Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
9 sonuçtan 1 ile 9 arasý

Konu: Mustafa Kemal Gibi Düþünmek

Users Awaiting Email

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Mustafa Kemal Gibi Düþünmek

MUSTAFA KEMAL GÝBÝ DÜÞÜNMEK

Tarih, 18 Mayýs 2002... Yer, Ýtalya'nýn Perugia kenti...

Genç Türk iþadamý Utku Oðuz, bilgisayarýnda kayýtlý son Atatürk fotoðrafýný projeksiyon makinesinin aydýnlattýðý duvara yansýtýp sözlerini tamamladý:
    - Ýþte, Anadolu aydýnlanmasýnýn temeli olan Türk Devrimi budur...

Perugia'nin önde gelen kiþilerinin oluþturduðu Felsefe ve Tarih Kulübü'nün üyeleri ve konuklar büyük bir coþkuyla alkýþladýlar genç adamý. Genç adam da bir saatlik ''1918 - 1939 arasý Türkiye ve Atatürk Reformlarý'' konferansýnýn gördüðü ilgiden mutlu, biraz da þaþkýndý!..

Kulübün baþkan yardýmcýsý Ýtalyan dostu bir süre önce, "Þu hayraný olduðun ve her karþýlaþmamýzda bana anlatýp durduðun Atatürk'ü bizim kulüp üyelerine de anlatýr mýsýn?'' dediðinde hiç tereddütsüz kabul etmiþ, ama böylesine yoðun bir ilgi ve heyecanla karþýlanacaðýný düþünmemiþti...

Ama Utku Oðuz için o 18 Mayýs gecesini asla unutulmayacak kýlan yorum, orada konuk olarak bulunan yaþlý bir Norveçliden geldi:
    - Norveç dilinde ''Mustafa Kemal gibi düþünmek'' diye bir deyim vardýr... Herhangi bir problem karþýsýnda, çözümü imkansýz olduðu düþüncesiyle hemen kestirmeden teslim olma eðiliminde olan, ne yapýp edip bir çözüm üretmek için yaratýcýlýðýný zorlama zahmetine katlanmak istemeyen ruh ve zihin tembeli kiþilere söylenir bu söz... Bu tip insanlara derhal, ''Hayýr, yanýlýyorsun bu problemin mutlaka bir çözümü olmalý, biraz da Mustafa Kemal gibi düþün'' deriz... Ancak sizin bu geceki sunuþunuzdan sonra bu sözün arkasýndaki anlamý çok daha derin bir þekilde kavramýþ durumdayým; bu güzel fotoðraflar eþliðinde yaptýðýnýz sunuþunuz bana bu yaþýmda bir þey daha öðretti; yani benim anadilim olan Norveçceye yerleþmiþ olan eski bir deyimin arkasýndaki gerçek ve derin anlamý!.. Size bunun için minnettarým...

Genç Türk'ün gözleri yaþardý... Dünyanýn bir baþka ucundaki ülkenin anadiline bir deyim olarak yerleþmiþ büyük devrimciyi bir kez daha minnet ve özlemle andý... Yalnýzca bir saatlik bir konferans olarak planlanan gece ancak 19 Mayýs'ýn ilk saatlerinde sona erebildi. Saatlerce süren tartýþma ve yorumlar ise þu ortak yargýyla sonuçlandý:
    - Atatürk Devrimleri bütün ulkelere uygulanabilecek evrensel bir reçetedir... Zira din ve etnik ayrým temellerine dayanmayan çaðdaþ devlet modeli ne kadar çok ülkede uygulanýrsa, dünya o kadar daha huzur ve barýþ içinde bir yer olacaktýr...

Genç adam gecenin sessizliðinde yürürken büyük bir iç sýzýsýyla ''Türk Devrimi'ni yýkmak için yola çýkan karþý devrimciliðin ül***i sürüklediði bataklýðý, 'baþka çare yok' diyerek IMF'nin önünde boyun büken siyasetcileri'' düþündü. Sonra büyük bir heyecan ve coþkuyla yaþlý Norveçlinin bu kölelik zincirini kýrmak için müthiþ bir formül sunduðunu anýmsadý:

- Mustafa Kemal gibi düþünmek!...

Users Awaiting Email

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Övmek yerine bir gün anlasaydýk biz seni
    Bin Kemal doðardý, aratmazdýk hiç seni
    Yarýn haykýracak elbet þu gençliðin gür sesi
    Gel Kemal`im gel ülken arýyor seni

Ýbrahim SEVÝNDÝK

3. 20-10-2017, 17:19

Sebep
    uygunsuz kelimeler kullanmak yasaktýr

Users Awaiting Email

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Dünyada ülkesini savaþta zafere kavuþturan birçok komutan var. Milletini daha ileri bir toplum yapmak için çalýþmýþ birçok önder de var. Ama yokluk ve yoksulluk içinde her ikisini de birden baþarmýþ tek bir lider var; O da Kemal Atatürk'tür.

Turgut ÖZAKMAN

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Bruce Lee.Merhaba dost.Güzel paylaþýmlar için teþekkürlerimi sunarým.Dahasý eðer iznin olursa bu alýntýlarý baþaka yerlerde de paylaþmak isterim.Sevgiyle,saðlýkla kal!..

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Mustafa Kemal AtaTürk'ü anlamak ,her beserin harci degil.Allahin kullarina enbüyük lütüflarindan biride ( Akil ) dir.Sizlere bu sebeple asagidaki Hutbesini aktariyorum.

ATATÜRK'ÜN BALIKESÝR HUTBESÝ - Orijinal Metin 07 Þubat 1923 BALIKESIR - Zagnos Paþa Camii

"Ey millet, Allah birdir. Þaný büyüktür. "Allah'ýn selâmeti, atýfeti ve hayrý üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz, Cenâb-i Hak tarafýndan insanlara hakâyik-i diniyyeyi tebliðe me'mur rasûl olmustur. Kanun-u Esâsîsi, cümlemizce malûmdur ki, Kur'aný Azumissandaki nusustur. Ýnsanlara feyz vermiþ olan dinimiz, son dindir. Ekmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantýða, hakikate tamamen tevâfuk ve tetâbuk ediyor. Eðer akla, mantýða, hakîkate tevâfuk etmemiþ olsaydý, bununla diðer kavânin-i tabiiyye-i ilâhiyye beyninde tezad olmasý icab ederdi. Çünkü bilcümle kavanin-i kevniyyenin menbai Cenab-i Haktýr.

Arkadaþlar! Cenab-ý Peygamber mesaisinde iki dâra, iki hâneye mâlik bulunuyordu. Biri kendi ikâmet eylediði hânesi, diðeri din iþleriyle iþtigal buyurduðu Allah'in evi idi. Kendi husûsi iþlerini kendi evinde görür, âmmenin, ummetin hizmetini de Allah'ýn evi olan câmi-i þerîf'te ru'yet eylerdi. Biz de hazret-i peygamber'in usûlune ikdida ederek, milletimize tealluk eden husus için þu Beytullah'ta toplandýk. Þimdi Hazret-i Allah'ýn huzurundayýz. Bunu bana müyesser eden Balýkesir'in dindar ve kahraman insanlarýna arz-i þükran ederim. Çok memnunum ve bu vesile ile büyük bir sevâba nâil olacaðýmý ümid ediyorum.

Efendiler, câmiler birbirimizin yüzüne bakmaksýzýn yatýp kalkmak için yapýlmamýþtýr. Her þeyden evvel itâat ve inkiyâd-i tâmme ile ibâdet, din ve dünya için neler yapýlmasý lâzým geldiðini düþünmek için yapýlmýþtýr. Millet iþlerinde her ferd baþlý baþýna bir hizmet ifa etmelidir. Ýþte biz de burada din ve dünya için istiklâl ve istikbâlimiz için, bilhassa hâkimiyetimiz için neler düþündüðümüzü meydana koyalým. Ben yalnýz kendi düþüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düþüncelerini anlamak istiyorum. Amal-i milliyye, irâde-i milliyye yalnýz bir salisin düþüncesinden deðil, bil'umum efrâd-i milletin arzularýnýn, emellerinin muhassalasýndan ibârettir.

Binaenaleyh benden ne öðrenmek, ne sormak istiyorsanýz serbestçe sormanýzý rica ederim."

Metnin Bugünkü Türkçesi

"Ey millet! Allah birdir, þaný büyüktür. Allah'ýn selâmeti, sevgi ve iyiliði üzerinize olsun. Peygamber Efendimiz Hazretleri, Cenâb-i Hak tarafýndan insanlara dinî hakikatleri tebliðe memur edilmiþ ve resul olmuþtur. Temel nizami, hepimizin bildiði Kur'ân-ý Azimussan'daki açýk ve kesin hükümlerdir.

Ýnsanlara maneví mutluluk vermiþ olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantýða ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eðer akla, mantýða ve gerçeklere uymamýþ olsa idi bununla diðer ilâhî tabiat kanunlarý arasýnda birbirine zýtlýk olmasý gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarýný yapan Cenab-ý Hak'týr.

Arkadaþlar! Cenab-ý Peygamber çalýþmalarýnda iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diðeri Allah'in evi idi. Millet iþlerini Allah'ýn evinde yapardý. Hazret-i peygamber'in mübarek yollarýný takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin þimdiki ve geleceðine ait konularý görüþmek maksadýyla bu kutsal yerde, Allah'ýn huzurunda bulunuyoruz. Beni bu þerefe kavuþturan Balýkesir'in dindar ve kahraman insanlarýdýr. Bundan dolayý çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacaðýmý ümit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksýzýn yatýp kalkmak için yapýlmamýþtýr. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapýlmasý lazým geldiðini düþünmek, yani birbirimizin görüþ ve düþüncelerini almak için yapýlmýþtýr. Millet iþlerinde her ferdin zihninin baþlý baþýna faaliyette bulunmasý lâzýmdýr. Ýþte biz de burada din ve dünya için, geleceðimiz için her þeyden önce hakimiyetimiz için neler düþündüðümüzü meydana koyalým.

Ben yalnýz kendi düþüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düþüncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller, millî irade yalnýz bir þahsýn düþünmesinden deðil, millet fertlerinin tamamýnýn arzularýnýn, emellerinin bileþkesinden ibarettir. Bundan dolayý benden ne öðrenmek, ne sormak istiyorsanýz serbestçe sormanýzý rica ederim."

Users Awaiting Email

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Alýntý rselturk Nickli Üyeden Alýntý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    Bruce Lee.Merhaba dost.Güzel paylaþýmlar için teþekkürlerimi sunarým.Dahasý eðer iznin olursa bu alýntýlarý baþaka yerlerde de paylaþmak isterim.Sevgiyle,saðlýkla kal!..
    Çok teþekkür ederim deðerli dost. Ýstediðiniz yerlerde paylaþabilirsiniz. Sevgilerimle

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Ýdiye dost merhaba!..
    Bu güzel paylaþým için size de teþekkürler.Görüyor ve inanýyorum ki,bu tür paylaþýmlara þimdi daha çok ihtiyacýmýz var.Varlýðýmýz,geleceðimiz aklýmýzý kullanmamýza baðlý.Atatürk bizim için sönmeyen bir ýþýk.O ýþýk bizden sonrakilerin de ýþýðý olmaya devam edecek.
    Nasýl oldu bilmiyorum.Ama bindik bir alamete,inþallah varmayýz kýyamete!..Esenlikler dostlar!...

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Emek ve paylaþýmlarýnýz için teþekkürler.Bruce Lee

Kullanýcý Bilgi Menüsü

RUHU ÞAD OLUN MEKANI CENNET OLSUN. ATAM ÝZÝNDEYÝM.
    LEBEN ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri