Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
32 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: [Anlatım] Ubuntu nedir?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Youtube Viewer ile Youtube’dan video aratabilir, videoları oynatabilir ve indirebilirsiniz. Perl ile yazılmıştır.

Youtube Viewer’ın Özellikleri:
    GTK2 ve komut satırı arayüzü.
    Youtube’dan video arama, oynatma ve indirme.
    Desteklenen oynatıcılar: mplayer (ve mplayer2), mpv, VLC ve SMPlayer. Konfigürasyon dosyasına daha fazlasını ekleyebilirsiniz.
    Video bilgisi (videonun uzunluğu, yükleyen kişi, videonun kategorisi, yüklenme tarihi, görüntüleme sayısı, beğenme ve beğenmeme sayıları) gösterir.
    Video yorumlarını görebilir, yorum ekleyebilir, favorilerinize ekleyebilirsiniz.
    Youtube hesabınıza bağlanarak abone olduğunuz kanalları, favorilerinizi, tavsiye edilen videoları ve izleme geçmişini görebilirsiniz.
    Video arama, kanallar ve oynatma listeleri, arama sonuçlarını kendi isteğinize göre ayarlamak gibi gelişmiş özelliklere sahip.
    Not: Youtube hesabınıza giriş yaparken uygulamaya izin vermeniz gerekiyor. Bunun için de doğrulama kodu almanız gerekiyor. Giriş yap penceresini açtığınızda zaten kodu almanız için gereken link var. Yöntemi denedim. Giriş yapılabiliyor. Fakat her ne kadar doğrulama koduyla giriş yapılıyor olsa da nedense ben pek güvenemiyorum.

Youtube Viewer Kurulumu Nasıl Yapılır?

Youtube Viewer’ı kurmak için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install youtube-viewer

[Çakıyla Aslan Öldüren Ziya ]

Youtube Viewer Nasıl Kullanılır?

- Youtube’dan film aratıyorsanız ya da süresi uzun olan bir video arıyorsanız, daha kolay bulabilmek için Duration kısmından medium ya da long’u seçebilirsiniz.

- Resolution kısmından izlemek istediğiniz videonun çözünürlüğünü (1080p, 720p, 480p vb.) seçebilirsiniz.

- İndirmeyi istediğiniz videonun üzerinde sağ tıklayıp Video > Download’ı seçerek videouyu indirebilirsiniz.

- Sisteminizde kurulu olan video oynatıcı çalışmazsa ve video izleme konusunda sıkıntı yaşarsanız, aşağıdaki komutu kullanarak terminalden MPV’yi kurabilirsiniz.

sudo apt-get install mpv

Not: 1080p videoları izleyebiliyorsunuz. Fakat sanırım indirmek isterseniz 720p olarak indirebiliyorsunuz. İndirmeye çalıştırdığım bir videoyu 720p olarak indirdi. Video indirme işlemini terminal penceresi açarak yapıyor.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Yakında, Windows 10’da Ubuntu Windows Store’dan kurulabilecek. Microsoft’un planları arasında Ubuntu ile birlikte Fedora ve SUSE de var.

Windows 10 kullanan geliştiriciler, Windows Store’dan Linux dağıtımlarını kurabilecek ve birden fazla dağıtımı aynı anda çalıştırabilecekler.

Microsoft’un yaptığı duyuruda;
    Ubuntu’yu Windows Store’a getirmek için Canonical ile olan partnerlik devam ediyor.
    Aynı zamanda SUSE ve Fedora takımlarıyla birlikte Linux dağıtımlarını Windows Store ve Windows Subsystem for Linux (WSL) getirmek için çalışıyorlar.
    Windows Store’dan bu dağıtımları indirip kurabileceksiniz.
    Eğer isterseniz bir veya birden fazla dağıtımı aynı anda çalıştırabileceksiniz.
    Bu yeni özellikler Windows Insider ile birlikte gelecek. Bunu ilk deneyen siz olmak istiyorsanız Windows Insider programına üye olabilirsiniz.

Duyurunun detaylarını Microsoft’un sayfasından okuyabilirsiniz.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

I-Nex, donanımınızla ilgili bilgileri detaylı bir şekilde görebilmenizi sağlayan ücretsiz bir yazılımdır. Windows’ta kullanılan CPU-Z’in Linux’teki alternatifi diyebiliriz.

I-Nex, donanım bilgisini gösteren diğer yazılımlarla karşılaştırıldığında daha iyi organize edilmiştir ve bilgileri daha hızlı görüntüler. Sekmeler sayesinde anlaşılması daha kolaydır.

Not: Ubuntu/Linux Mint haricinde başka bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız, I-Nex’in internet sitesinde desteklenen dağıtımlarla ilgili kurulumların nasıl yapıldığı güzel bir şekilde hazırlanmış. Yazı çok fazla uzamasın diye diğer dağıtımların kurulumlarını buraya eklemedim.

Linux’te I-Nex Kurulumu Nasıl Yapılır?

I-Nex’i kurmak için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/stable
    sudo add-apt-repository ppa:gambas-team/gambas3
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install i-nex

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Linux, Mac, FreeBSD ve Solaris kullanıcıları, Windows uygulamalarını Microsoft Windows olmadan Wine ile çalıştırabilirler.

Wine’ın aşağı yukarı yarısının kaynak kodu gönüllüler tarafından yazıldı. Kalan kısımsa Wine’ın satışını yapan, özellikle CodeWeavers gibi sponsorlar tarafından yapılıyor.

Uyarı: Kuruluma başlamadan önce, başka bir depodan Wine’ı kurduysanız ilk önce onu kaldırmanız gerekiyor.

Linux’te WineHQ Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eğer 64-bit kullanıyorsanız, 32biti aktif etmek için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo dpkg --add-architecture i386

Aşağıdaki komutları kullanarak depoyu ekleyin.

wget -nc Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    sudo apt-*** add Release.***
    sudo apt-add-repository Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.

Linux Mint 17.x sürümünü kullanıyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt-add-repository 'deb Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir. trusty main'

Linux Mint 18.x sürümünü kullanıyorsanız aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt-add-repository 'deb Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir. xenial main'

Paketleri aşağıdaki komut ile güncelleyin.

sudo apt-get update

Son olarak WineHQ’nun hangi sürümünü kurmak istiyorsanız onu kurun.

Stable sudo apt-get install --install-recommends winehq-stable
    Development sudo apt-get install --install-recommends winehq-devel
    Staging sudo apt-get install --install-recommends winehq-staging

Kullanıcı Bilgi Menüsü

GLXOSD ile oyunlar için yapılan Benchmark testlerindeki gibi FPS’yi, CPU ve GPU sıcaklığı gibi bilgileri görebilirsiniz. MSI Afterburner/RivaTuner OSD’ye benzer özellikleri sunmayı amaçlamaktadır.

Linux’te GLXOSD Kurulumu Nasıl Yapılır?

GLXOSD'yi 64-bit için kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutları kullanın.

Multiarch: 32-bit ve 64-bitlik paketlerin aynı sistemde kullanılmasını sağlayan çoklu mimari (multiarch) desteği

GLXOSD’yi multiarch desteğiyle kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo apt-add-repository -y ppa:nickguletskii200/glxosd
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install -y glxosd glxosd-libs-amd64 glxosd-libs-i386:i386

GLXOSD’yi multiarch desteği olmadan kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo apt-get update
    sudo apt-get install -y glxosd glxosd-libs-amd64

GLXOSD’yi 32-bit için kurmak istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanın.

sudo apt-get update
    sudo apt-get install -y glxosd glxosd-libs-i386

Not: GLXOSD’yi Steam’e eklemek istiyorsanız şu sayfada resimlerle nasıl yapıldığı anlatılmış.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Sayonara, basit, hafif ve oldukça hızlı bir ses oynatıcısıdır. Qt destekli ve C++ ile sadece Linux için yazılmıştır.

Büyük ses koleksiyonlarını yönetebilmeniz için birçok özelliği içinde barındırır. Program geliştirilirken performansa odaklanılmış. Çok az CPU ve bellek tüketir.

Not: Çok gerekli olduğunu düşünmesem de Sayonara’nın belki de tek eksiği Türkçe dil desteğinin olmaması. Aranızda Türkçe’ye çevirmek isteyenler olursa şu sayfada ne yapmanız gerektiği anlatılmış.

Linux’te Sayonara Kurulumu Nasıl Yapılır?
    Sayonara
    ’yı kurmak için aşağıdaki komutları terminalde sırasıyla çalıştırın.

sudo apt-add-repository ppa:lucioc/sayonara
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install sayonara

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Eğer fazla dalgın veya yorgunsanız, Linux işletim sisteminde kesinlikle uzak durmanız gereken bazı komutlar mevcut. Bu komutlardan bazılarını sizin için derledik.L
    inux bazı programcılar ve bilgisayar korsanları için açık ara en kıymetli işletim sistemini unvanını taşıyor zira bu işletim sisteminde yapılabilen şeyler,
    Mac OS X ve Windows işletim sistemi sahiplerinin ancak ve ancak hayal kurabileceği ögeler. Grafik arayüzünü de ekleyince, penguen dostumuz akıl almaz başarılara imza atabiliyor

.

00Yine de her şey güllük gülistanlık değil. Linux’ta işlenen bazı komutların geri dönüşü yok zira Mac OS X veya Windows’un aksine “bir onay ekranı” ile karşılaşmıyorsunuz. Kafanızın aşırı dalgın olduğu bazı durumlarda yanlarından bile geçmemeniz gereken bazı kodları yazımızda belirtmek istiyoruz

.En ölümcül kodlar

rm -rf /

Bu komut Bilgisayarınızdaki her şeyi silecektir. Komut, üç anahtar kelimenin birleşimi konynybda. Rm, komutu takiben tüm dosyaları kaldıracaktır. -rf rm komutu ise daha da ölümcüldür kullanıcının onaylamasını istemeden belirtilen klasörün içindeki tüm dosyaları ve klasörleri hiçliğe yollar. “/”, Verileri kök dizinden kaldırmaya başlar ve çıkarılabilir medya verileri dahil olmak üzere her şeyi bilgisayardan siler.

mkfs.ext4 /dev/sda1

Söz konusu komut, sabit diski biçimlendirir. Bu komut, iki çeşit anahtardan oluşuyor. Mkfs.Ext4 komutu, bu komutun çalıştırılacağı ygıtta yeni bir ext4 dosya sistemi oluşturur / Dev / sda1, muhtemelen kullanıcı tarafından kullanılan sabit diskteki ilk bölümü belirtir. Benzer şekilde, söz konusu komut> mkfs.ext3 / dev / sdb2, ikinci sabit diskteki ikinci bölümü ext3 gibi biçimlere devşirilebilir.

/dev/sda

Bu komut herhangi bir içeriği bir sabit sürücüye doğrudan yazar. Bu komut, Linux’ta diğer komutlara benzer şekilde çalışabilir ama temel bir fark mevcut. Söz konusu komutun çıktısı doğrudan Sabit Sürücünün dosya sistemine (NTFS veya FAT) gönderilir. Bu da bilgisayarın işletim sistemine ciddi zarar verebilir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Çoğu zaman Linux ve GNU/Linux kavramlarının birbirleriyle karıştırıldığını görüyoruz. Peki bu iki öge arasındaki farklar nelerdir?

Linux Nedir?

Linux Ailesi

Linux, aklınıza gelebilecek herhangi bir bilgisayarı veya akıllı cihazı yönetmek için kullanılan bir işletim sistemidir. Çoğu insan Linux’u düşündüklerinde akıllarında şu ibare beliriyor: Linux, mühendisler veya yazılımcılar gibi profesyoneller tarafından kullanılan bir masaüstü işletim sistemi.Oysa ki olay hiç de böyle değil: Linux aklınıza gelecek her yerde karşınıza çıkar. Çoğu akıllı cihazın işletim sisteminin arkasındaki çekirdek Linux’tur. Kullanmakta olduğunuz Android telefonunda bir Linux çekirdeği var; bir akıllı buzdolabı da aynı çekirdek ile çalışır. Söz konusu mimari yardımıyla birbirleriyle iletişim kurabilen akıllı ampuller mevcut. Hatta Amerikan ordusunda kullanılan bazı tüfekler bile söz konusu yapı ile çalışıyor.

GNU / Linux Nedir?

Her an kulağınıza çalınan diğer bir terim de GNU / Linux’dur. Bir masaüstü kullanıcısı için aralarında bir fark yoktur. Oysa ki işler epey farklı. Linux, bilgisayarınızın donanımıyla etkileşime giren ana yapıdır. GNU araçları, Linux çekirdeğiyle etkileşim kurmak için bir yöntem sunar.

GNU Araçları Nedir?

Araçlar listesini sağlamadan önce, Linux çekirdeğiyle etkileşim kurabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız araç türlerine göz atalım.Bir masaüstü konseptini düşünmeden önce temel seviyede bir terminale ihtiyacınız var. Kısacası Linux temelle işletim sisteminin görevleri yerine getirmek için kullanacağı komutları kabul etmesi gerekiyor.Bir terminalde Linux ile etkileşim kurmak için kullanılan ortak çekirdek, BASH adlı bir araçtır.. BASH’ı bilgisayar için düzenlemek şart: Böylece GNU araçları olan bir mimari ortaya çıkar.Aslında yapı, Linux için programlar ve uygulamalar geliştirmeyi mümkün kılan bütün bir takım mimarilerden de sorumludur. En popüler masaüstü ortamlarından birine GNU Ağ Nesnesi Modeli Ortamı’nı temsil eder ve karşımıza “GNOME” çıkar.En popüler grafik editörüne GIMP adı verilir ve bu uygulama da, işletim sisteminin Görüntü İşleme Programı’nı temsil eder.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Linux karmaşıktır ve programlama dillerine yabancı kişiler tarafından kavranmasının zor olduğu bir işletim sistemi çekirdeğidir. Windows gibi birkaç dakika süren güncellemeler ile ne yazık ki korunamaz. Bu yüzden Dirty COW olarak 9 yaşındaki Linux güvenlik açığının 20 Ekim 2016’ya kadar düzeltilmemiş olması şaşırtıcı değil.Linux, GNU / Linux işletim sisteminin sadece bir parçasıdır. GNU/Linux işletim sisteminde Linux çekirdek konumundayken; GNU araç seti ise işletim sisteminin diğer önemli kısmıdır. Bununla birlikte; çekirdek, yazılım ve donanımla etkileşime girilmesine izin veren, işletim sisteminin anahtarlarından biri konumunda

.

Çekirdek içindeki hatalar göz ardı edilebilir. Hatta Dirty COW’un gösterdiği gibi, bazı hatalar doğru koşullar altında avantaja bile çevrilebilir. Peki, işletim sisteminizi nasıl güvende tutarsınız?

Güncellemeleri kontrol edin

Evet, Dirty Cow hiç fark edilmeden 9 yıl boyunca hüküm sürmüş olabilir ama fark edildiği anda önü kesildi. Güncellemeleri sürekli kontrol etmeniz ve çekirdeği sürekli güncel tutmanız yararınıza olacaktır. Basit bir örnek vermemiz gerekirse 4.8.4 çekirdeği Dirty Cow’a karşı tam korumalı bir mimariye sahip.Hangi çekirdeği kullandığından emin değilseniz, terminal penceresine uname -r yazın. “Arch” ve “Ubuntu” sözcüklerini temel almayın zira bu ibareler çekirdeğin sadece hangi özel dağıtım için geliştirildiğini gösterir.

Güvenliğiniz için aşağıdaki çekirdeklerden en az birinin veya daha yenisinin kurulu olduğundan emin olun

.4,8: 4,8.3
    4.4 (LTS): 4.4.26
    4.1 (LTS): 4.1.35
    3.18 (LTS): 3.18.44
    3.16 (LTS): 3.16.38
    3.12 (LTS): 3.12.66
    3.10 (LTS): 3.10.104
    3.2 (LTS): 3.2.83

Windows işletim sisteminin aksine Linux çekirdeği sizi güncellemeler konusunda uyarmaz ve kesinlikle zorlamaz.
    Güncellemeyi, kendinizin talep etmesi gerekir. Elbette otomatik güncellemeyi sağlayacak kodlar yazabilirsiniz.Nasıl güncelleme yaparsınız?

Ubuntu/Ubuntu Gnome/Kubuntu/Mint

Ubuntu altyapılı işletim siseminizde terminal satırına şu kodları yazın:$ sudo apt-get update
    $ sudo apt-get dist-upgradeSadece ilk komutu yazarsanız çekirdek güncellemesi edinemezsiniz, bu nedenle ikinci komutu kesinlikle boş geçmeyin.

Red Hat/Fedora/CentOS

Bu sistemlerde çekirdek güncellemesi yapmak için tek bir kod satırı yeterli:$ sudo yum -y update kernelTam sistem güncellemesi yapmak içinse şu komutu kullanın:$ sudo yum update

Arch/Manjaro

Çekirdeği güncellemek için $ sudo pacman -Sy linux linux-firmware ibaresini, tam sistem güncellemesi yapmak içinse $ sudo pacman -Syu komutunu kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Gerek Ubuntu gerekse Windows temelli bilgisayarların en büyük sorunlarından biri önüne geçilemeyen veri kayıplarıdır. Neyse ki bu sorunun üstesinden gelmek için, açık kaynaklı ve ücretsiz “Testdisk” uygulaması var.
    PC kullanıcıların en büyük korkularından biri veri kayıplarıdır. Maalesef gerek güncelleme, gerek elektrik kesintileri, gerekse zararlı yazılımlar nedeniyle bu tür kayıplar gerçekleşebilir.
    Geçtiğimiz günlerde, sizinle yedekleme yöntemlerini paylaşmıştık. Peki yedekleme yapmadıysanız verilerinizi nasıl geri getirirsiniz? Karşınızda sorunuzun cevabı:
    TestDisk. TestDisk ücretsiz olmasına rağmen gerek Ubuntu işletim sisteminde gerekse Windows’da müthiş başarılara imza atabiliyor.

Uygulamanın kayda değer nitelikleri

TestDisk’in web sitesinde, programın “hasarlı bölümlerin kurtarılmasına veya bu belirtilerin ön yüklenemeyen diskleri yeniden ön yüklenebilir hale getirmeye yardımcı olmak için tasarlandığını” belirtti: Bazı sorunlar virüslerden, bazı sorunlar ise yanlışlıkla “Bölme tablosunu” silmek gibi insani hatalardan kaynaklanıyor.Depolama yapıları hakkında anlaşılması gereken şey, bir dosyayı veya bölüm tablosunu sildiğinizde verinin hala diskte olmasıdır. Silme, sadece verilerin işaretleme tablosunu ortadan kaldırır ve veriyi gerçek anlamda silmez. Bu verileri tamamen yok etmek için üstüne veri yazmak zorundasınız.TestDisk’i Windows veya Linux için bir kurtarma aracı olarak kullanabilirsiniz, ancak PC’nizde ayrı bir ortamda ön yükleme yapmak için canlı USB sürücüsüne ihtiyaç duyarsınız ve kayıp dosyaları geri alabilirsiniz. Ubuntu çalışırken, sudo apt-get install testdisk komutunu kullanarak TestDisk’i kurabilirsiniz. Uygulamayı yönetici ayrıcalıklarıyla çalıştırmanız gerekecek, yani sudo testdisk komutunu kullanmalısınız.

Gerekli komutlar

Testdisk menüsü TestDisk bir konsol programı sayesinde; menüleri ve komutları, komut satırı sihirbazları olmayan kişiler için bile kolayca gezilebilir. İlk kurulumda, TestDisk yeni bir günlük dosyası başlatmak isteyip istemediğinizi soracaktır Bu noktada, program herhangi bir sürücüyü otomatik olarak arayacaktır. Hiçbir sürücü bulunamazsa, engelleme aygıtını TestDisk altında toplamanız gerekir: sudo testdisk / dev / sda seçeneğini tercih etmek için “lsblk” komutunu kullanın. Sürücüleri çalıştırdıktan sonra, TestDisk silinenler de dahil olmak üzere bölümleri otomatik olarak algılamaya çalışacaktır.Hasarlı veya silinmiş bölümler daha derin bir tarama gerektirse de, TestDisk otomatik olarak tüm dosya girdileri arar. Daha derinlemesine tarama biraz zaman alacaktır, çünkü TestDisk tüm bölümleri blokla bloktan okuyacaktır. Tarama yapıldıktan ve tüm dosyaları gördüğünüzde dosyaları yedekleme ortamına kopyalayabilirsiniz. Dosyalarınız uygulama tarafından kurtarıldıktan sonra bunları yedekleme ortamına kopyalayabilirsiniz. Yazılımın bir sürücünün verilerinde yalnızca yazılım hatalarına dikkat ettiğini ve fiziksel arıza durumunda sizi kurtarmayacağını belirtmemiz şart. Her zaman olduğu gibi, verilerinizi verimle yedekleyebilirsiniz.

Tam ve güncel bir yedekleme mevcutsa ve herhangi bir sorun ortaya çıkarsa bir sürücüyü silebilirsiniz.

Uygulamayı şu bağlantıdan indirebilirsiniz//www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri