Kodlama öðrenmek isteyen kiþilerin ücretli/ücretsiz faydalanabileceði web siteleri.Ýçinde bulunduðumuz çaðda bilgisayarlar, son derece geliþmiþ cihazlar ve neredeyse her konuda varlýklarýna ihtiyaç var. Bu geliþmiþ ve her alanda kullanýlabilen cihazlarýn icat edilmesi 1930'larda gerçekleþti ve bu tarihten itibaren geliþerek günümüzde sahip olduklarý hale gelebildiler. Oldukça kompleks fakat bir o kadar da yararlý ve kullanýþlý olan bilgisayarlarýn çalýþmasý, bu cihazlarýn temelinde bulunan kodlar sayesinde gerçekleþiyor. Bilgisayarlarýn gün geçtikçe önemini artýrmalarý, elbette bu kodlarýn yazýlýmýný yapabilen kiþilerin de önemini ve deðerini artýrýyor. Bu gibi konulara meraklý olan okuyucularýmýz için hazýrladýðýmýz bu haberimizde, ücretli/ücretsiz bir þekilde faydalanabileceðiniz ve size kodlamanýn temelini öðretebilecek birkaç internet sitesinden bahsedeceðiz.
Udacity

Ýlk hafta ücretsiz eðitim sunan ancak ilerleyen zamanlarda ücret talep eden Udacity, Android veiOS yazýlýmlarý geliþtirmek amacýyla takip edebileceðiniz temel kod öðrenim sitelerinden birisi. Temel seviyeden baþlayarak detaylý anlatýmlar veran Udacity, kod yazma konusunda kendilerini geliþtirmek isteyenler için oldukça kullanýþlý bir internet sitesi.
Platzi

Farklý dillerde eðitim sunulan Platzi, kodlama konusunda deneyimli kiþilerin eðitim verdiði ücretli bir kod öðrenim sitesi. Platzi'de Node.js ve Sails.jg ile web uygulamalarýnýn yazýlýmýný yapabiliyorsunuz.
SitePoint

Ücretli öðrenim sunan bir diðer site olan SitePoint, neredeyse tüm konularý farklý parçalar halinde kullanýcýlara sunuyor. Ýçerisinde ücretsiz derslerin de bulunduðu bu konular HTML & CSS, Java, PHP, Ruby ve daha nicelerini içeriyor.
Thinkful

Tamemen ücretli olan Thinkful, kod yazýmýný öðretmen eþliðinde öðrenmek isteyenlerin kullanabileceði bir site. Bu sitede bulunan öðretmenlerle birlikte tam zamanlý veya yarý zamanlý olarak canlý baðlantý üzerinden çalýþabiliyorsunuz. Sitenin size öðretmen desteði sunmasý, tabii ki fiyatlara da etki ediyor.
Code.org

Tamamen ücretsiz olan Code.org, yazýlým konusunda uzmanlaþmýþ olan firmalarýn CEO'larýndan gelen desteklerle varlýðýný sürdüren bir site. Teknik gönüllülerin desteði ile bünyesinde bulunan bilgileri her saniye artýran Code.org, temel seviyeden baþlayarak kodlama öðrenmenizde yardýmcý oluyor.
Treehouse

Kullanýcýlarýna sunduðu videolar ile onlara kodlamanýn ve tasarýmýn temellerini öðretmeyi amaçlayan Treehouse, aylýk ücret talep eden sistemlerden birisi. Gerçekleþtirilmiþ olan projelerde kullanýlmýþ sistemleri kullanarak öðrencilerine kodlamayý ve tasarýmýný öðretmeyi hedefleyen Treehouse, bu konuda meraký olan görsel hafýzaya sahip insanlarýn ilk seçeneði olabilir.
Code School

Kodlama öðrenmek isteyenler arasýnda en popüler internet sitesi olan Code School, 1 milyonun üzerinde kullanýcý sayýsýna sahip. Tüm bu kullanýcýlarýn Ruby, Java, HTML gibi konularda eðitim aldýðý Code School, belirli bir ücret karþýlýðýnda eðitim veriyor ancak ücretsiz þekilde hesap da oluþturulabiliyor.
Codecademy

Ücretsiz bir þekilde yararlanabileceðiniz Codecademy, interaktif uygulamalarý sayesinde uygulama ile öðretmeyi amaçlýyor. Kullanýcýlarýn tamamladýklarýna göre çeþitli baþarýmlar kazandýðý Codecademy, bir süre sonra kod öðrenme konusunu daha eðlenceli kýlýyor.