Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Otomobil dünyasında neler oluyor

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Otomobil dünyasında neler oluyor

Peugeot 301 Sedan 2017’'e Dikkat Çekecek!

Peugeot tarafından geliştirilen yeni 301 Sedan oldukça dikkat çekti.

Peugeot 301 adı verilen yeni model ile piyasaya giriş yapan Peugeot markası 2017 yılında oldukça iddialı. Peugeot 301 Sedan detaylarıyla dikkat çekerken gündüz farları, stop lambaları ve değişen tasarımı ile birlikte oldukça başarılı bulundu.

Tanıtımı Gerçekleştirildi

Firma tarafından yapılan yeni tasarım özel bir etkinlik ile görücüye çıkarılırken otomobilden yer alan pek çok yeni özellik otomobil severlerin dikkatini çekmeyi başardı. Üstelik özellikle iç mekanda yapılan değişiklikler ile otomobil Android Auto ve Apple Carplay ile uyumlu hale gelerek kişilerin araç kullanımına çok daha uygun bir hale getirildi.

Multimedya Sistemi Yenilendi

Multimedya sistemi ile kişilerin araç içerisinde yapmak istediği pek çok işlemi yapabilir durumda olması bu konuda daha kolay bir araç kullanımını sağlarken klimanın kontrol edilmesi ya da camların açılması sadece tek dokunuş ile yapılabiliyor.

301 Sedan’da güvenlik konusunda da pek çok önemli gelişme sağlanmış. Öyle ki acil fren sistemi, lastik basınç göstergesi gibi pek çok yeni özellik araçta yer alıyor. Böylece aracın güvenlik konusunda da bilgilerine erişilmesi sağlanıyor. Benzinli ve dizel olmak üzere iki farklı seçeneğin bulunduğu araç için satın alma sırasında karşınıza çıkacak iki seçenek şöyle olacak;

82 beygir güç ve 118 nm tork üreten 1.2 Puretech benzinli

92 beygir güç üreten 1.6 litrelik dizel motor

Kullanıcı Bilgi Menüsü

ÖTV'de Yeni Oranlar Nasıl?

Resmi Gazete’de özel tüketim vergisi ile ilgili yeni düzenlemeler yer alırken bu tarih itibariyle özel tüketim vergisinde yeni bir dönem başladı.

Resmi gazetede uzun zamandan beri Türkiye'de konuşulan özel tüketim vergisinin zamlarıyla ilgili tüm detaylar yayınlandı. Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte ÖTV oranlarında daha yüksek bir oranın alınacağı da kesinleşirken araç satın almak çok daha zorlaştı.

Yüzde 100’e Varan Oranlar

Özellikle özel tüketim matrahı 100 bin TL'yi aşmayan otomobiller için belirlenen oranının yüzde yüz oranında olması dikkat çekerken yapılan düzenlemelere göre özel tüketim vergisindeki yeni durum şöyle oldu;

Motor Hacmi (cm3)

Net Fiyat (TL)

ÖTV Oranı (%)

1.600 cm3‘ten küçük

40.000 TL

%45

1.600 cm3‘ten küçük

40.000 TL – 70.000 TL arası

%50

1.600 cm3‘ten küçük

70.000 TL üstü

%60

1.600 cm3 – 2.000 cm3 arası

100.000 TL ve altı

%100

1.600 cm3 – 2.000 cm3 arası

100.000 TL üstü

%110

2.000 cm3‘ten büyük

%160

Yapılan bu açıklamaların ardından sadece içten yanmalı motorlar için değil elektrikli araçlarda da özel tüketim vergisi konusunda yüzde 45’lere varan bir oranın alınacağı görüldü. Bu açıdan otomobil üreticileri şu anda fiyat listelerini düzenlemek adına geri çekerken otomobil satışlarında da ciddi bir sorun yaşanıyor. Öyle ki araçların yüksek fiyatlar üzerinden satılmaya başlanması kişilere ciddi bir handikap yaşatırken otomobil satıcıları için de ciddi bir sorunun olduğunu gösteriyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri