Aþaðýda yazmaða çalýþtýðým teknikler,Internete gezip yabancý sitelerden tercüme deðildir. Alabalýk avý, Yurdumuzun çoðu yerinde bu tekniklere benzer þekilde yapýlmaktadýr. Ancak zaman, zaman bana gelen mesajlarda farklý tekniklerle avlanan avcýlara da rastlamaktayým, özellikle yöreye has yemler avlanmada farklýlýk göstermektedir.

Alabalýk avýnda dikkat edilecek hususlar

Alabalýk, oksijeni bol soðuk sularda yaþar. temiz olmayan, su sýcaklýðý 15 drc. üzerinde olan sularda zor bulunur .
Yazýn sýcak havada, özellikle gölde zor balýk tutarsýnýz, þansýnýzý zorlamayýn.
Gölgenizi suya düþürmeyin, avlanýrken mümkün olduðunca güneþi karþýnýza almaya çalýþýn.
Bölgedeki doðaya uygun giyinin.
Sessiz olun.
Yaðmurdan sonraki bulanýk suda avlanmayýn, balýk saklandýðý kayanýn altýndan kolay kolay çýkmaz
Yaðmurdan sonra dereye fazla yaklaþmayýn. Sizin bulunduðunuz bölge az yaðmur yaðmýþ bile olsa daha yükseklere yaðan yaðmurlar sizin bulunduðunuz bölgeyi etkileyebilir ve beklemediðiniz bir selle karþýlaþabilirsiniz.

Öncelikle atýp çekme tekniðinde karýþýklara neden olan, yem tanýmýna açýklýk getirmeye çalýþayým. Atýp çekme tekniðine, genel olarak kaþýk atma denir. Bu av tekniði rapala , kaþýk, iðne takýlmýþ sasi ve döner kaþýk ile yapýlýr. Rapala ve sasi net olarak ayrýlýr ancak kaþýk ile döner kaþýk genellikle birbiri ile karýþtýrýlýr. Kaþýk ismi yurdumuzda bu yemlerin yemek kaþýðýna benzemesinden dolayý verilmiþtir. Fakat alabalýk avýnda kullanýlan kaþýklar yemek kaþýðýna çok fazla benzemez. Yemek kaþýðýna benzeyen yemler çoðunlukla turna avýnda kullanýlýr.

Ben alabalýk avýnda rapala ve sasi hiç kullanmadým, nadiren de olsa kaþýkla avlanýrým ama çoðunlukla türkçe karþýlýðý döner kaþýk olan mepss le avlanýrým.( aslýnda bir marka adý olan mepss dilimize iyice yerleþti ve çok yaygýn olarak kullanýlýyor )

Atýp çekme tekniðinde makinanýzýn turu fazla, kamýþýnýz esnek ve uzun, misinanýzda 0,20 - 0,25 olmalýdýr. (incesi saða sola sürtünüp kolayca kopar kalýnýyla da yeminizi uzaða atamazsýnýz,)

Uygulamasý kolaydýr ancak eðer derede avlanýyorsanýz su derinliðinin en az 30 cm olmasý gerekir, ayrýca derenin içinde kaya ve aðaç dallarýnýn az olmasýna dikkat etmelisiniz. Sürekli kayaya ve aðaca taktýðýnýz yeminiz balýklarý huzursuz eder. O nedenle at çek yaparken suyun kaya önünde oluþturduðu derin bölgeye yeminizi atar ve çekmeye baþlarsanýz makinanýzý iki üç tur attýrmadan ilk alabalýðýnýzý yakalarsýnýz. ( böyle bir kaya önünü uzaktan gördüðünüzde arkadaþlarýnýza çaktýrmadan oraya ilk giden siz olun. Ama çabuk gideceðim diye de pata küte gitmeyin)

