FUTBOLCU AYKA
Ayka kk bir ocuktu. ok seviyordu Ayka futbol oynamay, top peinde komay. Aykann man seyreden bir yabanc sekiz on ocuk arasnda Aykay fark ederdi. O, ma sresince durmaz, devaml koar, forvet oynamasna karn, gol atmak kadar gol yememenin ma kazanmaktaki nemini bilir ve defanstaki arkadalarna yardma gelirdi. Ayka gerekten iyi bir golcyd. Rakip ceza sahas iinde yakalad toplar gole evirirdi. Bir mata drt gol atmak Ayka iin sradan bir olayd. Arkadalar arasnda yaptklar malarda Ayka ba nde sahadan ayrlmamt. Ayka bydke aralarnda yaptklar malar yeterli grmemeye balad. ehrin dier mahallelerinde bulunan ocuklarla da ma yapmalyd. Ancak bu ekilde futbolunu ilerletebileceini dnyordu. Byd zaman iyi bir futbolcu olmak istiyordu. Ayka'nn nerisi stne elikspor kuruldu.

elikspor ilk manda takmda birlik olmamas ve oyuncularn gol atma sevdas yznden ilk devreyi 2 0 yenik kapad. Devre arasnda arkadalar birbirini sularken, Ayka biraz tede yere oturmu, onlar kzgn bir vaziyette izliyordu. kinci devre takmn arka srasnda sahaya kan Ayka kararn oktan vermiti. Kesinlikle ileri gitmeyecek, defansn en gerideki oyuncusu olarak oynayacakt. kinci devre eliksporun youn basks altnda balad. Sadan soldan ataklar elikspordan geliyordu. Bu ataklar bir sonuca balanamyor, gol olmuyordu. Ayka rakip takmn gelitirdii ataklarda iki rakip oyuncuyla mcadele ediyor, takm bir gol daha yemesin diye gcnn snrlarn sonuna kadar zorluyordu.
kinci devrenin ortalarna doru orta sahada bo bir top yakalayan Ayka saa doru yneldi. nne kan iki oyuncuyu getikten sonra korner direi yaknlarndan topu kaleye ortalad. Topu takip eden elikspor kaptan kafa vuruuyla ilk gol att. elikspor lu oyuncular kaptanlarn sevinle kucakladlar. Gollk ortay Aykann yaptnn hibiri farknda deildi. Aykaya dnp bakan yoktu. Ayka gidip kaptan tebrik etmedi, defanstaki grevine dnd. Man son dakikalarnda elikspor bir gol att ve ma 2 -2 berabere sona erdi.

elikspor bir hafta sonra ikinci man oynamak iin sahaya kt. Ayka listede forvet yazlmasna karn, ma baladktan bir iki dakika sonra defansa dnd. Naslsa arkadalar bir gol atarlar ve matan galip ayrlrlard. elikspor rakip takmdan daha atak oynuyor fakat dakikalar getike beklenen gol bir trl gelmiyordu. lk devre 0 0 sona erdi. kinci devre elikspor ataklarn sklatrd. Orta sahada topla buluan Ayka topu srmeye balad. stne gelmiyorlard. Oyunun bandan beri defansta oynad iin dikkati ekmemiti. Ayka kaleye doru yaklat. ki oyuncunun arasndan syrld. Artk kaleciyle kar karyayd. Ayka sert bir utla ilk gol att. Golden sonra arkadalar Aykay tebrik ettiler. Daha sonra Ayka ileriye dnk oynamaya balad. Bu, elikspora canllk getirmiti. Sonraki dakikalarda iki gol atan elikspor sahadan 3 0 galip ayrld.

Ayka sonraki malarda forvette oynad, pek ok gol att. Geen zamanla birlikte Ayka byyor, geliiyordu. Bir gn takm kaptan smail, neglspor gen takmndan teklif aldn, elikspordan ayrlacan syledi ve arkadalaryla vedalaarak gitti. Bunun zerine Ayka, negl dmanyurdu gen takmna giderek, bu takmda oynamak istediini syledi.
Ayka antrenman manda 3 gol atnca teknik direktr, Aykay takma aldn aklad ve baarlar diledi. Ayka sonraki antrenman malarnda att gol adedini giderek fazlalatrd. Sratli ve hzl oyunu sayesinde 4 5 gol att oluyordu. Takmda onun kadar gol atan oyuncu yoktu. Ayka zamanla teknik direktrn bu durumu grmezden geldiini fark etmekte gecikmedi. Arada bir 2 3 gol atan oyuncu takdir edildii, bravo, bugn ok iyisin, diyerek alkland halde kendisinin bir kez olsun tebrik edilmediini grdke can sklmaya balad. Bu durumun nedenini dnyor fakat mantksal bir aklamasn yapamyordu.

