz, ey Allah`ın Resulü? Diye sordum
    -Allah, Allah, ey Muaz! Dillerinin ettiğinden başka bir şey insanları cehenneme atar mı? Yani çoğu defa insanı felakete götüren dilinin yaptıklarıdır, buyurdu(Tirmizi)

2Vasiyet) Sakın Namazı terk etmeyin

Hazreti Hüseyin (ra) henüz süt emmekte iken hastalanmış ve sabaha kadar uyumamıştıSabaha doğru biraz uyur gibi olmuş, Hazreti Fatıma Validemiz de vakitten istifade ederek, sabah namazını kılıp yatmışlardıMescid-i şerifte sabah namazını kıldıran Resulü Ekrem Efendimiz, adeti üzere kızı Fatıma`nın saadetli evine teşrif etmişlerdiHazreti Fatıma`yı uyur vaziyette görünce; onu sabah namazını kılmadan yatmış sanarak:
    -Ey kızım Fatıma, Peygamber kızıyım diye sakın namazı terk etme! Beni hak peygamber olarak gönderen Allah`a yemin ederim ki, namazını vaktinde kılmadıkça; cennete gireceğini zannetme, buyurmuşlar ve namazın hiçbir suretle ihmal edilemeyeceğini beyan buyurmuşlardır
    Ondan sonra Hazreti Fatıma:
    -Canım babacığım, sabaha kadar uyumadımSabah namazını kılıp da yattım, deyince Peygamber Efendimiz:

-Müjdeler olsun sana ey kızım Fatıma, Ahirette böyle sıkıntılar görmeyeceksin, buyurdular

3Vasiyet) En Faziletli Kadınlardan Olun

Ebu Ümame (ra)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
    -“Mü`min, Allah`a takvadan sonra en ziyade Saliha bir zevceden hayır görürBöylesi bir kadına emretse itaat ederOna baksa sürur duyar, bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse, kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır, kadınında ayrılıp uzak bir yere gitse, kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur

4Vasiyet) Kocalarına Eziyet Veren Kadınlardan Olmayın

Ebu Ümame (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam`a bir kadın geldi, yanında iki çocuğu vardıKadın bunlardan birini sırtına almış, diğerini de yediriyorduAleyhissalatu vesselam onu görünce (taktirlerini) şöyle ifade buyurdular:
    -“(Kadınlar çocuklarını karınlarında) taşırlar, doğururlar ve onlara merhamet beslerlerBunlar bir de kocalarına eziyet vermezler ve namazlarını kılarlarsa cennete girerler” buyurmuşlardır

(5Vasiyet) Sadaka Verin

Cabir (ra)`ten şöyle anlatılır:
    Peygamberimiz aleyhisselam ile Bayram namazında bulundun da, ezan ve kamet okumadan, hutbeden önce namaza başladıSonra Bilal (ra)`e dayanarak hutbe okumak için kalktıVe takvayı emrederek Allah`a taat ve ibadete teşvik etti ve insanlara vaz-u nasihatte bulunduSonra, Mescidin gerisinde bulunan kadınlara geldi ve onlara da vaz-u nasihat ederek:
    -Sadaka veriniz, çünkü çoğunuz cehennem yakacağısınız!, deyince kadınların hayırlılılarından, yanakları al biri kalktı ve:
    -Ey Allah`ın Resulü; neden çoğumuz cehennem yakacağı oluyoruz, dedi
    Peygaberimiz aleyhisselam bana cevaben şöyle buyurdu:
    -“Çünkü, siz çok çok şikayet eder ve kocanızın nimetlerini örter, görmesiniz”

Bunun üzerine kadınlar ziynetlerinden küpelerini ve yüzklerini Bilal`in elbisesine koyarak sadaka vermeye başladılar

(6.Vasiyet) Nimetlere Küfretmeyin

İbni Abbas (ra) anlatıyor:
    Peygamber aleyhisselam zamanında güneş tutulmuştuAllah`ın Resulü namaz kılıp uzun uzun kıyamda kaldı
    -Muhakkak güneş ile ay Allah`ın ayetlerinden birer ayettirHiç bir kimsenin ölümü ve yaşaması için tutulmazlar; şu halde tutulduklarını görünce Allah`ı zikrediniz
    İnsanlar dediler ki:
    -Ey Allah`ın Resulü, durduğun yerde bir şey almaya uzanmış oldun mu, sonra da irkilip geri çekildiğini gördük
    Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Kati olarak cenneti gördüm de, bir salkım üzüm yakaladımKoparmaya Muaffak olsaydım, dünya durduğu sürece ondan yiyebilecektinizBana cehennem de gösterildiŞu anda gördüğüm manzaradan daha kötü bir manzara görmedimCehennemdekilerin çoğunu da kadınlardan gördüm, buyurdu
    -Ey Allah`ın Resulü, ne sebeple onların çoğu kadınlardandır? Diye sordularPeygamberimiz aleyhisselam
    -Küfürleri sebebiyle, cevabında bulundu
    -Allah`a mı küfrediyorlar? Diye yine sordular
    Peygamberimiz aleyhisselam:
    -“Kocalarına ve kendilerine yapılan nimete küfrediyorlar; onlardan birine dünyayı versen, yahud ömrü boyunca iyilikte bulunsan, yine senden hoşlarına gitmeyen bir şey görünce, senden hiçbir zaman hayır görmedim, derler” buyurdu(Buhari, Mülslim, Nesei)

7Vasiyet) Zekatınızı verin

Ebu Hüreyre (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın zekatını vermeyenler hakkında şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Kim Allah kendisine mal vermiş de zekatını vermemişse, zekatı verilmemiş
    olan o malı, kıyamet gününde, iki gözü üzerinde iki siyah nokta bulunan
    korkunç ve zehirli erkek bir yılan suretine konulur ve bu korkunç yılan
    kıyamet gününde mal sahibinin boynuna sarılırSonra, ağzı ile sahibinin
    çenelerini iki tarafından yakalar ve:
    -Ben senin malınım, ben senin hazinenim! Der
    Peygamberimiz aleyhisselam bunu anlattıktan sonra Al-i İmran Süresinden şu ayet-i kerimeyi okur:

-Sakın Allah`ın kendilerine ihsan buyurduğu nimetlerden başkasına
    vermekte bahillik gösteren kimseler bunun kendileri hakkında hayırlı
    olduğunu zannetmesinler, aksine bu onlar hakkında bir şerdirBahillik
    yaptıkları şey, kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktı
    (Buhari,Müslim,Ebu Davud,Tirmizi,Nesei)

8Vasiyet) Kul Borcu İle Ölmeyin

Cabir (ra) şöyle anlatır:
    Resulullah Aleyhisselam üzerinde borç bulunduğu halde ölen kimsenin, cenaze namazını kılmazdıBir cenaze getirilince,
    -Ölen kişinin borcu var mı? Diye sordu
    -Evet, iki dinar borcu var, dediler de, Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Arkadasınızın cenaze namazını kılın! Buyurdu ve kendisi kılmak istemediEbu Katade:
    -“O ,ki dinar borcu ödemeyi ben üzerime alıyorum” deyince, Allah`ın Resülü de cenaze namazını kıldı
    Allah, Peygamberine fetihler müyesser kılıp bereket meydana gelince, Resulullah aleyhisselam;
    -“Ben her mümine kendisinden daha yakınımKim ölüp de borç bırakırsa, onun borcunu ödemek benim üzerimedirMal bırakanın malı ise mirasçılarınındır” Buyurdu( Buhari, Müsşim, Ebu Davud,Tirmizi,Nesei

(9Vasiyet) Hayvanlara da Merhametli Davranın

Ebu Hüreyye (ra) Peygamber aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatır:
    -Bir yolcu, yoluna devam ederken, çok susamıştıBir kuyua rastladıİnip ondan su içtiÇıktığında bir de baktı ki, ziyadesiyle susamış bir köpek dilini çıkarıp susuzluktan toprağı yiyiyorYolcu:
    -Bu köpek de biraz önce benim olduğum halde ki gibi, çok susamış, ded, ve onu suladıAllahü Teala da bu kişinin yaptığını makbul sayarak günahlarını mağfiret buyurduAshabı Kiram dediler ki:
    -Ey Allah`ın Resulü! Hayvanlara yaptığımız iyilikte ecir, ücret var mıdır?Peygamber aleyhisselam şöyle buyurdu:
    -Her canlı ciğer taşıyan hayvana yapılan iyilikte ecir, ücret vardır
    (Buhari, Müslim)

(10Vasiyet) Koca Hakkı Üstündür

Kays bin Saad (ra) anlatıyor:
    Hireye geldim, oradaki halkı, başkalarına üstün tutan bir İranlıya secde eder halde gördüm ve “Allah`ın Resulü bu secde edilmeye herkesten daha layıktır” dedimSonra gelip bunu Peygamberimiz aleyhisselamın kendine anlatınca, Allah`ın Resulü şöyle buyurdular:
    -Ne dersin, bir kabre uğrarsan ona secde eder misin? Dedim ki:
    -Hayır etmemPeygamberimiz aleyhisselam:
    -Şu halde bunu asla yapmayınBir insanın başka bir insana secde etmesini emretseydim, Allah`ın, hanımları üzerinde kocalarına verdiği haktan dolayı, hanımların kocalarına secde etmelerini emrederdim, buyurdular
    (Ebu Davud,Hakim,Tirmizi)

Kullanıcı Bilgi Menüsü

11Vaiyet) Hz Fatıma`yı (ra) Örnek Alın

Hz Ali (ra) anlatıyor:
    Fatıma (ra)`nın el değirmeni ile un öğütmekten elleri acıyorduBu acıdan dolayı, bir hizmetçi ihtiyacını arzetmek maksadıyla, Peygamberimiz aleyhisselama şikayette bulunmaya geldiResulullah aleyhisselama un geldiğini de haber almış, fakat bu undan kendisine bir hisse düşmemiştiBu hususu Hz Aişe (ra)`ya söylediAllah`ın Resulü eve gelince Aişe (ra) meseleyi kendilerine bildirdiBunu üzerine Peygamberimiz aleyhisselam bize geldiBiz yatmış bulunuyordukGeldiğini görünce kalkmaya başladıkResulullah aleyhisselam:

-Yerinizde kalınız buyurdu ve Fatıma ile benim aramda oturduAyağı karnıma değmişti de serinliğini hissediyordum
    Hemen buyurdular ki:
    -İstediğinizden daha hayırlısını size haber vereyim mi? Yatmaya gittiğiniz vakit 33 defa Sübhanellah, 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allahüekber deyinBu, sizin için istediğiniz hizmetçiden daha hayırlıdır
    (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
    12Vasiyet) Hastalık Günahları Döker

Abdullah (ra) anlatıyor: Allah`ın Resulünün huzuruna girdimÇok ızdırablı bir hali vardıDedim ki:
    -Ey Allah`ın Resulü! Sıtma hastalığın çok şiddetli
    -Evet ben hastalandığım vakit duyduğum ızdırap iki kat olup sizden iki kişinin duyduğu ızdırap derecesindedir, buyurdularDedim ki:
    -Bu belki sana iki kat ecir sağlamak içindirBuyurdular ki:
    -Evet, söylediğin gibidirBelaya uğrayan, bir diken ve bundan fazla bir şey kendisine isabet eden bir Müslüman yoktur ki, bu sebepten dolayı ağaç yapraklarının döküldüğü gibi, Allahü Teala onun günahlarını bağışlamasın(Buhari, Müslim)
    13Vasiyet) İnsanlara Yardım Edin

Ebu Hureyye (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Allahü Teala kıyamet gününde şöyle buyuracaktır:
    -Ey insanoğlu! Ben hasta olmuştum da sen ziyaretime gelmemiştinİnsanoğlu:
    -Ey Rabbim! Ben senin ziyaretine nasıl gelirdim ki, Sen alemlerin Rabbisin, diyecektiAllahü Teala:
    -Bilmiyor muydun ki, hasta kulumun ziyaretine gitseydin benim ricamı ve ecrimi o hasta kulumun yanında bulacaktın, buyuracaktırYine Allahü Teala:
    -Ey insanoğlu! Bana yedirmeni istemeştim de, sen bana bir şey yedirmemiştinİnsanoğlu, sen alemlerin Rabbisin, diye cevap verecektir
    Allahü Teala:
    -Bilmiyor muydun ki, filan kulum kendine bir şey yedirmeni istemişti de, sen ona yiyecek bir şey vermemiştinEğer ona yiyecek bir şey vermiş olsaydın, bunun ecrini bende bulacaktın, buyuracaktırYine Allahü Teala:
    -Ey insanoğlu! Senden su istemiştim de sen bana su vermemiştin, buyuracaktırİnsanoğlu da:
    -Ey Rabbim, ben sana nasıl su vereyim ki, sen alemlerin Rabbisin, diyecektirAllahü Teala:
    -Filan kulum senden su istemişti de sen ona su vermemiştinEğer vermiş olsaydın, bunun sevanını bende bulacaktın, buyuracaktır(Müslim)

14Vasiyet) Tebareke Suresini Okursanız, Kabir Azabı Görmesiniz

İbni Abbas (ra) anlatıyor:
    Resulllah aleyhisselamn sahabilerinde birisi, bilemyerek çadırını bir mezarın üzerine kurduBir de baktı ki; mezarın içinde bulunan kişi “Tebarekellezi biyedihil mülk” suresini okuyorMezarda ki insan sureyi bitirdikten sonra, bu sahabi kalkıp Peygamberimiz aleyhisselamın huzuruna geldi ve :
    -Ey Allah`ın Resulü! Farkına varmadan bir kabir üzerine çadır kurdumBir de mezar içindeki insanın “Tebarekeyi sonuna kadar okuduğunu duydum diye anlattı
    Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
    -O süre koruyucudur, o süre kurtarıcıdır; kabir azabından kurtarır(Tirmizi)

15Vasiyet) Amel Niyete Göre Değerlendirilir

Ümmü Kays (ranha) Mekke`nin hem güzel hem de varlıklı kadınlarından biri idiBir adam kendisi ile evlenmek teklifinde bulunduÜmmü Kays (ranha) bu teklifi, adam kendisi ile Medine`ye hicret etmek şartı ile kabul ettiÜmmü Kays (ranha) Muhacirlerle beraber, Allah ve Resulünün rızası ile Medineye hicret edince, bu adam da onunla evlenmek isteği ile Ümmü Kays`a uyarak hicret ettiAncak adam bu hicretini Allah ve Resulünün rızası için yapmış gibi gösteriyorduHazreti Ömer`in bildiğine göre, bu sebepten dolayı Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:
    -Ameller niyete göredirKişiye ancak niyetinin karşılığı verilirKimin hicreti Allah Ve Resulü için ise, hicreti Alla`a ve ResulünedirKimin hicreti de elde edeceği bir dünyalık, veya evleneceği bir kadın ise, o kimsenin de hicreti o kadınadır(Buhari, Müslüm, Ebu Davud, Tirmizi, Nesef)

16Vasiyet) Yaptığınız İyiliği Gizli Yapın

Enes (rz) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Allahü Teala yeri yarattığı zaman yer hareket edip duruyorduBunun üzerine dağları yarattıDağları yer yüzüne oturtunca, yer karar bulduMelekler dağların şiddetine hayret ettiler:
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında dağlardan daha kuvvetli olanı var mı? Diye sordularAllahü Teala da:
    -Evet, demir diye cevap verdiMelekler de bu defa :
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların içinde demirden daha kuvvetli olanı var mı? DedilerAllahü Teala:
    -Evet, ateş buyurduBunun üzerine melekler:
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında ateşten daha kuvvetlisi var mı? DedilerAllahü Teala:
    -Evet, rüzgar var buyurduMelekler de bu defa da:
    -Ey Rabbimiz, yarattıkların arasında rüzgardan daha kuvvetli olanı var mı? Diye sordular
    -Allahü Teala da buna cevap olarak şöyle buyurdu:
    -Evet var, sağ eli ile sadaka verirken bunu sol elinden gizleyerek veren Ademoğlu daha kuvvetlidir(Tirmizi)

17Vasiyet) Anaya İyilik En Öndedir

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor:
    Adamın biri:
    -Ey Allah`ın Resulü, insanlardan kendisine iyi muamele yapmama en layık olan kimdir? Diye sordu
    Peygamberimiz aleyhisselam da:
    -Anan, sonra anan, sonra yine anan; bundan sonra da babandır
    Bunlardan sonra sırasıyla akraba ve taalukatından sonra en yakın olan kimsedir, buyurdu

18Vasiyet) Çocuklara Şefkatli Davranın

Ebu Hureyre (ra) şöyle anlatıyor:
    Peygamberimiz aleyhisselam, torunu Hazreti Hasan`ı öptüYanında da sahabilerden Akra bin Habis Teymi oturmaktaydı
    Akra:
    -Benim on tane evladım var, bunlardan hiç birini öpmedim, dedi
    Peygamberimiz aleyhisselam kendisine baktı ve:
    -Şefkat ve merhamet göstermeyen kimseye, Allah da kendi rahmetini ihsan etmez, buyurdu(Buhari, Ebu Davud,Tirmizi)

(19Vasiyet) Öfkenize Hakim Olun

Abdullah (ra)`ten şöyle anlatılıyor:
    -İçinizde kimi “rekup” sayarsınız? Diye sorduBiz:
    -Evladı olmayan kimseyi, diye cevap verdik
    -Hayır, “rekup” öyle kimse değildirAsıl “rekup” ahirette evlad göndermemiş, yani hiçbir evladı vefat etmemiş olan kimsedir, buyurdu
    Sonra:
    -Güreşte en çok galip kimi sayarsınız) diye sorduBiz:
    -Sırtı yere gelmeyen pehlivanı, dedikPeygamberimiz aleyhisselam:
    -Hayır, öyle değildirAsıl, öfkelendiği zaman nefsine hakim olan kişi, en çok galip gelen ve sırtı yere düşmeyen pehlivandır, buyurdu(Müslim, Ebu Davud)

20Vasiyet) Zikir Meclislerine, Zikre Devam Edin

Ebu Hureyre (ranh), Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Allahü Teala`nın bir kısım melekleri vardır ki, onlar yollarda gezer, zikir ve ibadet meclislerini ararlar
    Zikir ve ibadetle meşgul olan bir topluluk gördüler mi:
    -Gelin, burada aradığınızı bulursunuz diye birbirlerine çağırırlarBunun üzerine dünya semasına melekler toplanıp kanatları ile onları kuşatırlarSonra kullarının hallerini en iyi bilen Rableri, meleklere sorar:
    -Kullarım ne diyor? Melekler:
    -Seni tespih ediyorlar, tekbir ediyorlar, hamd ve tazimde bulunuyorlarAllahü Teala:
    Onlar beni gördüler mi? Diye sorarlarMelekler:
    -Hayır, seni görmediler, derlerAllahü Teala:
    -Beni görmüş olsalardı nasıl olurdu? Diye sorarMelekler:
    -Seni görmüş olsalardı, daha çok ibadet eder, daha çok tazim ve tespihte bulunurlardı, diye cevap verirlerAllahü Teala:
    -Benden ne diliyorlar? Diye sorarMelekler:
    -Cenneti diliyorlar derlerAllahü Teala:
    -Onlar cenneti gördüler mi? Diye sorarMelekler:
    -Hayır, vAllahi ey Rbbimiz, görmediler, derlerAllahü Teala:
    -Görmüş olsalardı, iştiyakları daha çok olur, arzuları daha şiddetli olur, rağbetleri daha büyük olurdu, derlerAllahü Teala:
    -Onlar neden bana sığınıyorlar? Diye sorarMelekler:
    -Cehennemden sığınıyorlar, derlerAllahü Teala:
    -Onlar cehennemi gördüler mi? Diye sorarMelekler:
    -Hayır, vAllahi görmediler, derlerAllahü Teala:
    -Görmüş olsalardı nasıl olurdu? Diye sorarMelekler:
    -Görmüş olsalardı, ondan daha çok kaçarlar, daha çok korkarlardı, diye cevap verirlerAllahü Teala:
    -Siz şahid olun ki, onları mağfiret ettim, buyurur
    Meleklerden birisi:
    -Mecliste bulunan filan kişi onlardan değildirKendisinin bir işi sebebiyle oraya gelmiştir, diye söylerAllahü Teala:
    -Oralar zikir ve ibadet meclisidir; yanlarına gelip oturan kimse de oradakilerin sebebi de ile saadete ere buyur(Buhari,Müslim,Tirmizi)

Kullanıcı Bilgi Menüsü

21Vasiyet) İki Cihanda İyilik İsteyin

Enes (ra) şöyle anlatıyor:
    Peygamberimiz aleyhisselam Müslümanlardan hasta olan bir kimsenin ziyaretine gitmiş idiHasta o kadar zayıflayıp küçülmüştü ki, adeta bir civciv gibi olmuştuPeygamberimiz aleyhisselam kendisine:
    -Bir şey için dua eder veya Allah`tan dilermiydin? Diye sorduAdam:
    -Evet, “Ey Allah`ın bana ahirette vereceğin cezayı dünyada ver!” derdim, diye cevap verdi
    Bunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Sübhanellah, yapamazmıydın, yahut beceremezmiydin “Ey Allah`ım bize dünyada ve ahirette iyilik ver, bizi cehennemden koru!” deseydin ya buyurduSonra Allah`ın Resulü bu kimseye dua etti; Allahü Teala da sıhhatini bağışladı(Müslim,Tirmizi)

22Vasiyet) Dertlerin Devası Vardır, Ona Sarılın

Ebu Said (ra) şöyle anlatıyor:
    Peygamberimiz aleyhisselam bir gün mescide girdi ve orada Ensar`dan Ebu Ümame denilen adama rastladı da, kendisine:
    -Ey Ebu Ümame! Ne diye namaz vaktinin dışında seni mescide oturur halde görüyoruö? Diye sordu
    Ebu Ümame:
    -Beni saran dertler ve borçlar yüzünden ey Allah`ın Resulü, dedi
    -Sana bir dua öğretiyim mi ki, bunu okuduğun zaman, Allah derdine deva verir, borcunu ödettirir? Buyurdu
    Bunu üzerine ben:
    -Öğret, ey Allah`ın Resulü, dedim
    -Sabah ve akşam şu duayı oku! Buyurdu
    “Allahümme inni euzü bike minel cübni vel buhli ve minel aczi vel keseli ve min galebetiddeyni ve kahrirrical” “Ey Allah`ım, kederden,dertden aczden, ve tenbellikten, korkudan ve cimrilikten, borcun üstelenmesinden ve ricalin kahrından sana sığınırım!”
    Ebu Ümame diyor ki: Bunu okudum, Allah hem derdimi giderdi, hem de borcumu ödetti(Ebu Davud)

23Vasiyet) Allah`ın Merhameti Çok Büyüktür

Hz Ömer (ra)`ten şöyle anlatılır:
    Peygamberimiz aleyhisselama bir kısım esirler getirildiAralarında bir kadın esir, bir şeyi arar halde telaş içeresinde koşuyorduEsirlerin arasında bir çocuğu bulur bulmaz onu bağrına bastı ve emzirmeye başladı
    Bunun üzerine Paygamberimiz aleyhisselam:
    -Bu kadının evladını ateşe atmasını düşünebilir misiniz? Diye sordu
    Biz de:
    -Hayır, vAllahi, atmamaya gücü yettikçe atmaz, dedik
    -İşte Allahü Teala, bu kadının çocuğuna karşı olan merhametliliğinden kullarına karşı daha merhametlidir, buyurdu(Buhari, Müslim)

24Vasiyet) Şeytana Sövmeyin

Ebu Melih (ra)`den şöyle anlatılıyor:
    Bir adam dedi ki, Allah`ın Resulünün terkisinde idimHayvanın ayağı surçtüBunun üzerine ben de:
    -Şeytan helak olsun! Diye söyledim
    Peygamberimiz aleyhisselam da buyurdular ki:
    -“Şeytan helak olsun” demeZira böyle söylediğin zaman, şeytan o kadar kabarır ki koca bir ev gibi olur ve “Bu işi ben yaptım” der “Bismillah” de ki, böyle söylediğin zaman, şeytan sinek miktarı oluncaya kadar küçülür
    (Ebu Davud, Nesei)

(25Vasiyet) Kelime-i Şehadetin Ağırlığı Çok Fazladır

Abdullah bin Amr (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatıyor:
    Muhakkak ki, Allahü Teala, ümmetim içerisinden bir adamı kıyamet gününde bütün halkın huzurunda kurtaracaktırO kimsenin önüne doksan adet amel sahifesi serecektir ki, onun her sahifesi gözün görebildiği kadar uzun olacaktır
    Allah bu adama:
    -Bunlardan inkar ettiğin bir şey var mı? Amelleri kaydeden katiplerim haksızlık etti mi? Diye soracaktırAdam:
    -Hayır, haksızlık etmediler, ey Rabbim, diyecektirAllahü Teala:
    -Bunlar için söyleyeceğin bir özrün var mı? DerAdam:
    -Hayır, bir özrüm yok, ey Rabbim, diyecektirAllahü Teala:
    -Evet, bunlardan hepsi doğru, ancak senin bizim nezdimizde bir iyi amelin vardırBugün sana asla haksızlık yapılmayacaktır, buyuracaktırBunun üzerine içerisinde “Eşhedü enla ilahe illAllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasülühü,” yazılı olan bir tezkere çıkarılacak ve Allahü Teala kendisine:
    -Amellerin tartılmasına hazır ol! DiyecektirAdam:
    -Ey Rabbim, bu kadar sahifeler yanında bu tezkere ne kıymet ifade eder ki? Diye soracaktırAllahü Teala:
    -Sana kat`iyetle haksızlık edilmeyecektir, diye cevap verecektirSonra o tezkere terazinin bir kefesine, sahifeler de diğer kefesine konulacak ve neticede sahifeler hafif, tezkere ise ağır gelecektirZira Allah`ın ismi ile tartılan hiçbir şey, onun isminden daha ağır gelemez!(Tirmizi)

26Vasiyet) Allah`tan Ümit Kesmeyin

Ebu Hureyre (ra) Peygamberimiz aleyhisselamın şöyle buyurduğunu anlatır:Cehennem ateşine giren kimselerden iki kişi şiddetli bir şekilde feryad ettiBunu üzerine Allahü Teala:
    -Çıkarın şunları! Diye emir buyurduÇıkarılınca kendilerine:
    -Neden feryadınız şiddetlendi? Diye sorduOnlar:
    -Bize merhamet edersin, diye böyle yaptık, diye cevap verdiler
    Allahü Teala:
    -Benim size rahmetim, gidip kendinizi önceden bulunduğunuz ateşin içersine atmanızdır, buyurdu
    Dönerler ve bunlardan birisi, kendini tekrar ateşe atarAllahü Tealada, kulu emrine uyduğu için ateşi soğuk ve selamet kılarDiğeri ise yerinde durur ve kendini tekrar ateşe atmazAllahü Teala kendisine:
    -Niçin arkadasının attığı gibi, sen de kendini ateşe atmadın? Diye sorarAdam:
    -Ey Rabbim, muhakak ki ben, ateşten çıkarıldıkan sonra tekrar beni oraya atmayacağınızı ümid ve niyaz ederim, diye cevap verir
    Bunun üzerine Allahü Teala:
    -Niyaz ve ümidim kabul olmuştur,buyurur ve Rablerinin rahmeti ile ikisi de cennete girerler(Tirmizi)

27Vasiyet) Evlat acısını sabredin

Bir kadın, Peygamberimiz huzuruna gelerek:
    -Ya Resulullah! Benim üç çocugum vefat ettiDua et de cennete gireyim, dediKadının bu sözlerini dinleyen Resulü Ekrem Efendimiz:
    -Sen zaten cennette yerini hazırladın, buyurdular