Yukarýda uygulamasý kolay dedim ancak derede avlanmaya gittiðinizde büyük hayal kýrýklýðýnada uðrayabilirsiniz. Suyun akýþ hýzý bazen öyle artarki attýðýnýz meppsi çekerken suya hiç batmayan yeminiz suyun yüzeyinden zýplaya, zýplaya gelir. Karlarýn erimesiyle akýþ hýzý artan derede mepss le avlanmak zordur, derenin birkaç gün sonra akýþ hýzý azalacaktýr, o zaman avlanmak daha verimli olacaktýr.
Bazen de su seviyesi öylesine düþerki yem sürekli kayaya yosunlara takýlýr. Ancak hiç bir zaman derede su bitmez. Þelale,çaðlayan yapan derenin kaya altlarýnda gölcükler oluþur.( biz böyle yerlere ayna deriz) Alabalýkta bu aynalarýn içindeki taþlarýn, kayalarýn altýna saklanýr. Fakat bu aynalarýn geniþliði 2-3 mt.kareyi geçmez. Þimdi siz gelinde burada balýk yakalayýn. Ýþte burada ustalýk konuþur. Ýyi bir balýkçý o suya yaklaþmadan 7-8 metreden o bölgeye adeta noktasal atýþ yapar ve oradaki balýðýda alýr.

Gölde avlanýrken iþiniz daha kolaydýr ancak özellikle yazýn sýcak havalarda avlanýrken yeminizin batmasýný bekleyip daha derinden gelmesini saðlamalýsýnýz.

MEPPS'LE 47 CM LÝK ABANT ALASININ YAKALANIÞ ÖYKÜSÜ:

Ava 2 numara beyaz ustu kýrmýzý benekli,turuncu saftli,vibrax marka spinner'le basladim. Ýlk bir saat dogru,durust olta atamadim. Cunku misinanin ustundeki su zerreciklerihemen donuyor,ve kamisin fujilerini týkýyordu. Kamislarimdan 120 cm.uzunluðndakini seçtim. Makarada Hisar Balikciliktan getirttiðm Blue line misina vardi. Bu arada iki adet tek igneli,kurt takilmis straforlu takimida,bayagi ileri atarak Zeki'yide baþýnada biraktim 15,20 kere bos atistan sonra,golun 3 metre kadar dik bir yamacindan bir çam aðacýný siper ederek uzun bir atis yaptim. Meppsi suzdurerek dibe indirdim.Birkac saniye bekledikten sonra aðýr,aðýr çekmeye basladim. :Balik hemen o an vurdu.?lkonce saza taktim zannettim. Baktimki hareket ediyor, balik olduðunu anladim. Gole hakim bir noktada olduðumdan vede suyun cok berrak olmasi nedeni ile,baligin suyun içindeki kurtuluþ çabalarini net olarak izleyebiliyordum. Þimdi mesele 0,15 gibi cok ince bir takimla bu devesa baligi kýyýya alabilmekti. Yanimda kepçe yoktu. Bagirarak Zeki'den kepçe istedim. Fakat duyuramadim. 1,20 metre kamisimin kýsalýðý sayesinde 5 dakika kadar sonra balýðý iyice kiyiya getirdim. Her an kafa atip misinayi koparabilirdi. Ancak halen 1,5 metre kadar yukarýda idim. Ani bir kararla suya atlayip, balýðý bastýrarak, galsemalarindan elimi sokup aldim. Bagirmalarima Muhafaza memuru Ceyhun'da koþmuþ gelmiþti. Zeki de birazdan göründü.Beni suya düþmüþ ,yardim istiyor zannetmisler. Biraz sonra Sinan da geldi. Birbirimizi ilk olarak gormemize ragmen,kirk yillik dostmus gibi sarilistik.
Etrafta 20 ye yakin Bolulu Istanbul'lu Ankaral'i ayrica gruptanda Sinan Isildak ile Tolga Bodur vardi. Günün sonunda ve çoðunu yemli takimla olmak uzere 12 balik tuttuk. Boylari 26 cm.ile 32 cm.arasinda olup birtaneside gökkuþagi idi. Ceyhundan öðrendiðime göre diðer balikcilar toplam 4-5 balik almislar. Buda kurtun ve meppsin iyi calistigini gosteriyor. Ayrica Zeki 40 cm civarinda birini kýyýya kadar getirip alirken kaçýrdý. Büyük balýðýn boyu 47 cm.eni 13 cm idi.
Hepinize rastgele.