Birka ay sonraki o son antrenman manda Aykann sylediklerinde ne kadar hakl olduu ortaya kacakt. Gen takmlar arasndaki malar haftaya balyordu. Teknik direktr ideal kadroyu bugn belirleyecekti. Baz oyuncular arkadalarn getirmiti. Ayka bunlarn ounu ilk kez gryordu, daha nce antrenmana gelmemilerdi. Teknik direktr A takmnn kadrosunu okuduunda Ayka ismi bu kadroda yoktu, A takmnn yedeklerinde bile. Bu kadrodakiler devaml olarak antrenmanlara kan oyunculard. Aykann A takmnda yer almas gerekirdi. Ayka, onlarla birlikte bu gnler iin hazrlanm, hibir antrenman karmam, yamur - amur demeden antrenmanlara gelmiti. Olsun, diye dnd, Ayka. Ben B takmnda da oynar, kendimi gsteririm.
B takmnn kadrosu okunduunda Ayka isminin gemediini zlerek grd. B takmnda oynayacak oyuncularn ou ilk kez antrenmana geliyorlard. Teknik direktr daha sonra B takmnn yedeklerini okudu. Yedekler 5 oyuncudan oluuyordu ve son isim olarak Ayka denmiti. Takmlar sahadaki, yedekler saha kenarndaki yerlerini aldlar ve teknik direktrn ddyle ma balad. Ayka oturup kald yerde hrsndan titriyordu. Vay vay vay.. Demek yle ha.. Demek artk kartlarn ak oynuyorsun. Ne yaptm sana ben, ne istedin benden? kinci devre balarken yedeklerin hepsi oyuna girecek dedin. Ne diyeyim ikinci devre grrz senle.

Birinci devre sona erdiinde A takm 2 1 galip durumdayd. Devre arasnda teknik direktr A takm oyuncularna: yi oynuyorsunuz, fakat pek ok gol pozisyonunu cmerte harcadnz. Takmda gol ksrl var. Gol atn, gol.. dedikten sonra, A takmndaki oyunculardan bazlarn karp yerlerine A takmnn tm yedeklerini oyuna dahil etti. B takmnn 3 oyuncusu oyundan karld, yerlerine 3 yedek oyuncu alnd. imdi o kadar oyuncu bolluu arasnda ikinci devre bile oyuna balayacak yeterlilikte bulunmayan B takmnn 2 yedei kalmt. Biri yeni gelen birisi, dieri de Ayka? Szde ikinci devre balarken yedeklerin hepsi oyuna girecekti.

Man bitmesine 15 dakika kalmt ki, B takm 4. gol yedi. Durum 4 1 olmutu. Bunun zerine teknik direktr B takmndan 2 oyuncuyu kard ve son kalan 2 yedei oyuna dahil etti. Ayka man bitmesine az bir sre kaldnn farkndayd. Bu srede tm gcn sarf edecek, bir gol atp, onu utandracakt. Ayka top nerede ise oraya kotu, ok alt, kan ter iinde kald. Aykann oyuna girdii andan itibaren pas vermekte zorluk ekmeye baladklarn fark eden A takm oyuncular armlard. nanlr gibi deildi ama bir Ayka koca takma yetiyordu. Aykann korkun presi altnda giderek gerileyen A takm defansa ekildi.

Man bandan beri dank bir futbol sergileyen 4 1 yenik durumdaki B takm, Aykann oyuna girmesiyle canlanm, pas hatalarn deerlendirip, nadir olarak gelitirdikleri ataklarn sklatrmt. Topu kapan B takm oyuncusunun gzleri Aykay aryor, eer yaknda ise, Aykaya pasn veriyor, topla buluan Ayka ileri atlyordu. Man bitmesine 5 dakika kalmt ki, rakip ceza sahasna giren bir oyuncu drld. Karar penaltyd. te o an geldi diye dnd Ayka, topu ald, penalt noktasna dikti. Topa vurmak iin gerilirken teknik direktrn biraz ilerden, hayr Ayka, sen brak, penalty Muzaffer atsn, dediini iitti. Kulaklarna inanamad. Acaba yanl m anladm diye dnerek sesin geldii tarafa dnd. Teknik direktr penalt noktasna gelerek, gel Muzaffer, penalty at, deyince Ayka kahroldu. Yanl anlamamt ve penalty Muzaffer atacakt. Aykann sinirleri iyice gerildi. Ahlaksz diye mrldand. Kenara ekildi. Gol olmaz da utanrsn belki diye dnd. Dayanamyordu artk gururuyla bu derece oynanmasna, neredeyse patlayacakt. Biraz sonra atlan penalt gol olunca, B takmnn yaad sevin birden zntye dnt.
Ayka patlamt. Artk senin takmnda oynamam ben. imdi gidiyorum ve bir daha dnmeyeceim diye barrken srtndan kard formasn yere att. Ayka daha sonra saha dna kt ve elbiselerini ald. Peinden gelen teknik direktr ismet rezil olmutu. Dur Ayka, bari ma tamamla dedi, Aykann yanna gelerek. Ayka: Sen de man da yerin dibine batsn. Oynamyorum ite dedikten sonra yrd gitti. Yolda Ayka bu olanlar bir gn dnyaya duyuracana dair kendine sz verdi.

Aradan birka ay getikten sonra Ayka ve ailesi Bursaya tand. Bylesi daha iyi olacakt. Bursa, neglden bykt. Pek ok takm vard burada. Bir takma girerdi ve futbolunu oynard. Bir takma girmek kolay deildi. Ayka bu ehirde kimseyi tanmyordu, ailesi yardmc olamazd. Zaman boa gememeliydi. Antrenmansz geen her gn Aykay formdan drebilirdi. Ayka, Bursa Atatrk Stadyumuna giderek kou antrenmanlarna balad. ki ay burada koularn srdren Ayka, bir gn orada tant bir koucuya Ben aslnda futbol oynuyordum. Bursaya yeni tandk. Formumu kaybetmeyeyim diye gelip burada kouyorum deyince Cavit nge adndaki koucu Ben de Muradiyespor Kulbnn atletizm takmndaym. Bizim kulbn futbol ubesinde gel oyna istersen dedi. Ayka buna ok sevindi ve ertesi gn soluu Muradiyespor Kulbnde ald. Muradiyespor futbol takmyla antrenmanlara balayan Ayka dier yandan kou antrenmanlarn aksatmyordu. 16 yanda bir gen olmutu ve iyi bir futbolcu olmann iyi bir kondisyonla mmkn olacan biliyordu. Bir gn Ayka stadyumda ortla komu, dinleniyordu. Sporcular seyre dalan Ayka havann souduunu fark edememiti. Hafif bir yamur iseliyordu. Olduka fazla dinlendiini neden sonra anlad. mt. Oturduu yerden kalkt. Bir sre kotuktan sonra elbiselerini giymek iin ieri girdi. Ertesi gn dizlerinin szladn fark etti. Birka gn sonra zorlukla yryebildiini. Ayakta dururken dizleri tutmuyordu. Sanki bolukta dikiliyor gibi oluyordu ve bir adm atmaya kalksa yere decekti.

Byle anlarda tutunacak bir yer aryordu. Bir aa, bir duvar oraya tutunarak ayaklarn ileri, geri oynatyor ve biraz dinlendikten sonra yrmesi mmkn oluyordu. Ayka birka gn sonra hastaneye giderek muayene oldu ve verilen merhemi gece yatmadan nce dizlerine srmeye balad. Dizliklerini takan Ayka yatana yatp uyuyordu. Bir hafta sren bu zor gnlerden sonra dizlerindeki sznn gemeye baladn gren Ayka Muradiyespor futbol takmyla antrenmanlara kmaya balad. Gece kroslarnda takmn n srasnda kouyordu. Gndz yaplan antrenmanlarda goller atyordu fakat alt eofmannn iinde dizlikleri vard ve eer dizlikleri olmasa ne n srada koabilir ne de goller atabilirdi, bunun farkndayd. Amatr kme malar balamt. Muradiyespor ilk mana yeni bir teknik direktrle kacakt. Takm hazrd, kadro okunuyordu. Ayka sevindi. Santrfor oynayacakt. O ara eski teknik direktr geldi, kulp bakan ve bir idareci yeni teknik direktrle bir eyler konutular. Aykann kesik kesik de olsa duyduklar unlard: Bak iki ayanda da dizlik var

Aykann oynatlmad o ilk mata Muradiyespor 0 0 berabere kald. Kadrodan karlm ve ma tribnlerden izlemek zorunda braklmt. Ayka birka ay bu duruma tahamml ettikten sonra takmdan ayrld. Asla tahmin edilemeyecek kadar ok zlyordu. Stadyumda kouyor ve arlk almas yapyordu. Bu durum bir yl iki ay srd ve Bursaspor Gen Takmna girdi. Bir ay sren futbol derslerinden sonra sahaya inildi ve Ayka ne yazk ki seilemedi. Tek mata ne oynayabilirsen oynayacaktn. Hnerini gsterip takma girecektin. O mata Ayka biraz da tutuk oynamt, fakat seilememesini una balyordu: Kaleciler ayrld, dier oyuncular defans, orta saha, forvet diye ayrld. Ben forvet oynayanlar tarafna getim. Teknik direktr necmi gzey, sen sol ak oyna, dedi. Ben santrforum, defansta oynadm, sol akta oynamamtm. Sol ak oynayann sol aya iyi olmal. Ma boyunca soldan ataklar yaptm. Topu de kalka srdm gtrdm. Kar takmn defans tekme atmakta ustayd. Sa ayam Trkiye haritasna dnmt. Kale nne ok orta yaptm. Yanl pas verdiim durumlar oldu. Pas hatas yapan tek ben deildim. Ben mata ok iyi oynayamadm. Eer seilebilseydim o takma gerekten ok iyi olacakt.
Ayka daha sonra vazpaa adndaki amatr kme takmna girerek, bu takmla antrenmanlara balad. Umut doluydu yrei kar, yamur, amur demeden kouyordu antrenmanlara. Onun bu iyi niyetli var olma sava grmezden gelinemezdi. Uluda yolunda yaplan bir gece krosundan sonra idarecilerden biri: Ayka, amatr kme malar yaknda balyor. Evraklar getir, sana lisans kartalm deyince Ayka, Olur. Yarn evraklar kulbe getiririm dedi. Ertesi gn Ayka evraklar kulbe getirip idareciye teslim etti.

vazpaa takmnn antrenman malarnda Ayka eskisi gibi birbiri ard sra goller atmyordu. Defans-orta saha karm bir futbol oynuyordu. Burada biraz armamak elde deil. Hani Ayka gol demekti? Bu byk deiimin sebebi neydi? Bu durumun aklamasn, aradan uzun yllar gemesine karn, o gnleri unutmam olan Aykadan alalm: Sebeplerden birincisi, takmdaki pek ok oyuncu yllardr bu takmda oynuyor. Takmn golcs var. Antrenman malarnda bir-iki gol att oluyordu ama attndan fazlasn karyordu. kincisi, imdiye kadar ok gol atmtm da ne olmutu? Neden attm goller nemsenmiyordu? Gol ikinci plana atp takmda tutunmak, kalc olmak istiyordum. Oyuncu defansta oynuyordu, gol atmyordu, fakat amatr kme malarnda sahaya kp takmdaki yerini alacakt.

Aradan gnler, haftalar gemi ve amatr kme malar balamt. Ma olduu gnler Ayka takmda oynama umuduyla bir o sahaya, bir bu sahaya kotu. Ma ncesinde takm kadrosu okunduktan sonra ortadan kayboluyordu. Sanki takmn man seyretse daha m iyi olacakt? Yenilip duruyorlard. Belki de Aykann lisans kmad iin kadroya almyorlard. Bakasnn lisans iki ay iinde kyordu da Aykann lisans drt aydr niye kmyordu? dareci bavuruyu yapm myd? Bu renilemedi. Lisans ktysa Aykaya haber vermek gerekmez miydi? Haber vermesen bile aln ite Aykay kadroya, ksn sahaya oynasn futbolunu, takma g katsn. Koy Aykay defansa defansn salamlatr. Mata gol atamyordu takm, bari gol yemezsin, berabere kalr, bir puan kaparsn.

Mudanyaya maa gidilmiti. Saha amur iindeydi. Saha kenarndaki karlar erimemiti. Ma iptal edildi. te o gnden sonra Ayka bu takmn ne mana, ne antrenmanna gitti. Malarda oynama midi kalmamt. Yeniden bir takmda futbol oynamaya teebbs etmek yeni skntlara, zntlere kucak amak demekti. Ayka yorulmutu, bitmiti. Bir zamanlar futbolcu olmak onun en byk idealiydi. Gen Ayka yine glyd, ideal yine vard, fakat ideale ulamak iin nne karlan engeller tkenmek bilmiyordu. Her defasnda bir sonraki engeli amak ok daha zor oluyordu. aresizlik sonsuz d krklklarna yol ayordu. Zamanla d yabanclayordu. Sen hem kendi kendine yabanclatn, hem de dn sana yabanclat, bu tarafta, ideal istesen de istemesen de sana yabanclar.

SON

Yazan: Serdar Yldrm