28Vasiyet) Erkekle Kadın Arasında Sevap Müşterektir

Esbabın büyüklerinden hanım sahabi Hz Esma (ra) Peygamberimizin huzuruna çıkarak şunları söyledi:
    -Ya Resulullah! Anam, babam sana feda olsunBen Müslüman kadınlarını temsilen huzurunuza geldimHak Teala sizi erkek ve kadınlara peygamber olarak göndermiştirBiz artık sizin yolundayız, size inandık, iman ettikBiz evimizin dört duvarı arasındayız, dışarı çok az çıkabiliyoruzErkekler ise, Cuma namazı, cenaze namazı, bayram namazı kılarlarEn büyük ibadet olan cihat ederlerBiz ise bunlardan mahrunuzBiz hep evde çocuklarımızla meşgul olur, kocalarımızın elbiselerini dikeriz, yemek yapar, evin temizliği ile uğraşır onların rahat etmesi için elimizden geleni yapmaya çalışırızKocalarımızın yaptığı ibadetten bize de bir hisse var mı? Yoksa biz onların kazandıkları sevaptan mahrum mu oluyoruz? Dedi
    Efendimiz memnun olmuşlardıOrada bulunan Eshaba dönerek:
    -Siz bu zamana kadar din hususunda bir kadının böyle konuştuğunu duydunuz mu? Diye sordularEshap:
    -Ya Resulullah, bizim aklımızdan bile geçmiyordu ki bir kadın gelsin de böyle güzel şeylerden sual etsin, dediler
    Efendimiz (sav) Hz Esma (ra)`ya dönerek:
    -Ey Esma! Eğer bir kadın kocasını razı ederek onun gönlünü hoş tutar, kadınlık vazifelerini yerine getirirse, işte o kadın kocasının her kazandığı sevaba ortaktır, buyurdular
    O büyüklerin her hali bizlere bir ikaz mahiyetini taşırNe mutlu o kadına ki kocasını razı etmiş ve onun yaptığı sevaplara ortak olma bahtiyarlığına erişmiş

29Vasiyet) Yemekte Besmeleyi Unutmayın

Hazreti Aişe (ranha) anlatıyor:
    Resululluh aleyhisselam sahabilerinden altı kişi beraber yemek yiyorduBu arada bir Arabi geldi ve iki lokma yediBunun üzerine Peygamberimiz aleyhisselam:
    -Eğer şu Arabi besmele ile yemiş olsaydı yemek hepinize yeterdi, buyurdular
    Yine, Ümeyye bin Mahşi (ra)`dan:
    “Peygamber Aleyhisselam oturuyordu, bir adam da yemek yiyorduBesmele çekmemişti; yemekten geriye tek lokması kalmıştı ki: `Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi (başında da sonunda da Allah`ın adıyla)`dediSonra Peygamberimiz elyhisselam güldü ve şöyle buyurdu:
    -Şeytan da onunla beraber yiyordu, sonunda adam besmele çekince, şetan karnındakini kustu(İkisi de Ebu Davud`a aittir)
    Huzeyfe (ra)`dan:Peygamberimiz aleyhisselam ile yemek yemeye hazırlandığımız zaman, o başlayıp elini uzatmadıkça biz elimizi (yemeğe) koymazdıkBir keresinde onunla birlikte bir yemekte bulundukBir cariye gelip süratle elini yemeğe daldırdı, hemen Peygamberimiz aleyhisselam onun elini çektiSonra bir bedevi geldi, o da süratle elini yemeğe daldırmak istedi, onun da elini tuttu ve şöyle buyurdu: `Şeytan besmele çekilmediği zaman yemeği kendine helal kılarŞeytan bu cariye vasıtası ile yemeği kendisine helal kılmak istedi,( bu nedenle ben de) cariyenin elini tuttumSonra bu bedevi vasıtası ile besmele çekmediği için yemeği kendine helal kılmak istediOnun da elini tuttumNefsim kudret elinde olan Allah`a yemin ederim ki, onun (şeytanın) eli o ikisinin eliyle birlikte benim elimdedir(Müslim ve Ebu Davud)

(30Vasiyet) Dünya işleri için üzülmeyin

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki:
    Geçim sıkıntısından şikayetçi olan, Rabbini şikayet etmiş gibi olur
    Dünya işleri için üzülen, Allah`a kızmış gibi olur
    Bir zengine, zengin olduğu için tevazu gösterenin, dininin üçte ikisi gider

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(31Vasiyet) Şu üç şeye dikkat edin

Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki:
    “Üç şey kurtarıcı, üç şey helak edici, üç şey derece, üç şey de keferattir

Kurtarıcı olanlar:
    Gizli ve aşikarelikte Allah`dan korkmak
    Fakirlikte ve zenginlikte haddi aşmamak
    Memnuniyet halinde ve gazap halinde adaletten ayrılmamak

Helak edici olanlar:
    Aşırı cimrilik
    Hevaya tabi olmak
    Kendini beğenmek

Derece Olanlar:
    Selamı yaymak
    Yemek yedirmek
    İnsanlar, uykuda iken gece namaz kılmak

32Vasiyet) Ahireti unutmayın

Cebrail aleyhisselam Paygamberimize dedi ki:
    “Ya Muhammed (sav)
    Dilediğin kadar yaşa Mutlaka öleceksin
    İstediğin kimseyi sev, mutlaka ondan ayrılcaksın
    Dilediğn ameli yap, muhakkak onun karşılığını göreceksin”

Resulullah (sav)
    (Ebu Zerr-ı Gıfari (ranha hitaben şöyle) buyuruyor ki:
    “Ya Eba Zer!
    Gemiyi yenile, çünkü deniz serindir
    Azığı tam olarak al, çünkü sefer uzundur
    Yükü hafif tut, çünkü geçit çok sarptır
    Ameli de ihlaslı yap, çünkü kontrol eden Allah (cc) her şeyi görür

33Vasiyet) Sükut edin; Az konuşun ki, Rahat edesiniz

Peygamber Efendimiz aleyhisselam buyuruyor ki:
    Namaz, dinin direğidirSükut etmek ise, daha faziletlidir
    Sadaka, Rabbin gazabını söndürürSükut etmek ise, daha faziletlidir
    Oruç, ateşe karşı kalkandırSükut etmek ise, daha faziletlidir
    Cihad, dinin zirvesidirSükut etmek ise, daha faziletlidir

(34Vasiyet) Şu dört şeye riayet edin

Peygamberimiz sallalahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
    “Asıllar dört tanedir:İlaçların esası, edeplerin esası, ibadetlerin esası, temennilerin esası:
    İlaçların esası, az yemektir
    Edeplerin esası, az konuşmaktır
    İbadetlerin esası, az günah işlemektir
    Temennilerin esası da sabretmektir

(35Vasiyet) Beş şeyin kıymetini bilin

Peygamber Efendimiz sAllahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
    “Beş şey gelmeden evvel, beş şeyin kıymetini bil:
    Yaşlılık gelmeden, gençliğin,
    Hastalık gelmeden, sıhhatin,
    Fakirlik gelmeden, zenginliğin,
    Ölüm gelmeden ,hayatın,
    Meşguliyet gelmeden boş zamanın

(36Vasiyet) Şu beş şeyi unutmayın

Peygamber efendimiz aleyhisselam buyuruyor ki:
    “Bir zaman gelecek ümmetim; beş şeyi sevip, beş şeyi unutucaklar:
    Dünyayı sevip, ahireti unutacaklar
    Hayatı sevip, ölümü unutacaklar
    Sarayları sevip, kabirleri unutacaklar
    Malı sevip, hesabı unutacaklar
    Halkı sevip, halıkı (yaradanı) unutacaklar

37Vasiyet) Şu Altı Şeye Dikkat Edin

Peygamber efendimiz sallalahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
    Altı şey altı yerde gariptir, (şöyle ki):
    Namaz kılmayanların arasında, mescid gariptir
    Okumayanlar arasında musaf gariptir
    Fasık kimsenin içinde Kur`an gariptir
    Zalim ve kötü huylu erkeğin elinde, Müslüman ve Saliha kadın gariptir
    Aşağılık ve kötü huylu bir kadının elinde, Müslüman ve Salih erkek gariptir
    Kendisini dinlemeyen kimseler arasında, alim gariptirAllahü Teala, kıyamet günü böylelerine rahmet nazarı ile nazarı ile bakmaz

38Vasiyet) Namazın Kabul Olması İçin Şunlara Dikkat Edin

İbni Abbas (ra)`ın bildirdiğne göre,
    Peygamberimiz sallalahü aleyhi ve sellem buyuruyor ki:
    “On kişi vardır ki; Allahü Teala onların namazını kabul etmez:
    Okumadan, tek başına namaz kılan
    Kendisini istemeyen kimselere namaz kıldıran adam
    Zekat vermeyen adam
    Efendisinden kaçan köle
    Devamlı içki içen adam
    Kocası, kendisinden razı olmadığı halde geceleyen kadın
    Başörtüsüz namaz kılan hür kadın
    Faiz yiyen kimse
    Zalim idareci
    Namazı, kendisini kötülüklerden alıkoymayan adam ki, devamlı Allahü Tealadan uzaklaşır

