MEB ihtiyaç sahibi öðrenciler için ücretsiz tablet daðýtýmýna baþladý. Ücretsiz tablet baþvurusu, son günlerde pek çok öðrenci tarafýndan araþtýrýlýyordu. Uzaktan eðitim sürecinde önemli ihtiyaçlardan birisi tablet ve bilgisayarlar oldu. Öðrenciler tablet ve bilgisayarlar aracýlýðýyla eðitimlerine devam etmekte. Pek çok kurumun topladýklarý paralar Milli Eðitim Bakanlýðý'nýn tablet bilgisayar daðýtýmý yapabilmesi için bakanlýk bünyesine aktarýldý. Peki, tablet baþvurusu nasýl olacak? Ýþte, ücretsiz tablet daðýtýmý ile alakalý Milli Eðitim Bakaný Ziya Selçuk'tan son dakika ve önemli açýklamalar...

Ücretsiz tablet daðýtýmý baþvurusu nasýl olacak?

Milli Eðitim Bakaný Selçuk, Çankýrý Tüney Þehit Mehmet Demir Ýlkokulu'nu ziyaretinin ardýndan açýklamalarda bulundu. Tablet daðýtýmý için de konuþan Bakan Selçuk, '' Bazý ihtiyaçlarý da dikkate alýyoruz elbette bunlardan biri de tablet ihtiyacý. Çocuklarýmýzýn ana mecrasý elbette EBA TV. Ýhtiyaç duyulan tüm müfredatý karþýlýyor. Eðer kaçýrýrlarsa elbette tekrarýný izleyebilirler. Ve bu tabletlerin daðýtýmýyla ilgili kriterler doðrultusunda tabletlerin daðýtýmý bu haftadan itibaren baþlýyor ve peyderpey devam edecek. 13 bine yakýn EBA destek merkezini hayata geçirdik. Bundan sonraki süreçte her türlü saðlýk kuralýna uyarak çalýþmalarýmýzý sürdüreceðiz. Salgýnýn seyrini dikkate alýp çalýþmalarýmýzý sürdüreceðiz." açýklamasýný yaptý.

Ücretsiz tablet nasýl daðýtýlacak?

Konuyla ilgili Ziya Selçuk, ''Tablet bilgisayarlarýn öncelikli ihtiyaç sahibi öðrencilere hýzla ulaþabilmesi için hazýrlanan daðýtým stratejisiyle hareket edilecek ve gelecek haftadan itibaren öðrencilere tablet bilgisayarlar teslim edilmeye baþlanacak. Bu doðrultuda, ihtiyaç sahibi öðrenciler arasýndan ailesinin gelir düzeyi, eðitim çaðýndaki kardeþ sayýsý, yüz yüze eðitime devam etme durumu, özel eðitim gereksinim halleri gibi hususlarda resmi veriler üzerinden bir önceliklendirme yapýldý. Cihazlarýn daðýtým süreci, il milli eðitim müdürlüklerince koordine edilecek. Cihazlar, okul yönetimlerince ihtiyaç sahibi öðrencilere ulaþtýrýlacak. Ayrýca yerel yönetimler, sivil toplum kuruluþlarý, kamu ve özel sektör kuruluþlarý ile sivil inisiyatifler tarafýndan sunulan ayni ve nakdi bilgisayar desteklerinin de öncelikli ihtiyaç sahibi öðrencilere hýzla ulaþabilmesi için de ayný stratejiyle hareket edilecek. Tabletlerde öðrencilerin EBA ve canlý dersler için kullanacaklarý internetin, Bakanlýk tarafýndan temin edilmesi hazýrlýklarý da sürüyor.'' ifadelerini kullandý.