Turkcell, siber saldýrý tehdidinin savaþlarýn önüne geçtiði günümüzde, Türkiye’nin “sanal sýnýrlarýný” koruyacak uzmanlarý eðitmek amacýyla hayata geçirdiði Cyber Camp’in üçüncü dönemini gerçekleþtirdi. Programa baþvuran 1700 kiþi arasýndan seçilen 24 kiþi, 10 günlük süren eðitimleri tamamladý. Eðitimde üstün baþarý gösteren adaylar ise Turkcell’in Siber Güvenlik Merkezi’nde siber güvenlik uzmaný olarak istihdam edilme hakký kazandý.

Turkcell’in Türkiye’ye yeni siber güvenlik uzmanlarý kazandýrmak amacýyla her yýl düzenlediði Cyber Camp’in üçüncü dönemi baþarýyla tamamlandý. Turkcell’in öncülüðünde Biliþim Ýnovasyon Derneði ve Mental HR’ýn katkýlarýyla gerçekleþen Cyber Camp’e bu yýl 1700 kiþi baþvurdu. Programa katýlmaya hak kazanan 24 kiþi ise 10 günlük eðitimlerinin ardýndan eðitim sertifikasý almaya hak kazandý.

Programýn kapanýþ törenine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardýmcýsý Mehmet Fatih Kacýr’ýn yaný sýra Turkcell Yönetim Kurulu Baþkaný Ahmet Akça, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioðlu ile kampa katký saðlayan kuruluþlarýn yöneticileri ve eðitim alan öðrenciler katýldý.

Törende söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardýmcýsý Mehmet Fatih Kacýr þunlarý söyledi: “Cumhurbaþkanýmýzýn ifade ettiði gibi, ‘Ülkeler sahip olduðu verileri ve ürettiði bilgileri topraklarý gibi hassasiyetle korumazsa, geleceðe güvenle bakamayacaklar.’ Geleceðin savaþlarý, konvansiyonel silahlarla deðil, siber silahlarla gerçekleþecek ve siber saldýrýlarýn tahribatý çok daha aðýr olacak. Ülkemizin de her alanda baðýmsýzlýðýnýn sürdürülmesi ve savunduðu tezleri daha gür seslendirebilmesi için ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleþtirmesi kaçýnýlmaz. Biz de Milli Teknoloji Hamlesi kapsamýnda, dijital dönüþümümüzü siber güvenlik baþta olmak üzere, eðitim altyapýsýnýn geliþtirilmesi, insan kaynaðýnýn yetiþtirilmesi, teknoloji ve yenilik kapasitesi ile veri iletiþim altyapýsýnýn geliþtirilmesi alanlarýndaki eylemlerimizle hayata geçiriyoruz. Ýnsan kaynaðýmýzý güçlendirmek adýna, siber güvenlik baþta olmak üzere gençlerimizin daha erken yaþlarda eðitilmesi amacýyla DENEYAP teknoloji atölyelerini baþlattýk. 2 yýl içinde 81 ilde 100 DENEYAP atölyesi kuracak, öðrencilerimize 3 yýllýk ücretsiz eðitimler vereceðiz. Kodlama, robotik, siber güvenlik, yapay zeka, nesnelerin interneti, enerji ve nano teknolojileri alanýnda 30 bin öðrencimizi yetiþtirerek mezun ettiðimizde, bütün dünyanýn ilgisini çekecek ve dikkatleri Türkiye’ye çekecek bir iþ yaptýðýmýza yürekten inanýyorum.”

Törene katýlan Turkcell Yönetim Kurulu Baþkaný Ahmet Akça ise þöyle konuþtu:
“60-70-80’li yýllarda önce saðlýk denirdi. Þimdi ise önce güvenlik, hatta önce bilgi güvenliði diyoruz. Artýk siber güvenlik, sýnýr güvenliðinden daha önemli hale gelmiþ durumda. O nedenle sanal sýnýrlarýmýzý da týpký fiziksel sýnýrlarýmýz gibi güvenli tutmamýz lazým. Siber güvenliði saðlayan sistemlerin dahi güvenliðinin temin edilmesi gerektiði bu dönemde, siz gençlere çok önemli görevler düþüyor. Bu nedenle, sahip olduðunuz bilgi ve teknolojinin yanýna, bu varlýðýnýzý daha deðerli kýlacak olan aklýnýzý, vicdanýnýzý, merhametinizi ve hiç eksilmemesi gereken insana duyduðunuz saygýyý da koyarak çok çalýþmanýz gerekiyor.”
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioðlu da, “Amacýmýz sadece ataklardan korunmak deðil, insanýmýzý daha saðlýklý, zeki ve verimli hale getirecek teknolojiler geliþtirmek olmalý. Önümüzde yeni baþlayan bir yapay zeka çaðý var. Yapay zekaya geçiyoruz ama kimin yapay zekasýna? Burasý çok önemli. Türkiye kendi yapay zekasýný geliþtirmezse önümüzdeki yüzyýlda baþarýlý olma ihtimali yok. Bu uzun bir yolculuk ama biz yaklaþýk 4 yýldýr bu sistemleri geliþtirmeye çalýþýyoruz. Sizler de bu teknolojilerin güvenliðini saðlama noktasýnda çok kritik bir role sahipsiniz” diye konuþtu.

10 günlük eðitime 1700 baþvuru
Bu yýl üçüncüsü düzenlenen kampa, üniversite 4. Sýnýf öðrencisi, mezun, yüksek lisans ve doktora öðrencisi ile en fazla 2 yýl iþ deneyimi olan kiþiler baþvurdu. Uzman adaylarý arasýndan, bilgi güvenliði seviye tespit testleri ve mülakatlarý geçen 24 kiþi katýlým hakký kazandý. 21 Ocak-31 Ocak tarihleri arasýnda 10 gün süren eðitimlerde adaylara, Penetrasyon Testi Yöntemleri, Gizli Að Keþfi, Pasif Trafik Tespiti, Uzak Kök Güvenlik Açýðý, Yetki Yükseltme Saldýrýsý, Host Kimliði Ýçin DNS Kötüye Kullanma Konusu ve IPv6 Güvenlik Açýklarý konularýnda çok özel eðitimler verildi. Programda üstün baþarý gösteren siber güvenlik uzmanlarý geçtiðimiz iki yýlda olduðu gibi Turkcell’in Siber Güvenlik Merkezi’nde istihdam edilecek.