HÝKAYE YAZARI ÖMER SEYFETTÝN ÝLE SERDAR YILDIRIM
Tarih 4-Aðustos-2023 Bursa'da bir kitap maðazasýnda çok deðerli yazarlarýmýzdan Ömer Seyfettin ile beraberim: " Sayýn Ömer Seyfettin, bakýn burasý üç katlý bir kitap satýþ maðazasý. Ýçinde binlerce kitap var.
Ömer Seyfettin: " Ya Serdar, beni buraya neden getirdin? Ben 1920 yýlýný hatýrlýyorum. O zamanlar 36 yaþýndaydým. Ýstanbul'da bir lisede öðretmenlik yapýyordum. "
" Evet doðru, bunlarý ben de biliyorum ama sizin bilmediðiniz bir þey var. 1920 dediniz. O zamandan þimdiki zamana 103 yýl geçti. 103 yýl sonra siz neredesiniz, hikayeleriniz nerede? "
" Ben o hikayeleri yazdým, durdum. Bir Ýstanbul gazetesinde bunlar her gün tefrika halinde yayýnlanýrdý. Biliyor musun Serdar, yurdumuzu düþmanlar istila ettiðinde ben subaydým. Çanakkale taraflarýnda askeri ciple gidiyorduk. Gökyüzünde bir yazý belirdi. Fethun karib. ( Çanakkale’ye cephesini ziyarete giden heyeti edebiye içerisinde bulunan Ömer Seyfettin, yolda karþýlaþtýklarý fevkalade bir hadiseyi Müjde adýný verdiði hikayesinde anlatmýþtýr. Gün aðardýðýnda heyet gökyüzünde ince bir duman ile “fethun karib” yazdýðýný müþahede etmiþtir. Fethun karib, yakýn bir fetih anlamýndadýr. ) 1915 yýlý baþlarýydý. Ne oldu? Neler oldu? Yolda gelirken ben Türküm dedin. Türkiye Cumhuriyeti dedin. Türkiye Cumhuriyeti'ne bravo da Osmanlý ne oldu? Býrak Osmanlý Ýmparatorluðu'nu Anadolu ne oldu? "
" Mustafa Kemal 19-Mayýs-1919 tarihinde Samsun'a çýktý. "
" Bunu biliyorum. "
" Türk Ordusu ve Mustafa Kemal bir buçuk yýl Sakarya Irmaðý doðusunda konuþlandý. Mustafa Kemal onlara savaþ öðretti. Türk Ordusu Mustafa Kemal önderliðinde ileri atýldýðýnda yunan askerleri þehirleri, köyleri yakarak kaçtý. Kurtuluþ Savaþý'ný kazanan Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Tarihe ismini altýn harflerle yazdýrdý. "
" Mustafa Kemal adýný daha önce defalarca duymuþtum. Cumhuriyet yýllarýna ömrüm vefa etmedi. Þu an çok sevinçliyim ve çok mutluyum. "
" Mustafa Kemal kurduðu Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaþkaný oldu. 10-Kasým-1938 'e kadar 15 yýl bu görevini devam ettirdi. 24 Kasým 1934 yýlýnda Atatürk soyadýný aldý. Artýk O Mustafa Kemal Atatürk'tü. "
" Serdar, Atatürk hakkýnda kitaplar var mý burada? "
" Evet var. "

Atatürk kitaplarý reyonuna gittik ve Ömer Seyfettin'e kitaplarda yazýlanlarý okudum. Her iki dakikada bir Ömer Seyfettin tarafýndan, Atatürk ayakta alkýþlandý. Daha sonra birlikte Ömer Seyfettin kitaplarý reyonuna yöneldik. Ýki elime birer kitap aldým. Bakýn, dedim, bu kitapta Kaþaðý hikayeniz var. Bu kitapta da Kütük hikayeniz bulunuyor.
Ömer Seyfettin: " Vay benim canlarým, ciðerlerim. Aradan 103 yýl geçmiþ ve hikayelerim unutulmamýþ. Bir yazar aradan 50 yýl geçmiþ ve hatýrlanýyorsa unutulmamýþ demektir. Artýk o yazar olmuþtur. Ey Serdar Yýldýrým, ben artýk yazar oldum mu? "
" Evet oldunuz, hem de çok deðerli, unutulmaz bir yazar oldunuz. "
" Yaþasýn, ben þimdi çok mutluyum. "
Ömer Seyfettin tansiyon ve þeker hastasýydý. Atina'da 10 ay esir kaldý. Ýstanbul'a geldikten sonra tansiyon ilaçlarý kullanmaya baþladý ama þeker ilacý yoktu. 6 Mart 1920 yýlýnda aramýzdan ayrýldýktan 2 yýl sonra þeker ilacý icat edildi. Þu þeker ilacýný 4-5 yýl önce icat etseydiniz olmaz mýydý? Ömer Seyfettin size nice yeni hikayeler armaðan ederdi.

SON