Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
9 sonuçtan 1 ile 9 arasý

Konu: Bu Durum nasýl çözülür?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Bu Durum nasýl çözülür?

Merhaba saygý deðer arkadaþlar, sizlere bir þey danýþmak istiyorum. malum durumumuz, ve yaþadýðýmýz yer. bizleri koruyan ne yasa ne kanun nede bir görevli var. iþ durumu o kadar kötü bir düzeye geldiki anlatýlmaz bir durum söz konusu. öncelikle ben kendimi örnek vermek istiyorum. yaþadýðým yer 50 bin nüfuslu bir yer. ve inanýn stiftah bile etmiyorum. saða sola bakýyorum, bazý esnaflar çalýþýyor örneyin benim karþýmda oto alým satýmcýlýktan gelme bir elektronikçi var. ve hiç boþ durmuyor. gittiyi yerde bir dayzek bir çanak ayarý 20tl para alýyor bazende bu arýza için 6/7 km arabasýyla gidip arýza yaptýðý oluyor. adam karþýmda vergiden kaçak 10 yýl çalýþtý. hiç bir ne elektronik nede akademik bilgisi yok. sýrf çok ucuz iþ yapýyor diye adam boþ durmuyor. iþ yeri kirasý 400/500 dolar. he bide bu iþi iþ yeri açmadan arabasýyla seyyar halde gezip yine bir dayzek bir çanak ayarý + 6/7 km arabasýyla yol yapýp arýza yapanlar var. þimdi bakýnýz arkadaþlar benim iþyeri kirasý adam 1500 dolar istiyor zar zor 1000 dolara anlaþtýk. vergi bað-kur telefon internet elektrik genel faturalar ve vergi dahil olmak üzere bu giderler oldukça, ben ve benim gibi esnaflar nasýl olurda iþlerini yürütebilirler. ben arýzaya 30 tlden yukarý gitmem gerekirken kaçak çalýþan bu kendilerini elektronikçi diye adlandýran adamlar oldukça, ben ve benim gibi esnaflar nasýl çalýþacak. kumandayý 10 tl'ye satýyorum üstünede pil veriyorum. kumanda karý 2- veya 3 lira ne yapar ev ve iþyeri bu parayla dönermi. üstelik kaçak çalýþan elektronikçiler kumandayýda 7.50 kuruþtan veriyorlar. bu gün normal bir dükkan çýkýþ uydu anteni arýzasý 50 tl. aþaðý olmamasý gerekir. bu durumu kime ibraz edip, þikayet edebilirim. iþ yerimde yaklaþýk 35 yýldýr çalýþýyorum. her þeye zam geldi bizim iþte zam koymak yasak müþterinin evine gidersin. 20-30 tl para istersin hemen itiraz eder elinden gelse sana paraný vermeden kovarcasýna evinden gönderir. bu durumla ilgili ne yapmalý.
    Konu aliharbiye tarafýndan (09-05-2018 Saat 15:36 ) deðiþtirilmiþtir.
    LEBEN ?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Üstadým ben seneler evvel Ýstanbul dan Yalovanýn Çýnarcýk ilçesine taþýndým.Ýst. kalabalýðý trafik,hava kirliliði nüfus yoðunluðu stres vs...Buranýn nüfusa da aþa yukarý 35-40 bin civarý (yaz mevsimi hariç) Hemen hemen senin yaþadýðýn sorunlarý burada yaþadým.üstelik küçük yer olduðu için çoðu insan bir birini tanýyor malum..... 10 tl 20 tl nin veresiyesi olurmu? burada oluyordu iþte ! Ben 13 yaþýmda (Baba mesleði) olduðu için Grundig (Topçular) fabrikasýnda stajer çýrak olarak olarak baþladým bu iþe .25 26 yaþlarým da Suadiye Profilo elektronik yekili servisliði yaptým.(senelerce)..Anlatmýþ olduðun haksýzlýðý hep yaþadým seminerlerde dile getirdik aradan seneler geçti deðiþen hiç bir þey yok... eline tornavida alan bu iþi yapmaya çalýþýyor ne ne yazýk ki. Esnaf ve Sanatkarlar odasýn da bu tartýþýldý..Hiç bir þey deðiþmedi yani diyeceði iþin zor moralini bozmak gibi olmasýn ama Ýnþallah bu iþin bir çýkar yolu bulunur ..Hem okuyup hem çalýþtýk yýllarca fakat Alýn terimizin hakkýný alamadýk Arkadaþ Amca Dayý vasýtasýyla ustalýk belgesi alaný gördüm ben..Adam direnç okumayý bilmiyordu düþün...
    Biz Yurt Diye Anadolu'yu
    Yol Diye Cumhuriyet'i
    Onur Diye Baðýmsýzlýðý
    Önder Diye ATATÜRK'ü Seçtik.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Malesef dünya haksýzlýklar ve haksýzlar ülkesi olmuþ. demek genel bir sorun var. ve sadece burada yokmuþ, her yerde varmýþ. allah bizi daha kötülerinde saklasýn. yurt dýþýna vize bulsam gidecem. gidecemde buradaki acý ve ýzdýraptan kurtulmak için kaçmak gerekiyor demekki.
    LEBEN ?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Alýntý aliharbiye Nickli Üyeden Alýntý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    Merhaba saygý deðer arkadaþlar, sizlere bir þey danýþmak istiyorum. malum durumumuz, ve yaþadýðýmýz yer. bizleri koruyan ne yasa ne kanun nede bir görevli var. iþ durumu o kadar kötü bir düzeye geldiki anlatýlmaz bir durum söz konusu. öncelikle ben kendimi örnek vermek istiyorum. yaþadýðým yer 50 bin nüfuslu bir yer. ve inanýn stiftah bile etmiyorum. saða sola bakýyorum, bazý esnaflar çalýþýyor örneyin benim karþýmda oto alým satýmcýlýktan gelme bir elektronikçi var. ve hiç boþ durmuyor. gittiyi yerde bir dayzek bir çanak ayarý 20tl para alýyor bazende bu arýza için 6/7 km arabasýyla gidip arýza yaptýðý oluyor. adam karþýmda vergiden kaçak 10 yýl çalýþtý. hiç bir ne elektronik nede akademik bilgisi yok. sýrf çok ucuz iþ yapýyor diye adam boþ durmuyor. iþ yeri kirasý 400/500 dolar. he bide bu iþi iþ yeri açmadan arabasýyla seyyar halde gezip yine bir dayzek bir çanak ayarý + 6/7 km arabasýyla yol yapýp arýza yapanlar var. þimdi bakýnýz arkadaþlar benim iþyeri kirasý adam 1500 dolar istiyor zar zor 1000 dolara anlaþtýk. vergi bað-kur telefon internet elektrik genel faturalar ve vergi dahil olmak üzere bu giderler oldukça, ben ve benim gibi esnaflar nasýl olurda iþlerini yürütebilirler. ben arýzaya 30 tlden yukarý gitmem gerekirken kaçak çalýþan bu kendilerini elektronikçi diye adlandýran adamlar oldukça, ben ve benim gibi esnaflar nasýl çalýþacak. kumandayý 10 tl'ye satýyorum üstünede pil veriyorum. kumanda karý 2- veya 3 lira ne yapar ev ve iþyeri bu parayla dönermi. üstelik kaçak çalýþan elektronikçiler kumandayýda 7.50 kuruþtan veriyorlar. bu gün normal bir dükkan çýkýþ uydu anteni arýzasý 50 tl. aþaðý olmamasý gerekir. bu durumu kime ibraz edip, þikayet edebilirim. iþ yerimde yaklaþýk 35 yýldýr çalýþýyorum. her þeye zam geldi bizim iþte zam koymak yasak müþterinin evine gidersin. 20-30 tl para istersin hemen itiraz eder elinden gelse sana paraný vermeden kovarcasýna evinden gönderir. bu durumla ilgili ne yapmalý.
    arkadaþým öncelikle ALLAH yardýmcýn olsun...benim dikkatimi çeken dükkan kirasý...bugünkü kur ile 4000 tl'yi geçik bir rakam...sen dükkan sahibine çalýþýyorsun ali kardeþim...burada yazdýklarýný ona anlatmýyormusun veya bu adam yaþanan adaletsiz rekabeti görmüyormu...ben olsam...ya mütevazi bir dükkana taþýnýrým veya rakiplerinin seni ezmelerine neden olan seyyar esnaflýða dönerim...madem oyunun kurallarý bu seninde piyasanýn güncellenmiþ yeni kurallarýna göre evrilmen lazým...ayrýca yanlýz uydu sektörü deyil birçok sektörde yozlaþma ve iþgüzarlýk þuan türk piyasasýnda son sürat mevcut,herkez herþeyi biliyor yani uydurmasyon ve elyordamý mesleyi yeni meslek branþlarýna dahil oldu,bir iþin erbabýný veya gerçek ustasýný bulmak güçleþti...böyle bir piyasa vatandaþýnda iþene geldiðini sanýyor fakat hiçte öyle olmadýðýný kýsa zamanda tecrübe ediyor...kolay gelsin...hayýrlý iþler aliharbiye..
    CÝMBOMLU

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Merhaba Ali Harbiye dost...Bu yakýnmalarýn hepsi bu kadar da deðil;Tarýmla uðraþanlarýn hem hali berbat hem de içinde bulunduklarý durum çok gülünç.Neyse oraya girmeyim.Ama Küçük Esnafýn durumu gerçekten kötü..Önceleri bu iþte Çýraklýk-Kalfalýk diye adlandýrýlan aþamalar vardý.Kalfalýktan ustalýða geçiþte de Esnaf ve Sanatkârlar Odasýndan bir belge alýnmadan Zabýta Müdürlüðünce iþyeri açma ruhsatý da verilmezdi...Kent yönetimi ve devlet ciddiyeti ortada olmayýnca geçmiþten hýnç alýrcasýna bir kap-kaç düzeni egemen oldu.Bir iþte yeterlilik,ehliyet hak getire!..Bir de hükümette dayýn varsa...Hayvanat Bahçesi Müdürünü,Tübitak gibi bir kurumun baþýna müdür olarak atanýr ki, maalesef bu da yapýldý.Türkiyede kurumsal yönetimin þirazesi çýktý.Kurumlar için yeterlilik sýnavý yapýlýr,ama iþ için yeterliliðine deðil arkasýndaki torpilin gücüne bakýlýr...Elbet yazýlacak çok þey var da,nerden baþlasan bir ucu ille de siyasi yönetime dokunur.Sonra dönüp dolaþýp foruma gelir.Bu nedenle yazmayacaðým.Çünkü bu ülkede eleþtiri hakký sadece yandaþlara verilmiþ...

Kullanýcý Bilgi Menüsü

@hüseyin kardeþim benim dükkan saðýmda ve solumda olanlar biri benim gibi 1000 dolar diðeri ise 1500 dolar ödüyor. ben iþ yeri sahibinin hem yakýn akrabasý hemde 35 yýllýk kiracýsýyým, çocuklarý benim dükkan önünde büyüdðü benim diðer kiracýlardan farkým para olduðunda ver. peþin para varsa ver yoksada sonra ver sorun yok. ben onlar gibi nasýl çalýþayým hüseyin kardeþim. bana hem elektrik hemde internet lazým. iþ yeri olmadan olmuyor yaa... bugün bana bir müþteri geldi tv formatý yeniden kurulum 3 çanak montajý sök tak. dayzek kablorý yapýlacak türksat avrupa montajý 75 lira fiat verdim 50 lira dedi bana tonla iþ vardý. ben gidip yapmadým 75 lirada kaldým. adam illede 50 lira dedi baþkada demedi hem benden gidiþ geliþ 20 km uzaklýkta. gidip adamýn iþini yapmadým. herkes çalýþtýrmak için bedava iþçi arýyor. yaþýmda az deðil 52 oldu. artýk hiç bir þey kaldýramýyorum inan bana hüseyin kardeþim buradaki sosyal kültürden yaþamýnda býktým usandým. gýna geldi vallahi. bað-kura 150 lira borcum var saðlýk güvencem yok. iþ yok iþ varsada hiç kimse para vermek istemiyor. arýzaya gidiyorum kablo çürümüþ. dayzek LNB eski deðiþmesi gerek. müþteriye ne dersen evet demiyor. beni eve çaðýrýyorlar ne kadar masraf gider diyor sonrada. bana tamam kalsýn ben seni sonra ararým diyor. gitsen bir türlü gitmesen bir türlü. þu kaçak çalýþanlar iþimizi baltalayanlar. en çok onlarý yanýyorum. haklarý olmayan çoluk çocuðumuzun ekmeyini kýsmetini yiyorlar. ne yapmalýyým bilmiyorum. çocuklarýmda büyüdü para olmadan ne ev nede iþ yeri dönmüyor. ne yapacam bilmiyorum.
    LEBEN ?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

ALLAH yardýmcýn olsun arkadaþým,ALLAH sabýr,saðlýk ve huzur versin...kal saðlýcakla...
    CÝMBOMLU

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Yapacak çok bir þey yok. Ýnsanlarla münakaþaya girmemeniz gerek. Cahil olanlarla özellikle.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Sevgili Ali dost bu bir çözüm deðil,ama teselli olur mu bilmem..

......................
    ......................
    Yoksulun sýrtýndan soyup soyana,
    Bunu gören yürek nasýl dayana!
    Yiðit muhtaç olmuþ kuru soðana,
    Bilmem söylesem mi,söylemesem mi?!..

Aþýk Mahzuni

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri