Allah bizlerin her konuda düþünmemizi, aklýmýzý kullanmamýzý emreder. Aklýný kullanmayana da her türlü pisliði vereceðini açýkça söyler. Madem Allah düþünmemizi emrediyor, gelin sizlere günümüzde yaþanan Ýslam ýn Kur’an ile baðlantýlý olup olmadýðýný, bizlerin Allah ýn yolunda olup olmadýðýmýz konusunda birlikte düþünelim ve Kur’an ile karþýlaþtýralým ki, hesap günü üzülenlerin, þaþkýna dönenlerin safýnda olmayalým.

Allah sizleri KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM diye hüküm verdikten sonra, acaba bizlerin yalnýz Kur’an ile Ýslam yaþanmaz diyenlere inanmamýz, doðru olur mu?

Yüce Rabbimiz ÞEFAAT TÜMDEN ALLAH A AÝTTÝR, HÝÇBÝR ÞEFAATÝN FAYDA ETMEDÝÐÝ O GÜNDEN SAKININ dediði halde, Peygamberler, din ulemalarý, þeyhler, velilerde þefaatçidir diyenlere inanmamýz ne kadar mantýklý olur?

Kur’an, ALLAH IN SINIRLARINI AÞANLAR ZALÝMLERÝN TA KENDÝSÝDÝR diyorsa, Kur’an ýn bahsetmediði fýkýh ve rivayetlerin þekillendirdiði beþeri hükümlerde dinin asli unsurudur dersek, Kur’an ýn sýnýrlarýný aþmýþ olmaz mýyýz?

SÝZ, HADDÝ AÞAN KÝMSELER OLDUNUZ DÝYE, SÝZÝ KUR'AN'LA UYARMAKTAN VAZ MI GEÇELÝM diyen Rabbimiz, Kur’an dýþýndan da bazý bilgilerden sorumlu olduðumuzu, nasýl düþüne biliriz? Hâþâ Allah a güvenimiz yok mu? Yoksa gözlerimiz perdelenmiþ, gönüller taþ mý kesmiþ?

Cahiliye toplumu, Allah ýn indirdiði ile yetinmedikleri için onlara, ALLAH DAN VE ONUN AYETLERÝNDEN SONRA HANGÝ SÖZE ÝNANACAKLAR dediði ve uyardýðý halde, bizler bu benzeri onlarca ayetlerden sorumlu deðil miyiz de, Kur’an ile yetinmiyoruz?

Allah Kur’an da AYETLERÝ AÇIKLAMAK BÝZE DÜÞER, BÝZ AYETLERÝ DERÝNLEMESÝNE AÇIKLIYORUZ KÝ, SEN DERS ALMIÞSIN DEMESÝNLER. ONU KAVRAYAN TOPLUMA, NÝCE ÖRNEKLERLE ÝZAH EDÝYORUZ, BÝZ KÝTAPTA HÝÇBÝR EKSÝK BIRAKMADIK dediði halde, bizler hala Kur’an özet bilgidir her bilgi açýklanmamýþtýr diyerek, bizlerin baþka kaynaklara da ihtiyacýmýzýn olduðuna nasýl inanýrýz?

Allah çok net açýk bir þekilde, SÝZE ÖYLE BÝR KÝTAP ÝNDÝRDÝK KÝ, SÝZÝN BÜTÜN ÞEREF VE ÞANINIZ ONDADIR dediði halde, hala Kur’an ýn dýþýndan beþeri kaynaklar aramamýzýn, akýlla mantýkla bir izahýný nasýl yaparýz?

Allah elçisine, kullarýma þunu söyle diye emreder. BU KUR’AN BANA VAHYOLUNDU KÝ, ONUNLA SÝZÝ VE ULAÞTIÐI HERKESÝ UYARAYIM dediði halde, bu ve benzeri onlarca ayeti görmezden gelerek, ne yani Peygamberimiz postacýmý deme cesaretini nasýl gösteriyoruz, bunun akýlla mantýkla bir izahý var mý?

Allah cahiliye toplumunun yaptýðý yanlýþý, bizlerde yapmayalým diye indirdiði ayetinde, YOKSA ONLAR CAHÝLÝYE KANUNUNU MU ÝSTÝYORLAR? ÝYÝ ANLAYAN ÝÇÝN ALLAH DAN DAHA ÝYÝ KANUN KOYUCU OLABÝLÝR MÝ diye açýkça uyardýðý halde, ayeti inatla duymazdan gelip, Allah ýn elçisi de dinde hükümler koyar deme cesaretini, sizce nasýl gösteriyoruz? Hiç mi Allah korkumuz yok?

Allah birçok ayetinde, YEMÝN EDEREK KUR’AN I DÜÞÜNÜP ÖÐÜT ALMANIZ KOLAYLAÞTIRDIK, YOK MU DÜÞÜNÜP ÖÐÜT ALAN dediði halde, sanki dalga geçermiþ gibi, Kur’an ý herkes anlayamaz onu anlayabilmeniz için bilmem kaç ilim tahsil etmek gerekir demek, Allah ýn kitabýna yapýlabilecek en büyük saygýsýzlýktýr.

Allah elçisinin görev ve sorumluluðunu açýklarken, RESULE DÜÞEN APAÇIK TEBLÝÐDEN BAÞKA BÝR ÞEY DEÐÝLDÝR. BÝZ RESULLERÝ SADECE MÜJDELEYÝCÝLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERÝRÝZ. SENÝN GÖREVÝN SADECE TEBLÝÐ ETMEKTÝR diye apaçýk birçok kez bizlere bildirdiði halde, hala bizlerin bu ayetlerin tam tersine hareket ederek, Allah ýn elçisinin dinde hükümler koyma yetkisi vardýr diyerek, Allah ýn dinde ortaðý nasýl yaparýz. HATTA ALLAH HÜKMÜNE, HÝÇ KÝMSEYÝ ORTAK ETMEZ dediði halde.

Allah elçisine þunu söylemesini istiyor. BEN BANA VAHYEDÝLENDEN BAÞKASINA UYMAM VE BEN AÇIKÇA UYARAN BÝR ELÇÝDEN BAÞKASI DEÐÝLÝM dediði halde, hala bizler Allah ýn elçisine iftira niteliðinde olan birçok sözü/hadisi ona nispet ederek, Kur’an a taban tabana zýt bir inanç yarattýðýmýzýn hala farkýnda deðil miyiz?

Allah, RABBÝNÝZDEN SÝZE ÝNDÝRÝLENE UYUN, ONUN BERÝSÝNDEN SAKIN VELÝLERÝN ARDINA DÜÞMEYÝN diye uyardýðý halde, HALA VELÝSÝ OLMAYAN CENNETE GÝDEMEZ diye inandýrýlmýþsak, bizlerin Allah ýn doðru yolunda olduðumuzu nasýl söyleriz.

Allah ayetinde, helal ve haram konusuna açýklýk getirmek için, bakýn elçisine nasýl bir ayet indiriyor ve deki kullarýma diyerek ne söylemesini istiyor. “De ki: "BANA VAHYOLUNANLAR ÝÇÝNDE, BU HARAM DEDÝKLERÝNÝZÝ YÝYECEK BÝRÝNE YASAKLANMIÞ BÝR ÞEY BULAMIYORUM. Yalnýz þunlardan biri olursa baþka: LEÞ, AKITILMIÞ KAN, DOMUZ ETÝ -KÝ O BÝR PÝSLÝKTÝR- ALLAH'TAN BAÞKASI ADINA BOÐAZLANMIÞ BÝR MURDAR."… Apaçýk bu ve benzeri ayetlerden sonra, nasýl olurda ALLAH IN ELÇÝSÝ DE DÝNDE HARAMLAR KOYAR deriz, hiç mi Allah ýn ayetlerinden ders almýyoruz.

Allah bizleri uyarýyor ve diyor ki: HAKKINDA KESÝN BÝLGÝ SAHÝBÝ OLMADIÐIN ÞEYÝN PEÞÝNE DÜÞME BUNDAN SORUMLU OLURSUN dediði halde, bizler en emin kitap Kur’an ý yetersiz görüp, doðruluðunda asla emin olamayacaðýmýz, rivayetlerin peþine düþmekten hiç korkmuyoruz. Bu nasýl bir inanç, bu nasýl bir akýl doðrusu anlamakta zorlanýyorum.

Allah Kur’an da, EN DOÐRU, EN KESÝN DELÝL, KANIT ALLAH IN DIR dediði ve bizleri uyardýðý halde, hala nasýl olurda Allah ýn dýþýnda, din ve inancýmýz adýna beþeri delil ve kanýtlar ararýz, yoksa aklýmýzý mý yitirdik?

ALLAH SAKIN DÝNDE BÖLÜNENLER GÝBÝ OLMAYIN dediði halde, dinde mezheplere, fýrkalara, cemaatlere bölünmekte zenginlik, bereket vardýr diyorsak, biz Allah ýn yolunda deðil bir bilinmeyene doðru gidiyoruz demektir. Sanýrým bu bilinmeyenin acýsýný da Ýslam toplumlarý olarak çekiyoruz. Bu durumda nereye doðru gittiðimizin ve bu gidiþin son noktasýnýn çok da hayýrlý bir yer olmadýðý çok açýktýr.

Allah ayetinde çok açýk bir hüküm veriyor ve diyor ki,"ALLAH, KENDÝSÝNE ORTAK KOÞULMASINI ASLA BAÐIÞLAMAZ; Bundan baþka günahlarý, dilediði kimse için baðýþlar. ALLAH'A ORTAK KOÞAN KÝMSE BÜYÜK BÝR GÜNAH ÝLE ÝFTÝRA ETMÝÞ OLUR." Hemen bu ayet üzerinde düþünelim. Allah a ortak koþmak, baþka bir ilah edinmekle mi olur yalnýz? El***te hayýr. Allah ýn vermediði yetkilerini, yaratýlmýþ bir beþere bizler veriyorsak, buda Allah a ve kitabýna eþ koþmaktýr, þirk koþmaktýr. Allah hükmüme hiç kimseyi ortak etmem, tek þefaatçi benim dediði halde, elçisi de dine hükümler koyar, elçisinin de þefaat etme yetkisi vardýr dersek, buda Allah a eþ/þirk koþmaktýr. Allah sakýn veliler edinip ardý sýra gitmeyin, güvenilecek veliniz yalnýz benim diyor da, hala velisi olmayan cennete gidemez diyorsak, bu sözler Allah a þirk koþmaktýr hatýrlatýrým.

Allah cümlemize, elde Kur’an düþünerek bu yaptýðýmýz hatalarýn farkýnda olmamýzý nasip etsin. Yine dilerim bu hatalarýmýzdan vaz geçerek, batýldan ve hurafeden uzak, Allah ýn emrettiði gibi YALNIZ KUR’AN IN ÝPÝNE SARILAN, ALLAH IN AZINLIK, HALÝS KULLARINDAN OLURUZ.

Saygýlarýmla
Haluk GÜMÜÞTABAK

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.