Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arasý

Konu: Balýk avcýlýðý ile ilgili bazý ilginç resimli anlatýmlar!!

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Balýk avcýlýðý ile ilgili bazý ilginç resimli anlatýmlar!!

Çipura balýðýnýn anlatýmý!!

Ege denizinin en lezzetli balýklarýndan biridir , derin sularda yasar ama yemlenmek icin mutlaka kýyýya gelir çenesi 1 midyeyi kýrýcak kadar gucludur bu sayede midyeyi aðzýnda kýrdýktan sonra etli bolumunu alýr ve midyenin kabuklarýný tekrar geri kusar aynen filtre gibidir.. Tabiki midyeden baþka yemlerde yer ama en kolay bulduðu yem midye olduðu için muhtemelen onunla beslenir... azýna aldýgý midyeyi mutlaka yutar levrek veya akya gibi alýp 10 metre acýldýktan sonra yutmaz.. buda tabiki bu balýgý yakalamayý dahada kolaylastýrýyor.. daha cok kumluk yerlerde rastlamak mumkundur kumu azgýzý ile eþeler ve aðzýna gelen midyeleri yer.. buyuzden oltanýzý kumluk ve derin bolgelere atarsanýz daha cok sansýnýz olur.. bu balýgý oltadan cok paragat seklindede avlamak mumkun.. bu balýk icin genelde paragat'ý tercih ederseniz daha iyi olur, çünkü bazen 6'lý veya 8'li suruler halinde dolasabiliyorlar buyuzden paragat'ýn ignelerine butun gecen suru takýlýyor paragat a yem olarak midye veya kalamar kullanabilirsiniz simdi bu balýgý nasýl avlayacagýz ona bakalým....

nasýl avlanýr?

Tek iðneli Takým:

Yukarýda belirttigimiz gibi bu balýk genelde derin sularda bulundugu icin oltamýzý daima acýklara ve kumluk bolgelere atmalýyýz size 1 oneri eger kumluk ve yakýn yerlere atarsanýz hem oltada takýlma problemleri yasarsýnýz hemde ot balýklarýndan canýnýz fena halde sýkýlýr... simdi size bu balýgý yakalamanýn 1 kac yontemini anlatayým oncelikle olta takýmý ile baslýyalým olta takýmýmýz 0.40mm kalýnlýkta ve 100 metre misinadan olusuyor 100 metre dedim cunku oltamýzý daima ileri atmamýz gerek eger kamýslý oltanýz varsa bu is dahada kolaylasýr eger kasnaktan atýcaksanýz kursunun gramýný uzaga atabileceginiz sekilde kendiniz secebilirsiniz... 100 metre makaramýza sardýktan sonra eger kamýs'lý olta kullanýyorsak 125gr gezer kursun , eger kasnak kullanýyorsak 150gr veya 175gr civarý arasý gezer kursun kullanabilirsiniz... gezer kursunu misinaya gecirdikten sonra misinanýn ucuna 1 adet orta boy fýrdondu baglýyoruz ve fýrdondunun diger ucuna 0.30mm veya 0.40mm kalýnlýkta misina baglýyoruz bu misinanýn ucunada 1 adet kalýn 2 numara veya 1 numara bronz veya sinek igne kullanabilirsiniz , capraz olmasý tavsiye edilir.. yem e gelince ben kalamar kullanýyorum tabi herkez kalamar bulamayabilir onun icin kalamar kullanma sansýnýz yoksa boru kurdu , solucan , sulunes veya canlý mamun.. bu yemleri genelde balýk malzemesi satan cogu yerde bulmanýz mumkun... yemi igneye takarken igneyi tamamen kapatacak sekilde ucundan sokup arka tarafýna kadar gelicek sekilde elinizle ittirin. ben asagýda yem'in ve olta takýmýmýzýn nasýl yapýldýgýný resimlerde gosterdim bide zokalý takým ve paragat seklinde avlanma yontemleri var siz resimlere 1 bakýn inceleyin ondan sonra bide zokalý ve paragat seklinde nasýl yakalanýr altta onada bakýn..........
    [/IMG]

Çift Ýðneli Takým:

Bu takým genelde en çok kullanýlan oltadýr, avantajlarý ise çift iðneli olmasý ve balýðýn yemi daha çabuk görmesidir. Karagöz, mýrmýr, sargoz, levrek gibi balýklarýnda yakalanmasýnda bize herzaman kolaylýk saðlamýþtýr, bu oltanýn yapýmý aslýnda karagöz balýðýnda anlattýðým gibi pek deðiþmez, yalnýz bir uyarý yapmadan duramayacaðým! bu tür takýmlarda özellikle levrek veya çipura peþindeysek mutlaka çelik iðne kullanmanýzý tavsiye ediyorum, benim bunun yüzünden çok caným yandý oyüzden sizde ayný hataya yakalanmayýn... neyse bu hatýrlatmayýda yaptýktan sonra oltamýzýn yapýmýna geçelim oltamýz 0.35mm kalýnlýðýnda misinadan, bedeni ise 0.30mm'den oluþmaktadýr. Köstekler beden uzunluðuna göre 10, 15cm uzunluðunda, köstek aralýklarý ise 25cm arasýnda deðiþmektedir... kurþun olarak 75gr bize en uygun olanýdýr tabi fýrdöndüde ufak boy seçilmelidir. Çipura avýnda beklemek biraz sýkýcý olabilir, bu yüzden kamýþlar için dizayn edilmiþ zillerden alabilirsiniz, bu sayede saatlerce misinanýn baþýnda beklemektende sýkýlmazsýnýz.. kasnaklý olta kullanýyorsanýz oltayý denize attýktan sonra misinayý fazla germeden elinize ufak bir taþ alýp misinayý bu taþa 4 defa falan dolayýn ve saðlam bir yere koyun ve bekleyin balýk yakalandýðý zaman taþý attýracaktýr, ozaman balýðýn yakalandýðýný anlayacaksýnýz. Unutmayýn oltanýzý herzaman kýyýdan 60,70 metre ileri fýrlatmaya çalýþýn, çünkü çipura gibi balýklar herzaman derinde olur unutmayýn... yem olarak kullanabileceðiniz bir sürü seçenek var bunlardan örnek olarak,, (sülünes, boru kurdu, tarak, madya, yengeç, zargana, sardalya) zarganayý kuyruðundan kafasýna kadar parça parça kesip kullanabilirsiniz, ayný þey sardalya içinde geçerli ama sardalya yaðlý ve kokulu olduðunda bu avýmýzda daha çok ön planda tutulmaktadýr, gerekse parlaklýðý gerekse kokusu olsun büyük önem taþýmaktadýr, bu yüzden biz çipura avýnda herzaman sardalyayý tavsiye ediyoruz neyse bukadar tiyo yeter oltamýzýn yapýmýný aþaðýdaki resimlere bakarak öðrenebilirsiniz.

Zokalý Takým:
    Zokalý takýmýnda hazýrlanýsý aslýnda yukarýdaki gibidir kullanýlýsýndada 1 fark yoktur... balýgý kýyýya cekerken oldukca yavas cekin cunku balýk agýr ve yakalanma telasý ile oltaya guclu vuruslar yapýcaktýr eger cok hýzlý cekerseniz buyuk olasýlýkla diline takýlan igne yýrtýlýp oltanýzdan kurtulma olasýlýgý vardýr onun icin balýgý kýyýya yavasca getirdikten sonra 1 kepce yardýmý ile kolayca alabilirsiniz eger kepcemiz yoksa balýgý duzluk 1 yere cekip elimizle almamýz gerekmektedir. Eger balýk ufaksa normal olarak karaya alabilirsiniz anlattýgým seyler buyuk cipura icindir.. zaten bu zokalý takýmda zoka'yý yutan balýk buyuk olur ;) bizde herzaman buyuk balýk pesinde oldugumuz icin sorun yok... Alt resimde zokalý takýmýn nasýl oldugunu gosterdim. Yem olarak yine kalamar , sulunes , boru kurdu kullanabilirsiniz...

Paragat ile :
    Paragat , teknesi olanlar icin cipura ve levrek avýnda rahatlýkla kullanýlýr.. puf noktasý paragat'ýn atýlacagý yeri dogru olarak belirlemektir.. bunun icin cipura ve levrek icin genelde kumluk ve derin sular secilmelidir.. paragat'ýn bedeni 0.70mm kalýnlýkta misinadan... kostekler 0.50mm veya 0.60mm misinadan olusmaktadýr , kostek aralýklarý yaklasýk 1 , 1.5 metredir , igneler 1/0 veya 2/0 numara capraz ignedir.. kostek boylarý 35 , 40cm civarý , kostek sayýlarý genelde 50 , 70 arasýndadýr. siz kostek sayýsýný 40'ta yapabilirsiniz , cunku fazla igne olunca paragat'ý atmak , toparlamak ve yemlemek oldukca zor oluyor acýkcasý.. cipura paragatýný sabah saat 10 gibi atýlmasý , aksam saat 6 , 7 gibi toparlanmasý onerilir. Bu paragat'ta karagoz , mýrmýr , levrek gibi balýklarýnda cýkmasý olanaklýdýr.
    süper Teklif sende üye ol sende kazan!!!!
    Ýþte Davet Linkin!!

http://www.superteklif.com/SuperUye/...9-f6001b6878a1

Kullanýcý Bilgi Menüsü

En sevdiğim konuya el atmışsın dostum.Hobilerim arasında balıkçılıkta var.
    Paylaşımın için tsk ederim.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart AKYA Balýðýnýn avlanmasý

Oncelikle soze baslamak gerekirse cok yýrtýcý olan bu balýk avcýlýk konusunda turunun en iyi ornegidir. Kýyýya yakýn yerlerde yasarlar ama asýl yerleri okyanuslardýr. Eger acsa kýyýya kadar gelebilir ve gordugu avý kesinlikle kacýrmaz... balýkla beslenir kilolarý yaklasýk 1.5 kilodan 100 kiloya kadar olusanlarý vardýr.. bu 1 az inandýrýcý gelmeyebilir size ama tekne ile sýrtý avýna cýkan kisilere sorarsanýz mutlaka yanýtý alacaksýnýz. Ornegin 2001 temmuz ayýnda cesme limanýnda bizim tanýdýklarýmýz kýyýdan 42 kilo akya cýkardýlar ben ciftlikkoy tarafýnda kýyýdan 12 kilosunu yakalayabildim ama aslýnda bu balýk derin su balýgýdýr yani kýyýdan cok sans eseri tesaduf olarak vurur oda yerini cok iyi tespit etmeniz gerekmektedir. simdi bu balýk nasýl avlanýr ona bakalým;

NASIL AVLANIR?

Yukarýda anlattýgým gibi bu balýgý kýyýdan avlamak 1 az zor yani sansýnýz olmasý lazým cunku derin su balýgýdýr ancak cok ac kalýrsa avlanmak icin kýyýya gelir.. ama gelmez demiyorum gelir ama ac kaldýgý zaman gelir yinede hic belli olmaz cunku bu is sabýr isi oltanýzý atýp bekliceksiniz ne demisler sabreden muradýna erermis ;) onun icin bizimde sabretmemiz gerek simdi nasýl avlandýgýna gelelim olta takýmýmýz aþaðýda olan resimlerdeki gibidir.

bu oltayý karadan attýgýmýz icin 50 metre misina bize yeterli olucaktýr bu 50 metreye makaramýza 0.60mm misina doluyoruz doladýktan sonra 50gr 'Lýk gezer 1 kursun ekliyoruz ondan sonra gezer kursunun onune 1 tane fýrdondu ekliyoruz not: fýrdondu 1 az buyukce olmalý cunku balýk oltayý alýnca cok kotu 1 sekilde asýldýgý icin kopabilir.. ondan sonra fýrdondunun onune yaklasýk 1.5 weya 2 metre misina ekliyoruz bu bedenin kalýnlýgý yaklasýk 0.60mm civarý olmalý aslýnda daha kalýn misinalar kullanabilirsiniz ama elinizde kepce olucagý icin zorlanmassýnýz sanýrým cunku balýgý kýyýya cektikten sonra misina ile kaldýrmaya kalkarsanýz balýk anormal 1 derecede cýrpýnýyor ve buyuzden eliniz kesilebilir... onun icin mutlaka yanýnýzda kepce bulundurun ondan sonra bagladýgýmýz diger 2 metrelik misinanýn onune 10 numara mustad krom duz igne weya mustad'ýn capraz celik ignelerinden kullanabilirsiniz. Yem e gelince benim tavsiyem 10cm 'Lik canlý kefal yavrusu takabilirsiniz bu balýgý igneye takmanýn 2 yontemi war 1.si igneyi sýrtýndan gecirip takmak ama cok dikkatli olun balýk olebilir.. 2. yontem agzýndan takabilirsiniz bunun icin igneyi alt cenesinden gecirip ustteki burnundan cýkarabilirsiniz boylelikle balýk olmeyecektir we oltanýzý denize attýgýnýzdan itibaren yuzmeye baslýyacaktýr. Tabiki bukadar degil simdi oltamýzý attýktan sonra misinayý germeden misinaya 1 tas sarýn tas fazla buyuk olmasýn 8cm arasý olabilir. ondan sonra kasnagýmýzýn uzerine tas koymadan once yaklasýk 10 metre daha acýyoruz we bu 10 metreyi denize degil sardýgýmýz tasýn arkasýna yani kasnakla tas arasýndaki bolume acýyoruz cunku akya balýgý alýr ve gider hemen orda yutmaz balýgý alýr 10 metre acýldýktan sonra balýgý yutar eger misinayý gerik býrakýrsanýz akya bunun tuzak oldugunu anlýyacak ve balýgý geri kusacaktýr!!!!!!!!!! balýgý yakalayýnca nasýl anlýyacaksýnýz? misinayý sardýgýnýz tasa bakýp oltanýzý kontrol edebilirsiniz eger tas warsa balýk yakalamamýstýr tas yoksa we dalga warsa misinayý elinizle 1 kontrol edin eger asýlma warsa yawasca cekin eger asýlma yoksa ayný tasý tekrar sarýn ve yerine koyun.

TEKNE'DEN:

Bu balýk aslýnda derin su balýgýdýr, yani tavsiye edilen avlama yontemi teknedendir tabiki teknesi olmayanlar mucburen kýyýdan avlanmak zorunda biz hem tekneden hemde kýyýdan avlandýgýmýz icin ben teknedende nasýl avlanacagýný anlatayým tekne denilince ilk akla gelen rapala yapay yemler, kasýklar ws... tekne balýkcýlýgý okadar kolay gorunsede aslýnda hic kolay deildir bazý kisiler ah teknem olsa su denizleri bitiririm gibi sozler atýyorlar ortaya ;) neyse bu balýgý tekneden avlamak icin oncelikle sýrtý yapýlacak yerin iyi secilmesi gerekir ozellikle derin , kumluk sular gibi.. olta takýmý olarak gerekse rapala yapay balýklarla , gerekse kasýklý olta ile bu balýgý avlamak mumkundur. yapay balýklarda ve kasýklarda levrek avýnda anlattýgým gibi damla ve desenli Kasýk turleri , Rapala yapay balýklar olarak Husky Jerk ve Magnum turleri veya grey mullet gibi... "Not: Bu tur yapay yem we kasýklar kullanýcaksanýz ozellikle uzun kostek kasasý ve dugumlerini cok saglam yapmalýsýnýz" ama rapala kendi yapay balýklarý icin kendi Rapala Bagýný oneriyor! rapala bagýný kasýklarda ve uzun kostek yapýmýnda rahatlýkla kullanabilirsiniz, ama yinede secim sizin, bu uyarýyýda werdikten sonra oltamýzý nasýl yapýcaz onu anlatayým diyecegim ama olta takýmý Levrek avýndada gosterdigim gibi pek deismez, oltalarýmýz alt resimdekiler gibidir.

Ýþte Davet Linkin!!

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Karagöz balýðýnýn avcýlýðý

Karagozler genelde suru halinde gezerler , bu balýklarý kýyýda ve derin sularda cogunlukla gormek mumkundur.. iri ve buyukleri derin sularda , kucuk veya orta boylarý kýyýlarda yasarlar yýrtýcý deillerdir... okadar uysaldýrlarki denizde dibimize kadar gelirler bu yuzden bu balýgý zýpkýnla bile avlamak cok kolaydýr.. bu balýgýn bulundugu yerler kayalýk bolgelerdir tabiki bu kýyýdan avlayanlar icin 1 dez avantaj cunku her 10 atýsýmýzdan 1 i genelde kayaya takýlýr ve kopar... ama aradada boyle seyler olmassa haksýzlýk gibi oluyor balýklar acýsýndan , buyuzden bu balýgý avlamak icin butur olaylara goz yummamýz gerekiyor... yem olarak midye , boru kurdu ozellikle! , sulunes , ekmek hamuru , mamun... daha 1 cok yem ile bu balýgý yakalamamýz oldukca mumkun. Karagozler suru halinde gezdikleri icin tek 1 yerden yaklasýk 15 , 20 tane karagoz avlayabilirsiniz.. ayrýca eti cok lezzetlidir , tavada yaparsanýz tadýna doyum olmaz simdi bu balýgýn nasýl yakalanýcagýna gelelim;

nasýl avlanýr?

3 iðneli Takým:

Bu balýgý avlamak icin okadar kalýn misina ve ugras vermemize gerek yok aslýnda , ama ben yinede size garanti olarak yakalayabileceginiz 1 olta takýmý anlatýcam.. bunun icin 50 metre misina bize yeterlidir , (tekne ile acýlacaksak bence geregi yok) su derinligine gore 100 metre olarak ayarlayabilirsiniz.. misina kalýnlýgý 0.30mm dir. Eger daha kalýn yaparsak daha buyuk ve iri karagozleri avlamamýz dahada imkansýz hale gelir onun icin bu uyarýyý unutmayýn... misinamýzý sardýktan sonra ucuna 1 adet ufakboy fýrdondu baglýyoruz , bagladýktan sonra beden'e gelelim bedende ayný 0.30mm kalýnlýkta ve 1.5 , 2 metre arasýndadýr.. ve bu beden'e 3 adet 5 numara sinek igne baglýyoruz... kostek aralýklarý 20cm , kostek boylarý : 15 , 20cm arasý... ve agýrlýk olarak iskandil kursun 50 , 75gr arasý su derinligine gore ayarlanabilir... oltamýz tamamlandý, yem e gelince yukarýda belirttigim gibi "ozellikle: boru kurdu" , sulunes , mamun , ekmek , solucan , salyangoz gibi bir cok yemle bu balýgý avlayabilirsiniz... asagýda oltamýzýn nasýl yapýldýgýný resimlerde gosterdim, 1 sorunuz olursa bana E-Mail yollayabilirsiniz... RAST GELE....,

Ýþte Davet Linkin!!

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Kefal Balýk Avcýlýðý!!

Bu balýk icin aslýnda fazla bir sey soylemeye gerek yok cunku gunumuzde pazarlarda en bol olan balýklardan biri tabiki kefal dedinizmi herkez bu balýga kotu gozle bakýyorlar neden? cunku insan pislikleri ile beslendikleri icin ama illada heryerdeki kefal pis diye bir sey yok ornegin cesme ýldýrý da veya cesme balýkcý limanlarýnda teknelerin aralarýnda bu balýklarý gormeniz mumkun denize bir atýk olmadýgý icin yosun ve parazitlerle besleniyorlar bu balýgýn 2 cinsi var (1. si Topan Kefal) - (2. si Sarý Kulak) topan kefal uzun ve oldukca buyuk olur sarý kulaklar ise iri buyuk ve cok lezzetli olur tabiki bu balýklarý yakalamak oyle kolay deil ;) benim uzmanlýk alanýma girdigi icin ayrýntýlarý ile anlatmaya calýsýyorum bu balýklar diger balýklar gibi ýssýz yerlerde yasar diye bisey yok bu balýklar insanlarýn oldugu yerleri mesela pilajlarý sýcak sularý severler yýrtýcý balýklardan korunmak icin kaya aralarýnda da oldukca gorulur... kefal neredeyse tüm balýklardan uyanýktýr buyüzden oltalarýnýzý baþtan aþþaðý deðiþtirmeniz gerekebilir, aþaðýda bir kaç örneðimiz mevcut. simdi isterseniz nasýl avlandýgýna bakalým..

nasýl avlanýr?

Nasýl avlandýgýna gelince bu balýgý ekmekle yakalamak mumkundur.... ben ufak kefalleri yakalýyorum neden derseniz ufaklarý yakalýyýp levrek'e veya akya ya atýyorum.... simdi ufak veya orta boy kefal nasýl avlanýr onu anlatýyým oncelikle asagýdaki resimde goruldugu gibi bize yine bu balýk icin 50 metre misina yeterli olucaktýr. Cunku balýk kýyýda oldugu icin fazla misinaya gerek yoktur. Simdi burasý cok onemli! nekadar ince misina kullanýrsanýz okadar cok balýk yakalarsýnýz onun icin ben genelde kefal icin 0.20mm veya 0.25mm misina oneriyorum.. kasnagýmýza 50 metre 0.20mm misina sardýktan sonra kursunsuz ve fýrdondusuz ignelerimizi paralel olarak yukardan asagýya dogru baglýyoruz yaklasýk 8 tane yeterlidir fazla igne olursa balýk igneleri gorucektir ve oltamýzýn yanýna yaklasmayacaktýr. igneler hangi boyutta ve netur olucak derseniz size "mustad'ýn 8 numara capraz beyaz ince" ignesini oneririm... yem e gelince ekmek kabugu ve ici kullanabiliriz igneleri ekmegin kabugunun uzerine sararken ignelerin hertarafa esit gelmesine dikkat edelim... asagýdaki resimde oltamýzýn nasýl olmasý gerektigini azda olsa anlatmaya calýstým... simdi artýk oltamýzý atýp kefal surulerinin gelmesini bekliyebiliriz.

Þimdi gelelim buyuk kefal avlamaya simdi diyeceksinizki buyuk kefalde boyle avlanýr... ne farký olabilirki? ;) cok farký war yem takýlma sekli ve olta cesiti cok deisik ben sahsen uzmaný oldugum icin herseyi anlatmak istiyorum bu kefal hakkýnda... simdi buyuk kefaller tahminen ufak kefallerin bulundugu yerden yaklasýk 20 weya 25 metre daha uzagýndadýr ama yukardaki olta sistemi ile ancak ufak ve orta boydaki kefalleri avlayabilirsiniz cunku buyuk kefaller okadar uyanýkki ufak kefallerle beraber gelince yemin tuzak oldugunu anlýyor ve vurmuyor ve geri gidiyor.. onun icin olta sistemimizi deistiriyoruz ve buyuk kefalleri avlamak icin once kasnagýmýza bu sefer 0.30mm veya en fazla 0.35mm misina sarýyoruz ondan sonra bir samandýra ekliyoruz "Not: samandýra renksiz ve ufak olmalý!!!" samandýrayý taktýktan sonra samandýranýn altýna 1 tane fýrdondu takýyoruz ama fýrdondu kucuk olmalý ondan sonra fýrdondunun oteki tarafýna yarým metre veya yarým metreden 1 az fazla 0.20mm misina ekliyoruz ondan sonra bu ekledigimiz 0.20mm misinaya 2 tane ufak kýstýrma kursunlardan takýyoruz 4cm ara araya mantarý batýrmayacak sekilde ;) ve en altýna 1 tane yaklasýk (20cm) "4 numara mustad kendal flatted nickel plated igne" takýyoruz ve oltamýz tamamlanmýs oluyor. Yem e gelince bu sefer ekmek kabugu deil ekmek icini hamur olarak butun igneyi kavrayacak sekilde takabilirsiniz.. yada benim buyuk kefalleri avlamak icin herzaman yaptýgým 1 yontem....; 1 ekmegi bi ufak legenin icine koyun ustune 1 az su ekleyin ama fazla degil yaklasýk 3 , 4 dakika kadar yogurun ekmek hamur haline gelince ustune 1 veya 1.5 cay bardagý peynir suyu ekleyin tekrar yogurmaya devam edin tekrar hamur haline gelince icine yarým dilim beyaz peynir ekleyin ve iyice yogurun peynirler gorunmeyinceye kadar yogurun bitince hamuru bir plastik kabýn icine koyun ve azýný sýkýca kapatýn... hava almasýn eger hava alýrsa hamur sertlesir ve kullanamassýnýz eger hava almazsa uzun sure hamurunuzu kullanýrsýnýz... simdi alttaki resimlere bir goz atýn isterseniz oltanýzýn tam olarak dogru olup olmadýgýný kontrol edin.....

Ýþte Davet Linkin!!

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Ellerine sağlık paylaşımın için sağol teşekkürler

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Levrek balýðýnýn avcýlýðý

vermeye calýsýcam.. oncelikle ben bu tur balýklarý ege cesme denizinde yakaladýgým icin kendi yakalama yontemlerimle sizlere anlatýcam.. cok urkektir insanlarýn yuzdugu yerlere cok seyrek gelirler genelde ýssýz ve onlarý kimsenin rahatsýz edemeyecegi yerleri tercih ederler onun icin bu balýgý ararken ýssýz ve insanlarýn yuzmedigi yerleri tercih etmelisiniz... yýrtýcýdýr balýkla beslenir ve acsa gordugu balýgý yakalamak icin cok uzak mesafelerden takip eder ve 1 koseye sýkýstýrýncaya kadar avýný kovalar.. normalde basarýlý olur bazende balýk cok kýyýya kadar geldigi icin avýný býrakýr ve geri doner.. aynen 1 jileti andýracak kulaklarý vardýr eger dikkat etmezseniz cok feci 1 acý duyabilirsiniz.. bu tur balýklarý avlarken oldukca sabýrlý olmanýz gerekmektedir ve yemi iyi secmelisiniz ozellikle bu balýkta canlý yemler daha iyi sonuc vermektedir.. simdi olta takýmýmýza ve avlama yontemlerine gecelim...

NASIL AVLANIR? :

Bu balýgý avlamanýn 1 cok yolu var gerekse tekne gerekse kýyýdan avlanabilmektedir. ilk once olta ile nasýl avlayabiliriz onu anlatayým.. kýyýdan avlamak icin oncelikle fazla misina kullanmayacagýmýz icin en fazla 50 metre misina bize yeterlidir.. misina kalýnlýgý olarak 0.35mm veya 0.40mm yeterlidir ondan sonra sardýgýmýz misinaya 1 adet 50gr gezer kursun ekliyoruz ve onunede 1 adet orta boy fýrdondu baglýyoruz fýrdondu'nun diger ucuna 0.60mm 1.5 veya 2 metre misina ekliyoruz ve bu misinanýn ucuna 1 adet celik beyaz igne baglýyoruz.. igne duz veya capraz olabilir karar sizin.. yem'e gelince benim tavsiyem canlý kefal yavrusu 10 , 15cm kadar... "Not: Kefal 15cm den buyuk olursa levrek balýga tenezzul etmeyebilir 1 baska deyisle balýgý yiyemiyeceginden supelenir ve balýgý yemeden yanýndan gecip gider..." balýk canlý olmazsa levrek pusuya yatar ve balýgýn hareket etmesini bekler bu sure 15dk ile 20dk arasý surebilir balýkta 1 kýpýrtý olmassa balýgý yine yemeden gider.. ama balýk canlý olursa yuzer ve levrek bu balýgý gordugu zaman hemen buyuk 1 hýzla yemi alýr ve uzaklasýr... ve ayrýca canlý kefal veya ýsparoz kullanýrsanýz daima sýrtýndan takýn.. aksi takdirde balýk olebilir. Not: Levrek balýgý aldýktan sonra kýyýdan yaklasýk 15 , 20 metre uzaklastýktan sonra balýgý yutar eger misinayý gerik býrakýrsanýz levrek balýgý alýr ve gidemeyince tuzak oldugunu anlar ve balýgý geri kusar.... onun icin oltanýzý denize attýgýnýzdan sonra kasnaktan 10 , 15 metre misina acýn... tabiki canlý kefalden baska canlý ýsparoz balýgý ilede avlama sansýmýz var yada balýk haricinde boru kurdu , solucan ve midye turu yemlerlede avlama sansýmýz var ama ben genelde canlý kefal ile avladýgým icin sizede onu oneriyorum.... ondan sonra misinaya 1 tas dolayýn fazla agýr olmasýn cunku balýgý yakaladýgýmýzý tasa bakarak anlýyacaz bu sayede baska oltalarlada ugrasma sansýmýz olacak.. asagýda oltanýn nasýl olmasý gerektigini resimlerde belirttim 1 goz atýn...

TEKNE'DEN ;

Tekne'den tabiki teknikler ve yontemler 1 az deisik.. biz tekne ile cýktýgýmýzda genelde canlý balýktan cok sahte balýk , suni yemler ve kasýklarla avlanýrýz tabiki illada bunlarla avlanýcaz diye 1 sart yok ama sýrtý yaptýgýmýz icin genelde sahte yemler seciyoruz.. ornegin RAPALA ve YO-ZURI firmalarý bu tur sahte balýklarýn imalatýný yapan firmalar.. bu firmalarýn urunlerini balýk avý malzemesi satan heryerde bulmak mumkun. Bu urunler 1 az pahalý ama acýk denizlerde cok iyi sonuc veriyor.. simdi bu urunlerden yapýlan oltalara gelelim olta takýmýmýz bu sefer 100 metre'lik misinadan olusuyor misina kalýnlýgý 0.70mm aslýnda okadar cok kalýn misina kullanmanýza gerek yok ama acýk deniz oldugu icin biz her ihtimale karsý misinayý kalýn secmekten yanayýz cunku yaptýgýmýz oltaya akya turu balýklarýnda vurmasý olanaklý 15 kiloluk 1 levrek veya 20 , 40 kiloluk 1 akya vurdugu zaman oltanýza okadar sert vuruyorki bazen oltanýn bosaldýgý bile oluyor... 1 bakýyoruz oltanýn sadece bedeni geliyor ve bu olay her sýrtý yapan kisinin basýna cok azda olsa gelmistir.. onun icin teknede misinayý kalýn kullanmaktan yanayýz... kasnagýmýza 100 metrelik 0.70mm veya 0.80mm misina doluyoruz.. ilk once rapala'ýn sahte balýklarý ile oltamýzýn nasýl yapýldýgýný anlatayým ondan sonra kasýk ve suni yapay yemlerle nasýl yakalandýgýný anlatayým sizlere.. misinamýza 100gr veya 200gr gezer kursun takýyoruz sulara gore ayarlýyabilirsiniz.. ondan sonra gezer kursunun onune 1 adet buyuk boy fýrdondu baglýyoruz bagladýktan sonra fýrdondunun diger ucuna ayný kalýnlýkta 1.5 , 2 metre misina baglýyoruz ve bu misinanýn en ucuna 1 adet rapala sahte balýk takýyoruz... "Not: Dugumleri yaparken cok dikkat edin! eger cok az biliyorsak 1 kac kez dugumu baglamadan once alýstýrma yapýn" eger hic bilmiyorsak bu ise kalkýsmayalým en yakýn balýk avý malzemesi satan kisiye saglam sekilde yaptýrabilirsiniz.. ve oltamýzý tamamlamýs oluyoruz oltamýzýn nasýl olmasý gerektigini asagýda resimlerde belirttim... "Not: Eger gece avlanýcaksanýz fosforlu urunleri tercih etmelisiniz"

Tekneden Avlananlar için Yapay Balýklý Olta.

Ornek Resim.

Rapala yapay balýklar 1 az pahalý tabiki ama dedigim gibi acýk denizlerde cok iyi sonuc veriyor ama baska yontemlerlede avlamamýz mumkun ornegin kasýk veya suni yemler ilede avlayabiliriz... bu ürünler fiyat bakýmýndan daha ekonomik ve iyi sonuçlar almanýz mümkün. Ben suni yemler ve kasýklarda coklu yaparým mesela 3'Lu kasýk veya 5'Li , 6'Lý yapay yemler gibi... bu sekildede iyi sonuclar almak mumkun bu tur olta yapýcaksak olta takýmýný yukardaki karadan olta atma yonteminin coklusu oluyor 2 , 2,5 kiloluk levrekler icin 1,2 numara kasýk yeterlidir daha buyukleri icin 3,4,5 numaralý kasýklar isinizi rahatlýkla gorur. Bunlar suyun icinde cok hareketli olup cogu balýgý avlama imkaný saglar... misina kalýnlýgý ; 0.40mm den , 0.60mm ye kadar avlanacak balýgýn buyuklugune gore ayarlanabilir yine 100gr veya 200gr gezer kursun kullanýlabilir gezer kursunun onune buyuk boy 1 fýrdondu ve diger ucuna 1.5 , 2 metre ayný kalýnlýkta misina baglanýp ucuna kasik takýlabilir... asagýda yine orneklerini verdim herzamanki gibi 1 goz atýn...
    Ýþte Davet Linkin!!

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Mýðrý Balýðý avcýlýðý

MIÐRIMýðrý balýðý diðer deniz yýlanlarý familyasýyla yakýndan akrabadýr, ülkemizdeki ismi mýðrýdýr, birçok dünya ülkesinde Conger Conger olarak tanýmlanýr bazý ülkelerde ise Conger eel ve Congrea olarak bilinir, bu balýk su içinde saldýrgan olmamakla beraber aksine çok uysaldýr, denizlerimizde genellikle ege ve akdeniz bölgesinde sýkça görülür, bedeni uzun ve silindir þeklindedir. Büyük yuvarlak gözleri varýdýr, Derisi kaygandýr ve üzeri küçük pullarla örtülüdür, karýn kýsmý kirli beyaz olup, derisi kahve rengi gibidir ve karýn bölgesine doðru grileþerek renk almýþtýr. Kuyruk ve sýrt yüzgeci birleþiktir. Genelde denizde canlý veya ölü (leþ) balýklarla beslenir, kalamarý çok sever.. derin sularda yaþarlar ancak beslenmeye ihtiyaç duyduðunda (genelde aç kaldýðýnda) kýyý bölgelere gelip kendine bir ziyafet arar. Mercan kayalýklarýnýn arasýnda müren balýðýndaki gibi kendini gizler ve sadece kafasýyla etrafý gözler, tabiki beslenmek için yuvasýný herzaman terkeder. Bu balýðýn boylarý 3.5 metre uzunluða kadar ulaþmaktadýr, mýðrý balýðý okyanuslarda 50-60 kiloya varan aðýrlýklara ulaþýr, aðcýlýkla açýk denizde yapýlan avlarda ortalama 20 ila 30 kiloya kadar yakalandýðý görülmüþtür, kýyýdan avlarda ise ortalama 1 kilodan 10 kiloya varan aðýrlýklarda yakalandýðý görülmüþtür. Mýðrý balýðýnýn avcýlýðý haziran, temmuz ve aðustos ayýnýn sonuna kadar en verimli þekilde yapýlabilmektedir. Sayýlarý diðer balýklara göre oldukça az olduðu için ülkemizde ve dünyada ekonomik deðeri yoktur. Þimdi bu balýðýn nasýl avlandýðýna bakalým...

nasýl avlanýr?

Mýðrý balýðýnýn avcýlýðý diðer müren balýðýndada anlattýðým gibi yine sabýr gerekiyor, balýðý avlamak için öncelikle kendimize uygun bir bölge seçmeliyiz, özellikle kumluk bölgelerden uzak olmakla beraber daha çok sýk yosunlu ve kayalýk bölgeleri seçmeliyiz ancak þimdiden bir hatýrlatma yapayým, butür balýklarýn avýnda (örn. müren ve mýðrý) yakalandýðýnda kurtulmak için misinayý birbirine dolaþtýrýyor ve olta kayalýk bölgelerde olduðu için oltadan kurtulmak amaçlý misinayý kayalara dolaþtýrabiliyor, bu gibi durumlarda olta büyük ihtimal takýlmýþ oluyor ancak balýk olta ucunda ya ölüyor yada misina size kopuk geliyor, artýk bu iki ihtimal birazda sizin þansýnýza kalmýþ. Bu balýðýn avcýlýðýnda sýkça kullandýðýmýz tek iðneli, gezer kurþunlu ve 0.60 misinadan oluþan bir takým kullanacaðýz. Takýmýn türkiyedeki tanýmý Býrakma Takýmý'dýr, ayný takým akya, levrek ve müren avýnda yaygýn olarak kullanýlýyor. Þimdi oltamýzý yapmaya baþlayalým...

Bu arada sitemizin üyelerinden izzet bey aðustos 2005, bu yaz avladýðý mýðrýlarýn resimlerini göndermiþ, o resimlerden 2 tanesini aþaðýdaki resimde görebilirsiniz

XML-RSS Yoluyla Balýkçýlýk Geliþmelerini Takip Et
    MIÐRI Balýðýnýn Avcýlýðý ve Anlatýmý

MIÐRI

MIÐRIMýðrý balýðý diðer deniz yýlanlarý familyasýyla yakýndan akrabadýr, ülkemizdeki ismi mýðrýdýr, birçok dünya ülkesinde Conger Conger olarak tanýmlanýr bazý ülkelerde ise Conger eel ve Congrea olarak bilinir, bu balýk su içinde saldýrgan olmamakla beraber aksine çok uysaldýr, denizlerimizde genellikle ege ve akdeniz bölgesinde sýkça görülür, bedeni uzun ve silindir þeklindedir. Büyük yuvarlak gözleri varýdýr, Derisi kaygandýr ve üzeri küçük pullarla örtülüdür, karýn kýsmý kirli beyaz olup, derisi kahve rengi gibidir ve karýn bölgesine doðru grileþerek renk almýþtýr. Kuyruk ve sýrt yüzgeci birleþiktir. Genelde denizde canlý veya ölü (leþ) balýklarla beslenir, kalamarý çok sever.. derin sularda yaþarlar ancak beslenmeye ihtiyaç duyduðunda (genelde aç kaldýðýnda) kýyý bölgelere gelip kendine bir ziyafet arar. Mercan kayalýklarýnýn arasýnda müren balýðýndaki gibi kendini gizler ve sadece kafasýyla etrafý gözler, tabiki beslenmek için yuvasýný herzaman terkeder. Bu balýðýn boylarý 3.5 metre uzunluða kadar ulaþmaktadýr, mýðrý balýðý okyanuslarda 50-60 kiloya varan aðýrlýklara ulaþýr, aðcýlýkla açýk denizde yapýlan avlarda ortalama 20 ila 30 kiloya kadar yakalandýðý görülmüþtür, kýyýdan avlarda ise ortalama 1 kilodan 10 kiloya varan aðýrlýklarda yakalandýðý görülmüþtür. Mýðrý balýðýnýn avcýlýðý haziran, temmuz ve aðustos ayýnýn sonuna kadar en verimli þekilde yapýlabilmektedir. Sayýlarý diðer balýklara göre oldukça az olduðu için ülkemizde ve dünyada ekonomik deðeri yoktur. Þimdi bu balýðýn nasýl avlandýðýna bakalým...

nasýl avlanýr?

Mýðrý balýðýnýn avcýlýðý diðer müren balýðýndada anlattýðým gibi yine sabýr gerekiyor, balýðý avlamak için öncelikle kendimize uygun bir bölge seçmeliyiz, özellikle kumluk bölgelerden uzak olmakla beraber daha çok sýk yosunlu ve kayalýk bölgeleri seçmeliyiz ancak þimdiden bir hatýrlatma yapayým, butür balýklarýn avýnda (örn. müren ve mýðrý) yakalandýðýnda kurtulmak için misinayý birbirine dolaþtýrýyor ve olta kayalýk bölgelerde olduðu için oltadan kurtulmak amaçlý misinayý kayalara dolaþtýrabiliyor, bu gibi durumlarda olta büyük ihtimal takýlmýþ oluyor ancak balýk olta ucunda ya ölüyor yada misina size kopuk geliyor, artýk bu iki ihtimal birazda sizin þansýnýza kalmýþ. Bu balýðýn avcýlýðýnda sýkça kullandýðýmýz tek iðneli, gezer kurþunlu ve 0.60 misinadan oluþan bir takým kullanacaðýz. Takýmýn türkiyedeki tanýmý Býrakma Takýmý'dýr, ayný takým akya, levrek ve müren avýnda yaygýn olarak kullanýlýyor. Þimdi oltamýzý yapmaya baþlayalým...

Bu arada sitemizin üyelerinden izzet bey aðustos 2005, bu yaz avladýðý mýðrýlarýn resimlerini göndermiþ, o resimlerden 2 tanesini aþaðýdaki resimde görebilirsiniz. Devamý resim galeri sinde.

izzet kazaz MIÐRILAR izzet kazaz MIÐRILAR

izzet bey'e bu resimler için teþekkürlerimizi iletiyor ve kaldýðýmýz yerden devam ediyoruz...

olta takýmýnýn yapýlýþý

Olta takýmýný yapmaya baþlamadan önce, eðer amatör balýkçýlýkta yeniyseniz öncelikle Oltalarýn Yapýlýþý adlý sayfamýzý ziyaret ederek, gerekli malzemeleri ve oltalarýn nasýl yapýldýðýna dair teknikleri öðrenebilirsiniz. Bu ufak hatýrlatmadan sonra oltamýzýn yapýlýþýna geçelim...

Kasnaðýmýzý alýyoruz ve 0.60 kalýnlýðýndaki misinamýzý kasnaðýmýza dolamaya baþlýyoruz, ancak isteðinize göre kasnaða 0.35 yada 0.40 misina dolayýp, bedeni 0.60 yada çelik telden yapabilirsiniz. Her iki seçenekte uygundur ancak tavsiyem doðrudan 0.60 kullanmanýzdýr, çünkü yukarýdaki anlatýmýmda belirttiðim gibi mýðrý balýðý yakalandýktan sonra kendini kurtarmak için kayalara dolanýp durur, misinada tabiki bu aþamada yavaþ yavaþ sürtüne sürtüne bir süre sonra kopma aþamasýna gelir. Bu nedenle 0.60 misina bizim için en uygun seçimdir. Misinamýzý doladýktan sonra gezer kurþunumuzu takýyoruz 50 yada 60 gr gezer kurþunlar, hem denizde akýntý ve dalgaya karþý direniþ göstermekte hemde oltayý uzaða atmakta uygundur. Kurþunu taktýktan sonra ucuna orta büyüklükte klipssiz düz fýrdöndü baðlýyoruz.. balýkçýlýkta düðüm herþeyden önemlidir, bu yüzden balýkavýnda yaygýn olarak kullanýlan düðümleri Düðümler sayfamýzdan öðrenebilirsiniz. Fýrdöndüyü baðladýktan sonra geldik en önemli kýsma yani bedene... beden yine 0.60 misinadan oluþabilir ancak isteðe göre çelik telde baðlayabilirsiniz, bu balýðýn avýnda çelik tel kullanmamýza gerek yok ancak daha önceden böyle çelik tel ile hazýr bir takýmýnýz varsa onuda kullanabilirsiniz. Beden 0.60 misinadan yapýyoruz, yaklaþýk uzunluk 50 - 60 cm dir. Bedene hiç bir ek yapmadan diðer boþ ucunada 1 numara yada 2 numara çelik beyaz düz yada cron iðne kullanabilirsiniz. Aþaðýda bu anlattýðým takýmýn yapýlmýþ halinin resimini veriyorum...

yem

Mýðrýnýn avcýlýðýnda kullanýlacak en iyi yem ölü balýk yada canlý balýktýr, ölü balýklardan en iyi tercihiniz sardalya, kalamar, uskumru, gelincik veya kefal olacaktýr. Canlý balýklardan ise kefal, ýsparoz, karagöz, avuç içi büyüklüðünde yengeç yada kaya balýðýdýr.

ölü balýk takmakSol resimdede görüldüðü üzere bütün ölü balýðý takarken ilk önce iðneyi aðýzdan saplayýp çenesinin altýndan yada yanýndan çýkardýktan sonra, karýn bölgesine saplarýz, bu þekilde takýlan ölü balýklar suda daha dayanýklý olup, herhangi bir balýk bu yemi almaya çalýþtýðýnda daðýlmayacak ve son lokmasýna kadar iðnede saplý ve saðlam kalacatýr. Canlý balýklar ise ilk önce sýrt bölgesinden iðne saplanýr ve daha sonra kuyruðuna ufak bir kilit baðý yapýlýr, bu bað canlý balýðýn suda gezerken herhangi bir olayda iðnenin sýrtýndan çýkmasýný engeller, diðer bir yöntem ise sadece alt çenesinden iðne saplanýr ve kulaðýndan geri çýkartýlýr. Balýk dýþýnda kalamarda yaygýn olarak kullanýlýr ancak pahalý ve zor bulunduðundan pek tercih edilmez.

Bu kadar ayrýntý ve anlatým yeter sanýrým dostlar, Yepyeni balýklar ve anlatýmlarýyla tekrar görüþmek üzere, Rast gele.
    Ýþte Davet Linkin!!

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Denizden babam çýksa yerim diyenler..Buyrun

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Denizde Balýk Nerelerde olur

Denizde, Kiyidan Balik avlamak istedigimiz zaman, Baligin tahminen nerede
    oldugunu tesbit etmemiz hic de zor degil.

Deniz dibindeki her türlü Arazi degisikligi, Baligin dikkatini ceker.

Nasil dümdüz bir Ovada bulunan bir Agac Toplulugu veya Araziden yükselen
    bir Kayalik bizim dikkatimizi cekiyorsa, Denizin dibindeki her türlü degisiklik
    Baliklarin dikkatini ceker.

Baliklar yayilmaya ciktiklari zaman, bu tür yerlere muhakkak ugrarlar. Veya
    orada barinirlar.
    Bir Misal verelim. Bir Kumsali düsünün. 2 km boyunda. Her yerde derinlik ayni.
    Bu Kumsalin 2-3m derin bir yerine, Gaz Tenekesi büyüklügünde 3-4 Kaya parcasi yerlestirelim. 20-30 m² Alana.
    Neticeyi cok cabuk görebilirsiniz. Bir kac gün icerisinde, orada yasayan Baliklarin cogunun bu Taslarin etrafina toplandigini tespit etmek mümkün.
    Veya oradan gelip gecen Baliklarin neredeyse tümünün bu Taslara ugradigi
    görülebilir.

Kisacasi Dip Baliklarinin Avinda, Suyun icinde ne kadar cok degisiklik veya
    Engel olursa, Avimizda o kadar bereketli olur.

Bu tür yerleri Kiyidan bulmak veya Tespit etmek aslinda hic de zor degil.

Saadece Denize arkamizi dönüp Karaya bakmamiz yeterli!

Zira Karadaki Arazi Sekli, Denizin icindede ayni devam eder!
    Ýþte Davet Linkin!!

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri