Teekkur Teekkur:  0
Beeni Beeni:  0
2 sonutan 1 ile 2 aras

Konu: Atatrk'n ocukluk Ans: Karga Peinde

Kullanc Bilgi Mens

Standart Atatrk'n ocukluk Ans: Karga Peinde

ATATRK'N OCUKLUK ANISI: KARGA PENDE
    Mustafa, annesi ve kz kardei ile birlikte daysnn iftliine gitti. Akamst iftlie vardklarnda days onlar ok candan bir ekilde karlad. Hal-hatr sormalardan, iltifatlardan sonra akam yemei yendi. Yemekten sonra bir saat kadar daha sohbet edildi ve ardndan geceyi geirmek zere odalarna ekildiler.

Ertesi sabah sabahn erken saatlerinde days Mustafaya iftliin her tarafn gezdirip gsterdi. le vaktine doru bakla tarlasna gittiler. Tarlann kenarna geldiklerinde days parma ile tarlasndaki tohumlar yemekte olan kargalar iaret ederek: Bak Mustafa, u kargalar gryor musun? te bunlar bizim ba dmanmz. Ben uraaym, alaym, onlar gelsinler tohumlar yesin bitirsinler. Oh ne ala, ne ala! Kimseye faydas olmaz u karga murdarnn. Yaptklar anca zarar, ziyan. Bir de u korkuluun omuzlarna, kafasna konarlar gak gak diye terler yzl yzl. Korkuluun sadece ad korkuluk. u hale bak. Drt be karga omuzlarna konmu, yemiler tohumlar, doymular, gneleniyorlar. Gel Mustafa, kovalm unlar diye sylendi.

Mustafa ile daysnn geldiklerini gren kargalar uup gittiler. Daha sonra dinlenmek iin bir aacn altna otururlarken Mustafa, daysna: Daycm, bu tarla hep byle midir? dedi. Yani iinde alan, bekleyen olmad zamanlar kargalar tohumlar yerler mi?
    Days: Yerler Mustafam yerler. Bunlar sahipsiz bir tarla grmesinler. Onu, yirmisi toplanr gelir. Byle gndzleri tarlada beklemezsen birka haftaya kalmaz toprakta bir tek tane brakmazlar dedi.

Bunun zerine Mustafa konuyu toparlama ihtiyac hissetti: Peki daycm, o zaman kargalar tohumlar yiyip bitirmesinler diye sabahtan akama kadar bekilik yapmak zorunda kalyorsunuz.
    Aynen dediin gibi oluyor Mustafa. iftlikte yaplacak bir sr i varken, ben buraya gelip karga peinde kouyorum. Ne yaparsn ki, bu bakla tarlas ok nemli. Baklalar olgunlanca hem kendimize yemeklik oluyor, hem de arabaya ykleyip pazarda satyorum; iyi de para ediyor.
    Demek ki burada bekilik yapmak ileriniz iin byk engel tekil ediyor, sevgili daycm. O halde izin verirseniz yarndan tezi yok kardeim Makbule ile gelip burada bekleriz. Siz de iftlikteki ileri yoluna koyarsnz. Kargalarn tarlanzdan bir tek tohum yemelerine izin vermeyeceimi bilmenizi isterim.
    Hay, sen aklnla bin yaa, Mustafa! Bak bu hi aklma gelmemiti. Daha nce defalarca dnp de iinden kamadm bu byk sorunu kolayca zverdin. Bugn akama kadar burada kalrz. Tarla bekilii nasl yaplr iyice renirsin. Zaten zor bir taraf yok canm. Biraz dikkatli olup kargalar kollaman yeterli. Akama iftlie dnnce annene ben sylerim. Onun da rzasn almak lazm.

Ertesi sabah erkenden yengesinin hazrlad brekleri bir torbaya koyan Mustafa kz kardei Makbule ile birlikte daysnn bakla tarlasna geldi. Gelir gelmez de, tarlaya inen kargalar kovalamaya baladlar. le vaktine doru ikisi de ok yorulmutu. Bunun sebebi: Bir defa tarla olduka bykt. Bir tarafa be karga tohumlar yemek iin gelseler Mustafa ile Makbule hemen kouyorlar kargalar kovalyorlard. Ayn kargalar uuyorlar, tarlann teki tarafna iniyorlard. Tarlann bir bandan bir bana koup durmak onlar yormutu. in iine baka kargalar da karnca durum iyice ekilmez hal almt.

le vakti bir kede oturup yengesinin hazrlad brekleri yerlerken Mustafa Makbuleye sorunu kknden halledecek bir yntem bulduunu syledi ve unlar ekledi: Makbule, kargalarn bize oynad oyunun bilmem farknda msn? Biz bu tarlaya gelir gelmez acemi olduumuzu anladlar. Uygulamak istediim yntem olduka basit. Tarlann ortasnda bulunan kulbenin iinden tarlay enlemesine blen bir izgi ektiimizi farz edelim. Bu izgi tarlay iki eit paraya bler. Yukar tarafta kalan para biraz meyilli, buras benim olsun. Aa tarafta kalan para dmdz, buras da senin olsun. Herkes kendi blgesindeki kargalarn kovalanmasndan sorumlu olacak. Eer kendi blgenin ortalarna yakn bir yerde durmaya zen gsterirsen sabahki yorgunluunun iki kat azaldn fark edeceksin. imdi konuyla ilgili bana sormak istediin bir ey var m?
    Ne diyebilirim ki Mustafa abi. Sen yapmamz gerekeni tam olarak anlattn. Burada bana den grev anlattklarn eksiksiz olarak uygulamamdr.
    Aferin sana Makbule. Senin gibi sz dinleyen, kavray kuvvetli bir yardmc ile almak benim iin ereftir. Bu baar sadece benim deil, ikimizin baars olacaktr. imdi biraz acele edelim, breklerimizi yiyelim de ie balayalm. Bak kargalara, meydan bo bulunca nasl da oaldlar. Belki u an iin tarlann stnde umaktan baka bir ey yaptklar yok ama eer acele etmezsek birer ikier tarlaya inmeye balayacaklarna eminim. Dayma, kargalarn tarlanzdan bir tek tohum yemelerine izin vermeyeceim, diyerek sz vermitim.

Mustafann kendi buluu olan yntem baarl oldu. Akamst hava kararmaya baladnda kargalar geceyi geirmek iin konaklama yerlerine giderken a ve yorgundular. iftlikte yenen akam yemeinden sonra Makbule, o gn olanlar ve kargalarn zgn ve perian bir ekilde gidilerini anlatrken, odada bulunanlar kahkahalarla glmekten kendilerini alamyorlard. Annesi Zbeyde Hanm, Benim Mustafam ok aklldr diyerek sar sal, mavi gzl olunu gururla alnndan perken, Mustafa vakur halini hi bozmadan duruyor, sadece glmsemekle yetiniyordu.

SON

ATATRK'N LDERLK SIRLARI
    Tutku Yaynevi
    7. Basm Haziran 2011
    Sayfa 40 - 53

YAAMA YN VERENLER
    Atatrk'n ocukluk Anlar
    Ata Yaynclk - Ankara 2012
    Sayfa 15 - 36

Kullanc Bilgi Mens

Standart Teekkrler

Burada olmak gzel, herkese selamlar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

u an Bu Konuyu Gorunteleyen 4 Kullanc var. (0 Uye ve 4 Misafir)

Yer imleri