Olay TV'yi stanbul'a tayarak bir kez daha ulusal televizyon kanal patronluuna soyunan Cavit alar, televizyonun yayn politikasn "Yorum yok, taraf tutmak yok , yorum yapan kulandan tutar atarm, bask olursa kapatr giderim" diye zetledi.
Habertrk yazar Fatih Altayl, Olay TV'nin patronu Cavit alar'la kanaln yayn politikasn ve neden bu dnemde medyaya girme gerei duyduunu konutu.

Ana Haber'i Nevin Meng'ye emanet eden Olay TV muhalif bir kanal m olacak?" sorusunu yantlayan alar, Ben bu ilere hi karmyorum. Galiba orada bir zmir dayanmas falan var. Nuri olakolu ile Nevinin ailesinin tankl var. Nuri getirdi. Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. simler o kadar da nemli deil, kanaln tavr nemli. Tarafsz, bamsz. Kanaln hibir konuda tavr, brak tavr almay yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacaz. Hibir tavr, tutum almayacaz. Tamamen yorumsuz olacaz. Buna uymayan gider. " dedi.

te Altayl'nn sorular ve alar'n yantlar:

Ekrem mamolu televizyon kuruyor, danmanln da Nuri olakolu yapyor. Bu amala Olay TVyi satn aldlar, stanbula tadlar diye balamt hikaye.

Hatta Fatih Portakal da arkada mamolunun televizyonuna gemek iin Foxtan ayrlmt. Pek yaknda Olay TVde balayacakt.

Belediyede basn ekibinde yer alan Sleyman Sarlar da Olay TVye geince dedikodular iyice pekiti.

Ekrem Bakann televizyonu kuruluyordu.

Ardndan Olay TVnin sahibi Cavit alarn televizyonu satt yazld.

Konu iyice inandrc hale geldi.

Ama birka gn sonra da Cavit alarn televizyonu satmad akland.

Olay tam bir muammaya dnt.

Bu arada ben de 30 yldr tandm Cavit alar aradm ve konuup iin dorusunu rendim ama ne yalan syleyeyim yazmak istemedim.

Medyann konusuydu, okuru ok da ilgilendirmiyordu.

Fakat okurlar sormaya balaynca anlataym bari rendiklerimi dedim.

Televizyon gerekten Cavit alarn.

Fatihcim, Olay TVnin yzde 100' benim. Bursadan stanbula tadm nk medyann merkezi stanbul. Trkiye apnda bir i yapacaksak stanbulda olmak lazm.

Peki alar niye televizyon kuruyor, niye dertsiz bana dert alyor?

Neredeyse 20 yldr bankaya el konulmas nedeniyle urayordum. ok kr 20 ylda devlete olan tm borlarm dedim. Yaklak 1 milyar dolar bor dedik. Alacamz aldk, satacamz sattk. Kimseye tek kuru borcumuz kalmad. Benim de iim kalmad. u anda yapacak iim yok. Bari medya patronluuna dneyim dedim. im gcm yok bir i yapaym dedim. Sklyordum. Zaten biliyorsun NTVden bu ii lke apnda iyi yapmay da renmitik.

Medyaya dneyim dedim. Bana da Nuriye getirdim (olakolu) nk NTVyi de onunla kurmutum. O beni bilir, ben onu. O zaman iyi de i yapmtk. O kuruyor. Ben de arkada duruyorum...

Sordum, Niye arkada duruyorsun, niye bir anlamda saklanyorsun diye.

Fatihciim o kadar isiz gazeteci varm ki, inanamadm. ou da eski dostum. Biliyorsun beni kolay kolay hayr da diyemem kimseye. O yzden karmak istemedim ilere. Tm yetki ve sorumluluk Nuride olsun diye.

Ekrem mamolunun televizyonu dediler ona da ses karmadn.

Herkes her eyi der. Sonra doru ortaya kar. Ben hayatmda Ekrem mamolu ile bir araya gelmedim. Belki bir iki karlamzdr. Karlarsak merhaba, merhaba. Tabii ki, stanbul Belediye Bakan olarak saygmz vardr ama tanmayz bile.

Bana Belediyeden Sleyman Sarlar da geince kesin mamolunun televizyonu oldu ama...

Sleyman Sarlar getiren Nuri olakolu. Ben de tanrm Sleyman. Kanal D dneminden. Ama getiren Nuri. Nuri iyidir ama solcudur ite. Solcular topluyor herhalde diye kahkaha atyor.

Muhalif kanal olacak diyorlar ama biliyorum ki sen Tayyip Erdoan her yerde methediyorsun. Nasl olacak!

Evet doru. Ben Tayyip Beyi severim. Tutarm. AK Partili hi olmadm ama Tayyip Erdoann yapt ou eyi beeniyorum. Zaten bizim muhalif bir kanal olma iddiamz yok. Bizim drst bir kanal olma iddiamz var. Tarafsz, drst, inanlr olmak istiyoruz. Hatrla NTVnin kuruluunu.

Nevin Meng de gelince kesin ok muhalif bir kanal olacak izlenimi olutu. Sonuta baz kesimlerin Fox Haber'e uygun grd, Olay TV olmasa Szc TVde balayacak olan bir isimdi.

Ben bu ilere hi karmyorum. Galiba orada bir zmir dayanmas falan var. Nuri olakolu ile Nevinin ailesinin tankl var. Nuri getirdi. Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. simler o kadar da nemli deil, kanaln tavr nemli. Tarafsz, bamsz. Kanaln hibir konuda tavr, brak tavr almay yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacaz. Hibir tavr, tutum almayacaz. Tamamen yorumsuz olacaz. Buna uymayan gider. Yorum yapacak olan, taraf tutacak olan bizim orada olmaz. Hemen gider ya da biz yollarz. Yzde yz tarafsz, yzde yz yorumsuz olacaz.

Bu zaman tarafsz olmak kolay m?

Bana sorarsan kolay. Devletle iim yok. Kendine bak. Yllardr tanrz. Bana da neler yazdn, neler dedin. Bir gn kstk m, bir gn selam sabah kestik mi? nk herkes biliyor ki Altayl tarafszdr, kimsenin adam deildir. Yanl doru kendi fikrini syler. Borazanlk yapmaz. Kimse sana dokunabiliyor mu? Demek ki, mmkn?

ktidar bask yapmayacak m? Bu zamanda tarafszlk zor ve zahmetli. ktidar onlardan yana durman istemeyecek mi, destek vermeni talep etmeyecek mi? Destek vermezsen tu kaka olmayacak msn? En azndan reklam vermeyerek zora sokmayacaklar m?

Zannetmiyorum Fatih. Beni bilen biliyor. Bak NTVyi kurduumda kendi siyasi partime bile destek vermedim ya da kar kmadm. Tam tarafszdm. Bugn de yle olmak istiyorum. Haa de ki, senin dediin gibi oldu. De ki, bask yaptlar. Kolay var. Kapatr giderim. Vururum kapya kilidi, ekilirim. Bir kez daha sylyorum. Tam tarafsz, tam yorumsuz olacaz. Buna ramen birilerinin basks olursa kolay var. Kapatrm televizyonu.

KAYNAK MEDYAFARESI