Diyanet Ýþleri Baþkaný Prof. Dr. Ali Erbaþ, Ramazan ayýnda teravih namazlarýnýn evlerde ferdi olarak eda edileceðini söyledi. Erbaþ, Ramazan ayýnýn kan baðýþýnýn azaldýðý bir dönem olduðunu da belirterek, "Ramazan’dan önce baþta tüm mensuplarýmýz ve din görevlisi hocalarýmýz olmak üzere milletimizi kan baðýþýnda bulunmaya davet ediyorum. Ramazan ayýndan önce buna ihtiyacýmýz olduðunu düþünüyorum" dedi.

Erbaþ, ”Müslüman olarak birbirimize karþý ihmale gelmeyecek sorumluluklarýmýz bulunmaktadýr. Bunlarýn baþýnda da karþýmýzdakine güven vermek, iyilik yapmak, onu Yaratan için sevip hakkýna saygý göstermek gelmektedir.

Bu, sevgili Peygamberimizin (s.a.s.) bizlere miras býraktýðý en önemli deðerlerden güzel ahlak ve hukukun gereðidir. Bununla birlikte hava, su, toprak, tabiat ve ekolojinin bütün unsurlarý ile iliþkimiz de çevremizdeki her þeyi emrimize amade kýlan Rabbimize imanýn ve kulluk sorumluluðumuzun önemli bir parçasýdýr.

Fakat modern zamanlarda insanlýk, bahsettiðim bütün bu sorumluluklarý vahim bir hata olarak unutur hale geldi. Ýnsana, çevreye ve tüm mahlukata karþý sorumluluklar ihmal edildi. Hal böyle olunca fýtrat zedelendi. Ýnsan kendine yabancýlaþtý. Tüm bunlar esasen insanýn alemlerin Rabbiyle arasýndaki irtibatý ve sorumluluk duygusunu göz ardý etmesinden kaynaklandý.

Dolayýsýyla bugün bir yanda salgýn hastalýk, korku, endiþe, diðer yanda savaþ, açlýk, þiddet ve vahþetin kýskacýnda inleyen insanlýk, Allah’ýn varlýk ve tabiat için koyduðu ölçülerin bozulmasýndaki sorumluluðunu muhasebe etmek zorundadýr” dedi.

"TÜM MENSUPLARIMIZ VE DÝN GÖREVLÝSÝ HOCALARIMIZ OLMAK ÜZERE MÝLLETÝMÝZÝ KAN BAÐIÞINDA BULUNMAYA DAVET EDÝYORUM"

Ramazan ayý öncesinde vatandaþlara kan baðýþý çaðrýsýnda da bulunan Erbaþ, "Yetkililer, kan merkezlerindeki stoklarda hýzla azalma olduðunu ifade etmektedir. Ramazan ise kan baðýþýnýn azaldýðý bir dönemdir. Bu sebeple Ramazan’dan önce baþta tüm mensuplarýmýz ve din görevlisi hocalarýmýz olmak üzere milletimizi kan baðýþýnda bulunmaya davet ediyorum. Ramazan ayýndan önce buna ihtiyacýmýz olduðunu düþünüyorum" dedi.

"RAMAZAN’I BÜYÜK ORANDA EVLERDE GEÇÝRECEÐÝMÝZ GERÇEÐÝNDEN HAREKETLE DÝN HÝZMETLERÝMÝZÝ BU DURUMA GÖRE PLANLADIK"

Ramazan ayýnda vatandaþlar için Diyanet TV ekranlarýnda özel programlar hazýrlandýðýný ifade eden Erbaþ, "Ramazan’ý büyük oranda evlerde geçireceðimiz gerçeðinden hareketle din hizmetlerimizi bu duruma göre planladýk. Ramazan’da Kur’an okumayý öðrenmek isteyenlere yönelik bir kampanya baþlattýk.

‘Kur’an Öðreniyorum’ programý her gün iki defa televizyonumuzda yayýnlanacaktýr. Kur’an öðrenmek isteyen kardeþlerimizi o saatlerde Diyanet TV’ye bekliyoruz. Korona virüs sebebiyle Kur’an kurslarýmýz kapalý olduðu için uzaktan eðitim programlarý yayýnlanmaya devam edecektir.

Engelli kardeþlerimize özel iþaret dili ile hazýrlamýþ olduðumuz programlar yine televizyondan yayýnlanacaktýr. Diyanet TV, Diyanet Radyo, Diyanet Kur’an Radyo ve Diyanet Risalet Radyolarýmýzda iftar ve sahur programlarý yapýlacaktýr.

Vatandaþlarýmýzýn camilerde mukabele dinlemekten mahrum kaldýðý bu zor günlerde Diyanet TV aracýlýðýyla 30 farklý hafýz tarafýndan tilavet edilen ‘30 Cüz 30 Hafýz’ adlý mukabele programý günün üç farklý vaktinde yayýnlanacaktýr. Kur’an sevdalýlarýný inþallah bu mukabeleyi takip etmeye bekliyoruz.

Vatandaþlarýmýzýn camilerde birlikte ibadet edemediði gerçeðinden hareketle Diyanet TV’de öðle ve teravih vakitlerinde ‘Ramazan Sohbetleri’ yayýnlanacaktýr. Baþkanlýðýmýz yayýnlarýndan ‘Ramazan Kitaplýðý’ oluþturularak ücretsiz eriþime açýlacaktýr" diye konuþtu.

"POLEMÝK ÜRETECEK POPÜLÝST TAVIRLARDAN UZAK KALMALARINI ÖZELLÝKLE ÝSTÝRHAM EDÝYORUM"

Sosyal medya üzerinden ve televizyon kanallarýnda yapýlacak programlarda hassasiyet gösterilmesi gerektiðini vurgulayan Erbaþ, "Ramazan’da televizyon, radyo kanallarýnda ya da sosyal medyada program yapan, konuþan herkesten toplumumuza doðru bilgi aktarma konusunda sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, kaynaðý belli olmayan, hayatýmýza deðer katmayan anlamsýz bilgi ve konularý ekrana ve gündeme getirmemelerini; güzel, yapýcý ve birleþtirici bir üslup kullanmalarýný ve tartýþma meydana getirecek, polemik üretecek popülist tavýrlardan uzak kalmalarýný özellikle istirham ediyorum" þeklinde konuþtu.

"VAKFIMIZ, BU YIL RAMAZAN AYINDA YURT ÝÇÝNDE VE YURT DIÞINDA TOPLAM 12 MÝLYONA YAKIN YARDIM YAPMIÞ OLACAK"

Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý ve Türkiye Diyanet Vakfý olarak Ramazan ayýnda yurt içinde 81 il ve tüm ilçelerde, yurt dýþýnda ise 35 ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaþýlacaðýný bildiren Erbaþ, tüm dünyayý etkisi altýna alan korona virüs tedbirleri kapsamýnda geçen yýl 98 ülkede gerçekleþtirilen yurt dýþý faaliyetlerinin bu yýl 35 ülke ile sýnýrlandýrýldýðýný kaydederek, "Bu yýl Ramazan faaliyetlerimize yurt içinde, ülkemizde aðýrlýk vereceðiz.

Burada da iftar sofralarý kurmak yerine iftar paketleri, gýda paketleri, alýþveriþ yardým kartlarý, bayramlýk kýyafet daðýtarak ihtiyaç sahibi vatandaþlarýmýzý yalnýz býrakmayacaðýz. Bugüne kadar olduðu gibi bugün de, yarýn da hep onlarýn yanýnda olacaðýz. Bu itibarla 2020 yýlý Ramazan çalýþmalarýmýz kapsamýnda dünyanýn farklý coðrafyalarýnda 35 ülkede Ramazan ayýnýn sonuna kadar 38 bin 450 gýda, 46 bin iftar paketi daðýtýmý ve 10 bin 800 yetime bayramlýk kýyafet daðýtacaðýz.

Yurt içine yönelik yardýmlar çerçevesinde ise 81 ilimizde 61 bin alýþveriþ yardým kartý, bayramlýk kýyafet, Vakfýmýza yapýlan baðýþlarla kesilen adak kurban etlerini daðýtarak 152 bin 500 aileye ulaþmaya gayret edeceðiz. Özetle Vakfýmýz, bu yýl Ramazan ayýnda yurt içinde ve yurt dýþýnda toplam 12 milyona yakýn yardým yapmýþ olacak" ifadelerini kullandý.

SMS ÝLE FÝTRE BAÐIÞI YAPILABÝLECEK

Ramazan ayý boyunca vatandaþlarýn zekat, fitre, fidye, sadaka, gýda paketi, bayramlýk kýyafet gibi baðýþlarýný Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir. ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak yapabileceði bilgisini paylaþan Erbaþ "Ýl ve ilçe müftülüklerimiz, TDV þubelerimiz aracýlýðýyla doðrudan baðýþ yapabilirler.

Tüm PTT þubeleri ve anlaþmalý hesaplar aracýlýðýyla da yapabilirler. Ayrýca, baðýþçýlarýmýz tüm GSM operatörlerine baðlý faturalý ve faturasýz hatlardan 5601’e SMS göndererek fitre baðýþýnda bulunabilecek. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 27 TL’dir" dedi.

Erbaþ, teravih namazlarýnýn Ramazan ayý boyunca camilerde kýlýnmayacaðýný belirterek, vatandaþlarýn teravih namazýný ferdi olarak eda edebileceðini belirtti. Erbaþ, teravih namazýnýn aile içinde ve çocuklarla birlikte kýlýnmasý tavsiyesinde bulundu.

(ÝHA)