Deðerli din kardeþlerim. Bu makalemde sizlere hatýrlatmak ve üzerinde düþünmenize vesile olmak istediðim ayet, Hucurat suresi 1. ve 2. ayetler olacaktýr. Allah bu ayette biz kullarýna çok önemli ve dikkat çekici bir uyarýda bulunuyor ve bakýn birinci ayette ne diyor.

Hucurat 1: Ey iman edenler! ALLAH'IN VE RESULÜNÜN ÖNÜNE GEÇMEYÝN. Allah'tan korkun. Þüphesiz Allah iþitendir, bilendir. (Diyanet vakfý meali)

Ayette dikkat ederseniz, Allah ýn ve Resulünün önüne geçmeyin diyor. Siz bu uyarýdan ne anladýnýz? Allah ýn emrettiði Kur’an ýn yanýnda, Resulünün günümüze rivayet yollarla gelen hadislerin de önüne geçmeyin, onlarý sakýn inkâr etmeyin kabul edin diye anlamak, sizce mümkün mü Kur’an a göre. Elbette mümkün deðil. Çünkü bunu iddia edenler var. Ayette özellikle Allah ýn ve Resulünün diye belirtiyor, sizce neden? Resulün görevi neydi? Hatta birçok ayette Allah a ve Resulüne uyun uyarýlarý vardýr. Sizce Allah, Resulü ile birlikte neden anýlýyor ve uyulmasý neden isteniyor? Allah elçisine bu konuda neler diyordu Kur’an da hatýrlayalým ki, ayeti daha doðru anlayabilelim.

RESULE DÜÞEN, SADECE AÇIK-SEÇÝK DUYURMAKTIR. (Nur 54)

BÝZ RESULLERÝ, SADECE MÜJDELEYÝCÝLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERÝRÝZ. (Kehf 56)

EY ÝNSANLAR! RESUL SÝZE RABBÝNÝZDEN GERÇEÐÝ GETÝRDÝ, ÞU HALDE KENDÝ ÝYÝLÝÐÝNÝZE OLARAK ONA ÝMAN EDÝN. (Nisa 170)

BEN, YALNIZCA BANA VAH YEDÝLMEKTE OLANA UYUYORUM VE BEN, APAÇIK BÝR UYARICIDAN BAÞKASI DEÐÝLÝM. (Ahkaf 9)

BEN SADECE, BANA GÖNDERÝLEN VAHYE UYUYORUM.” (Enam 50)

RESULÜN GÖREVÝ ÝSE AÇIK BÝR TEBLÝÐDEN ÝBARETTÝR. (Ankebut 18)

SENÝN GÖREVÝN SADECE TEBLÝÐ ETMEKTÝR. HESAP GÖRMEK ÝSE BÝZE AÝTTÝR. (Rad 40)

Sanýrým konu þimdi, çok daha açýk bir þekilde anlaþýlmýþtýr. Allah þunu söylüyor Hucurat 1. ayetinde. Siz kullarýma, Resulüm aracýlýðýyla benim ayetlerimi gönderdim. Ben hükmüme hiç kimseyi ortak etmem, hükmü yalnýz ben veririm. Onun içindir ki, Resulüm sizlere benim ayetlerimi teblið edecektir, onun için sakýn onun söylediklerinin önüne geçip, yalnýz bunlarla iman olmaz, bizim de atalarýmýzdan gelen inançlarýmýz vardýr diyerek, Resulümün sözlerinin önüne sözler koymayýn, onun önüne geçmeyin. Bunu yaparsanýz sizlerin yaratýcýsý olan benimde önüme geçmiþ olursunuz diye bizleri uyarýyor. Bir baþka deyiþle, RESULÜME UYAN BANA UYMUÞ DEMEKTÝR DÝYOR ALLAH. Kitap ehli bu uyarýlarý ne yazýk ki dinlemediler. Ya bizler dinledik mi? Allah ýn Resulünün teblið ettiði, Allah ýn ayetlerinin önüne geçmedik mi? Ne yazýk ki geçtik, hem de ne geçiþ. Utanmadan neler dedik hatýrlayalým. “YALNIZ KUR’AN ÝLE ÝSLAM YAÞANMAZ. ZATEN KUR’AN DA HER BÝLGÝ YOKTUR, ÖZET BÝLGÝLER VARDIR. ALLAH IN RESULÜNÜN RÝVAYET HADÝSLERÝ VE FIKIH OLMASAYDI, KUR’AN KAPALI KALIR ANLAÞILAMAZDI”

NE YAZIK KÝ BÝZLER, KUR’AN IN HÝÇ BAHSETMEDÝÐÝ SÖZLERÝ, HÜKÜMLERÝ ALLAH IN ÖNÜNE RESULÜNÜN ADINI KULLANARAK KOYDUK, ENGEL YAPTIK VE SANKÝ ALLAH IN RESULÜ DE DÝNDE HÜKÜMLER KOYMUÞ GÝBÝ DAVRANARAK, ALLAH IN RESULÜNE ÝFTÝRALAR ATMAKTAN KORKMADIK. Böylece Allah ýn ve Resulünün önüne geçtik, toplum ile arasýna duvarlar ördük. Býrakýn Allah ve Resulünün önüne geçmeyi, Allah ve Resulünün arasýný açtýk, Kur’an a uymayan, doðru olmasý mümkün olmayan rivayetleri, saný sözleri, Allah ýn Resulünün söylediðine inandýk. Mahþer günü Kur’an ýn bahsetmediði, Resulünün de söylemesi mümkün olmayan sözlere inananlar, Resulün ve meleklerin þahitliðinde, yüzleri simsiyah, kaybedenlerin safýnda olacaklarýný unutmamalýdýrlar. Hucurat suresinin devamýndaki 2. ayete bakalým þimdide.

Hucurat 2: Ey inanýp güvenenler! SÖZLERÝNÝZLE NEBÝ’NÝN SÖZÜNÜ BASTIRMAYIN. Onunla konuþurken de birbirinizin diðerine yaptýðý gibi sesiniz yükseltmeyin. Yoksa iþleriniz boþa çýkar da farkýna bile varamazsýnýz. (Süleymaniye vakfý meali)

Ayete dikkat ederseniz, bu ayette NEBÝ nin sözünü bastýrmayýn diyor. Bir önceki ayette ise RESULÜN önüne geçmeyin diyordu. Neden iki ayette, farklý isimler kullanýlmýþ olabilir sizce? Bizler Resul ve Nebi kelimelerinin anlamýný doðru anlarsak, ayetlerde bahsedilenleri de doðru anlarýz. Eðer ayetlerde Nebi Resul kelimelerinin yerine her ayette Peygamber diye yazar geçersek, ayetin anlatmak istediði gerçeðini de fark edemeyiz. Hatýrlatmak isterim, Allah Kur’an da birçok ayette RESULÜME UYUN emrini vermiþtir ama hiçbir ayetinde NEBÝYE UYUN DEMEMÝÞTÝR, peki neden?

Resul yani elçilik görevdir. Yani Allah ýn vahyini teblið ederken, Resulüme uyun çünkü Resulüm benim vahyimi sizlere iletiyor, O kendi hevasýndan konuþmaz diyerek, Resulünün vahiyden Kur’an dan baþka söz söylemeyeceði bilgisini veriyor ve bu konuda birçok ayetinde açýklamada yapýyor. Nebi ise Resule verilen makamýn adýdýr, yani Nebilik Allah tarafýndan, yüksek makama getirilmiþ kiþi anlamýna geliyor. Bazý kiþiler nebi ve Resul kavramýný þöyle tarif ederler. “Kendisine müstakil bir din ve kitap verilen peygamberlere Resul, müstakil bir din ve kitap sahibi olmayýp, kendinden önceki bir peygamberin kitabýna uygun hareket etmekle vazifeli peygamberlere de, Nebi adý verilir.” Bu düþüncenin ve inancýn yanlýþ olduðunu, bu iki ayete bile bakarak anlayabiliyoruz. Her Nebi Resuldür.

Hucurat suresi 2. ayetinde de Allah, görev verdiði NEBÝMÝN SÖZLERÝNÝ BASTIRMAYIN, ONA YAÞANTINIZDA GEREKEN SAYGINIZI GÖSTERÝN DÝYE UYARIYOR. LÜTFEN DÝKKAT, BURADA ANLATILMAK ÝSTENEN, NEBÝNÝN ÖZEL HAYATINDA SAYGI VE HÜRMET GÖRMESÝ ADINADIR, YAPILAN UYARIDA, ONUN ÝÇÝN RESUL DÝYE BAHSETMÝYOR, ÖZELLÝKLE NEBÝ DÝYOR. Hucurat 3. ayette aslýnda 2. ayeti açýklýyor ve diyor ki, “ALLAH RESULÜNÜN HUZURUNDA SESLERÝNÝ ALÇALTANLAR VAR YA, ONLAR ALLAH'IN, GÖNÜLLERÝNÝ TAKVA ÝÇÝN ÝMTÝHAN ETTÝÐÝ KÝÞÝLERDÝR. BÝR BAÐIÞLANMA VARDIR ONLAR ÝÇÝN, BÝR BÜYÜK ÖDÜL VARDIR.”

Sanýrým bahse konu ayetler ve özellikle Nebi ve Resul kelimeleriyle neler anlatýlýyor, sanýrým çok daha iyi anlaþýlmýþtýr. Kur’an da Allah, Ahzab 21. ayetinde, ALLAH IN RESULÜNDE SÝZLER ÝÇÝN GÜZEL BÝR ÖRNEK VARDIR DER ve örnek gösterir. Bu ayette özellikle dikkatimizi çeken konu, Allah Resulünün Kur’an ý hayatýna geçirdiðini ve yalnýz Allah ýn vahyi ile yaþadýðýný bizlere bildiriyor ve bizlerin de Resulünün yaptýðý gibi yaþamamýzý istiyor. Aslýnda Allah Resulünü örnek gösterip, sizlerde onun gibi yapýn, sakýn emin olamayacaðýnýz rivayet ve saný inançlarýn peþine düþmeyin ve yalnýz Kur’an ýn ipine sarýlýn diyor.

Bu durumda, yalnýz Kur’an ýn ipine sarýlýp, rivayet ve saný bilgileri din edinmeden Ýslam ý yaþayanlar mý Resulünü örnek alýp, onun yolundan gidiyor demektir, yoksa yalnýz Kur’an Ýslam ý yaþamak için yeterli deðildir diyerek, hayatýna emin olamayacaðý rivayetleri de geçirip, beþeri FIKIH inancýnýn dayatmalarýný din diye yaþayanlar mý, Resulünü örnek alýp, onun yolundan gidiyor demektir? Sizce hangisi doðru? Yorum sizlerin. Ne yazýk ki bizler sakal býrakarak, peygamberimizin giydiði kýyafeti giyerek, Allah ýn elçisini örnek aldýðýmýzý sanýyoruz. Allah ýn ayetlerinden o kadar uzak yaþýyoruz ki, Allah ýn elçisini ne yazýk ki tanýmýyoruz. Çünkü Kur’an ile gerçek bir bað kuramadýk, Kur’an ý anlamadan okuyarak, batýlýn ve edindiðimiz Velilerin peþine düþtük. Allah ýn elçisini tanýmak isteyen yalnýz Kur’an ýn ipine sarýlýr.

“BEN SADECE BANA VAHYEDÝLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BÝR UYARICIYIM. (Ahkaf 9 ) BEN SADECE, BANA GÖNDERÝLEN VAHYE UYUYORUM. (Enam 50)” RASULE DÜÞEN, SADECE AÇIK-SEÇÝK DUYURMAKTIR. ( Nur 54)

Saygýlarýmla
Haluk GÜMÜÞTABAK

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.