DENZ KIZI MARY
Bundan yllar nce, denize kys olan lkelerden birinde, olduka mutlu, gelecekten umutlu, Mary adnda kk bir kz ve ailesi yayordu. Balklk yaparak ailesinin geimini salayan baba, aniden lnce, kk kz ile annesi yalnz ve a kaldlar. Anne, mecbur kald iin, komu kasabadan bir adamla evlendi. Zalim adam, bir sre sonra anne ve kzna trl eziyetler yapmaya balad. Kafasnn iyice darald bir gn kk kzn bacaklarn birbirine yaptrarak denize att. Denizin dibini boylamakta olan kk kzn yardmna balklar kotu. Balklar, kk kz kucakladklar gibi, denizlerin tasz kralna gtrd. Denizlerin tasz kral, kt insanlarn yapt balina katliamlarn nleyemedii iin, ta takmazd. Kral, kk kzn haline acd, onu yanna ald ve deniz altnda yaamay retti. Kk kz, kraln yannda sevgi dolu, mutluluk dolu on iki yl geirdi. Bu zaman sresince kk kz yryemedii iin, belden aas dnme urad ve pullarla kapland.

Mary artk on sekiz yana gelmiti ve st insand ama alt balk olmutu, yani o artk bir deniz kzyd. Deniz kz yzerken, kaykla balk avlamakta olan bir adam dikkatini ekti. Bu adam, vey babasna ok benziyordu, yalnz biraz yalanm ve salar krlamt. Deniz kz yakna gelerek, kendini tantt, ben senin kznm, dedi ve annesini sordu. vey baba, sana anneni anlatrm ama kaya gelirsen, dedi. Gen kz kaya knca vey baba bunun bir deniz kz olduunu grd. Bu durumdan yararlanmay dnd. Deniz kzn yakalayp balad ve evine gtrd.
vey baba daha sonra byk bir adr ald. adrn ortasndaki bir diree deniz kzn kuyruundan ba aa balad. Deniz kznn varlndan haberdar olan insanlar, adra kotular ve bilet alarak ieri girip, deniz kzn grdler. Zamanla lkenin pek ok ehrinden ziyaretiler geldi. Deniz kz mehur oldu ama bu mehurluun kayman vey baba yedi. vey baba kazand paralarla o lkenin sayl zenginleri arasna girdi ve lks iinde yaad.

SON

Yazan: Serdar Yldrm

-----------------------------------------------------------

TTT RAB
NOT:
merhaba
ben iranli bir kizim,universitede turk edebiati okudum lisans yapmistim,terjumanligi cok seviyorum,turkce hikayeleri farscaya cevirmek istiyorum,siz bana yardim eder misiniz? jevabiniz beni cok sevindirir,dort gozle bekliyorum
ben turk hikayeleri farscaya cevirmek isterim ama iranda turk kitapler yok eger varsa hepsi farscaya cevirilmistir,onun icin ben kisa hikayeleri,iranlilari turk kulturunla daha tanismasi icin cevirmek isterim ben kendim turk degilim ama turkceyi ve turk kulturu cok seviyorum,sizin yardimizina cok ihtiajim var,bana hikaye gonderin lotfan fakat turk millete ve kulture ait hikayeler.
sitedeki hikayelerin yazari siz misiniz? onlarindan kac tanesini okudum birisini da cevirmistim,sampiyon ordek
---------------------------------------------------------------------
merhaba,nasilsiniz
coooooooooook tesekkur ederim,daha once hikayeleriniz farsacaya cevirildi mi?
-----------------------------------------------------------------------
merhaba nasilsiniz?
gonderilen hikayeler icin cok tesekkur ederim.
-------------------------------------------------------------------------
Bir sitenin forumunda 2008 ylnn yaz aylarnda Titti Rabi rumuzuyla bana mesajlar yazan ranl arkadan o Farsaya evirdim dedii benim yazdm ampiyon rdek isimli hikyeydi. Daha sonra ben 10 tane hikyemi gnderdim. Bu hikyeler ranllar tarafndan da okunacak.
Hepinize en derin sevgi ve sayglarm sunuyorum. Mutlu kaln.