Müslüman toplumlar olarak bizler, Ýslam ý yaþarken öyle bir yol tutuyoruz ki, Allah ýn dinde sakýn bölünmeyin emrine tamamen muhalif olduðu gibi, sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum, Kur’an ýn sýnýrlarýný sakýn aþmayýn, Kur’an ýn ipine sarýlýn emrinden çok uzak olduðumuz anlaþýlýyor.

Benim bir makalemin konusunu, beðenmiþ olsa gerek bir kardeþimiz kendi cemaat sitesinde yayýnlamýþ. Tabi bundan hiç memnun olmayan cemaat önde gelenleri, hem yazýmý yayýnlayan kardeþimize, hem de benim yazýma reddiye, karþý oluþlarýný bildiren bir yazý yazmýþlar. Makalemin konusu ise “PEYGAMBERÝMÝZ HAYATINDA HÝÇ ESNEMEMÝÞ OLABÝLÝR MÝ?” konusu üzerineydi.

Elbette her düþünceyi dinlerim, hatta herkesin fikrine de saygý duyarým, çünkü herkes yaptýklarýndan bizzat kendisi sorumludur, dinde zorlama yoktur, hesabýný Allah a herkes kendisi verecektir. Ama Allah ýn Kur’an da ki gerçeklerini söylemekten de, hiç kimse bir Müslüman ý engelleyemez.

Yazýmda özet olarak þunlardan bahsettim. Allah ýn elçisinin hayatýnda hiç esnemediðini söylemek, asla doðru olamaz, çünkü esnemek bir insanýn Allah ýn yarattýðý tabiatý gereðidir, zorunludur. Her söylenenin, rivayet edilenin doðru olduðuna inanmayalým demiþtim yazýmda. Örneklerle izah etmemden memnun olmayan bu kiþiler, bana öyle ithamlarda bulunmuþlar ki, ben bir kez daha yazdýklarýmda ne kadar haklý olduðumu anladým, þükürler olsun. Benim yazýmdan bir bölüm almýþlar, aynýsýný bende alýntý yapýyorum.

“Bizlere düþen Allahýn rehberiyle yatýp, Allah ýn rehberiyle kalkmak olmalýdýr. Eðer bunu yaparsak, dine nifak sokmaya çalýþanlar yanýmýza bile yaklaþamazlar. Yok eðer, sen Kur’an dan anlayamazsýn diyenlere kanýp, onu yüksek bir yere asmýþ isek, birde üstüne üstlük Rabbin sakýn velilerin ardýna düþmeyin uyarýsýný göz ardý edip veliler, þeyhler edinmiþsek, iþte o zaman aký kara, karayý ak görmemiz kaçýnýlmaz olacaktýr.

Dilerim Rabbimden Kur’an ý rehber alan, onu anlayarak okuyup, ayetler üzerinde düþünen aklýný kullanan, kendi imtihanýna bizzat kendisi hazýrlanmak adýna, çaba gösteren kullarýndan oluruz.”

Bu yazdýklarýmdan hiç hoþlanmayan bu arkadaþlarýmýz, bakýn benim hakkýmda kararlarýný vermiþler ve neler yazmýþlar.

“Þahýs hakkýnda, yaptýðýmýz azýcýk bir araþtýrma ile tanýyabiliyoruz. Hadis ravilerini “yok onlar beþerdir, onlarda yanýlýr, onlarda hata yapar, onlarda uydurur” gibi itham edici, zanda býrakýcý ifadeler kullandýðý yazýlarý mevcut.

Sadece Kur’an diyen þahýslardan bir þahýs… Ancak bu gibilerin yazýlarýnýn Ýslami bildiðimiz, milletin itibar ettiði sitelerde yayýnlanmasý çok acý.

Peygamberimizin hadis-i þeriflerini inkâr etmek moda oldu. Ama hadisi þerifleri inkâr edemediklerinden dolayý iþi rivayet edenlere getirip: “Rivayet edende insandýr, masum deðillerdir, uydurabilirler” diyerek direkt hadis-i þerifleri inkâr etmiyor, ravilerin uydurduðunu söylüyorlar. Dikkat ettiyseniz þahýs yazýnýn sonunda: “Bizlere düþen Allahýn rehberiyle yatýp, Allahýn rehberiyle kalkmak olmalýdýr.” Diyor yani hadis-i þeriflerin hayatýmýzda yerini olmadýðýný söyleyebiliyor. Ardýndan da: “Dilerim Rabbimden Kur’an ý rehber alan, onu anlayarak okuyup, ayetler üzerinde düþünen aklýný kullanan,” diyor.”

Aslýnda bu sözleri okuyan, Kur’an a iman ettiðini söyleyen bir Müslüman ýn titremesi kendine gelmesi ve üzülmesi gerekir. Kur’an dan habersiz insanlarýn, kiþileri nasýl kutsallaþtýrarak, hatasýz görmesi, Allah ýn onca uyarýlarýndan uzak, emin olmadýðýn saný, rivayet sözlerin sakýn ardýna düþmeyin, Kur’an a sarýlýn uyarýlarýný duymak bile istememeleri çok düþündürücü ve bir o kadarda üzücüdür. Rivayet zaten zan dýr, sanýdýr, emin olduðumuz sözler deðildir. Ama bunun bilincinde olmadýktan sonra, ne söylerseniz söyleyin fayda etmeyecektir. RÝVAYETLERÝ KESÝN KABUL ETME ÇABALARI, DÜÞÜNDÜRÜCÜDÜR. HATASIZ ÝNSAN YARATMA ÇABALARI ÝSE BÝR O KADAR DURUMUN VAHAMETÝNÝ GÖSTERÝYOR. YALNIZ KUR’AN DÝYEN, ALLAH IN BÝZZAT KENDÝSÝDÝR. BUNU KUR’AN I ANLAYARAK VE DÜÞÜNEREK OKUYAN HER MÜSLÜMAN ANLAYACAKTIR. ANLAMAYANA ANLATMAK MÜMKÜN DEÐÝLDÝR. Yazýlarýnýn son bölümünde ise benim hakkýmda söyledikleri, aslýnda kendi inançlarýnýn ne derece Kur’an dan uzak olduðunun kanýtýdýr.

