Üç boyutlu yazýcý teknolojisi, bir çok farklý malzemeyi kullanarak üç boyut modeli katmanlarýna ayýrýp, tasarlanan modeli gerçek bir ürün olarak ortaya çýkarýr. Üç boyutlu bilgisayar çizimleriyle ya da internetten indirilen 3D yazýcý programlarla çýktý almak mümkün. Yani tasarladýðýnýz, düþlediðiniz herhangi bir ürüne 3D yazýcý sayesinde dakikalar içinde ulaþabiliyorsunuz.
3D yazýcý teknolojisinde ihtiyaç duyulan donanýmlar; bilgisayar çizimi, malzeme yýðma özelliðine sahip üç boyutlu yazýcý ve ham madde. Ayrýca farklý bir çok malzeme kullanýlabildiði gibi ham madde gereksiniminin ve fire miktarýnýn kullanýlan diðer klasik yöntemlere göre daha az olduðu bilinmekte.
Bu yeni 3D teknolojisi:
1- lazer sinterleme
2- bileþimli yýðma
3- polimer kürleme tekniklerini kapsýyor.
En çok kullanýlan cihazlar ise bileþimli yýðma tekniði ile çalýþýlan cihazlar. Böylece bilgisayarda üç boyutlu çizilen model iki boyutlu katmanlar halinde yýðýlarak üç boyutlu ürün haline geliyor.

3D yazýcý teknolojisi son 10 yýlda yaygýn þekilde kullanýlmakta. Sanayi sektöründe kullanýlan yazýcýlarý yakýn zamanda geliþtirilmiþ masaüstü modelleriyle evimizde bulundurup istediðimiz ürünü üretebilme imkanýna sahip olacaðýz. Ürünü kendimiz çizebileceðimiz gibi bilgisayara da indirebiliriz.Ayrýca ürünü istenilen sayýda, istenilen renkte basýp çoðaltarak kiþiselleþtirmek mümkün.
Bazý klasik otomobillerin piyasada zor bulunan yedek parçalarý, bazý uçak parçalarý, Audi’ nin bir kýsým otomobil parçalarý 3D yazýcýlar ile üretilmeye baþlandý. En dikkat çekici örneklerden biri ABD li bir araþtýrmacýnýn geçen yýl bir hastadan aldýðý dokularý iþleyip 6 saat içinde 3D yazýcýdan böbrek çýkarmayý baþarmasý. Ayrýca Belçika’da yapýlan araþtýrmaya göre, iki ayrý hastaya 3D yazýcýda üretilen yüz ve çene takýlmýþtýr. Bu açýlardan bakýldýðýnda 3D teknolojisinin bilimsel geliþmelerde etkisi güçlü ve çok önemli olacaða benziyor.
Üç boyutlu yazýcýlarýn fiyatlarý 500 dolarla birkaç milyon dolar arasýnda deðiþiyor. Þuan ki piyasa deðeri 1.3 milyar dolar olan 3D yazýcý sektörünün 2020 yýlýnda 5.2 milyar dolar olacaðý tahmin edilmekte.

Yakýn zamanda evlerde kullanýmý baþlayacak 3 boyutlu yazýcýlarýn üretim tüketim iliþkilerini nasýl etkileyeceði merak konusu. Herkes ihtiyaç duyduðu ürünü istediði miktarda üretip satabilecek, kullanabilecekse diðer üretim yapan firmalarýn güç kaybedeceði ihtimali ortada.Yazýcýlarýn kullanacaðý baský malzemelerinin ve yazýlým programlarý satan firmalarýn da güç kazanacaðý düþünülmekte. Ayrýca en merak edilen soruysa; bu yazýcýlar ile kanunsuz ilaç, silah gibi üretimlerin nasýl önüne geçileceði, ne gibi önlemler alýnacaðý..
Üç boyutlu yazýcýlar diþçilik, mimarlýk, havacýlýk, ayakkabý sanayi, mücevher, robot, heykel, aksesuar, müzik aletleri, inþaat mühendisliði, uçak-otomotiv sanayi, týp sektörü, kimyasal alan gibi birçok sektörde üretim teknolojisine devrim yaratacak ve hiç þüphesiz geleceði inanýlmaz biçimde deðiþtireceðe, þekillendireceðe benziyor.