• Mercedes-Benz Türk ve TEGV iþbirliðiyle hayata geçirilen MobileKids Trafik Eðitim Projesi ekibi, 24 Eylül Cumartesi günü Samsun Piazza AVM’de ailelerle bir araya geldi.
• Küçük yaþtan itibaren trafik bilinci kazandýrmayý ve güvenli yolculuk konusunda çocuklarý bilgilendirmeyi amaçlayan proje, Samsunlu ebeveynlere tanýtýldý.

Mercedes-Benz Türk ana þirketi Daimler AG’nin 2001 yýlýnda Almanya’da baþlattýðý, 2013 yýlýnda ise Türkiye Eðitim Gönüllüleri Vakfý (TEGV) ile birlikte Türkiye’de de hayata geçirilen, dünyanýn ilk ve en büyük yol güvenliði giriþimi olan MobileKids Trafik Eðitim Projesi’nin farklý illerde tanýtýmýna devam ediliyor. 2015 yýlý içerisinde MobileKids Türkiye resmi web sitesi üzerinden de baþlatýlan Trafik Eðitimi modülü sayesinde aileler, eðlenceli video ve oyunlarla çocuklarýna trafik eðitimi verebiliyorlar. Proje hakkýnda daha detaylý bilgi paylaþmak ve trafik eðitiminin önemini hatýrlatmak amacýyla, MobileKids Türkiye ekibi, 24 Eylül Cumartesi günü Samsun Piazza AVM’de çocuklar ve aileleri ile buluþtu.
Çocuklarda trafik bilgisi ve farkýndalýðýný artýracak
7-12 yaþ arasý ilköðretim çaðý çocuklarýna yönelik proje ile çocuklarýn trafik bilgisi ve farkýndalýðýnýn artýrýlmasý ve trafik ile ilgili kavram, beceri ve tutum kazanmalarý hedefleniyor. Temel trafik kavramlarý, trafikte dikkat, trafik kurallarý, karþýdan karþýya geçme ve trafikte özel durumlar bölümlerinden oluþan eðitimde çocuklar, yetkinliklerini artýrma þansýna sahip oluyorlar.
Uluslararasý deneyimi Türkiye’ye taþýyor
Türkiye’deki en büyük yabancý sermayeli yatýrýmlardan biri olan Mercedes-Benz Türk ve TEGV iþbirliðiyle hayata geçirilen MobileKids projesi, daha önce Almanya’nýn yaný sýra Hindistan, Malezya, Ýsrail, Ýtalya, Çin, Macaristan gibi ülkelerde uygulandý. Eðitim programý, bu ülkelerde oluþan zengin deneyimlerden yola çýkýlarak Türkiye þartlarýna uyarlanarak oluþturuldu.
Uygulamalý eðitimle bilgiler pekiþiyor
Bugüne kadar Ýstanbul, Kýrýkkale, Yozgat, Bayburt, Samsun, Artvin, Erzurum, Aydýn ve Aksaray’da 29 okulda 11.726 öðrenciye birebir 6 saat trafik eðitimi verilen projede eðitim etkinlikleri, ilköðretim okullarýnýn bahçelerine yerleþtirilen Trafik Ateþböceði’nde gerçekleþtiriliyor. Ateþböceði içerisindeki özel donaným ve malzemeler sayesinde çocuklar program içeriklerini bizzat uygulayabiliyor.
Ýnternet üzerinden de eðitim almak mümkün
Samsun’daki etkinlikte, projenin önemli diðer bir ayaðýný oluþturan online eðitim sitesi ebeveynlere tanýtýldý. MobileKids Türkiye web sitesini (tr.mobilekids.net) ziyaret eden çocuklar, Ateþböceði’nde verilen eðitimin aynýsýný eðitici videolar ve eðlenceli oyunlar ile alabiliyorlar. Eðitimi baþarýyla tamamlayan çocuklar, “Geleceðin Usta Þoförü” eðitim sertifikasýnýn yaný sýra MobileKids’ten sürpriz hediye setinin sahibi oluyorlar.