“Adam Kur’an’ýn dýþýndaki anlatýlan her þeye Yahudi Fitnesi diyor ve kestirip atýyor. Bu adamýn kaç vakit namaz kýldýðýný, nasýl hac yaptýðýný (yapmýþ ise) nasýl abdest aldýðýný da merak ediyoruz. ÖYLE YA, BUNLARIN HÝÇBÝRÝ KUR’AN-I KERÝMDE ANLATILMAYAN ÞEYLERDÝR. Þahsýn kiþiliðini ve düþünce yapýsýný çözdük.”

Allah, hem sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyecek, hem de namaz kýl, Hacca git, namaz kýlarken abdest al dedikten sonra, bu emirlerini Kur’an da açýklamayýp, daha sonrada biz kullarýný Kur’an dan mý sorumlu tutacak? Allah a böyle bir iftira atan düþünce ve inanca, benim söyleyecek hiçbir sözüm olamaz. Bu saydýklarýný, rivayetlerin etkisinde kalmayan bir Müslüman, çok basit ve en doðru bir þekilde Kur’an da görecektir. Ama inatla, hakka batýl karýþtýran bir insanýn Allah, gönül gözünü asla açmayacaðýný bildiriyor ve onlarýn gözlerine perde, gönüllerine mühür vurduðu gerçeðini de bizlere bildiriyor. BU ARKADAÞLARIMIZIN, ÝSLAM I ALGILAMA YANLIÞLARINA, BATIL ÝNANÇLARINA KANIT YARATMA ÇABALARINA örnek olsun diye, son olarak yazdýklarý bir cümleyi aktarmak istiyorum. Kendi inançlarýna aradýklarý delil ve kanýt düþündürücüdür.

“PEYGAMBERÝMÝZÝN ESNEMEDÝÐÝNE VE ESNEMENÝN ENGELLENMESÝ HAKKINDA RÝVAYET MEVCUTTUR AMA ESNEDÝÐÝNE DAÝR HÝÇBÝR RÝVAYET YOKTUR.”

DÜÞÜNEBÝLÝYOR MUSUNUZ, BÝR ÝNSANIN ESNEDÝÐÝNE DAÝR RÝVAYET ARIYORLAR VE YOKTUR DÝYORLAR. BUNA NASIL BÝR ZEKÂ DENÝR, BENÝM AKLIM ERMÝYOR. TIPKI PEYGAMBERÝMÝZÝN, NEFES ALIP ALMADIÐINA, RÝVAYET ARAMAK GÝBÝ. Ýnsanlar istediðinde, kendi yanlýþ inançlarýna, iþte böyle kanýtlar yaratabiliyorlar. Týpký Yahudi ve Hýristiyanlarýn Allah ýn elçisini yüceltmek adýna, adeta insanüstü göstermeye çalýþtýklarý gibi. Yahudiler ve Hýristiyanlar Hz. Musa ya ve Hz. Ýsa ya Allah ýn oðlu yakýþtýrmasýný yaptýlar. Ne yazýk ki bizlerde onlardan geri kalmadýk ve bizlerde Peygamberimizi doðaüstü güçlerle donattýk. Allah ýn elçisi, bende sizler gibi bir beþerim dedikten sonra, Cin 21. ayetinde;” DE KÝ: “ÞÜPHESÝZ BEN, SÝZE NE ZARAR VEREBÝLÝR NE DE FAYDA SAÐLAYABÝLÝRÝM.”demesi ne yazýk ki görmezden gelinmiþ, Ehli kitabýn yanlýþlarýný tekrar etmiþiz. Verecek çok örnek var. Tabi anlamak istemeyene, bu gerçekleri anlatmak mümkün deðil.

AND OLSUN, SIZE ÖYLE BIR KITAP INDIRDIK KI, BÜTÜN ÞAN VE ÞEREFINIZ ONDADIR. HÂLÂ AKILLANMAYACAK MISINIZ? (Enbiya 10)

ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERÝNDEN SONRA HANGÝ SÖZE ÝNANACAKLAR? (casiye 6)

KÝMDÝR SÖZÜ ALLAH’IN KÝNDEN DAHA DOÐRU OLAN? (Nisa 87)

RESULE DÜÞEN APAÇIK TEBLÝÐDEN BAÞKA BÝR ÞEY DEÐÝLDÝR. (Ankebut 18

DOÐRUSU KUR'AN, SANA VE KAVMÝNE BÝR ÖÐÜTTÜR. ÝLERÝDE ONDAN SORUMLU TUTULACAKSINIZ. (Zuhruf 44)

Saygýlarýmla
Haluk GÜMÜÞTABAK

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.