Konuya Etiketlenenler

Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
Sayfa 6/7 ÝlkÝlk 1234567 SonSon
70 sonuçtan 51 ile 60 arasý

Konu: Sosyal aðlar hakkýnda geliþen son haberler [Genel Konu]

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Dinamik Ana Bilgisayar Yapýlandýrma Protokolü (DHCP) seçenek sýnýflarý, bir kapsam içindeki DHCP istemcilerine iliþkin yapýlandýrma ayrýntýlarýný gruplandýrmak için ek bir yöntem saðlar. Ýki tür DHCP seçenek sýnýfý vardýr:
    Seçenekleri, benzer bir DHCP seçenek yapýlandýrmasýna gerek duyduðu belirlenen istemcilere atamaya yönelik Kullanýcý sýnýflarý.

Satýcýya özgü seçenekleri, ortak tanýmlý bir satýcý türünü paylaþtýðý belirlenen istemcilere atamaya yönelik Satýcý sýnýflarý.

Kullanýcý sýnýflarýný yönetme
    Kullanýcý sýnýflarý, DHCP istemcilerinin bir Kullanýcý Sýnýfý seçeneði belirterek kendilerini ayrý tutmalarýna izin verir. Bu seçenek, istemci kullanýmýna uygun olduðunda, bir kapsam içinde yapýlandýrma gereksinimleri benzer olan istemcileri gruplandýrmaya yardýmcý olabilecek ve kullanýcý tarafýndan belirlenen bir sýnýf kimliði içerir. Örneðin, DHCP sunucusunda bir kullanýcý sýnýfý yapýlandýrarak ve istemci bilgisayarlarda ilgili sýnýf kimliðini ayarlayarak, mobil bilgi iþlem gereksinimleri olan kullanýcýlarý ve bilgisayarlarý destekleyebilirsiniz.
    Kullanýcý sýnýfý, sýk sýk yer deðiþtiren veya çoðunlukla uzaktan eriþim kullanan taþýnabilir bilgisayarlar için daha kýsa bir kiralama süresi saðlama gibi, istemci bilgisayarlarýn tanýmlanmasýyla ilgili özel gereksinimleri kapsayan ayrý seçenekleri saklamanýz gerektiðinde yarar saðlar. Bu örnekte, DHCP sunucusunu, söz konusu istemcilerin gereksinimlerine özgü seçenekleri daðýtacak þekilde yapýlandýrabilirsiniz.
    Kullanýcý sýnýfý özelliði, aðýnýzdaki DHCP istemcilerini yapýlandýrmada size daha fazla esneklik saðlamakla birlikte standart DHCP kullanýmý için gerekli deðildir. Kullanýcý tanýmlý seçenek sýnýflarý yapýlandýrýlmazsa, seçenekler bunun yerine standart sunucu, kapsam veya istemci seçenek ayarlarý aracýlýðýyla saðlanýr.
    Kullanýcý sýnýfý kimliklerinin tanýnmasýný destekleyen Windows Server® 2008 tabanlý DHCP sunucularý, istemciler bir IP adresi istediðinde aþaðýdaki ek adýmlarý gerçekleþtirir:
    Sunucu, istemci tarafýndan kiralama isteðinde tanýmlanan kullanýcý sýnýfýnýn sunucuda önceden tanýmlanmýþ, tanýnan bir sýnýf olup olmadýðýný belirler.

Sunucuda önceden tanýmlanmýþ bir kullanýcý sýnýfý varsa ve yapýlandýrýlmýþsa, sýnýf tabanlý atama etkinleþtirilir. Diðer kullanýcý sýnýflarýnýn kullanýma hazýr hale gelebilmesi için, öncelikle bunlarý sunucuya eklemeli ve yapýlandýrmalýsýnýz.

Kullanýcý sýnýfýnýn tanýnmasý durumunda, sunucunun istemciye kiralama hizmeti saðladýðý etkin kiralama baðlamýnda (kapsam ya da istemci ayýrmasý) bu sýnýf için herhangi bir ek DHCP seçeneðinin yapýlandýrýlýp yapýlandýrýlmadýðý sunucu tarafýndan belirlenir.

Kapsam veya ayýrma baðlamý, istemcinin kullanýcý tanýmlý sýnýfý için seçenekler sunmak üzere yapýlandýrýlmýþsa, sunucu bu seçenekleri, kiralamayý doðrulamak için gönderdiði DHCP onay (DHCPACK) iletisinin bir parçasý olarak istemciye geri gönderir.

noteNot
    DHCP sunucusunda kullanýcý sýnýflarý yapýlandýrma veya eklemenin yaný sýra, ipconfig /setclassid komutunu kullanarak bir DHCP istemci sýnýfý tanýmlayýcýsý da ayarlayabilirsiniz.
    Ek kullanýcý sýnýfý örnekleri
    Ýstemci yazýlýmý yapýlandýrmasý, istemcinin fiziksel konumu veya kullanýcý tercihleriyle ilgili bilgileri iletmek için kullanýcý sýnýfý tanýmlayýcýlarý belirleyebilirsiniz. Örneðin tanýmlayýcý, DHCP istemcilerinin "2. Kat, Batý" adýnda bir kullanýcý tanýmlý sýnýfýn üyeleri olduðunu ve bu sýnýfýn özel bir yönlendirici kümesi, Etki Alaný Adý Sistemi (DNS) ve Windows Internet Adý Hizmeti (WINS) sunucu ayarlarýna gerek duyduðunu belirtebilir.
    Önyükleme Protokolü (BOOTP) veya Yönlendirme ve Uzaktan Eriþim hizmeti gibi, özel gereksinimleri olan istemcilere özgü yapýlandýrma ayrýntýlarýný yalýtmak için Microsoft'un önceden tanýmlý kullanýcý sýnýflarýný da kullanabilirsiniz.
    noteNot
    DHCP sunucusunda kullanýcý sýnýflarýný yapýlandýrýrken, hem DHCP sunucusunda hem de üye istemci bilgisayarlarda ayarladýðýnýz kullanýcý sýnýfý kimliði verilerinin ikili veya ASCII verilerle birebir eþleþtiðinden emin olun.
    Kullanýcý sýnýfý seçeneði, istemcileri tanýmlamak üzere yalnýzca bir sýnýf kimliðinin kullanýlmasýna izin verir. Her istemci bilgisayar ancak, DHCP sunucusunda tek bir kullanýcý sýnýfýnýn üyesi olarak tanýmlanabilir. Gerektiðinde, ek kullanýcý sýnýflarý kullanabilir ve diðer kullanýcý sýnýflarýnýzýn bir karmasýný yapabilirsiniz.
    Satýcý sýnýflarýný yönetme
    Satýcý tanýmlý seçenek sýnýflarý, kiralama yaparken kendilerini DHCP sunucusuna satýcý türlerine göre tanýtan DHCP istemcileri tarafýndan kullanýlabilir. Ýstemcinin üyeliðini bir satýcý sýnýfýnda tanýmlamasý için, istemci, sunucudan kiralama isterken veya seçerken Vendor class identifier seçeneði için bir deðer saðlar.
    Satýcý sýnýfý tanýmlayýcý bilgisi, DHCP sunucusu tarafýndan yorumlanan bir karakter verileri dizesidir. Microsoft, Windows 7Windows Vista ve Windows XP çalýþtýran DHCP istemcileri için satýcý sýnýfý tanýmlamasýný destekler.
    Diðer satýcýlar, gerek satýcýya özgü bilgileri iletmek, gerekse DHCP istemcileri için özel gereksinimleri yerine getirmek için kendi özel satýcý sýnýfý kimliklerini tanýmlamayý tercih edebilir.
    Satýcý sýnýfý kimliklerinin tanýnmasýný destekleyen Windows Server 2008 tabanlý DHCP sunucularý, istemciler bir IP adresi istediðinde aþaðýdaki ek adýmlarý gerçekleþtirir:
    Sunucu, istemci tarafýndan kiralama isteðinde tanýmlanan satýcý sýnýfýnýn sunucuda önceden tanýmlanmýþ, tanýnan bir sýnýf olup olmadýðýný belirler.

Yalnýzca Microsoft satýcý sýnýflarý sunucuda önceden tanýmlanmýþtýr. Diðer satýcý sýnýflarýnýn kullanýma hazýr hale gelebilmesi için, öncelikle, Windows Server 2008 çalýþtýran DHCP sunucularýnýzda bu seçenekleri kendiniz eklemeli ve yapýlandýrmalýsýnýz.

Satýcý sýnýfýnýn tanýnmasý durumunda, sunucunun istemciye kiralama hizmeti saðladýðý etkin kiralama baðlamýnda (kapsam ya da istemci ayýrmasý) bu sýnýf için herhangi bir ek DHCP seçeneðinin yapýlandýrýlýp yapýlandýrýlmadýðý sunucu tarafýndan belirlenir.

Kapsam veya ayýrma baðlamý, istemcinin satýcý tanýmlý sýnýfý için seçenekler sunmak üzere yapýlandýrýlmýþsa, sunucu bu seçenekleri, Vendor specific information seçeneðini kullanarak kiralamayý doðrulamak için gönderdiði DHCP onay (DHCPACK) iletisinin bir parçasý olarak geri gönderir.

Satýcý sýnýflarý, karma satýcý ortamlarýnda diðer sistem satýcýlarýnýn özel DHCP uygulamalarýný desteklemesine izin verir. Satýcýya özgü seçenekler saðlandýðýnda, bunlar DHCP için atanmýþ veya zorunlu tutulmuþ tüm standart DHCP seçeneklerine ek olarak kullanýlýr.
    noteNot
    Varsayýlan satýcý sýnýfý olan DHCP standart seçenekleri, satýcý sýnýfý kimliklerini belirtmeyen DHCP istemcilerinin gruplandýrýlmasýnda yararlý olabilir.
    DHCP sunucusuna yeni satýcý sýnýflarý eklediðinizde, sunucuda ayarladýðýnýz satýcý sýnýfý kimliði verilerinin, istemciler tarafýndan satýcýnýz için kullanýlan satýcý sýnýfý kimliðiyle eþleþtiðinden emin olun. Daha fazla bilgi için ilgili satýcýya baþvurun.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Üst kapsam, Windows Server 2008 çalýþtýran Dinamik Ana Bilgisayar Yapýlandýrma Protokolü (DHCP) sunucularýnýn yönetimine iliþkin bir özelliktir; bir üst kapsam DHCP Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ek bileþeni kullanýlarak oluþturulup yönetilebilir. Üst kapsam kullanarak birden fazla kapsamý tek bir yönetim varlýðý olarak gruplandýrabilirsiniz. Bu özellik ile DHCP sunucusu þunlarý yapabilir:
    Birden fazla mantýksal IP aðýnýn kullanýldýðý tek bir fiziksel að kesiminde (tek bir Ethernet LAN kesimi gibi) DHCP istemcilerini destekleyebilir. Her fiziksel alt að veya að üzerinde birden fazla mantýksal IP aðý kullanýldýðýnda, bu tür yapýlandýrmalar genelde çoklu að olarak adlandýrýlýr.

DHCP ve BOOTP geçiþ aracýlarýnýn uzak ucunda bulunan uzak DHCP istemcilerini destekleyebilir (geçiþ aracýsýnýn uzak ucundaki aðýn, çoklu aðlarý kullandýðý durumlarda).

Çoklu að yapýlandýrmalarýnda, aðýnýzda kullanýlan IP adreslerinin baðýmsýz kapsam aralýklarýný gruplandýrmak ve etkinleþtirmek için DHCP üst kapsamlarýný kullanabilirsiniz. Bu þekilde, DHCP sunucusu birden fazla kapsamda kiralarý etkinleþtirip tek bir fiziksel aðdaki istemcilere saðlayabilir.
    Üst kapsamlar, çoklu aðlar için belirli türdeki DHCP daðýtým sorunlarýný çözebilir. Aþaðýdakileri içeren durumlar da buna dahildir:
    O an etkin olan kapsama iliþkin kullanýlabilir adres havuzu neredeyse tükenmiþtir ve aða daha fazla bilgisayar eklenmesi gerekmektedir. Özgün kapsam, belirtilen bir adres sýnýfýna sahip tek bir IP aðý için adreslenebilir aralýðýn tamamýný içermektedir. Ayný fiziksel að kesiminde adres alanýný geniþletmek için baþka bir IP adresi aralýðý kullanmanýz gerekmektedir.

Ýstemcilerin zaman içinde yeni bir kapsama geçirilmesi gerekmektedir (varolan bir etkin kapsamda kullanýlan adres aralýðýndaki geçerli IP aðýný, bir baþka IP adresi aralýðýný içeren yeni bir kapsam olarak yeniden numaralandýrmak gibi).

Ayrý mantýksal IP aðlarýný yönetmek için ayný fiziksel að kesiminde iki DHCP sunucusu kullanmak istiyorsunuz.

Çoklu aðlar için üst kapsam yapýlandýrmalarý
    Aþaðýdaki bölümde, baþlangýçta tek bir fiziksel að kesimi ve tek bir DHCP sunucusundan oluþan basit bir DHCP aðýnýn, çoklu að yapýlandýrmalarý desteði için üst kapsamlarý kullanacak þekilde nasýl geniþletileceði gösterilmektedir.
    Örnek 1: Yönlendirilmemiþ DHCP sunucusu (üst kapsamdan önce)
    Bu örnekte, tek DHCP sunuculu küçük bir yerel að (LAN) tek bir fiziksel alt aðý (A Alt Aðý) desteklemektedir. Bu yapýlandýrmadaki DHCP sunucusunun iþlevi, bu ayný fiziksel alt að üzerinde bulunan istemcilere adres kiralamakla sýnýrlýdýr.
    Aþaðýdaki resimde bu örnek aðýn ilk durumu gösterilmektedir. Bu noktada hiçbir üst kapsam eklenmemiþtir ve A Alt Aðý'ndaki tüm DHCP istemcilerine hizmet vermek üzere tek bir kapsam (Kapsam 1) kullanýlmaktadýr.
    Tek alt að ve DHCP sunucusu (üst kapsamdan önce)
    Örnek 2: Yerel çoklu aðlarý destekleyen yönlendirilmemiþ DHCP sunucusu için üst kapsam
    DHCP sunucusunun bulunduðu að kesimi olan A Alt Aðý'ndaki istemci bilgisayarlar için uygulanan çoklu aðlarý eklemek isterseniz, özgün kapsamý (Kapsam 1) ve destek saðlamanýz gereken mantýksal çoklu aðlara iliþkin ek kapsamlarý (Kapsam 2 ve Kapsam 3) üye olarak içeren bir üst kapsam yapýlandýrabilirsiniz.
    Bu resimde, DHCP sunucusu ile ayný fiziksel aðdaki (A Alt Aðý) çoklu aðlarý destekleyecek kapsam ve üst kapsam yapýlandýrmasý gösterilmektedir.
    Yönlendirilmemiþ DHCP sunucusu için üst kapsam
    Örnek 3: Uzak çoklu aðlarý destekleyen geçiþ aracýsýna sahip yönlendirilmiþ DHCP için üst kapsam
    A Alt Aðý'ndaki DHCP sunucusuna göre yönlendiricinin diðer tarafýndan bulunan uzak að kesimi olan B Alt Aðý'ndaki istemci bilgisayarlar için uygulanan çoklu aðlarý eklemek için, uzak destek saðlamanýz gereken mantýksal çoklu aðlara iliþkin ek kapsamlarý (Kapsam 2 ve Kapsam 3) üye olarak içeren bir üst kapsam yapýlandýrabilirsiniz.
    Çoklu aðlar, uzak að (B Alt Aðý) için olduðundan, özgün kapsamýn (Kapsam 1) eklenen üst kapsamýn bir parçasý olmasý gerekmez.
    Bu resimde, DHCP sunucusundan uzakta bulunan uzak fiziksel aðdaki (B Alt Aðý) çoklu aðlarý destekleyecek kapsam ve üst kapsam yapýlandýrmasý gösterilmektedir. DHCP sunucularýnýn uzak alt aðlardaki istemcileri desteklemesi için DHCP geçiþ aracýsý kullanýlýr.
    Yönlendirilmiþ DHCP sunucusu için üst kapsam
    Üst kapsam oluþturma
    Bu yordamý kullanarak bir DHCP üst kapsamý oluþturabilirsiniz.
    Bu yordamý tamamlamak için minimum gereklilik Administrators veya DHCP Administrastors grubunun üyesi olmaktýr.
    Üst kapsam oluþturmak için
    DHCP ek bileþenini açýn.
    Konsol aðacýnda, yapýlandýrmak istediðiniz DHCP sunucusunu týklatýn.
    Eylem menüsünde Yeni Üst Kapsam seçeneðini týklatýn.
    Bu menü seçeneði yalnýzca, DHCP sunucusunda, o anda üst kapsamýn parçasý olmayan en az bir kapsam oluþturulmuþsa görünür.
    Yeni Üst Kapsam Sihirbazý'ndaki yönergeleri izleyin.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Birden çok baðlantýlý DHCP sunucusu, tek bir að baðlantýsýndan fazla DHCP hizmeti kullanmakta olan Windows Server® 2008 iþletim sistemi çalýþtýran bir bilgisayardýr. Bir sunucusu bilgisayarýnýn birden çok baðlantýlý olmasý için, her að baðlantýsý bilgisayarý birden fazla fiziksel aða baðlamalýdýr. Bunun için bilgisayarda ek donaným (birden fazla yüklü að baðdaþtýrýcýsý þeklinde) gereklidir.
    Windows Server 2008 iþletim sistemi çalýþtýran bir bilgisayar birden çok baðlantýlý bir DHCP sunucusu olarak çalýþabilir. Birden çok baðlantýlý sunucular için, DHCP hizmeti kullanýlmakta olan her að için statik olarak yapýlandýrýlmýþ ilk IP adresine baðlanýr.
    Varsayýlan olarak, hizmet baðlarý ilk að baðlantýsýnýn statik mi yoksa dinamik TCP/IP olarak mý yapýlandýrýldýðýna baðlýdýr. Internet Protokolü (TCP/IP) özelliklerindeki geçerli ayarlarý tarafýndan yansýtýlan, kullandýðý yapýlandýrma yöntemine baðlý olarak, DHCP Sunucusu hizmeti varsayýlan hizmet baðlarýný aþaðýdaki gibi gerçekleþtirir:
    Ýlk að baðlantýsý el ile belirtilmiþ bir IP adresi kullanýyorsa, baðlantý sunucu baðlarýnda etkinleþtirilir. Bunun oluþmasý için, IP adresi için bir deðer yapýlandýrýlmalý ve Internet Protokolü (TCP/IP) özelliklerinde Aþaðýdaki IP adresini kullan seçeneði seçilmelidir. Bu modda, DHCP sunucusu DHCP istemlerini dinler ve onlara hizmet saðlar.

Ýlk að baðlantýsý, dinamik olarak yapýlandýrýlmýþ bir IP adresi kullanýyorsa, baðlantý sunucu baðlarýnda devreden çýkarýlýr. Internet Protokolü (TCP/IP) özelliklerinde Otomatik olarak bir IP adresi al seçeneði seçiliði olduðunda bu oluþur. Windows Server 2008 iþletim sistemlerini çalýþtýran bilgisayarlar için, bu varsayýlan ayardýr. Bu modda, DHCP sunucusu, statik bir IP adresi yapýlandýrýlana kadar DHCP istemcilerini dinlemez ve onlara hizmet vermez.

DHCP sunucusu her baðdaþtýrýcýda yapýlandýrýlmýþ olan ilk statik IP adresine baðlanacaktýr.

noteNot

Tasarýma göre DHCP sunucu baðlarý, adres baþýna deðil baðlantý baþýna etkinleþtirilir veya deðiþtirilir. Að Baðlantýlarý klasöründe görünen her baðlantý için, tüm baðlar yapýlandýrýlmýþ ilk IP adresine baðlýdýr. Uygulanabilir baðlantý için ek statik IP adresleri (örneðin, Geliþmiþ TCP/IP özellikleri) yapýlandýrýlýrsa, bu adresler Windows Server 2008 çalýþtýran DHCP sunucularý tarafýndan asla kullanýlmazlar ve sunucu baðlarý için geçerli deðildir.

Windows Server 2008 çalýþtýran DHCP sunucularý sunucuda kullanýlan NDISWAN veya DHCP etkin arabirimlerin herhangi birine baðlanmaz. Bu arabirimler, DHCP hizmeti hiç kullanýlmayacaðý için geçerli sunucu baðlarý listesinin altýndaki DHCP konsolunda görüntülenmez Sunucu baðlarý listesinde yalnýzca yapýlandýrýlmýþ birincil statik IP adresi olan ek að baðlantýlarý görünebilir (veya orada seçimsel olarak etkinleþtirilebilir veya devreden çýkarýlabilir).

Kullanýcý Bilgi Menüsü

LMS Nedir?

LMS, uzaktan eðitim faaliyetlerini yerine getirmek üzere tasarlanmýþ web yazýlýmlarýdýr. Ýngilizce Learning Management System kelimelerinin ilk harflerinden üretilmiþ olan LMS kavramý Türkçe’ de öðrenme yönetim sistemi, öðretim yönetim sistemi, öðrenim yönetim sistemi isimlerinde çeþitli kullanýmý vardýr.

Öðrenme materyali sunma, sunulan öðrenme materyalini paylaþma ve tartýþma, dersleri yönetme, ödev alma, sýnavlara girme, bu ödev ve sýnavlara iliþkin geribildirim saðlama, öðrenme materyallerini düzenleme, öðrenci, öðretmen ve sistem kayýtlarýný tutma, raporlar alma gibi iþlevleri yerine getirmek öðrenme yönetim sistemlerinin temel görevleridir.

Öðrenme Yönetim Sistemleri Hakkýnda

Öðrenme yönetim sistemleri (LMS) birçok bileþenden meydana gelir. Birbirleri ile uyumlu bileþenler, bir sistem oluþturacak þekilde bir araya gelerek bir LMS ürününü oluþtururlar. Bir LMS’ de bulunmasý gereken temel bileþenler aþaðýdaki gibidir;

LMS Nedir? Öðrenme Yönetim Sistemi Nedir?
    LMS Nedir? Öðrenme Yönetim Sistemi Nedir?
    Kayýt bileþeni: Eðitim-öðretim faaliyetlerine katýlacak olan bireyleri sisteme dahil edecek ve öðrenenler hakkýnda temel bilgilerin alýndýðý bileþendir. Birçok web sitesinin üye olma ekraný ile çok benzer özelliklere sahiptir.

Ýçerik sunum bileþeni: Öðretme-öðrenme faaliyetlerinin tümü için gereken yönetimsel özelliklerin bulunduðu bileþendir.

Kurs bileþeni: Öðrenenlerin eðitim-öðretim içeriklerine ulaþabilecekleri, ders kaynaklarýna ve diðer ders içeriklerine eriþecekleri bileþendir.

Ölçme ve deðerlendirme bileþeni: Öðrenme-öðretim faaliyetinin sonucunda yapýlacak deðerlendirmenin (sýnav) hazýrlandýðý ve uygulandýðý bileþendir.

Raporlama bileþeni: Eðitim-öðretim sürecinin tamamý ile ilgili verileri çeþitli kriterlere baðlý kalarak, öðrenen, öðreten ve sistem yöneticilerine sunan bileþendir.

Öðretim Yönetim Sistemleri Özellikleri

Bir LMS (öðretim yönetim sistemi) yönetim, iletiþim, etkileþim, iþbirliði, ders sunumu ve yönetimi, içerik geliþtirme süreçlerini kapsamaktadýr. Bu tür ürünlerin, kullanýcýlara maksimum fayda saðlamasý amacýyla taþýnabilirlik, birlikte çalýþabilirlik, yeniden kullanýlabilirlik, yönetilebilirlik, ulaþýlabilirlik, devamlýlýk, ölçeklenebilirlik gibi bir takým özelliklere sahip olmalarý gerekmektedir. Bunlarýn dýþýnda öðretim yönetim sistemlerinin aþaðýdaki özellik ve yeteneklere sahip olmasý beklenir;

Kullanýcý kayýt ve yönetim iþlemlerini yapar,
    Öðrenen ve öðretenler arasýnda iletiþim ve etkileþimi saðlar,
    Ölçme ve deðerlendirme yapar,
    Öðrenen eðitim bilgilerini takip eder,
    Süreçler sonunda raporlama yapar,
    Zamandan ve maliyetten tasarruf saðlar.
    LMS için SCORM Standartlarý

SCORM e-öðrenme tabanlý öðrenme yönetim sistemleri için bir standarttýr. Sharable Content Object Reference Model’ in ilk harflerinden ismini alan SCORM, paylaþýlabilir içerik nesneleri için referans modeli anlamýna gelmektedir. Yukarýda saydýðýmýz taþýnabilirlik, yeniden kullanýlabilirlik gibi özellikleri standartlaþtýrmak için kabul edilmiþtir.

LMS’ ler daðýtým türlerine göre açýk kaynak kodlu ve ticari olmak üzere 2’ ye ayrýlýrlar.

Ticari Öðrenme Yönetim Sistemleri

En yaygýn kullanýma sahip ticari öðrenme yönetim sistemleri aþaðýda listelenmiþtir;

Blackboard LMS
    GlobalLearning
    Ilinc LMS
    Oracle LMS
    Plateau
    SAP
    SkillSoft
    Açýk Kaynak Kodlu Öðrenme Yönetim Sistemleri

En yaygýn kullanýma sahip açýk kaynak kodlu öðrenme yönetim sistemleri aþaðýda listelenmiþtir;

Moodle
    Sakai LMS
    Spaghettilearning
    OpenUSS
    ILIAS
    ATutor
    Dokeos
    dotLRN
    Moodle Öðrenme Yönetim Sistemi

Moodle en yaygýn kullanýlan öðrenme yönetim sistemidir. 224 ülkede 50 binden fazla Moodle kullanan kurum vardýr. Açýk kaynak kodlu olmasý ve gönüllü geliþtirici topluluðu sayesinde her geçen gün geliþmekte ve e-öðrenme ihtiyaçlarýna cevap vermektedir.

Sakai Öðrenme Yönetim Sistemi

MIT, Indiana, Stanford ve Michigan üniversitelerinin desteði ile Sakai Vakfý ve gönüllülerin geliþtirdiði daha çok yüksek öðrenime özelleþtirilmiþ bir öðrenme yönetim sistemidir. Sakai günümüzde yüzlerce üniversitede örgün eðitime destek ve uzaktan eðitim amaçlarý ile kullanýlmaktadýr.

Blackboard LMS

Ticari öðrenme yönetim sistemleri içinde en yaygýn kullanýlaný Blackboard LMS’ dir. Blackboard LMS çeþitli ihtiyaçlarý karþýlamak amacýyla oluþturulmuþ Learn, Connect, Collaborate, Mobile ve Analytics bileþenleri ile kurum ve kuruluþa hizmet vermektedir.

Bu makalemizde LMS nedir, öðrenme yönetim sistemleri özellikleri nelerdir bunlarý açýklamaya çalýþtýk. Linke týklayýp bu makalenin pdf dosyasýný bilgisayarýnýza indirebilirsiniz. Bu sayfayý sosyal medya paylaþarak daha fazla bireye ulaþmasýna katký saðlayabilirsiniz.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Mobil Öðrenme Nedir?

Mobil Öðrenme Nedir?

Mobil öðrenme, öðrenme-öðretme faaliyetlerinin mobil cihaz ve teknolojiler aracýlýðý ile saðlandýðý bir e-öðrenme modelidir. E-öðrenme bir uzaktan eðitim modeliyken, mobil öðrenme de e-öðrenme kavramý içine giren bir öðrenme modelidir.

Mobil öðrenme, zaman ve mekan sýnýrlýlýðýný kaldýran çaðdaþ bir modelidir. Geleneksel eðitimi desteklemek ya da uzaktan eðitim saðlamak amacýyla kullanýlabilir.

Geçmiþte yaygýn olarak kullanýlan PDA’ lar ile ilk mobil öðrenme uygulamalarý gerçekleþmiþtir. Günümüzde ise kullanýmý yaygýnlaþan akýllý cep telefonlarý ve tablet cihazlar üzerinden m-öðrenme faaliyetleri gerçekleþtirilmektedir.

Mobil Öðrenme Özellikleri Nelerdir?

Mobil öðrenme özellikleri genel hatlarý ile e-öðrenme modeli ile benzerlik göstermektedir. Bu da mobil öðrenmeyi e-öðrenme kavramýnýn içine alan temel nedendir. Zaman ve mekandan baðýmsýz olmasý, öðrenci merkezli bir model olmasý ve eðitimde fýrsat eþitliði saðlamasý e-öðrenme modelinden miras aldýðý özelliklerdir.

Mobil Öðrenme Nedir? m-Öðrenme Teknolojileri (PPT-PDF)
    Mobil Öðrenme Nedir? m-Öðrenme Teknolojileri (PPT-PDF)
    Bunlarýn dýþýnda mobil öðrenmenin kendine özgü dinamikleri de mevcut. M-öðrenme için kullanýlan cihaz ve teknolojilerin yetenek ve sýnýrlýlýklarý bu özellikleri belirleyen önemli bir unsurdur. Mobil öðrenme uygulamalarýný çalýþtýracak olan cihazlarýn iþlemci gücü, ekran boyutlarý ve internet kullanýmý gibi unsurlar bunlara örnek gösterilebilir.

Mobil Öðrenme Teknolojileri ve Araçlarý

Mobil öðrenme teknolojileri denince ilk akla gelen çoðunlukla Podcast’ dir. Podcast video ve ses dosyalarýnýn yayýnýný ve daðýtýmýný yapan öncü bir teknolojidir. Podcast’ in m-öðrenme teknolojisi olarak kullanýlmasý öðretici ses ve ya video dosyalarýnýn paylaþýlmasý temeline dayanmaktadýr. Podcastler internetten mobil cihazlara bir kez yüklendikten sonra, internet baðlantýsýna ihtiyaç duymadan istenilen yere aktarýlabilir, istenildiði zamanda ve sayýda izlenip, dinlenebilir.

Mobil Öðrenme Teknolojileri : Podcast
    Mobil Öðrenme Teknolojileri : Podcast
    M-öðrenme faaliyetinin uygulanmasý sýrasýnda çeþitli araçlar kullanýlýr. Sunucular, cep telefonlarý ve tablet bilgisayarlar mobil öðrenme araçlarý arasýnda sayýlabilirler. Aþaðýda bu araçlarýn kýsa açýklamalarý mevcuttur.

Sunucular: Mobil öðrenme içeriklerinin, ders materyal ve kaynaklarýnýn depolandýðý ve öðrenenlerin eriþimine sunulduðu sürekli internet baðlantýsýna sahip ana bilgisayarlar olarak tanýmlayabiliriz. Öðrenen mobil cihazý ile öðrenme içeriðine eriþmek istediðinde bu talebi karþýlayacak ve yanýt verecek olan sistem sunuculardýr.

Cep Telefonlarý: Android, IOS ve Windows Phone gibi iþletim sistemlerine sahip akýllý cep telefonlarý mobil öðrenme faaliyetleri için kullanýlabilen araçlardandýr. Bu cihazlara yüklenecek uygulamalar (application) aracýlýðý ile mobil öðrenme-öðretme faaliyetleri gerçekleþtirilir.

Tablet Bilgisayarlar: Akýllý cep telefonlarýnda olduðu gibi çeþitli iþletim sistemlerine sahip taþýnabilir bilgisayarlar (tabletler) m-öðrenme için kullanýlabilir. Bu cihazlara doðrudan yüklenebilen ya da platformun uygulama maðazalarýnda yayýnlanan ve kullanýcýlarýn eriþimine sunulan mobil uygulamalar aracýlýðý ile mobil öðrenme ortamý saðlanýr.

Mobil Öðrenme Uygulamalarý

Bilinen mobil öðrenme uygulamalarý aþaðýda sýralanmýþtýr;

Microsoft m-Öðrenme Projesi
    Mobile Sports Pulse
    Johnson & Johnson
    Allogy ve Tusk
    Mobil Öðrenme PPT ve PDF Dosyalarý

Mobil öðrenme nedir, özellikleri, araçlarý ve teknolojileri nelerdir açýklamaya çalýþtýðýmýz bu makalemizin sonuna geldik. Makalemizin pdf dosyasýný ve ppt slaytýný linklere týklayýp indirebilirsiniz. Bu sayfayý sosyal aðlarda paylaþýp daha fazla bireye ulaþmasýna katkýda bulunabilirsiniz.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Wordpress Sitenin Tema Ýsmi Nasýl Bulunur?

Wordpress altyapýsý üzerine kurulan sitelerde hangi temanýn kullanýldýðý kaynak kodlar üzerinden tespit edilebilir.

Wordpress kullanan sitelerde özellikle beðenilen temalarýn hangisi olduðunu öðrenmek isteyenler, rehberdeki adýmlarý takip edebilir. Bu bakýmdan sizler de belirtilen adýmlarý takip ederek istediðiniz sitedeki temayý kolay bir þekilde bulabilirsiniz.

Wordpress tema iþlemlerini yapmak isteyen kiþilerin ilk olarak siteye giriþ yapmasý gerekir. Wordpress site açýldýktan sonra sitenin CSS dosyasýna eriþim saðlanmalýdýr. Kiþilerin bu konuda Google Chrome kullanmasý gerekir. Site ekranýnda kiþilerin CTRL + U kýsayolunu kullanmasý gerekir.

Bu kýsa yol ile birlikte kiþilerin kaynak kodlarýna eriþebilmesi mümkün olur. Burada iþaretli baðlantýya týklamanýz gerekir.

Ardýndan açýlan sitede kiþilerin kolay bir þekilde hangi temanýn kullanýldýðýný öðrenebilmesi mümkün olacaktýr.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Netflix, þimdi tamamen Türkçeleþtirilmiþ kullanýcý arayüzü, yerli içerik ve Türk lirasý ödeme seçeneðiyle kullanýcýlarýn hizmetinde.

Netflix, bugün itibarýyla tam anlamýyla Türkçe hizmet vermeye baþladýðýný duyurdu. Türkçe dil desteði ve Türk Lirasý ödeme seçeneðiyle kullanýma sunan ve beðenilen orijinal programlarýnýn yaný sýra çok sayýda Türk dizisini ve filmini de içerikleri arasýna ekleyen Netflix’in üyelik ücreti aylýk 15,99 TL’den baþlýyor.

Ýlk yerli telekomünikasyon ortaðý olarak mobil hizmet saðlayýcýsý Vodafone ile anlaþma imzalayan Netflix, ayný zamanda Türk televizyon üreticisi Vestel ile de iþbirliði yaptýðýný duyurdu.

Üyelerine televizyon, tablet, akýllý telefon, oyun konsolu ve bilgisayar üzerinden sorunsuzca ve anýnda eriþerek dizileri ve filmleri istedikleri zaman, istedikleri þekilde ve istedikleri yerde izleme imkaný saðlayan Netflix, televizyon izleme deneyimine yepyeni bir yol sunuyor.

Ýçeriðinin yüzde 80’i halihazýrda Türkçe dublajlý veya altyazýlý olan Netflix’te Hollywood filmlerini, en iyi yabancý dizileri, Türkçe film ve dizileri, belgeselleri, baðýmsýz filmleri, stand-up komedileri ve çocuklara özel olarak sunulan yüzlerce içeriði anýnda izleyebilirsiniz.

Netflix, Ekim ayýnýn sonuna doðru Türkiye’de Vodafone ile geniþ kapsamlý bir ortaklýðý da baþlatacak.

Þu anda Türkiye’de Netflix’i destekleyen cihazlar arasýnda þunlar bulunuyor:

Blu-ray oynatýcýlar LG, Panasonic, Samsung, Sony, Toshiba
    Bilgisayarlar Mac, Windows, Chrome OS
    Oyun konsollarý PlayStation (PS3, PS4), Wii U, Xbox 360, Xbox One
    Ev sinema sistemleri LG, Panasonic, Samsung, Sony, Toshiba
    Akýllý TV’ler LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony, Toshiba, Vestel, Arçelik
    Ýnternet medya oynatýcýlarý Apple TV, Google Chromecast
    Telefonlar ve tabletler iOS telefonlar ve tabletler, Android telefonlar ve tabletler, Windows Telefon

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Facebook canlý yayýn altyapýsýný geliþtirmeye devam ediyor. Yeni gelen özelliklerle birlikte daha da kullanýþlý hale gelen canlý yayýn uygulamasýna, þimdi de planlý yayýnlar ekleniyor.

Bulut Teknolojisinin yükseldiði, internet hýzlarýnýn arttýðý dünyada,Facebook da birkaç ay önce bir süredir kapalý olarak test ettiði canlý yayýnözelliðini kullanýcýlara açmýþtý.
    Kullanýcýlar ve sayfalar artýk canlý yayýn yaparak takipçileriyle ve arkadaþlarýyla daha iyi etkileþim kurma ve aný yaþatma þansýna sahip oluyor.
    En son 24 saatlik aralýksýz canlý yayýn desteðinin eklenmesiyle televizyon kanallarýnýn ve amatör televizyon giriþimlerinin önünü açan Facebook, yeni bir özellik daha getiriyor. Bu yeni özellik ile birlikte canlý yayýnlarýnýza daha çok izleyici çekebileceksiniz.

Planlý canlý yayýnlar

Yeni gelecek özellik ile birlikte artýk planlý canlý yayýnlar oluþturabileceðiz.Týpký Facebook'un canlý yayýn özelliðini ilk olarak tanýnmýþ kiþi vekuruluþlara saðladýðý gibi, bu özelliði de ilk olarak büyük kuruluþlar ve Facebook tarafýndan onaylanmýþ rozeti alan tanýnmýþ kiþilerdeneyimleyebilecek.
    Canlý yayýn planlandýktan sonra ilgili kiþi veya sayfanýn duvarýnda plan gözükecek ve isteyen kullanýcý o saat ve tarih için hýzlý bir þekilde hatýrlatýcý kurabilecek. Dahili olan bu hatýrlatýcý sistemi ile birlikte bildirim almayý tercih eden kullanýcýlara yayýnýn baþlamasýna 3 dakika kala bildirim gönderilecek.
    Bu 3 dakika içerisinde sohbet üzerinden yayýný bekleyen diðer kiþilerle konuþmak da mümkün olacak. Son olarak 1 hafta sonrasýna kadar plan kurulabileceðini de belirtelim.
    Ne zaman kullanýlabilir olacak ?

Önümüzdeki haftalarda tüm Facebook sayfalarýnda kullanýma açýlacaðý söylenilen özellik, kýsýtlý bir kitle tarafýndan bu Perþembe günü itibari ile kullanýlabilir hale gelecek.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Facebook'tan Yemek Sipariþi Verilecek!

Facebook'ta yemek sipariþi dönemi baþlýyor. Ýþte sosyal medyada yapýlacak son deðiþiklik.

Kullanýcýlarýn pek çok ihtiyacýný sosyal medya üzerinden gidermek isteyen Facebook yönetimi, bu konuda farklý özellikleri sisteme ekleyerek daha kapsamlý bir hale gelmeye çalýþýyor. Bugüne kadar özellikle mobil uygulamaya yönelik yapýlan geliþtirmeler ile birlikte çok daha kullanýþlý bir hale gelen Facebook, yapýlacak son yenilik ile birlikte bu konuda adeta yeni bir dönem baþlatacak.

Yemek Sipariþ Ýçin Özel Yazýlým Geliþtiriliyor!

Gündeme gelen son bilgilerde Facebook kullanýcýlarýnýn yemek sipariþi verebilmesi adýna özel bir sistemin geliþtireceði belirtilirken, özellikle sosyal medya kullanan firma sayýsýnýn çok olmasý daha etkin bir servisin ortaya çýkmasýný saðlayacak. Kullanýcýlara ulaþmak ve firma ile ilgili bilgilerin sunulmasýný saðlamak isteyen pek çok iþletme, Facebook üzerinden bir sayfa oluþturarak hizmetlerini sunarken kullanýcýlar bu sayede daha kolay bir þekilde markaya eriþim saðlayabiliyor. Bu durumu bir adým daha ileriye götürmek isteyen Facebook, özellikle yemek sipariþlerini vermek isteyen kullanýcýlarýn Facebook kullanýlmasýna imkan saðlayacak.

Yapýlan son açýklamalarda geliþtirilecek özel bir yazýlýmýn sayfalara ekleneceði ve böylece iþletmelerin yemek sipariþi almaya baþlayabileceði belirtildi. Facebook üzerinden yemek sipariþi vermek kuþkusuz kullanýcýlarýn çok daha pratik bir þekilde yemek sipariþi vermesini saðlayacak. Farklý bir uygulama sayfasýna ya da siteye giriþ yapmaya gerek kalmadan direkt internet sitesi üzerinden sohbet yoluyla yapýlacak iþlemler böylece kullanýcýlarýn yemek sipariþi konusunda iþlerini biraz daha kolaylaþtýracak.

Gündeme gelen bu bilgilerin ardýndan özellikle sektördeki çok önemli yemek sipariþi sitelerinde farklý bir endiþe oluþurken Facebook'un bu alanda baþarýya ulaþmasý pek çok servise olan ilgiyi de azaltacak. Bu bakýmdan þu anda sektörde oldukça ilginç ve farklý bir bekleyiþ mevcut.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Twitter'ýn Baþýna Troller Musallat Oldu!

Son dönemlerde satýþ iþlemleri ile sürekli gündemde kalmayý baþaran Twitter’in internet trolleri nedeniyle ciddi bir sorun yaþadýðý görüldü.

Twitter için bugüne kadar pek çok farklý marka satýn alma giriþiminde bulunurken yaþanan son geliþmeler sonrasýnda pek çok markanýn bu teklifinden geri çekildiði belirtilmiþti. Markalarýn teklifini geri çekme sebebi olarak herhangi resmi bir açýklama yapýlmazken bugün gündeme gelen bilgilerde internet trollerinin bu konuda etkili olduðu belirtildi.

Troller Devrede

Yayýnlanan haberlerde ve özel içerikler ile internet üzerinden farklý bir algý oluþturan internet trolleri yaptýklarý bu çalýþmalar ile birlikte Twitter'ý almak isteyen firmalarý kararlarýndan vazgeçirmeye baþarmýþ durumda.

Kötü Bir Ýmaj Çizildi!

Twitter için kötü bir imaj çizen kötü niyetli kiþiler bu konuda masadan anlaþma saðlanamadan ayrýlmasýna neden olmuþ durumda. Bu açýdan yapýlan kötü imajýn yarattýðý olumsuz durumlardan kurtulmak isteyen Twitter, þu anda farklý bir strateji geliþtirmeye çalýþýyor. Fakat milyon dolarlar ile ifade edilen satýn alma iþlemlerini internette dolaþan spekülasyonlara nedeniyle iptal edilmiþ olmasý da internetin ne kadar önemli bir güce sahip olduðunu da gözler önüne seriyor.

Öyle ki firmalarýnýn yapacaklarý yeni satýn alma iþlemlerinde da internette yayýnlanan bilgilere göz önünde bulundurmak ihtimali bundan sonraki süreç içerisinde hem avantaj hem de ciddi bir dezavantaj olarak görülüyor.

Sayfa 6/7 ÝlkÝlk 1234567 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri