Bu makalemde, sizlerin üzerinde düþünmesine vesile olmak istediðim konuyu, birçok makalemde daha önce gündeme getirdim, yazdým. Fakat ne yazýk ki Allah ýn apaçýk ayetlerini teblið alýp, ayetlere iman ettiðimizi söylediðimiz halde batýl, saný, rivayet inançlarýmýz o kadar baskýn geliyor ki, Allah ýn ayetlerinin hükümleri ile oynamaktan, ayetlerin anlamlarýný tahrif etmekten çekinmiyoruz. Allah böyle insanlarý ýslah etsin demekten baþka elimden bir þey gelmiyor. Amacým, Kur’an ý yeni yeni anlayarak okuyup, anlamaya çalýþan kardeþlerimizin, aklýnýn karýþmamasý ve bu kiþilerin etkisinde kalmadan, Kur’an gerçekleri ile buluþabilmeleri adýna, býkmadan ayný konularýn üzerinde yazmaya çaba harcýyorum, Allah ýn izniyle. Gözleri perdeli, gönülleri mühürlü olanlara zaten, Kur’an gerçeklerini anlatmak mümkün deðildir.

Bir arkadaþýmýz yazdýðým bir yazýma, Allah ýn apaçýk ayetlerini okuyup teblið aldýðý halde batýl, rivayet ve saný inançlarýný aklayýp, kendi nefislerinde ayetlere ilaveler yapmaya çalýþarak, Allah ýn dinine, elçisini nasýl ortak etmeye çalýþtýðýnýn ibretlik sözlerini, sizlerle paylaþmak ve üzerinde birlikte düþünmenize vesile olmak istiyorum. Bakýn arkadaþýmýzýn bana verdiði ilk cevap.

“DÝN ALLAH IN, ÞERÝAT PEYGAMBERÝNDÝR.”

Bu sözleri söyleyen bir insanýn, Kur’an dan zerre kadar haberi olmamamsý gerekir. Din Allah ýn kanun ve kurallarý, yani sýðýnýlacak, güvenilecek gerçek limandýr ki, þeriatta bu kanun ve kurallarýn hayata geçirileceði yol ve yöntemdir. Bu arkadaþýmýz, Allah hükmüne hiç kimseyi ortak etmez, ayetleri açýklamak bize düþer, biz kitapta hiçbir eksik býrakmadýk, nice örneklerle açýkladýk, ayetlerini bile görmek istemiyor ki, böyle bir düþünceye inanýyor. Bu arkadaþýmýzýn inancý, DÝN=Allah+Elçisi konumuna getirilmiþ. Bunu kabul eden bir insan, Peygamberimizin Allah ýn dininin ortaðý olarak kabul ediyor demektir ki, BU APAÇIK ÞÝRKTÝR. Bu arkadaþýmýza, Allah ýn elçisine verdiði görev ve yetkisini hatýrlatan ayetleri yazdýðýmda, bakýn kendi nefsinde yorumlayarak, bu ayetlerden birisine nasýl anlamlar vermiþ.

“Kuranda birkaç yerde geçen "SANA DÜÞEN SADECE TEBLÝÐDEN ÝBARETTÝR" diyen ayetler Peygambere "SEN SADECE KARGOCUSUN" mu diyor yoksa "onlarý iman etmeleri için zorlama" demek mi istiyor? Peygamberi devre dýþý býrakmaya çalýþan sahtekârlar gibi baðlamýndan kesersen "SEN SADECE KARGOCUSUN" anlamý çýkar. Fakat dürüst olup ayetleri öncesi ve sonrasýyla birlikte okursan, o zaman "onlarý iman etmeleri için zorlama" anlamý çýkar.

Ayrýca mealciler gibi ayete "sen sadece kargocusun" anlamý verirsek, Kuranda çeliþki çýkar. Çünkü Kuranda öyle ayetler var ki Peygambere itaat isteniyor, Peygambere uymak isteniyor, Peygamberden hikmet öðrenmek isteniyor, Peygamberi örnek almak isteniyor, Peygamberin Kuraný açýklamasý isteniyor vs.... Dolayýsýyla ilgili ayetler Peygambere, "teblið et, ama iman etsinler diye o kafirlere zorbalýk yapma" diyor hepsi bu.”

Arkadaþýmýz atalarýnýn öðretisinin, çok fazla etkisinde kaldýðý anlaþýlýyor. Sana düþen sadece tebliðden ibarettir hükmünü, kendi istediði gibi anlamaya çalýþarak, birde Allah ýn apaçýk muhkem ayetine kendince anlam veriyor ve diyor ki, eðer Peygamberimizin görevi yalnýz teblið etmekse, bu durumda ona KARGOCU DEMEMÝZ GEREKÝR. Ne yazýk ki nefisler, batýl inançlarýmýzý aklayabilmek adýna böyle sözler söyletebiliyor. Kur’an zaten, dinde zorlama yoktur hükmünü açýkça vermiþtir. Arkadaþýmýzýn sana düþen sadece tebliðden ibarettir ayetini, acaba þu yazacaðým ayetler ýþýðýnda neden anlamak istemiyor olabilir? SÖZ BAKIMINDAN ALLAH'TAN DAHA DOÐRU KÝM VARDIR! (Nisa 87) KENDÝ HÜKMÜNDE HÝÇ KÝMSEYÝ ORTAK KILMAZ. (Kehf 26) ALLAH'TAN DAHA ÝYÝ KANUN KOYUCU OLABÝLÝR MÝ?
(Maide 50) Sanýrým iþine gelmemiþ.

Bu arkadaþýmýz, Allah ýn Peygamberimizi, RESUL yani elçi olarak görevlendirdiðini anlamak istemiyor. Hatýrlatýrým Peygamberimiz RESUL YANÝ ELÇÝYDÝ, Allah dan aldýðý haberi, bilgiyi, vahyi, tek kelime bile deðiþtirmeden bizlere teblið etmekti görevi. BU APAÇIK KUTSAL VE ÇOK ÖNEMLÝ BÝR GÖREVÝN MAHÝYETÝNÝ KÜÇÜMSEYEREK, NASIL OLURDA PEYGAMBERÝMÝZ KARGOCUMUYDU DERÝZ..

Allah ýn elçisinin, sadece teblið ve Kur'an ýn Allah katýndan geldiðine ikna etme görevinin olduðunu kabul etmek istemeyen arkadaþýmýz, öyle örnekler veriyor ki, onlara da kendi nefislerince farklý anlamlar verdiði anlaþýlýyor. Allah elçisine itaat edilmesini istiyor ama bunu açýklýyor izah ediyor ve diyor ki, elçime uyun, ona uymak bana uymak gibidir, çünkü elçim sizlere yalnýz Kur’an ý teblið edecek. Bir örnek. “BU KUR’AN BANA VAHYOLUNDU KÝ, ONUNLA SÝZÝ VE ULAÞTIÐI HERKESÝ UYARAYIM.” (Enam 19) Kur’an da Bakara 151. ayette size kitabý ve HÝKMETÝ öðretecek sözüne öyle anlamlar veriyorlar ki, batýl ve rivayet inançlarýný dine bu yolla sokmaya çalýþýyorlar. Hikmet bilgelik, bilim demektir. Yine Allah bizlerin dualarýnda bile Allah dan hikmet nasip etmemizi bakýn ayetinde nasýl dilememizi istiyor Þuara 83. ayetinde. “EY RABBÝM! BANA BÝR HÝKMET BAHÞET VE BENÝ SALÝH KÝMSELER ARASINA KAT.” Allah elçisine Kur’an ile birlikte onu kavrayacak, ikna edecek bilgeliði, hikmeti veriyor. Yoksa atalarýnýn dininden hala kopmamakta ýsrar eden bu insanlarý, nasýl Kur’an konusunda ikna edebilsin. Allah Ahkaf 9. ayetinde bakýn ne diyor, arkadaþýmýzýn Peygamberimiz kargocumuydu dediði ayeti daha net açýklayabilmek adýna. “BEN, YALNIZCA BANA VAH YEDÝLMEKTE OLANA UYUYORUM VE BEN, APAÇIK BÝR UYARICIDAN BAÞKASI DEÐÝLÝM.”

Arkadaþýmýz Peygamberimizin, örnek alýnmasýnýn gerektiðinin örneðini vermiþ. Çok doðru. Bir insanýn örnek alýnmasý nasýl olur? Hayatý ve yaþadýðý topluma örnek oluþuyla, doðruluðuyla, dürüstlüðüyle. Yoksa Allah elçimi örnek alýn derken, onunda benim gibi dine hüküm koyma yetkisi var demiyor. Çünkü Peygamberimiz toplumda güvenilirliði ve dürüstlüðü ile örnek gösterilen bir insandý. Peygamberimizin Kur’an ý açýklamasý konusuna gelince. Bu ve benzeri ayetleri eðer, anlaþýlmayan bir ayet varda onu açýk hale getiriyor elçim diye anlarsak, yine kendi nefsimizi kandýrmýþ oluruz. Çünkü Kur’an ý açýklamak bize düþer, nice örneklerle Kur’an ý biz açýkladýk diyordu bir baþka ayetinde Allah. Peygamberimizin Kur’an ý teblið ederken açýklamasý, onu hikmeti ilmiyle, Kur’an ýn diðer ayetleri ile baðlantý kurarak toplumu ikna ederek teblið etmesi anlamýndadýr. Bunun tersini dünürsek, Allah ýn diðer ayetleri ile ters düþer, kendimizi aldatmýþ oluruz. Ne yazýk ki atalarýn rivayet ve saný inançlarýný, geçmiþ toplumlarda dinin içine sokabilmek adýna, Allah ýn ayetlerinin anlamlarý ile oynayýp, batýlý hak göstermeye çalýþmýþlar. Ayný yanlýþ günümüzde de yapýlýyor. Ayeti hatýrlayalým.

Ali Ýmran 78: Onlardan bir grup var ki, KÝTAPTA OLMAYAN BÝR ÞEYÝ SÝZ KÝTAPTAN SANASINIZ DÝYE, DÝLLERÝYLE KÝTABI ÇARPITIRLAR VE ALLAH'TAN OLMADIÐI HALDE, “BU, ALLAH KATINDANDIR!” DERLER, BÖYLECE BÝLE BÝLE ALLAH HAKKINDA YALANLAR UYDURURLAR. (Bayraktar Bayraklý)

Arkadaþýmýzýn örnek verdikleri, ne yazýk ki Allah ýn emrettikleri deðil ama arkadaþýmýz kelimelere kendince anlamlar vererek, sanki Allah ýn emri gibi göstermeye çalýþýyor. Kur’an böyle yapanlara, Allah hakkýnda yalan söylüyorlar diyor. Tabi ki herkesin kendi seçimi. Din Allah ýn dinidir, asla elçisi dinin ortaðý olmadýðýný Allah, üstüne basa basa bildiriyor. DAHA DA ÝLGÝNCÝ, GÖREV VERDÝÐÝM ELÇÝLERÝ BÝLE HESABA ÇEKECEÐÝM DÝYOR ALLAH. Eðer bizler Allah ýn Kur’an da bildirdiðinin dýþýndaki konularda, elçisi din adýna hükümler vermiþtir dersek, Kur’an da çeliþki yaratýr, Allah ýn elçisini dinde Allah ýn ortaðý yapmýþ oluruz. Böylece, SÝZLERÝ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM, HESABA ÇEKECEÐÝM HÜKMÜNE TAMAMEN TERS DÜÞMÜÞ OLURUZ. Allah Casiye 6. ayetinde, bizlerin Kur’an dýþýndan hiçbir sözün ardýna düþmeyelim diye, bakýn nasýl uyarýyor. “ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERÝNDEN SONRA, HANGÝ SÖZE ÝNANACAKLAR?

Eðer bizler, yalnýz Kur’an dan sorumlu olmasaydýk Kur’an açýk, anlaþýlýr ve yeterli olmayýp, Allah ýn elçisi açýk ve anlaþýlýr hale getirmiþ olsaydý, SÖYLENDÝÐÝ GÝBÝ DÝN ALLAH IN, ÞERÝAT RESULÜNÜN OLSAYDI, TIPKI KUR’AN I KAYDA ALIP YAZDIRDIÐI GÝBÝ, KENDÝ AÇIKLAMALARINI DA YAZDIRIP, KAYDA ALDIRIRDI ALLAH IN RESULÜ. Bu durumda Allah, yalnýz Kur’an ý korumasý altýna almaz, bu bilgileri de alýrdý, hatta yalnýz Kur’an ýn ipine sarýlýn demez, onlara da sarýlmamýzý isterdi. Lütfen Allah ýn Resulüne atýlan bu iftiralarýn farkýnda olalým. Hatýrlayýnýz, sorumlu olduðumuzu iddia ettikleri hadislerin tamamý, bir rivayete göre diye baþlar ve ikinci üçüncü þahýslarýn rivayet ettikleri bilgilerle oluþmuþtur. Sizce bizler bu bilgilerden sorumlu olup, Kur’an ý bu bilgiler ýþýðýnda anlayýp, bu bilgilerle Ýslam ý yaþamamýz gerekseydi, Allah Peygamberimizin vefatýndan yaklaþýk 200 yýl sonra rivayetler yoluyla toplanýp, kayda alýnan bilgilere bizi muhtaç býrakýr mýydý? HÂÞÂ Allah ýn elçisi görevini gereði gibi yapamayýp, Kur’an ýn açýkladýðýný iddia ettikleri sözlerini yazdýrmayýp kayda aldýrmayarak, görevini eksik mi yaptý. Bu eksikliði yýllar sonra birileri fark edip, kayda alarak bizlerin imanýný mý kurtardý? Ne dediðimizin farkýnda mýyýz? Hiç sanmýyorum.

Enam 105: BÖYLECE BÝZ AYETLERÝ DERÝNLEMESÝNE AÇIKLIYORUZ KÝ, “SEN DERS ALMIÞSIN” DEMESÝNLER; ONU KAVRAYAN TOPLUMA ÝZAH EDÝYORUZ. (Bayraktar Bayraklý)

Enbiya 10: ANDOLSUN, SÝZE ÖYLE BÝR KÝTAP ÝNDÝRDÝK KÝ SÝZÝN BÜTÜN ÞEREF VE ÞANINIZ ONDADIR. HÂLÂ AKLINIZI KULLANMAYACAK MISINIZ? (Diyanet meali)

Araf 3: RABBÝNÝZDEN SÝZE ÝNDÝRÝLENE UYUN. ONU BIRAKIP BAÞKA DOSTLARA UYMAYIN. NE KADAR DA AZ ÖÐÜT ALIYORSUNUZ! (Diyanet meali)

Allah ýn bunca apaçýk ayetlerinin üzerinde tahrifat yaparak, farklý anlamlar verenlere, elbette Kur’an gerçeklerini anlatamayýz. Allah size öyle bir kitap indirdik ki, sizin bütün þeref ve þanýnýz ondadýr diyecek, ama bizler hala rivayet hadisler olmasaydý Kur’an anlaþýlamazdý ve Ýslam yaþanamazdý demeye devam edeceðiz öylemi dostlar? Maide 45. ayette Rabbimiz, “ALLAH’IN ÝNDÝRDÝÐÝ ÝLE HÜKMETMEYENLER, ZALÝMLERÝN TA KENDÝLERÝDÝR.” Diye uyardýðý halde, Kur’an dýþýndan elçisi de dine hükümler koymuþtur, onlara da uymalýyýz diyeler varsa hala, böyle insanlardan uzak durmalýyýz. Allah açýk ve muhkem bir þekilde, Ali Ýmran 103. ayetinde, “TOPLUCA ALLAH'IN ÝPÝNE SIMSIKI SARILINIZ, AYRILIÐA DÜÞMEYÝNÝZ” diye uyarmýþtýr. Bunca açýk ayetlerin anlamlarýný hala deðiþtirmeye, farklý anlamlar vermeye çalýþanlar varsa, onlarý kendi inançlarý ile baþ baþa býrakmaktan baþka çaremiz yoktur. Allah cümlemizin yolunu açýk etsin ve Kur’an ý anlayarak yaþayan, azýnlýk halis kullarý arasýna alsýn inþallah.

Saygýlarýmla
Haluk GÜMÜÞTABAK

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.