(39Vasiyet) Şeytanın Düşman Olduğu 20 Kişiyi Bilin

İbni Abbas radıyallalhü anhümanın bildirdiğine göre Peygamber efendimiz sAllahü aleyhi ve sellem:
    Peygamber efendimiz sallalahü aleyhi ve sellem Şeytana sordu:
    -Ümmetimden düşmanların kaç tanedir dediŞeytan:
    -Yirmi tanedir diye cevap verdi
    Birincisi sensin ya Muhammed! Hiç şüphesiz ben sana buğzederim
    İlmiyle amel eden alim
    İçindekilerle amel eden Kuràn hafızı
    Allah rızası için günde beş vakit namaza ezan okuyan
    Fakirlerin miskinlerin ve yetimlerin dostu olan
    Merhametli bir kalbe sahip olan kimse
    Hak için tevazu eden
    Allahü Tealaya ibadet ederek büyüyen genç
    Helal yiyen kimse
    Allah rızası için birbirini seven iki genç
    Namaza ve cemaate düşkün olan kimse
    İnsanlar uyurken gece kalkıp namaz kılan kimse
    Kendini haramdan koruyan
    Nasihat eden veya kalbi temiz olduğu halde kardeşlerine dua eden
    Daima abdestli duran
    Cömert olan
    Ahlakı güzel olan
    Allah`ın kendisi için kefil olduğu şeyde Allah`ı tasdik eden
    Mesture olan dul kadınlara iyilik eden
    Ölüme hazırlık yapan kişi

40Vasiyet) Ailecek Birlikte Yemek Yiyin

Vahşi bin Harb bin Vahşi`den o da babasından o da dedesinden:
    Peygamberimiz aleyhisselamın ashabı dediler ki:
    -“Ey Allah`ın Resulü! Yemek yiyoruz ama doymuyoruz” Şöyle buyurdu:
    -“Herhalde siz ayrı ayrı yiyorsunuz”
    -“Evet dediler
    -Birlikte yiyin ve Allah`ın adını anın (besmele çekin ki) yemeğeniz bereketlensin” (Ebu Davud)

Kullanıcı Bilgi Menüsü

41Vasiyet) Az Veya Çok; Asla İçki İçmeyin

Aişe (ranha)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu):
    -“Sarhoşluk veren her içecek haramdır” Bir küpü sarhoş eden şeyin bir küpü de bir avuç dolusu da haramdır” “Onun tek bir yudumu bile haramdır” (Altı hadis imamı)
    İbn Ömer (ra)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu):
    -“Kim içki içerse Allah Onun kırk gün namazını kabul etmezTevbe ederse Allah tevbesini kabul ederTekrar içerse Allah onun kır gün (tekrar) namazını kabul etmezTevbe ederse Allah tevbesini kabul ederDördüncü kez tekrar içerse Allah onun tam kırk gün namazını kabul etmezOndan sonra tevbe ederse Allah artık onun tevbesini de kabul etmez ve ona Habal nehrinden içirirDenildi ki: “Ey Ebu Abdurrahman (yani ey İbn Ömer) Habal nehri nedir?
    “Cehennemliklerin irinlerinden akıp akarsuya dönüşen irin nehridir” dedi.

(42Vasiyet) Elbiseyi Giyerken Sağdan Başlayın

Ebu Hureyre (ra)`dan:
    (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu)
    “Giyindiğiniz ya da abdest aldığınız zaman sağınızdan başlayın!”

43Vasiyet) Eşinize Karşı Süslenin; Başkası İçin Süslenmeyin

Aişe (ranha)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -“(Kocasına karşı ) Boyasız kınasız kadını görmekten hoşlanmam”
    Enes (ra)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -“Kına ile boyanın! Çünkü onun kokusu güzeldir sinirleri yatıştırır”
    Meymune bint Sa`d (ranha)`dan:
    (Peygamberimiz aleyisselam buyurdu) :
    -“Kendi ailesinden başkası için süslenen gururlu kadın kıyamet gününde karanlık gibi nursuz olacaktır”

44Vasiyet) Şu Sekiz Yasağa Uyun

Ebu Rayhane (ra)`dan: “Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem şu sekiz şeyi yasaklamıştır:
    1Dişleri inceltmek
    2Tüyleri yolmak
    3Bir erkeğin başka bir erkekle aralarında elbise olmadan bir arada yatması
    4Arada perde (örtü) olmaksızın bir kadının başka bir kadınla çıplak olarak yatması
    5Kişinin acemlerin yaptığı gibi elbisesinin eteğine ve omuzlarına ipek süs yapması
    6Haksız yere mal kapmak (yağmacılık)
    7Kaplan derisi üzerine binmek (oturmak)
    8Saltanat sahibi (yetkili) olmayan kimselerin yüzük takmasını yasaklamıştır (Ebu Davud Ve Nesai)

45Vasiyet) Hepiniz Çobansınız Ve Mesülsünüz

İbn Ömer (ra)`dan: (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“Hepiniz çobansınızHepiniz güttüğünden (idare ettiğinden) sorumludurİmam(lider) bir çobandır sürüsünden (yönetimdeki insanlardan) sorumludurKişi ailesinin çobanıdır ehlinden mesuldürKadın kocasının evinde bir çobandır görevli olduğu işten sorumludurHizmetçi efendisinin malının çobanıdır onun idaresinden sorumludur” Bunları Peygamber Efendimizden duydum; şunu da söylediğini zannediyorum: “Kişi babasının malının çobanıdır; onun idaresinden sourmludur (Hulasa) hepiniz çobansınız hepiniz uhdesinde bulunan işinden sorumludur(Buhari Müslim)

46Vasiyet) Allah Yolunda Harcama Yapın

Huzeym bin (ra)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“Kim Allah yolunda bir harcama yaparsa karşılığında yedi yüz kat alır” (Tirmizi ve Nesai)
    Sehl bin Huneyf (ra)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“Kim Allah`dan hulus-i kalp ile şehitlik ederse yatağında ölse bile Allah onu şehitlerin mertebesine ulaştırır” (Müslim ve sünen ashabı)
    Ebu Hureyre (ra)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -“Beş şehit vardır: Vebadan ölmüş kimse karın ağrısından öle boğularak ölen üzerine duvar yıkılarak ölen Allah yolunda ölüp şehit düşen” (Müslim Tirmizi)

(47Vasiyet) Beytülmale El Sürmeyin

Ebu Rafı (ra)`dan:
    Peygamberimiz aleyhisselam Baki mezarlığına uğradı;
    -Yazık sana! Yazık sana! dedi
    Bu söz bana ağır geldi beni kastettiğini sandım ve biraz geri durdumBunun üzerine bana:
    --Ne`n var yürü! Diye sorduDedim ki:
    -Bir şey mi oldu?
    Hayır bişr şey olmadıYoksa bir şey mi oldu?
    -Bana doğru “Yazık sana!” dedin de…
    -Hayır sana demedimLakin şurada yatan adam var ya onu bir zamanlar falan oğullarına zekat toplamaya göndermiştim de kimsenin haberi olmadan hile ile kendi zimmetine bir çizgili kaftan geçirmişti şimdi aynı o kaftan kadar ateş onu sarmış yakıyor (Nesai)

(48Vasiyet) Selam Verin

Ebu Hureyre (ra)`dan:
    (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -“Biriniz bir meclise girdiği zaman selam versinOturmak isterse otursunSonra kalkarken (yine) selam versinÇünkü birinci selam ikincisinden daha evla değildir(yani her iki selam da aynı değerdedir)”
    (Ebu Davud ve Tirmizi)

Ebu Umame (ra)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    “Allah katında en kıymetli ve en ileri olan selamı ilk verendir”(Tirmizi)

Ebu Hureyre (ra)`dan (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -“Binekte olan yürüyene yürüyen oturana az olanlar çok olanlara (öncelikle) selam verir”

(49Vasiyet) Kimseye Hakaret Etmeyin

Cabir bin Süleym (ra)`dan : (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -Kimseye hakaret etme! Yapılan iyiliği sakın küçümseme! Kardeşinle konuşurken daima güler yüzlü ol! Bu bile iyiliktirEntarini baldırının yarısına kadar kaldır yerde sürünmesinBuna razı olmasan topuklarına kadar uzat! Sakın entarini yere kadar salıverme! Çünkü bu kibirdendirAllah kibri sevmezEğer biri sendeki kusuru bilerek sana hakaret eder veya seni ayıplarsa sen onda bildiğin bir kusurdan dolayı onu ayıplama ki onun vebali kendi üzerinde olsun (Ebu Davud)

(50Vasiyet) Perdelerinizi Açık Tutmayın

Ebu Zer (ra)`dan:
    -“Bir kimse izinleri olmadan bir evin perdesini açıp da içeriye bakarsa ve ev halkının avretini (yani görünmesi mazurlu olan yerini) görürse cezayı mucip bir suç işlemiş olduğundan o eve artık onun bir daha gelmesi helal olmazEğer başını uzatıp evin içine bakarsa da ev sahibi de onun gözünü çıkarırsa bundan dolayı kınanmazEğer kapılar ve perdeler açık olup da bakarsa o zaman suç bakanın değil hane sahibinin olur” (Tirmizi)

Kullanıcı Bilgi Menüsü

51Vasiyet) Aksırana Dua Edin

Abdullah bin Ebi Bekr babasından: “Peygamberimiz Aleyhisselam şöyle buyurdu: “Biri aksırdığı zaman ona: `Yerhamükellah`de! Bir daha aksırırsa yine `Yerhamükellah`de! Bir daha aksrarırsa `sen galiba nezle olmuşsun de! (Malik)
    Ebu Hureyre (ra)`dan: “Peygamberimiz Aleyhisselam aksırdığı zaman yüzünü elleri veya elbisesiyle kapar sesini de kısmaya çalışırdı” (Ebu Davud ve Tirmizi)

(52Vasiyet) Yüzükoyun Yatmayın

Ebu Zer (ra)`dan:
    “Peygamberimiz aleyhisselam ben karnım üzerinde yatarken yanıma uğradı ve beni ayağıyla dürterek şöyle dedi:
    -“Ey Cüneydip! Bu yatış (biçimi) cehennem ehlinin yatışıdır” (İbn Mace)

53Vasiyet) Müslümanlara Yardımcı Olun

Ebu Hureyre (ra)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“Kim bir müslümanın dünya sıkıntılarından bir sıkıntısını giderirse Allah onun kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısının giderirKim güç durumda olan bir müslümana kolaylık sağlarsa Allah ona hem dünyada hem de ahrette kolaylık ihsan ederKim bir müslümanın ayıbını örterse Allah onun dünya ve ahiret ayıplarını örterKul kardeşinin yardımında oldukça Allah da onun yardımında olur” (Müslim Tirmizi ve Ebu Davud)

54Vasiyet) İnsanların Hidayete Gelmeleri İçin Gayret Gösterin

Ebu Hureyre (ra)`dan:
    (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“Kim birini hidayete çağırırsa kendisine ecri kadar onların ecrinden hiçbir şey eksilmeksizin ecir alırKim de bir dalalete davet ederse dalalete gidenlerin günahı gibi onların günahlarından hiç eksilmeksizin günah alır” (Buhari Müslim)

(55.Vasiyet) Müslümanları Sevin

Nu`man bin Beşr (ra)`dan:
    -“Müminler; birbirlerini sevmekte birbirlerine merhamette birbirlerine şefakat göstermekte tek vüzcut gibidirO vücudun bir organı rahatsız olursa diğer organlar da acı çekip uykusuz kalır” (Buhari ile Müslim)

Ebu Hureyre (ra) `dan (dedi ki) :
    -“Sevdiğini ölçülü sev! Çünkü o (sevdiğin) bir gün nefret ettiğin kişi olabilirNefret ettiğinden de ölçülü olarak nefret et! Çünkü o bir gün sevdiğin dostun olaibilir” (Tirmizi)

56Vasiyet) İman Bakımından En Mükemmel Olun

Aişe (ranha)`dan (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“İman bakımından mü`minlerin en mükemmeli ahlakça en güzel olan ve ailesine en güzel davrananlardır”

57Vasiyet) Ölüye Bağırarak Ve Çağırarak Ağlamayın

İbnu Ömer (ranhüma) anlatıyor:
    “Resulullah eleyhissalatu vesselam Sa`d İbnu Ubade`ye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu(Yanınıa gelince) onu baygın buldu ve:
    -“Ölmüş olmalı!” DediYanındakiler:
    -“Hayır” deyince Aleyhissalatü vesselam ağladılarResullah`ın ağladığını gören halk da ağladı
    -“İşitmiyor musunuz Allahü Teala Hazretleri ne gözyaşı sebebiyle ne de kalbin hüznüyle azap vermezAncak şunun sebebiyle azap verir dedi ve dilini işaret ettiler-yahut da merahmet eder” (Buhari Cenaiz 45)

(58Vasiyet) Eşinize Boşanma Teklifi Yapmayın

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor:
    “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Mazur bir sebep yokken kocasından boşanma talep eden kadın cennetin kokusunu bile bulamazHalbuki cennetin kokusu kırk yıllık yürüme mesafesinden duyulur”

(59Vasiyet) Müminlerle Arkadaşlık Edin

Ebu Said (ra)`dan: (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“Müminden başka kimse ile arkadaşlık etme! Yemeğini de ancak takva sahibi kimse yesin” (Ebu Davud ve Tirmizi)

(60Vasiyet) Teşekkür Edin

Ebu Said (ra)`dan: (Peygamberimiz Aleyhisselam buyurdu) :
    -“İnsanlara teşekkür etmeyen Allah`a şükretmiş olmaz”(Tirmizi)

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(61Vasiyet) Nasihatlerinizi Önce Kendiniz Tutun

Üsame (ra)`dan:
    Peygamberimiz Aleyhisselam`ın şöyle buyurduğunu duydum:
    -“Kıyamet gününde kişi götürülüp cehenneme atılır bağırsakları dışarıya fırlar merkebin değirmende dönüp dolaştığı gibi o da dönüp dolaşırCehennem ehli onun yanında toplanıp şöyle derler: “Neyin var? Bize iyiyi emredip kötüden nehyeden sen değil miydin? Nedir bu halin? Şu cevabı verir: `Evet ben size eiyiliği emrederim fakat ben yapmazdımKötülükten alıkordum ancak onu ben yapardım`

(62Vasiyet) Asla Yalan Söylemeyin

Safhan bin Süleym (ra)`dan: dedi ki:
    -“Ey Allah`ın Resulü! Mü`min korkak olur mu?”
    -“Evet olabilir” buyurduŞöyle denildi:
    -“Peki mü`min cimri olur mu?”
    -“Evet olabilir” buyurdu
    -“Mü`min yalancı olabilir mi?”
    -“Hayır asla!” buyurdu (Malik)

İnb Ömer (ra)`dan: (Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu) :
    -“Kul yalan söylediği zaman yaptığı şeyin kötü kokusundan melek ondan tam bir mil uzaklaşır” (Tirmizi)

63Vasiyet) Kuràn Öğrenin Ve Kuràn Öğretin

Mus`ab İbnu Sad`ın babası anlatıyor:
    -“En hayırlılarınız Kur`anı öğrenen ve öğretenlerdir”

64Vasiyet) Dini Bozmak İsteyenler Dikkat Edin

Mikdam İbnu Ma`dikerib (ra) anlatıyor: Resululah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
    -“Haberiniz olsun rahat koltuğunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaştığı zaman kişinin: “Bizimle sizin aranızda Allah`ın kitabı vardırOnda neler denmişse onları helal bilirizNelere de haram denmişse onları haram addederiz” diyeceği zaman yakındırBilin ki Resulullah`ın haram kıldıkları da tıpkı Allah`ın haram ettikleri gibidir” (Tirmizi İlim 16)

(65Vasiyet) Çok Salevat Okuyun

Ubeyy İbnu Ka`b (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam gecenin üçte ikisi geçince kalkar ve:
    -“Ey insanlar! Allah`ı zikredin! Allah`ı zikredin! “zelzele” kesinlikle gelecektir “takipçi” de onun arkasından gelecektirÖlüm içindeki (şiddet ve sıkıntı) lerle gelecek (öyleyse ahirete hazırlanın!)” derdiÜbey devamla dedi ki:
    -“Ey Allah`ın Resulü dedim ben sana çok salat okuyorumDuamda ne miktarını sana salat-u selam yapayım?”
    -“Dilediğin kadar!” buyurdular
    -“Dörtte bir?” dedim
    -“Dilediğin kadar”! buyurdular “Eğer artıtırsan bu senin için daha hayırlı!” dediler
    -“Yarı?” dedim
    -“Dilediğin kadar!” buyurdular “Eğer artırırsan bu senin için daha hayırlı!” dediler
    -“Üçte iki?” dedim
    -“Dilediğin kadar!” buyurdular “Eğer artırırsan bu senin için daha iyi!” dediler
    -“Duamın tamamını size salat-u selam okumaya ayırayım mı?” dedim
    -“Bu takdirde dileğin kabul edilir günahın affedilir!” buyurdular” (Tirmizi Kıyamet 24 (2459)

66Vasiyet) Münakaşa Etmeyin

Hz Enes İbnu Malik (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Batıl ve haksız yolda iken (münakaşa ve) yalanı bırakana cennetin kenarında bir köşk bina inşa edilirHaklı olduğu halde münakaşayı bırakan kimse için cennetin ortasında bir köşk bina edilirKim de ahlakını güzelleştirse ona cennetin en ala yerinde bir köşk bina edilir”

(67Vasiyet) Zenginliğin En Güzelini Seçin

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam dediler ki:
    “Allahü Teala hazretleri şöyle buyurdular:
    -“Ey ademoğlu! Kendini ibadetime ver gönlünü zenginlikle doldurayım fakirliğini kapayayımBöyle yapmasan ellerini meşguliyetle doldururum fakrını da kapamam” (Tirmizi Kıyamet 31)

68Vasiyet) Dilinize Ve Şehvetinize Sahip Olun

Sehl İbnu Sa`d (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse ben de ona cennet hususunda garanti veririm” (Tirmizi iman 11 (2627)

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resullulah aleyhisselam buyurdular ki:
    -“Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi asılı dururZinadan çıkınca iman adama geri döner”

69Vasiyet) Müslümanların Kusurlarını Araştırmayın

Cündüb (ra) anlatıyor:
    “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki
    -“Kim (başkalarının kusurlarını teşhir edip herkese) duyurursa Allah da (onun kusurlarını) duyururKim de riya yaparsa Allah da onun riyasını ortaya çıkarır” (Buhari Rikak 36)

70Vasiyet) Alçak Gönüllü Olun İsraf Etmeyin

İyaz İbnu Hımar (ra) anlatıyor: “ Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Allah Teala Hazretleri bana “Mütevazi olun öyle ki kimse kimseye zulmetmesin kimse kimseye karşı böbürlenmesin” diye vahyetti”
    (Ebu Davu Edep 48)

İbnu Amr İbni`l As (ranhüma) anlatyor: “Resullulah aleyhissaltu vesselam buyurdular ki:
    -“Yiyiniz tasadduk einiz giyinizFakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız” (Buhari Nesai)

Kullanıcı Bilgi Menüsü

71Vasiyet) İntiharı Hiçbir Zaman Düşünmeyin

Ebu Kılabe merhum anlatıyor: “Sabit İbnu Dahhak (ra) anlatmıştı: “Resullullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -Kim bile bile yalan yere İslam`dan başka bir din ile yemin ederse bu kimse dediği gibidirKim kendisini bir şeyle öldürüp (intihar ederse) Kıyamet günü o şeyle azap verilirKişinin gücü dışında olan bir şey üzerine yaptığı nezir muteber değildirMü`mine lanet etmek onu öldürmek gibidirBir mü`mine küfür nisbet etmek onu öldürmek gibidirKim kendisini bir şeyle keserse kıyamet günü onunla kesilirKim malını çok göstermek için yalan bir iddiada bulunursaAllah onun azlığını artırır” (Buhari Müslim)

72Vasiyet) Helak Sebeplerinden Hiçbirini İşlemeyin

-“Bir kavimde gulül (devlet malından hırsızlık) zuhur ederse Allah o kavmin kalblerine korku atarBir kavim içinde zina yayılırsa orada ölümler artarBir kavim ölçü ve tartılarda (hile yaparak) miktarı azaltırsa Allah ondan rızkı keserBir kavmin (mahkemelerinde) haksız yere hükümler verilirse o kavimde mutlaka kan yaygınlaşırBir kavm ahdinden dönüp gadre yer verirse Allah onlara mutlaka düşmanlarını musallat eder” (Muvatta Cihad 26)

73Vasiyet) Edepli Olun

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın terkisinde idimBana şu nasihatte bulundu:
    -“Yavrun! Allahà karşı (emir ve yasaklarına uyarak edebini) koru Allah da seni (dünya ve ahirette) korusun! Allah`ın üzerindeki hukukunu koru ki onu karşısında (dünya ve ahiretin fenalıklarına karşı hami) bulasın veya önünde demişti: Bollukta Allah`ı tanı ki darlıkta da O seni tanısın(Dünay ve ahrettle ilgili) bir şey isteyince Allah`tan isteYardım talep edeceksen Allah`tan yardım dileZira kullar Allah`ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için bir araya gelseler bu faydayı yapmaya muktedir olamazlarAllah`ın yazmadığı bir zararı sana vermek için bir araya gelseler buna da muktedir olamazlarKalemlerin mürekkebi kurudu ve sayfalar dürüldüSen yakini bir imanla tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamasan hoşuna gitmeyen şeyde sabırda çok hayır varŞunu da bil ki Nusret sabırla birlikte gelir kurtuluşta sıkıntıyla gelir zorlukta da kolaylık vardır bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır”

74Vasiyet) Fazla Gülmeyin

Ebu Hureyre anlatıyor: “Bir gün Resulullah aleyhissalatu vesselam ashabına:
    -“Şu kelimeleri kim benden alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek? BuyurdularBen hemen atılıp:
    -“Ben! Ey Allahìn Resulü!” dedimAleyhisselatu vesselam elimden tuttu ve ve beş şey saydı:
    -Haramlardan sakın Allah`ın en abid kulu ol!
    -Allah`ın sana ayırdığına razı ol insanların en zengini ol!
    -Komşuna ihsanda bulun mü`min ol
    -Kendin için istediğini başkaları için de iste Müslüman ol!
    -Fazla gülmeÇünkü fazla gülmek kalbi öldürür” (Tirmizi Zühd 2)

(75Vasiyet) Son Nefesinde Allah Hakkında Hüsnü Zanda Bulun

Hz Cbir (ra) anlatıyor: (Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Sakın sizden kimse Allah hakkında hüznüzanda bulunmadan son nefesini vermesin” (Müslim Cennet 81)

76Vasiyet) En Hayırlı Kişi Olun

Hz Ebu Hreyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) :
    -“Size en hayırlınızın ve en şerlinizin kim olduğunu haber vermiyeyim mi?” buyurdular ve bunu üç kere tekrar ettilerCemaat: “Evet haber veriniz!” dedi
    -“En hayırlınız kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir” (Tirmizi Fiten 76)

Hz Aişe (ra) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Nikah benim sünnetimdendirKim benim sünnetimle amel etmezse benden değildirEvleniniz! Zira ben diğer ümmetlere karşı siz ile iftar edeceğimKimin maddi imkanı varsa hemen evlensinKim maddi imkan bulamassa (nafile) oruç tutsunÇünkü oruç onun için şehveti kırıcıdır

İbnu Abbas (ranhüma) anlatıyor: Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Sevişenler için nikah kadar sevgiyi artırıcı bir şey görmedik veya görülmedi”

İbnu Ebi Necih rahimehullah anlatıyor:
    -“Resulullah aleyhissalatu vesselam: “Kadını olmayan erkek miskindir miskindir!” buyurmuşlardırYanındakiler:
    -“Çokça malı olsa da mı?” dediler
    -“Evet çokça malı olsa da!” buyurdularSözlerine devamla:
    -“Kocası olmayan kadın da miskinedir miskinedir!” buyurdularYanındakiler:
    -“Çokça malı olsa da mı?” dedilerAleyhissalatu vesselam:
    -“Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdular

Abdullah İbnu Amr İbni`l-As (ranhüma) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    “Dünya bir ****`dırDünya ****ının en hayırlısı Saliha kadındır”(Müslim Rada 64 Nesai Nikah 15)

(78Vasiyet) Dindarla Evlenin

Abdullah İbnu Amr (ranhüma) anlatıyor:
    -“Güzellikleri sebebiyle kadınlarla evlenmeyinÇünkü güzelliklerinin onları (kibir ve gurur sebebiyle) alçaltacağından korkulurOnlarla mal ve mülkleri sebebiyle de evlenmeyin zira mal ve mülkün onları azdıracağından korkulurFakat onlarla diyaneti esas olarak evleninYemin olsun burnu kesik kulağı delik siyahi dindar bir köle (dindar olmayan hür kadından) efdaldir”

(79Vasiyet) Evlenenleri Tebrik Edin

Hz Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam evlenen bir kimseyi şöyle tebrik ederdi: “Allah sana (evliliği) mübarek kılsın üzerine bereket indirsin ikinizin arasını hayırda birleştirsin” (Ebu Davud Nikah 37)

(80Vasiyet) Cima Esnasında Kapalı Olun

Utbe İbnu Abdi`s-Sülemi (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyrdular ki: “Biriniz hanımına temas edeceği vakit örtünsün eşekler gibi çırılçıplak soyunmasın”

Kullanıcı Bilgi Menüsü

(81Vasiyet) En Faziletli Kadınlardan Olun

Ebu Ümame (ra)`ın rivayetine göre: “Resulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuşlardır:
    -“Mü`min Allah`a takvadan sonra en ziyade Saliha bir zevceden hayır görürBöylesi bir kadına emretse itaat ederOna baksa sürur duyar bir şeyi yapıp yapmaması hususunda yemin etse kadın bunu yerine getirerek onu yeminden kurtarır kadınında ayrılıp uzak bir yere gitse kadın hem kendi namusu ve hem de adamın malı hususunda hayırhah ve dürüst olur

(82Vasiyet) Kabir Azabı Haktır

Hani Mevla Osman İbnu Affan (ra) anlatıyor: “Hz Osman (ra) bir kabrin üzerinde durunca sakalı ıslanıncaya kadar ağlardıKendisine: “Cenneti ve cehennemi hatırladığın vakit ağlamıyorsun fakat kabri hatırlayınca ağlıyorsun!” dedilerBunun üzerine: “”Çünkü Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şöyle dediğini işittim:
    -“Kabir ahiret menzillerinin birinci menzilidirKişi ondan kurtulabilirse ondan sonrakiler daha kolaydırOndan kurtulamasa ondan sonrakiler bundan daha zordur daha şediddir”
    Hz Osman devamla Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın şu sözünü de nakletti:
    -(Ahiret aleminden gördüğüm) manzaraların hiçbiri kabir kadar korkutucu ve ürkütücü değildi!”
    -Eğer ondan necat buldunsa büyük musibetten kurtuldun Aksi halde senin kurtulacağını hayal etmem (Tirmizi Zühd 5)
    (83Vasiyet) Dedikodu Yapmayın

İbnu Abbas (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) iki kabre uğradı ve:
    “(Bunlarda yatanlar ) azap çekiyorlarAzapları da büyük bir günahtan değil” buyurdularSonra sözlerine şöyle devam ettiler:
    “Evet! Biri nemimede (laf getirip götürmede) bulunurduDiğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı “Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı isredi ikiye böldüBirini birinin üzerine dikti birini de öbürünün üzerine diktiSonra da:
    “Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler!” buyurdular”
    (BuhariMüslimTirmiziTaharet )

(84Vasiyet) Ölünce En Az Pişman Olanlardan Olun

Hz Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Ölüp de pişman olmayan yoktur mutlaka herkes nedamet duyar: İyi yolda olan hayrın daha çok artırmadığı için pişman olur nedamet duyarKötü yolda olan da nefsini kötülükten çekip almadığına pişman olur nedamet duyar” (Tirmizi Zühd 59)

(85Vasiyet) Hasta Ziyareti Sevabını Kaçırmayın

Hz Ali (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim bir hastayı akşam vakti ziyaret ederse onunla mutlaka yetmiş bin melek çıkar ve sabaha kadar onun için istiğfarda bulunurOna cennete bir bahçe hazırlanırKim de hastaya sabahleyin giderse onunla birlikte yetmiş bin melek çıkar akşam oluncaya kadar ona istiğfarda bulunurOna cennete bir bahçe hazırlanır” (Ebu Davud Cenaiz 7)

Hz Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: “Kim Allah rızası için bir arkadaşını ziyaret eder veya bir hastaya geçmiş olsun ziyaretinde bulunursa bir münadi ona şöyle nida eder: “Dünya ve ahrette hoş yaşayışa eresinBu gidişin de hoş olduKendine cennete bir yer hazırladın” (Tirmizi Birr 67)

Hasta ziyaretinde okunacak dua:
    -“Kim eceli gelmeyen bir hastayı ziyaret eder ve yanında şu duayı yedi kere okursa Allah ona bu hastalığından mutlaka şifa verir: Es`elullahe`l azime Rabbe`l-Arşi`l-azimi en yeşfike (Büyük Arş`ın Rabbi olan Allah`tan senin için şifa talep ediyoru)” (Ebu Davud Cenaiz 12

(86Vasiyet) Komşuyu Himaye Edin

Amr İbni Şu`ayb an ceddihi (ranhüma) anlatıyor: “İbnu Ömer (ranhüma) için bir koç kesildiİbnu Ömer ailesine: “Ondan Yahudi komşunuza hediye ettiniz mi?” diye sorduHayır! cevabını alınca:
    -“Bundan ona da gönderinZira ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın: “Cebrail bana komşu hakkında o kadar aralıksız tavsiyede bulundu ki komşuyu varis kılacağını zannetim” dediğini işittim” buyurdu (Ebu Davud Edeb 132)

87Vasiyet) Komşuluk Hakkını Koruyun

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor:
    Peygamberimiz aleyhisselam buyurdu ki:
    -VAllahi iman etmiş sayılmaz billahi iman etmiş sayılmaz vAllahi iman etmiş sayılmaz!
    -Kim ey Allah`ın Resulü! Diye soruldu
    -Şerrinden komşusunun emin olmadığı kimse buyurdu(Buhari)

Hz Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    “Komşusu zararlarından emin olmayan kimse cennete giremez”
    (Buhari Edeb 29)

88Vasiyet) Müsafire İkram Edin

Yine Ebu Hureyre (ra) anlatıyor:
    -“Kim Allah`a ve ahrete inanıyorsa misafirine ikram etsinKim Allah`a ve ahrete inanıyorsa komşusuna ihsanda (iyilikte) bulunsunKim Allah`a ve ahrete inanıyorsa hayır söylesin veya sükut etsin” (Buhari Edep 31)

89Vasiyet) Dargın Olmayın

Hz Ebu Eyyub (ra) anlatıyor:
    “Resululah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -Bir müslümana kardeşine üç günden fazla küsmesi helal değildirYani bunlar karşılaşırlar da her biri diğerinden yüz çevirirBu ikisinden hayırlı olanı birinci olarak selam verendir(Buhari Edep 62 Müslim Birr 25)

Ebu Hureyre anlatıyor:
    -Bir mü`minin diğer mü`mine üç günden fazla küsmesi helal olmazÜzerinden üç gün geçince oan kavuşup selam versinEğer o selama mukabele ederse ecirde her ikisi de ortaktırMukabele etmese günah onda kalmıştır”

Bir diğer rivayette şöyle buyurulmuştur:
    -“Kim üç günden fazla küs kalır ve ölürse cehenneme girer” (Ebu Davud Edeb 55)

90Vasiyet) İnsanların Arasını Düzeltin

Ebu`d-derda (ra) anlatıyor:
    -Size oruç namaz ve sadakanın derecesinden daha üstün olan şeyi haber vereyim mi?”
    -“Evet (Ey Allah`ın Resulü söyleyin!)” dediler
    -“İnsanların arasını düzeltmektirÇünkü insanların arasındaki bozukluk(dini) kazır” (Ebu Davud Edeb 58)

Kullanıcı Bilgi Menüsü

91Vasiyet) İnsanların Kusurlarını Araştırmayın

Hz Abdullah İbnu Ömer (ra)üma anlatıyor: “(Birgün) Resulullah aleyhissalatu vesselam minbere çıkıp yüksek sesle şöyle nida etti:
    -“Ey diliyle Müslüman olup da kalbine nüfuz etmemiş olan (münafıklar!) Müslümanlara eza vermeyin onları kınamayın kusurlarını araştırmayınZira kim Müslüman kardeşinin kusurunu araştırırsa Allah da kendisinin kusurlarını araştırırAllah kimin kusurunu araştırırsa onu evinin içinde (insalardan gizli) bile olsa rüsvay eder”

Ukbe İbnu Amir (ra) anlatıyor:
    -“Kim bir ayıp görür ve onu örterse diri diri gömülmüş bir kızı ihya etmiş gibi olur” (Ebu Davud Edep 45)

Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor:
    -“Bir kul dünyada bir kusuru örterse Allah Kıyamet günü onu mutlaka örter” (Müslim Birr 72)

(92Vasiyet) Körün Yanında Bile Örtünün

Ümmü Seleme (ranha) anlatıyor: “Ben Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın yanında idimYanında Meymune Bintu`l-Haris (ranha) da vardı(Bu esnada) İbnu Ümmi Mektum bize doğru geliyorduYanımıza girdiResullulllah aleyhissalatu vesselam bize:
    -“Ona karşı örtünün!” emrettiBiz:
    -“Ey Allah`ın Resulü! O ama ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?” dedikBunun üzerine:
    -“Siz de mi körlersiniz siz onu görmüyor musunuz?” buyurdu
    (Ebu Davud Libas 37)

93Vasiyet) Erkeklerden Ayrı Durun

Ebu Üseyd (ra) anlatıyor:
    “Resulullah aleyhissalatu vesselam mescidden çıkıyorduYolda kadınlarla erkeklerin karışmış vaziyette olduklarını görünce kadınlara:
    -“Sizler geride kalınYolun ortasından gitmeyin kenarlarından gidin!” ferman buyurduBundan sonra kadınlar nerdeyse duvara değecek şekilde yürürdğBazen bu değmeler sebebiyle elbisesinin duvara takıldığı olurdu” (Ebu Davud Edep 180)

(94Vasiyet) Cennetin Tam Ortasına Girmek İsteyenler Dikkat Etsin

İbnu Ömer (ranhüma) anlatıyor: “Hz Ömer (ra) el-Cabiye`de bize hitaben:
    -“Ey insanlar dediBen (şu hutbeyi okumak üzere) aranızdan kalkıyorum tıpkı Resulullah aleyhissalatu vesselam`ın bizim aramızda kalktığı gibi(O kalkıp) şöyle demişti:
    -“Size Ashabımı sonra da onların peşinden gelecekleri (sonra da bunların peşinden gelecekleri) tavsiye ediyorumDaha sonra (gelenler arasında) yalan öylesine yayılacak ki kişi kendisinden yemin talep edilmediği halde yemin edecek şahitliği istenmediği halde şehadette bulunacakHaberiniz olsun bir erkek bir kadınla baş başa kaldı mı onların üçüncüsü mutlaka şeytandırSize cemaati tavsiye ederimAyrılıktan sakınınZira şeytan tek kalanla birlikte olurİki kişiden uzak dururKim cennetin ortasını dilerse cemaatten ayrılmasınKimi yaptığı hayır sevindirir ve kötülüğü de üzerse işte o mü`mindir”

95Vasiyet) Evinden Çıktığında Ve Çarşı-Pazarda Okunacak Duayı İhmal Etme

Muhammed Bin Vasi`den rivayet edilmiştir: Dedi ki; Mek***e gelmiştimKardeşim Salim bin Abdullah bin Öer ile karşılaşmıştımSalim babası Abdullah tariyki ile dedesi Ömer (ra)`dan Peygamber aleyhisselamın şöyle buyurduğunu bana anlattı:
    -Her kimse çarşıya girer de; La ilahe illlahü vahdehü la şeriykeleh lehülmülkü velehül hamdü yuhyi ve yümiyt vehüve hayyün la yemüt biyedihil hayr vehüve ala külli şey`in kadiyr duasını okursa Allah ona bir milyon sevap yazar bir milyon günahını siler ve derecesini bir milyon yükseltir” (Tirmizi dua babı3650 numaralı hadis)

(96Vasiyet) Ekmeğe Hürmet Edin

Resulullah (sav) buyurdular:
    -“Ekmeğe hürmet edinÇünkü ekmek semavat ve arzın bereketlerindendirKim yere düşen ekmek kırığını yerse affolunur” (Ramuz)

(97Vasiyet) Dedikodu Yapmayın İdrar Temizliğine Dikkat Edin

İbnu Abbas radıyAllahü anhüma anlatıyor: “Resulullah aleyhissalatu vesselam (bir gün) iki kabre uğradı ve:
    -“(Bunlarda yatanlar) azap çekiyorlarAzapları da büyük bir günahtan değil” buyurdularSonra sözlerine şöyle devam ettiler:
    -“Evet! Biri nemimede (laf getirip götürmede) bulunurduDiğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı” Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı istedi ikiye böldüBirini birinin üzerine dikti birini de öbürünün üzerine diktiSonra da:
    -“Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler buyurdular”
    (Buhari Vudu 55)

98Vasiyet) İsraf Etmeyin Kibirlenmeyin

İbnu Amr İbni`l-As radıyAllahü anhüma anlatıyor:”Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    -“Yiyiniz tasadduk ediniz giyinizFakat bunları yaparken israfa ve kibirlenmye kaçmayınız” (Nesai Zekat 66)

(99Vasiyet) Hasta İçin Sadaka Verin

Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
    -Hastalarınızı sadaka ile tedavi edinizSadaka sizden hastalıkları ve belaları defeder (Rumuz)

100Vasiyet) İnsanların Hayır Yapmalarına Sebep Olun

Peygamberimiz aleyhisselam buyurmuşlardır:
    -“Hayra dalalet eden hayrı yapan gibidir...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri