Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
8 sonuçtan 1 ile 8 arasý

Konu: Eþek satýþlarýnda patlama

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Thumb Eþek satýþlarýnda patlama

Araç satýþlarý Noter de mi ? yoksa trafik tescil þubelerinde mi olsun tartýþmasý yaþanýrken..
    Eþek satýþlarýnda patlama
    Benzin ve mazot fiyatlarýndaki artýþ eþek fiyatlarýný ikiye katladý. Köylüler yük taþýmasýnda eskiye döndü

Alman ''Süddeutsche Zeitung'' gazetesinin, ''benzin fiyatlarýndaki artýþ Türkiye'de eþek satýþýnda patlamaya yol açtý'' þeklindeki yorumuna Konya'daki yük hayvaný tüccarlarý da katýlýyor.

Hadimli eþek ve katýr tüccarý Sadýç, ''geçtiðimiz yýl eþek fiyatý 700-800 YTL iken bu yýl 1000-1500 YTL'ye yükseldi. Bunda en büyük etken bana göre; benzin ve mazota gelen zamlar'' dedi.Konya'da, sarp arazi yapýsý nedeniyle yük hayvanlarýnýn yoðun olarak kullanýldýðý yerlerden biri olan Hadim ilçesinde eþek ve katýr ticaretiyle uðraþan Ýsmail Sadýç, bu iþi uzun yýllardýr yaptýðýný söyledi.
    Türkiye'de eþek sayýsýnýn azalmasý nedeniyle, Kýbrýs adasýnda baþý boþ dolaþan eþekleri Türkiye'ye getirmek için 2002 yýlýnda Kuzey Kýbrýs Türk Cumhuriyeti'ne giderek giriþimlerde bulunduðu anlatan Sadýç, ''Önce eþekleri Türkiye'ye getirmemize izin vereceklerini söylediler, 3 yýl bu eþekleri Türkiye'ye getirmek için uðraþtým. Ancak en sonunda gerekçe gösterilmeden buna izin verilmedi'' dedi.
    15-20 yýl öncesine kadar Hadim bölgesinde hemen her köyde ortalama 300 eþek ve 1000 civarýnda katýr bulunduðunu ancak, traktörün yaygýnlaþmasýyla birlikte eþek sayýsýnýn zamanla yok denecek kadar azaldýðýný anlatan Sadýç, þu an bir köyde 5'ten fazla eþek bulmanýn zor olduðunu belirtti.
    Eþek sayýsýnýn azalmasýyla bu iþin ticaretinin de bitme noktasýna geldiðini, bu nedenle kendisinin Hadim Belediyesinde geçici iþçi olarak þoförlük yaptýðýný anlatan Sadýç, þunlarý kaydetti:
    ''Ancak yük hayvaný tüccarlýðý iþini hiç býrakmadým. Þu an da, denk geldiðinde eþek ve katýr ticareti yapmaya devam ediyorum. Eskiden Bolu, Kütahya, Isparta'dan eþek getirir burada satardýk. Uzun zamandýr fazla talep olmadýðý ve gelir getirmediði için bu kentlerde de artýk eþek beslenmiyor. Piyasayý çok iyi biliyorum, Türkiye'nin her yerinde durum ayný... Ancak geçtiðimiz yýl eþek fiyatý 700-800 YTL iken bu yýl 1000-1500 YTL'ye yükseldi. Genç katýrlarýn fiyatý ise 3-4 bin YTL civarýnda... Bunda en büyük etken bana göre benzin ve mazota gelen zamlar. Vatandaþ eskiden, az bir ücret ödeyerek bir traktör sahibine tarladaki hasadýný, ormandan kestiði odununu taþýtýyordu. Mazot fiyatýnýn artmasýyla nakliye ücreti aðýr gelen köylü tekrar eþeðe yöneldi.''
    Sadýç, dað köylerinin ihtiyaç duyduðu eþek talebinin karþýlanmasý için Kýbrýs'tan Türkiye'ye eþek getirilebileceðini, bunun için geç olmadýðýný sözlerine ekledi.

ALMAN GAZETESÝ NE DEMÝÞTÝ?

Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi'nin, bir süre önce benzin fiyatlarýndaki artýþýn günlük hayata nasýl yansýdýðý araþtýrýlan bir haberinde, fiyat artýþýnýn Batý Avrupa ülkelerinde bisiklet, Türkiye'de ise eþek satýþýnda patlamaya yol açtýðýný yazmýþtý.
    Gazete, Fransa'da bu yýl 26 milyon kiþinin bisiklet kiraladýðýný, Çin'de benzin fiyatlarý nedeniyle sürücü okullarýnýn krize girdiðini, Hindistan'da uçak biletlerine gelen zamlarýn ardýndan trene raðbetin arttýðýný belirtmiþti.
    Söz konusu haber Türkiye'de de gazetelerde yer almýþtý.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

ee yakýnda çinlilerden sahte eþþekler gelirse hiç þaþýrmayýn

Kullanýcý Bilgi Menüsü

gelir valla

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Yakýnda devlet bunlarýda vizeye sokar

Kullanýcý Bilgi Menüsü

ne olacaðý hiç belli deðil zaman kötü valla!.....
    LEBEN ?

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Hemcinsleri ortalýkda dolaþýyor.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

birde devlet bunlara özel vergiler koymasýn? Mesela Ö.E.V (Özel Eþek Vergisi) Devletten her þey beklenir.
    NE MUTLU TÜRKÜM DÝYENE

Kullanýcý Bilgi Menüsü

kesinlikle olur mu olur polis radarý koyarlar eþþekler için lütfen eþþeklere film çekmeyiniz!! vizeye giremezsiniz bak sonra

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri