Olay TV'yi Ýstanbul'a taþýyarak bir kez daha ulusal televizyon kanalý patronluðuna soyunan Cavit Çaðlar, televizyonun yayýn politikasýný "Yorum yok, taraf tutmak yok , yorum yapaný kulaðýndan tutar atarým, baský olursa kapatýr giderim" diye özetledi.
Habertürk yazarý Fatih Altaylý, Olay TV'nin patronu Cavit Çaðlar'la kanalýn yayýn politikasýný ve neden bu dönemde medyaya girme gereði duyduðunu konuþtu.

Ana Haber'i Nevþin Mengü'ye emanet eden Olay TV muhalif bir kanal mý olacak?" sorusunu yanýtlayan Çaðlar, “Ben bu iþlere hiç karýþmýyorum. Galiba orada bir Ýzmir dayanýþmasý falan var. Nuri Çolakoðlu ile Nevþin’in ailesinin tanýþýklýðý var. Nuri getirdi. Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. Ýsimler o kadar da önemli deðil, kanalýn tavrý önemli. Tarafsýz, baðýmsýz. Kanalýn hiçbir konuda tavrý, býrak tavýr almayý yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacaðýz. Hiçbir tavýr, tutum almayacaðýz. Tamamen yorumsuz olacaðýz. Buna uymayan gider. " dedi.

Ýþte Altaylý'nýn sorularý ve Çaðlar'ýn yanýtlarý:

“Ekrem Ýmamoðlu televizyon kuruyor, danýþmanlýðýný da Nuri Çolakoðlu yapýyor. Bu amaçla Olay TV’yi satýn aldýlar, Ýstanbul’a taþýdýlar” diye baþlamýþtý hikaye.

Hatta Fatih Portakal da arkadaþý Ýmamoðlu’nun televizyonuna geçmek için Fox’tan ayrýlmýþtý. Pek yakýnda Olay TV’de baþlayacaktý.

Belediye’de basýn ekibinde yer alan Süleyman Sarýlar da Olay TV’ye geçince dedikodular iyice pekiþti.

“Ekrem Baþkan’ýn televizyonu” kuruluyordu.

Ardýndan Olay TV’nin sahibi Cavit Çaðlar’ýn televizyonu sattýðý yazýldý.

Konu iyice inandýrýcý hale geldi.

Ama birkaç gün sonra da Cavit Çaðlar’ýn televizyonu satmadýðý açýklandý.

Olay tam bir muammaya dönüþtü.

Bu arada ben de 30 yýldýr tanýdýðým Cavit Çaðlar’ý aradým ve konuþup iþin doðrusunu öðrendim ama ne yalan söyleyeyim yazmak istemedim.

Medyanýn konusuydu, okuru çok da ilgilendirmiyordu.

Fakat okurlar sormaya baþlayýnca anlatayým bari öðrendiklerimi dedim.

Televizyon gerçekten Cavit Çaðlar’ýn.

“Fatihcim, Olay TV’nin yüzde 100'ü benim. Bursa’dan Ýstanbul’a taþýdým çünkü medyanýn merkezi Ýstanbul. Türkiye çapýnda bir iþ yapacaksak Ýstanbul’da olmak lazým.”

Peki Çaðlar niye televizyon kuruyor, niye dertsiz baþýna dert alýyor?

“Neredeyse 20 yýldýr bankaya el konulmasý nedeniyle uðraþýyordum. Çok þükür 20 yýlda devlete olan tüm borçlarýmý ödedim. Yaklaþýk 1 milyar dolar borç ödedik. Alacaðýmýzý aldýk, satacaðýmýzý sattýk. Kimseye tek kuruþ borcumuz kalmadý. Benim de iþim kalmadý. Þu anda yapacak iþim yok. Bari medya patronluðuna döneyim dedim. Ýþim gücüm yok bir iþ yapayým dedim. Sýkýlýyordum. Zaten biliyorsun NTV’den bu iþi ülke çapýnda iyi yapmayý da öðrenmiþtik.

Medyaya döneyim dedim. Baþýna da Nuri’ye getirdim (Çolakoðlu) çünkü NTV’yi de onunla kurmuþtum. O beni bilir, ben onu. O zaman iyi de iþ yapmýþtýk. O kuruyor. Ben de arkada duruyorum...”

Sordum, “Niye arkada duruyorsun, niye bir anlamda saklanýyorsun” diye.

“Fatihciðim o kadar iþsiz gazeteci varmýþ ki, inanamadým. Çoðu da eski dostum. Biliyorsun beni kolay kolay hayýr da diyemem kimseye. O yüzden karýþmak istemedim iþlere. Tüm yetki ve sorumluluk Nuri’de olsun diye.”

“Ekrem Ýmamoðlu’nun televizyonu dediler ona da ses çýkarmadýn.”

“Herkes her þeyi der. Sonra doðru ortaya çýkar. Ben hayatýmda Ekrem Ýmamoðlu ile bir araya gelmedim. Belki bir iki karþýlaþmýþýzdýr. Karþýlaþýrsak merhaba, merhaba. Tabii ki, Ýstanbul Belediye Baþkaný olarak saygýmýz vardýr ama tanýþmayýz bile.”

Baþýna Belediye’den Süleyman Sarýlar da geçince kesin Ýmamoðlu’nun televizyonu oldu ama...

“Süleyman Sarýlar’ý getiren Nuri Çolakoðlu. Ben de tanýrým Süleyman’ý. Kanal D döneminden. Ama getiren Nuri. Nuri iyidir ama solcudur iþte. Solcularý topluyor herhalde” diye kahkaha atýyor.

“Muhalif kanal olacak diyorlar ama biliyorum ki sen Tayyip Erdoðan’ý her yerde methediyorsun. Nasýl olacak!”

“Evet doðru. Ben Tayyip Bey’i severim. Tutarým. AK Partili hiç olmadým ama Tayyip Erdoðan’ýn yaptýðý çoðu þeyi beðeniyorum. Zaten bizim muhalif bir kanal olma iddiamýz yok. Bizim dürüst bir kanal olma iddiamýz var. Tarafsýz, dürüst, inanýlýr olmak istiyoruz. Hatýrla NTV’nin kuruluþunu.”

“Nevþin Mengü de gelince kesin çok muhalif bir kanal olacak izlenimi oluþtu. Sonuçta bazý kesimlerin Fox Haber'e uygun gördüðü, Olay TV olmasa Sözcü TV’de baþlayacak olan bir isimdi.”

“Ben bu iþlere hiç karýþmýyorum. Galiba orada bir Ýzmir dayanýþmasý falan var. Nuri Çolakoðlu ile Nevþin’in ailesinin tanýþýklýðý var. Nuri getirdi. Gelen kim olursa olsun bizim prensiplere uyacak. Ýsimler o kadar da önemli deðil, kanalýn tavrý önemli. Tarafsýz, baðýmsýz. Kanalýn hiçbir konuda tavrý, býrak tavýr almayý yorumu bile olmayacak. Tamamen haber yapacaðýz. Hiçbir tavýr, tutum almayacaðýz. Tamamen yorumsuz olacaðýz. Buna uymayan gider. Yorum yapacak olan, taraf tutacak olan bizim orada olmaz. Hemen gider ya da biz yollarýz. Yüzde yüz tarafsýz, yüzde yüz yorumsuz olacaðýz.”

“Bu zaman tarafsýz olmak kolay mý?“

“Bana sorarsan kolay. Devletle iþim yok. Kendine bak. Yýllardýr tanýþýrýz. Bana da neler yazdýn, neler dedin. Bir gün küstük mü, bir gün selamý sabahý kestik mi? Çünkü herkes biliyor ki Altaylý tarafsýzdýr, kimsenin adamý deðildir. Yanlýþ doðru kendi fikrini söyler. Borazanlýk yapmaz. Kimse sana dokunabiliyor mu? Demek ki, mümkün?”

“Ýktidar baský yapmayacak mý? Bu zamanda tarafsýzlýk zor ve zahmetli. Ýktidar onlardan yana durmaný istemeyecek mi, destek vermeni talep etmeyecek mi? Destek vermezsen tu kaka olmayacak mýsýn? En azýndan reklam vermeyerek zora sokmayacaklar mý?”

“Zannetmiyorum Fatih. Beni bilen biliyor. Bak NTV’yi kurduðumda kendi siyasi partime bile destek vermedim ya da karþý çýkmadým. Tam tarafsýzdým. Bugün de öyle olmak istiyorum. Haa de ki, senin dediðin gibi oldu. De ki, baský yaptýlar. Kolayý var. Kapatýr giderim. Vururum kapýya kilidi, çekilirim. Bir kez daha söylüyorum. Tam tarafsýz, tam yorumsuz olacaðýz. Buna raðmen birilerinin baskýsý olursa kolayý var. Kapatýrým televizyonu.”

KAYNAK MEDYAFARESI