MEB ihtiya sahibi renciler iin cretsiz tablet datmna balad. cretsiz tablet bavurusu, son gnlerde pek ok renci tarafndan aratrlyordu. Uzaktan eitim srecinde nemli ihtiyalardan birisi tablet ve bilgisayarlar oldu. renciler tablet ve bilgisayarlar araclyla eitimlerine devam etmekte. Pek ok kurumun topladklar paralar Milli Eitim Bakanl'nn tablet bilgisayar datm yapabilmesi iin bakanlk bnyesine aktarld. Peki, tablet bavurusu nasl olacak? te, cretsiz tablet datm ile alakal Milli Eitim Bakan Ziya Seluk'tan son dakika ve nemli aklamalar...

cretsiz tablet datm bavurusu nasl olacak?

Milli Eitim Bakan Seluk, ankr Tney ehit Mehmet Demir lkokulu'nu ziyaretinin ardndan aklamalarda bulundu. Tablet datm iin de konuan Bakan Seluk, '' Baz ihtiyalar da dikkate alyoruz elbette bunlardan biri de tablet ihtiyac. ocuklarmzn ana mecras elbette EBA TV. htiya duyulan tm mfredat karlyor. Eer karrlarsa elbette tekrarn izleyebilirler. Ve bu tabletlerin datmyla ilgili kriterler dorultusunda tabletlerin datm bu haftadan itibaren balyor ve peyderpey devam edecek. 13 bine yakn EBA destek merkezini hayata geirdik. Bundan sonraki srete her trl salk kuralna uyarak almalarmz srdreceiz. Salgnn seyrini dikkate alp almalarmz srdreceiz." aklamasn yapt.

cretsiz tablet nasl datlacak?

Konuyla ilgili Ziya Seluk, ''Tablet bilgisayarlarn ncelikli ihtiya sahibi rencilere hzla ulaabilmesi iin hazrlanan datm stratejisiyle hareket edilecek ve gelecek haftadan itibaren rencilere tablet bilgisayarlar teslim edilmeye balanacak. Bu dorultuda, ihtiya sahibi renciler arasndan ailesinin gelir dzeyi, eitim andaki karde says, yz yze eitime devam etme durumu, zel eitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler zerinden bir nceliklendirme yapld. Cihazlarn datm sreci, il milli eitim mdrlklerince koordine edilecek. Cihazlar, okul ynetimlerince ihtiya sahibi rencilere ulatrlacak. Ayrca yerel ynetimler, sivil toplum kurulular, kamu ve zel sektr kurulular ile sivil inisiyatifler tarafndan sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de ncelikli ihtiya sahibi rencilere hzla ulaabilmesi iin de ayn stratejiyle hareket edilecek. Tabletlerde rencilerin EBA ve canl dersler iin kullanacaklar internetin, Bakanlk tarafndan temin edilmesi hazrlklar da sryor.'' ifadelerini kulland.