ZÜBEYDE HANIM DOÐUMEVÝ

Tarih 20- Mayýs -2020 Bursa Zübeyde Haným Doðumevi önünde Zübeyde Haným ile birlikteyim: Sayýn Zübeyde Haným, burasý 1981 yýlýnda 125 yatak kapasitesi ile kuruldu. Bakýn sizin adýnýzý taþýyor.
- Benim adýmý taþýyan bir doðumevi mi? Kemalim 19- Mayýs -1919 tarihinde Samsun'a çýktýydý. Sonrasýnda Erzurum ve Sivas Kongreleri bunlarý biliyorum. 1- Kasým -1922 tarihinde saltanatý kaldýrdý. Osmanlý Ýmparatorluðu resmen sona erdi. 1- Ocak -1923 yýlbaþýný hatýrlýyorum. Ya sonrasý?
-Tam ben söze girecektim ki, Mustafa Kemal Atatürk aniden yanýmýzda belirdi: Anneciðim, sonrasýnda 29- Ekim -1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ettim ve Türkiye Cumhuriyeti' ni kurdum. Cumhuriyet diyorum, özgürlük diyorum, baðýmsýzlýk diyorum. Halkýn kendi kendini yönetmesi diyorum. Beðenmediði yöneticiyi deðiþtirmesi diyorum.
- Ah Mustafa'm, benim yakýþýklý oðlum. Sen de buraya geldin mi? Padiþahýn hakkýnda idam fermaný vardý. Bundan hiç mi korkmadýn?
- Konu vatan savunmasý ise, caným bu vatana feda olsun. Bir Mustafa Kemal yok olsa, bin Mustafa Kemal var olur. Mustafa Kemaller ölmez. Benim kurduðum Türkiye Cumhuriyeti bölünmez.
Atatürk hýrslanmýþtý. Saða sola bakýndý. Bana doðru döndü: Çocuk senin adýn ne? diye sordu.
Ben: Serdar Yýldýrým, dedim.
- Þimdi burayý bana tam olarak tarif et bakalým.
- Kaplýcalar, yukarýda kaldý. Senede bir iki defa gelip gittiðiniz Paþa Çiftliði kuzey batýda iþte þu yanda bulunuyor.
- Çocuk, sen ne biliyorsun benim Paþa Çiftliði'ne gelip gittiðimi?
- Bir kitapta resminizi görmüþtüm. Üstü açýk arabanýzýn arka koltuðunda oturuyordunuz ve þoförünüz arabadan daha inmemiþti. Yol toprak yoldu. Etrafta çiftlikten baþka yapý görünmüyordu.
- Doðru, o zamanlar tabiatla iç içeydik. Bursa yeþildi, bu kadar ev yoktu. Ýnsanlar çoðalmýþ. Arabalar çoðalmýþ. Yollarda insandan çok araba var.
- Doðrudur. Bu kadar araba benzin ve gaz ile gidiyor. Bu deðirmenin suyu nereden geliyor, hep merak etmiþimdir. Yakýndaki bir yere insanlar arabayla gidip geliyor. Yürümek saðlýktýr, benzin ve gaz için, dýþ ülkelere baðýmlý kalýyoruz. Döviz yurt içinde kalmalý. Ülke güçlü olmalý.
- Aferin sana çocuk. Kaç yaþýndasýn?
- 62 yaþýndayým. Aynalarla aram iyidir. Her yeni güne yeni bir umutla baþlýyorum. Yolun yarýsýný geçtin diyenlere gülüp geçiyorum.
- Bak bu çok iyi. Yaþama sevinciyle dolusun. Benim zamanýmda atlar vardý, atlý arabalar vardý. Kaç dakikadýr buradayým, ne at gördüm, ne atlý araba?
- Benim çocukluðum ve gençliðimde atlý arabalar çoktu. Pazardan karpuz, kavun aldýðýmýzda bunlarý atlý arabaya yükleyip eve götürürdük. Son yýllarda atlý arabalar yok oldu.
Mustafa Kemal Atatürk þöyle bir soru sordu: Þu anda Türkiye'de ne kadar insan yaþýyor?
- 2019 nüfus sayýmýna göre 83 milyon insan yaþýyor.
- 1935 nüfus sayýmýna göre 16 milyondu. Bu tarihten sonra Türkiye savaþa girdi mi?
- Girmedi.
- Girmediðine göre nüfus fazlasýyla artmýþ. Anadolu'nun bereketli topraklarý planlý bir tarým sayesinde 200 milyon insaný rahatlýkla besler. Ben aðaca, ormana çok önem veririm. Bir aðacýn kesilmesine izin vermem. Aðaç kesmek isteyene þöyle demiþtim: Sen hayatýnda böyle bir aðaç yetiþtirdin mi ki keseceksin!

- Trablusgarp savaþý sizin katýldýðýnýz ilk savaþtýr. Bu savaþta binbaþýydýnýz. Trablusgarp ve Bingazi'ye gitmiþtiniz. Libya'ya çýkartma yapan düzenli Ýtalyan ordularýna karþý bedevi araplarla birlik olarak yapýlan savaþý nasýl kazandýnýz? Top yok, tüfek yok. Bunlarý nereden buldunuz? Bedevileri nasýl savaþçý yaptýnýz? Hücum deyip ileri atýldýðýnýzda nasýl oldu da sizi takip ettiler?
- Herkes komutan olamaz, herkes savaþçý olamaz. Komutan, savaþçý bir kimliðe sahipse emrindeki asker savaþçý olur. Güçlü bir ordunun baþýna yeteneksiz bir komutan getirirsen, o ordu yenilgiye uðrar. Bedevileri eðittim, onlardan bir ordu kurdum. Yenilmemeyi öðrettim. Bana inanan arap þeyhleri, silah ve cephane tedarik ettiler. Halký örgütleyerek, bu savaþý kazandým. Halk örgütlenirse yapýlan her savaþ kazanýlýr.

Daha sonra Zübeyde Haným, doðumevini gezmek için, Atatürk ile birlikte ileri doðru yürüdü. Beni çaðýran olmadýðý için, onlarla birlikte gitmedim. Yýllar sonra bir araya gelen ana oðulun konuþacak çok þeyi vardý. Rahatsýz etmek istemedim.

SON