Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
1 sonuçtan 1 ile 1 arasý

Konu: Ýngilizleri de çýldýrttýk

Kullanýcý Bilgi Menüsü

A29 Ýngilizleri de çýldýrttýk

Ýngiltere'nin en önemli edebiyatçýlarýndan, yazar ve þair A.S. Byatt, Ada'nýn prestijli gazetelerinden The Guardian için Euro 2008'in analizini yaptý. Ýþte, turnuva ilerledikçe, kendi deyimiyle, ateþli bir Türkiye taraftarýna dönüþen 72 yaþýndaki yazarýn yaptýðý gurur verici deðendirme...

Ýngiltere’nin bulunmadýðý Euro 2008’in heyecanlý geçip geçmeyeceðini, ilgimi çekip çekmeyeceðimi merak ediyordum. Açýk konuþmak gerekirse kesinlikle daha tatmin edici, daha farklý ve daha ilginç bir turnuva oldu. Bu durum da bende bir takým tutma isteði yarattý. Ýngiltere’nin olmadýðý zeminlerde ilgim ve desteðim Kuzey Avrupa ülkelerine kayýyor. Bu turnuvada da öyle olacaðýný düþünüyordum ama yanýlmýþým. Hýrvatistan-Türkiye çeyrek finalinde Türkleri tutuyordum. Bunun sebebi çok basitti.

TESLÝM BAYRAÐINI ÇEKMEDÝLER
    TÜRKLER, oynadýklarý bir önceki karþýlaþmada, Çeklere karþý teslim olmayý reddetmiþlerdi ve maçýn sonlarýna doðru o zamana kadar turnuvanýn en heyecanlý anlarýný bize yaþatmýþlardý. Biz Ýngilizlerin aksine, Türkler, Hýrvatlara karþý da teslim bayraðýný çekmeyi reddetti. Hýrvatlar, yarý final kutlamalarýna baþlamýþken Semih’in beraberlik golü geldi. Bu, turnuvanýn en önemli gollerinden ve en dramatik anlarýndan bir tanesiydi. Türkiye-Almanya yarý finalinde hayatýmda ilk defa ateþli bir taraftara dönüþmenin þaþkýnlýðý içerisindeydim. “Haydi Türkler!” diye baðýrýp duruyordum. Sahaya çýktýlar, her zamankinden daha cesur, daha þevkli, daha ateþli ve daha yenilmez görünüyorlardý.

TURNUVANIN EN ÝYÝSÝ ONLARDI
    ALMANLAR dikkatli ve akýllýydýlar. Ama Türkler, sakat ve cezalý olmalarýndan dolayý oynayamayan onca oyuncusuna raðmen tek bir amaç uðruna özdeþleþmiþ takýmdan öte bir þeydi. Bir kez daha maçý uzatmalara götürmeyi baþarýyorlardý ancak Lahm’ýn son dakikada attýðý gol, onlarýn Çekler ve Hýrvatlara yaptýðýný onlara yaptý. Almanlarýn finale çýkmasýna da o kadar üzülmedim. Zira onlar da pes etmedi. Ballack’ýn da dediði gibi, Türkler ve Almanlar ayný mantaliteye sahip. Türkiye’nin gerçekleþtirdiði geri dönüþler ve Çek Cumhuriyeti ve Hýrvatistan’a attýklarý son dakika golleri, turnuvanýn en dramatik, en heyecan verici, en tatmin edici zirve noktalarýydý. Hatta aslýnda hayatým boyunca futbol adýna yaþadýðým en heyecanlý anlar olduðunu söyleyebilirim. Biliyorum Türkler finalde deðil ama açýk ara farkla turnuvanýn en heyecan veren takýmýydýlar. Yürekliydiler. Yaptýklarý iþi seviyorlardý. Umutlarýný yitirmeleri gereken anlarda amansýzca boyun eðmediler. Ve böylece maðlubiyeti zafere çevirmeyi baþardýlar.

kaynak.ajansspor
    Konu TEKNÝSYEN101 tarafýndan (30-06-2008 Saat 11:29 ) deðiþtirilmiþtir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri