KIZILDERÝLÝ MASALI
Evvel zaman içinde küçük bir oðlu olan bir Kýzýlderili reisi varmýþ. Bu Kýzýlderili reisi oðlunu usta bir avcý olarak yetiþtirmek istediðinden her gün ormana avlanmaya götürürmüþ. Günlerden bir gün ormanda avlanýrken, Kýzýlderili reisin oðlunu maymunlar kaçýrmýþ. Kýzýlderili reisi daldan dala atlayarak kaçan maymunlarý uzun süre takip ettikten sonra izlerini kaybetmiþ. Daha sonraki birkaç gün oðlunu arama çabalarýný sürdüren Kýzýlderili reisi, umudunu kaybetmiþ ve üzgün bir þekilde kabilesine geri dönmüþ.

Aradan günler geçmiþ. Fakat geçen günler gideni geri getirmediðinden üzüntüsü artan Kýzýlderili reisi, oðlunu bulmadan rahat olamayacaðýný anlayarak, en güvendiði adama kabilenin yönetimini býrakmýþ, oðlunu aramaya çýkmýþ. Kýzýlderili reisi yýllarca daðlarda, ormanlarda oðlundan bir iz bulmak umuduyla dolaþmýþ, durmuþ. Oralarda gördüðü avcýlara maymunlarýn kaçýrdýðý oðlunu anlatmýþ. Oðlunun akýbeti hakkýnda bir þey bilip bilmediklerini sormuþ. Avcýlar böyle bir durumdan haberleri olmadýklarýný söylemiþler. Kýzýlderili reisi yýlmadan, usanmadan arayýþlarýný sürdürmüþ. Daðlarda, ormanlarda yüzlerce kez ölümle burun buruna gelmiþ. Pek çok vahþi hayvanla gýrtlak gýrtlaða gelerek hayatýný savunmuþ. Yaralarýný kendisi tedavi etmiþ. Kýzýlderili reisin akýllara durgunluk veren var olma savaþýný ve oðlunu bulmak için gösterdiði sonsuz gayreti sürekli olarak izleyen Manitu, sonunda, onun oðluna kavuþmasý gerektiði düþüncesinden yola çýkarak yardýmcý olmaya karar vermiþ.

Bir gün, bir ormanda Kýzýlderili reisi oðlunu ararken, yerde yatan yaralý bir maymun görmüþ. Kýzýlderili reisi maymuna biraz su içirince, maymun gözlerini açmýþ ve Manitu’nun izniyle dile gelmiþ: “ Reis biliyorum, oðlunu arýyorsun. Merak etme, yakýnda oðluna kavuþacaksýn. Oðlunu maymunlar sultaný kaçýrmýþtý. Çok yaþlanmýþtý. Tahtýný býrakacaðý bir varisi yoktu. Diðer maymunlarý ise sultan olabilecek yeterlilikte görmüyordu. Senin oðlunu görünce çok beðendi. Ýþte maymunlarýn yeni sultaný dedi. Yaþlý sultan birkaç yýl sonra öldü. Senin oðlun maymunlarýn sultaný oldu. Yaþý küçüktü ama çok cesurdu, çok yetenekliydi. Hiçbirimiz onun gözlerine bakmaya cesaret edemiyorduk, ondan korkuyorduk. Bu korku, ona duyulan saygýnýn bir nedeni olsa gerek. Ayrýca çok da adaletliydi. Maymunlar arasýndaki iliþkilerde olsun, maymunlarla diðer ormanlýlar arasýndaki iliþkilerde olsun haksýzlýk olmasýna, hak yenmesine izin vermezdi. Doðruluk onun temel prensibiydi. Bu nedenlerden dolayý ona birer köle gibi itaat ettik. Þimdi on sekiz yaþýnda ve genç bir insan oldu. Uzun boylu, yakýþýklý ve hayli güçlü. Birkaç gündür bu ormanda bulunuyor. Nedenini bilmiyorum. Güneþin battýðý yöne doðru git. Onu yerde deðil, aðaç dallarý arasýnda ara. Ararken de “ Sultan…Sultan…Maymunlarýn sultaný. Ben geldim, baban geldi “ diye ara sýra baðýrýrsýn. O, senin çaðrýna uyarak yanýna gelir. Benim adým Bonte’dir. Daldan dala atlarken yere düþtüm. Sýradan bir maymun sayýlýrým. Ölümüm fark edilmez bile. Bunlar son sözlerimdir. “
Kýzýlderili reisi Bonte’yi gömdükten sonra güneþin battýðý yöne doðru uzun süre gitmiþ. Arada bir de “ Sultan…Sultan…Maymunlarýn sultaný. Ben geldim, baban geldi “ diye baðýrmýþ. Nihayet aðaç dallarý arasýnda genç sultan gözükmüþ ve aþaðý inerek babasýnýn yanýna gelmiþ. Baba oðul daha sonra hasretle kucaklaþmýþlar.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra Kýzýlderili reisi oðluna; “ Gel oðul, kabilemize dönelim. Ben orada, sen de benim yanýmda gereksin. Kabileden güzel bir kýz seçer, evlenirsin, bana bir torun verirsin “ deyince oðlu da “ Baba hakkýn var, söylediklerin olacak. Fakat hemen seninle dönmemi isteme benden. Nedenini de sorma. Sadece sen kabileye döndükten sonra benim de geleceðimi bil yeter. “
Kýzýlderili reisi oðlundan ayrýldýktan iki ay sonra kabilesine geri dönmüþ. Döner dönmez de kýskývrak yakalanýp iþkence direðine baðlanmýþ. Gün dönmüþ, akþam olmuþ. Tamtamlar çalmaya baþlamýþ. Orta yere yakýlan ateþin çevresinde Kýzýlderili savaþçýlar toplanmýþlar ve reisin gelerek töreni baþlatmasýný bekliyorlarmýþ. Az sonra büyük çadýrdan reis çýkmýþ ve tören alanýna doðru yürümeye baþlamýþ. Ýþte tam bu sýrada korkunç bir çýðlýk duyulmuþ, çýðlýðý atanýn bir sarmaþýða tutunarak alana indiði ve reisin üstüne atýldýðý görülmüþ. Maymunlarýn sultaný reisi etkisiz hale getirip ayaða kalktýktan sonra bir ýslýk çalarak yüzlerce maymunun alana gelmesini saðlamýþ.

Ne olup bittiðinin farkýna varamayan ve þaþkýn bir halde bakýnýp duran Kýzýlderili savaþçýlarý maymunlar sultanýnýn “ Ben iþkence direðinde baðlý olan reisin oðluyum. Birçoðunuz beni hatýrlarsýnýz. Maymunlar beni kaçýrmýþtý. Sonra ben maymunlarýn sultaný oldum. Burada yüzlerce maymun var, ormanda ise binlerce. Silahlarýnýzý atýn ve teslim olun. Hiçbirinize bir þey olsun istemem. Babam yine reisiniz olacak ve kabilede eskisi gibi her þey çok güzel olacak “ demesi üzerine silahlarýný atýp teslim olmuþlar. Ýþkence direðinde baðlý bulunan babasýný kurtaran maymunlarýn sultaný, daha sonra babasýnýn yýllar önce kabileden ayrýlýrken yönetimi býraktýðý en güvendiði adamý ve birkaç Kýzýlderili’yi bir çadýrda baðlý olarak bulmuþ ve kurtarmýþ.
Maymunlarýn sultaný iki yýl önce kabilesine geri dönerken ormanda çocukluk arkadaþlarýndan birkaçýna rastlamýþ. Onlardan kendisi kaçýrýldýktan sonra babasýnýn onu aramaya çýktýðýný ve kabilenin yönetimini en güvendiði adama býraktýðýný öðrenmiþ. Fakat altý ay önce bir komplo ile yönetim deðiþikliði olduðunu ve þimdiki reisin yönetimi ele geçirdiðini söylemiþler. Hiç mi hiç memnun deðillermiþ yeni reisten. Bunun üzerine maymunlarýn sultaný kabileye gitmekten vazgeçmiþ ve babasýný aramaya çýkmýþ. Sonunda babasýna kavuþan maymunlarýn sultaný babasýný kabileye geri dönmeye ikna ettikten sonra maymunlarýyla birlikte babasýný takip etmiþ. Babasýnýn hiçbir þeyden haberi olmamasý lazýmmýþ, çünkü hazýrladýðý planýnda zorba reisin þüphelenmemesi ve onu kabilenin gözü önünde alaþaðý etmek varmýþ. Maymunlarýn sultaný babasýna verdiði sözü tutarak kabileden güzel bir kýzla evlenmiþ. Doðruluk ve adalet ilkelerinden ödün vermeden yaþamýný sürdürmüþ.

SON

Yazan: Serdar Yýldýrým