Milli Eðitim Bakaný Ziya Selçuk'un yaptýðý açýklamaya göre, 21 Eylül'de yüz yüze eðitime sadece okul öncesi ve 1. sýnýflar baþlayacak.
Milli Eðitim Bakaný Ziya Selçuk, "Yüz yüze eðitime baþlama konusunda veli rýzasý, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öðrenciyi yüz yüze eðitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler" dedi.

Milli Eðitim Bakaný Ziya Selçuk, yüzyüze eðitime iliþkin açýklamalarda bulundu.

Buna göre, 21 Eylül'de eðitime sadece okul öncesi ve 1. sýnýflar baþlayacak. 1. sýnýf öðrencileri okula ilk hafta, haftada bir gün, sonraki haftalarda ise iki gün gidecek.

Ayrýca, veliler isterlerse öðrenciyi yüz yüze eðitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilecek. Bu durumda öðrenciler devamsýz sayýlmayacak.

Selçuk'un açýklamasýnýn tamamý þu þekilde:

“Salgýn sürecinin en baþýndan bu yana dünyayý izliyoruz. Hepinizin bildiði gibi, Saðlýk Bakanlýðýmýz ve Bilim Kurulunun deðerlendirmeleri doðrultusunda ve bilimsel veriler ýþýðýnda kararlar alýyor, bu kararlarý en doðru þekilde uygulama yoluna gidiyoruz.

Avrupa ülkelerinin tamamýna yakýnýnda okullar, tüm kademe ve sýnýflarda yüz yüze eðitime baþladý. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aþamalý bir baþlangýçtan yanayýz.

'Ýlk uyum haftasýnda 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak'
Buna göre; 21 Eylül olarak belirlediðimiz baþlangýç tarihinde, yüz yüze eðitim öðretime sadece -hâlihazýrda zaten açýk olan okul öncesi öðrencilerimiz ve okulla duygusal bir bað kurma ihtiyacýnda olan birinci sýnýf öðrencilerimizle, ilk uyum haftasýnda 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak þekilde baþlayacaðýz. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanýn sonunda diðer kademelerde ve sýnýflarda eðitim-öðretime baþlama konusunda süreci yeniden deðerlendireceðiz.

Yüz yüze eðitime baþlama konusunda veli rýzasý, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öðrenciyi yüz yüze eðitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öðrencimiz, uzaktan eðitime devam edecek ve devamsýz sayýlmayacaktýr.

Bu kademeler de Saðlýk Bakanlýðý tavsiye kararlarý doðrultusunda, sýnýf mevcudu yüz yüze eðitim için gruplara ayrýlarak azaltýlacaktýr ve çocuklarýmýzýn okulda kalýþ süreleri kýsaltýlacaktýr. Eðitim, yüz yüze eðitime ek olarak uzaktan eðitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eðitim hem de uzaktan eðitim imkânlarý bir arada kullanarak eðitim öðretime devam edilecektir. Sýnýf mevcudunda saðlanan azalma, okul servislerine de ayný oranda yansýyacaktýr.

Yüz yüze eðitimde temizlik ve hijyen konusunda, Saðlýk Bakanlýðýmýzýn ve Bilim Kurulunun rehberliðinde her türlü tedbiri alýyoruz. Okul hayatýný daha önce tecrübe etmemiþ olan birinci sýnýf öðrencilerimizi; seyreltilmiþ sýnýflarýmýz, eðitim programýmýz, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacaklarý temassýz oyunlarýmýz, titizlikle çalýþýlmýþ uyum haftasý içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öðretmenlerimizin gayretleriyle karþýlayacaðýz."

Kaynak MedyaFaresi