Turkcell’in Suriyeli mültecilere yardýmcý olmak üzere geliþtirdiði ‘Merhaba Umut’ uygulamasý, UNESCO-Pearson’un ‘Dijital Dünyada Okur-Yazarlýk’ ödülleri kapsamýnda en iyi 14 uygulamadan biri seçildi. Merhaba Umut, dijital çözümler alanýnda dünyaya örnek olmasý ve insanlýða ilham vermesi amacýyla baþta kendi internet sitesi olmak üzere UNESCO’nun tüm etkinliklerinde paylaþýlacak.

Turkcell’in baþta Suriyeli mülteciler olmak üzere anadili Arapça olan bireylere yardýmcý olmak amacýyla hayata geçirdiði ‘Merhaba Umut’ uygulamasý, dünyanýn en iyi uygulamalarýndan biri seçildi. UNESCO’nun (Birleþmiþ Milletler Eðitim, Bilim ve Kültür Örgütü) düzenlediði ‘Dijital Dünyada Okur-Yazarlýk’ kampanyasýna 60 ülkeden gelen 130 baþvuru geldi. Dünyanýn en iyi 14 uygulamasý listesinde, Türkiye’den sadece Turkcell’in Merhaba Umut projesi yer aldý. UNESCO önümüzdeki aylarda internet sitesinde ve etkinliklerinde bu 14 baþarýlý örneðin hikayeleriyle, dijital teknolojilerin her eðitim seviyesinden insanýn hayatýný nasýl kolaylaþtýrabileceðini tüm dünyaya anlatacak. Turkcell’in hikayesi de dahil olmak üzere tüm hikayelerin ayrýntýlarý, sonbaharda UNESCO’nun sayfasýna eklenecek.

Dijital okur-yazarlýk için örnek uygulama

Turkcell’in Merhaba Umut uygulamasý; mülteciler veya eðitime odaklanmanýn yaný sýra dijital dünyanýn farklý okur-yazarlýk ve eðitim düzeylerindeki insanlarýn hayatýný kolaylaþtýrmasý açýsýndan da ayrý bir öneme sahip. Dünyada bir ilk olan uygulama sayesinde, anadili Arapça olan kullanýcýlar, Türkçede en çok kullanýlan kelime ve ifadeleri hem sesli hem de yazýlý olarak öðrenebiliyor. Uygulama dil öðrenimi özelliðinin yaný sýra Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe anýnda sesli çeviri özelliði de sunuyor. Merhaba Umut’un ‘Faydalý Bilgiler’ bölümünde Türkiye’de günlük yaþamda ihtiyaç duyulan resmi iþlemler, saðlýk, eðitim, seyahat, barýnma ve destek hizmetleri gibi birçok farklý konuda önemli bilgilere kolayca ulaþýlabiliyor. ‘Yakýnýmdaki Yerler’ ile kullanýcýya en yakýn resmi kurum, hastane, eczane, banka, cami, polis merkezi, otobüs duraðý gibi önemli yerler isim, adres ve uzaklýklarýna göre gösteriliyor ve harita üzerinden yol tarifi veriliyor. Uygulama ile Turkcell’in Arapça Çaðrý Merkezi’ne tek týkla ulaþmak mümkün oluyor. Farklý eðitim düzeylerindeki Suriyeli mültecilerin kullanýmýna olanak saðlayan Merhaba Umut uygulamasýna yeni eklenen video eðitim özelliði,
okur-yazarlýk düzeyi daha düþük olan mültecilere büyük kolaylýk saðlýyor.