Türkiye’nin giriþimcilerine büyük fýrsatlar sunan kitlesel fonlama platformu Arýkovaný, ITU Big Bang Finali kapsamýnda, baþarýlý projeleri ödüllendirdi. 20 projenin yarýþtýðý gecenin en baþarýlý 5 giriþimi Arýkovaný Özel Ödülü’nü, 3 giriþimi ise 100 bin TL’lik Turkcell Yeni Nesil Sanal Sunucu desteðini almaya hak kazandý.
Dünyanýn ilk dijital operatörü Turkcell, Türkiye’nin teknolojide üreten bir ülke olmasý amacýyla giriþimcilere destek olmayý sürdürüyor. ÝTÜ Çekirdek tarafýndan gerçekleþtirilen Türkiye’nin en büyük giriþimcilik yarýþmasý Big Bang 2018’in kazananlarý belli oldu. Big Bang 2018’de en baþarýlý 8 projeye Turkcell Arýkovaný toplam 550 bin TL destek ödülü verdi. Gecede Drivee, Swenna, Bren, WatchX ve FilameX isimli projeler, Arýkovaný Özel Ödülü kapsamýnda Arýkovaný’nda 50 bin TL’lik kitlesel fonlama destek ödülü kazandý. Öte yandan, Intenseye, Kobaküs ve Benzinlitre projeleri de Turkcell’den 1 yýllýk 100 bin TL deðerinde Yeni Nesil Sanal Sunucu desteði ödülünün sahibi oldu.
‘Geleceðe odaklandýlar’
Arýkovaný’nda fonlama desteði alan projelerin ortak özelliði, geleceðin teknolojilerine odaklanmýþ olmalarý. Drivee projesi, trafik kazalarýný otomatik algýlayarak, acil müdahale ekiplerinin olay yerine hýzlýca ulaþmasýný ve yaralýlarýn hayata tutunmasýný saðlýyor. FilameX 3 boyutlu yazýcý kullanýcýlarý baþta olmak üzere üretim ile ilgilenen herkesin zevkle kullanabileceði geri dönüþüm odaklý tasarlanmýþ mini filament üretim makinesi iþlevi görüyor. WatchX ise kullanýcýlarýn, ürün kutusu içerisinden çýkan parçalarý basit iþlemlerle birleþtirerek, kendi akýllý saatini kendisi yaptýðý bir kodlama eðitim kiti görevi üstleniyor.
Giriþimcilerden akýllý þehir projeleri

Turkcell, Türkiye’nin dijital dönüþümüne katký sunacak projelerin hayata geçmesi için giriþimcilere altyapý desteði sunacak. Big Bang 2018’in dikkat çeken giriþimlerinden BenzinLitre, tüm akaryakýt istasyonlarýný güncel fiyatlarý, doðru lokasyonlarý ve tesis-içi imkanlarý ile listeleyerek kullanýcýlarýn tasarruf etmesini ve karar verme sürecini akýllý hale getirmesini saðlýyor. Intenseye akýllý þehirler, perakende müþteri analizi, ulaþým, trafik izleme ve eðitim sektörlerine yönelik yapay zeka tabanlý video analiz servisleri sunuyor. Kobaküs ise tüm banka hesaplarýnýn bir tek platform üzerinden, ayný anda ve yüksek güvenlikle yönetilmesini saðlýyor.

Teknoloji DNA’mýzý start-up’larla buluþturuyoruz
Ödül töreninde konuþan ve giriþimcilere ödüllerini sahnede takdim eden Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardýmcýsý Ayþem Ertopuz, “Türkiye’nin teknolojide üreten ülke olmasý vizyonuyla çalýþýyoruz. Biliyoruz ki, dijital dönüþümde, Türkiye ekosisteminin önemli bir halkasýný oluþturan giriþimler olmazsa olmazýmýz. Bu ülkenin teknoloji geliþtiren yaratýcý beyinlere ihtiyacý var. Bu yüzden Arýkovaný ile bu giriþimleri vitrine çýkarýyor ve hayata geçmesine öncülük ediyoruz. Ardýndan üretime geçen giriþimleri, Arýkovaný Maðaza ile satýþa sunacak bir platform sunuyoruz” dedi.