Ukrayna’yý 3G teknolojisiyle tanýþtýran, 4.5G’ye geçiþte de önemli bir rol üstlenen lifecell, Ukrayna’nýn en önemli yatýrýmcýlarýndan biri haline geldi. lifecell kýsa bir süre önce yeni yönetim merkezine geçerken, Turkcell Yönetim Kurulu Baþkaný Ahmet Akça ise Ukrayna Ulusal Yatýrým Konseyi’ne seçilen tek Türk olarak konsey toplantýlarýna katýldý.

lifecell markasýyla global çapta önemli yatýrýmlara imza atan Turkcell, Ukrayna’daki konumunu güçlendirmeyi sürdürüyor. Ülkeye önemli yatýrýmlar yaparak Ukrayna’da mobil teknoloji konusunda önemli bir devrim yapan Turkcell, hem 3G hem de 4.5G altyapýsýný saðlayarak Ukrayna’yý iletiþim sektöründe geleceðe taþýdý. Ýki ülke arasýnda geliþen ekonomik iliþkilerle beraber Turkcell Yönetim Kurulu Baþkaný Ahmet Akça ise, Ukrayna tarihinde Ulusal Yatýrým Konseyi’ne davet edilen ilk Türk yönetici oldu.

Ahmet Akça Ukrayna Ulusal Yatýrým Konseyi’ne davet edildi

Ukrayna’da iletiþim sektörünün en önemli aktörlerinden biri haline gelen Turkcell, Ukrayna devlet yönetimi tarafýndan da takdir ediliyor ve yatýrýmlarýyla ülkede söz sahibi olmaya devam ediyor. Bu nedenle ülke ekonomisinin geliþiminde önemli rolü bulunan yatýrým konseyine davet edilen Turkcell Yönetim Kurulu Baþkaný Ahmet Akça, Ukrayna Cumhurbaþkaný Petro Poroþenko’nun baþkanlýk ettiði Ukrayna Ulusal Yatýrým Konseyi Toplantýsý’na katýldý ve burada bir konuþma yaptý. Uluslararasý yatýrýmlar tarafýnda önemli deneyime sahip olan ve Ukrayna'da iþ dünyasýna katký saðlayan þirketlerin yer aldýðý konsey toplantýsýnda söz alan Akça, “Ukrayna’nýn en önemli yabancý yatýrýmcýlarýndan biri olan Turkcell’in yurtdýþý iþtiraki lifecell için bu pazar stratejik bir öneme sahip. 2 milyar dolara yaklaþan yatýrýmýyla lifecell, Ukrayna’daki en büyük yabancý yatýrýmcýlarýn baþýnda geliyor. Bu yatýrýmýn yaklaþýk 700 milyon dolarlýk bölümü 2014 sonrasýnda hayata geçirildi. Son 4 yýlý deðerlendirdiðimizde lifecell, ülkede muhtemelen en çok yatýrým yapan yabancý sermayeli þirketi durumunda. Bu yatýrýmlar Türkiye’yi ise ülkedeki en büyük 3 yabancý sermaye yatýrýmcýsýndan biri haline getirdi” dedi. Toplantýya Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioðlu ve lifecell Ukrayna Genel Müdürü Ýsmet Yazýcý da katýldý.

lifecell yönetim merkezi büyüdü, ekonomik iliþkilerde yeni bir adým atýldý

Baþkent Kiev’de yepyeni bir yönetim merkezine taþýnan lifecell, faaliyetlerine ülkenin en modern iþ merkezlerinden biri olan Eleven Buisness Center’da devam edecek. lifecell’in yeni lokasyona taþýnmasýyla ilgili konuþan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioðlu, “Bölgesel güç olma hedefi doðrultusunda, faaliyette bulunduðumuz ülkelerde konumumuzu daha da güçlendirmeye odaklandýk. Bugün de Turkcell’in uluslararasý operasyonlarý için pilot ülke olarak belirlediðimiz Ukrayna'da yepyeni bir teknoloji üssüne geçiyoruz. Artýk lifecell'in Ukrayna faaliyetleri, çok daha güçlü þekilde bu merkezden yönetilecek. Bu sayede Türkiye dýþýndaki en büyük yönetim üssümüzü de Ukrayna’da konumlandýrmýþ oluyoruz. Dünyanýn ilk dijital operatörü olarak Ukrayna pazarýna olan inancýmýz artarken, yatýrýmlarýmýzý da bu yönde geliþtiriyoruz” dedi.