Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arasý

Konu: Hz.Muhammed (S.A.V.) Efendimizin söylediði sözle nasihatlar ve öðütleri.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Msn Hz.Muhammed (S.A.V.) Efendimizin söylediði sözle nasihatlar ve öðütleri.

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    Peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) Efendimizin söylediði sözler, nasihatlar ve öðütleri..

Ademoðlu sabaha erdi mi, bütün azalarý, dile temenna edip: "Bizim hakkýmýzda Allah'tan kork. Zira biz sana tabiyiz. Sen istikamette olursan biz de istikamette oluruz, sen sapýtýrsan biz de sapýtýrýz" derler.
    (Tirmizi, Zühd 61)

Allah bir kulu sevdi mi, onu dünyadan korur. Týpký sizden birinin hastasýna suyu yasaklamasý gibi.
    (Tirmizi, Týbb 1)

Resulullah (sav) "Allah'tan hakkýyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ýn Resulü, elhamdülillah, biz Allah'tan haya ediyoruz" dedik. Ancak O, þu açýklamayý yaptý: "Söylemek istediðim bu (sizin anladýðýnýz haya) deðil. Allah'tan hakkýyla haya etmek, baþý ve onun taþýdýklarýný, batni ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatýrlamandýr. Kim ahireti dilerse dünya hayatýnýn zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkýyla haya etmiþ olur."
    (Tirmizi, Kýyamet 25)
    Biri diðerine ihanet etmediði müddetçe iki ortaðýn üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaþýna ihanet etti mi ben aralarýndan çekilirim.
    (Ebu Davud, Büyu 27)
    Bir erkek, yanýnda mahremi bulunmayan (yabancý) bir kadýnla yalnýz kalmasýn!

Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ýn Resülü, kadýným hacc için yola çýktý, ben ise falan falan gazvelere yazýldým!" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Öyleyse git hanýmýna yetiþ, onunla hacc yap!" diye emretti."
    (Buhari, Nikah 111)
    Ey Ebu Hureyre, vera sahibi ol (harama götürme þüphesi olan þeylerden de kaçýn) ki insanlarýn Allah'a en iyi kulluk edeni olasýn! Kanaatkarlýðý esas al ki insanlarýn Allah'a en iyi þükredeni olasýn. Nefsin için sevdiðini insanlar için de sev ki (kamil) mü'min olasýn. Sana komþu olanlara iyi komþuluk et ki (kamil bir) müslüman olasýn. Gülmeyi az yap, zira çok gülmek kalbi öldürür.
    (Kütüb-i Sitte, 7257)
    Haberiniz olsun, rahat koltuðunda otururken kendisine benim bir hadisim ulaþtýðý zaman kiþinin: "Bizimle sizin aranýzda Allah'ýn kitabý vardýr. Onda nelere helal denmiþse onlarý helal biliriz. Nelere de haram denmiþse onlarý haram addederiz" diyeceði zaman yakýndýr. Bilin ki, Resulullah (ASM)'ýn haram kýldýklarý da týpký Allah'ýn haram ettikleri gibidir"
    (Ebu Davud, Sünne, 6)
    "Ey Allah'ýn Resulü! dedik, mü'min korkak olur mu?" "Evet!" buyurdular. "Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine: "Evet!" buyurdular. Biz yine: "Pekiyi yalancý olur mu?" diye sorduk. Bu sefer: "Hayýr!" buyurdular.
    (Muvatta, Kelam 19)
    Allah bir kuluna hayýr murad ettimi onun cezasýný tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkýnda da kötülük murad ettimi onun günahlarýný tutar, Kýyamet günü cezasýný verir.
    (Tirmizi, Zühd 57)
    Baðýþýný geri alan kimsenin durumu þu köpeðin durumu gibidir: Yalýný yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuðuna tekrar dönüp onu yer.
    (Kütüb-i Sitte, 6690)
    Kiþinin malayani (boþ) þeyleri terki Ýslam'ýnýn güzelliðinden ileri gelir.
    (Tirmizi, Zühd 11)
    Kim Allah Teala hazretlerinin rýzasý için bir derece tevazu izhar eder (alçak gönüllü) olursa, Allah, onu bu sebeple, bir derece yükseltir. Kim de Allah'a bir derece kibirde bulunursa, Allah da onu bu sebeple bir derece alçaltýr, böylece onu esfel-i safiline (aþaðýlarýn aþaðýsýna) atar.
    (Kütüb-i Sitte, 7235)
    Kim korkarsa akþam karanlýðýnda yol alýr. Kim akþam karanlýðýnda yol alýrsa hedefine varýr. Haberiniz olsun Allah ýn malý pahalýdýr, haberiniz olsun Allah'ýn malý cennettir.
    (Tirmizi, Kýyamet 19)
    Nafaka için harcananýn hepsi Allah yolunda harcanmýþ gibidir, bina için harcanan müstesna, bunda hayýr yoktur.
    (Tirmizi, Kýyamet 41)
    "Ne sirayet (buluþma), ne de uðursuzluk vardýr. Benim fe'l hoþuma gider." Yanýndakiler sordu: "Fe'l nedir?"

"Güzel bir sözdür!" buyurdu."

Buhari'nin rivayetinde þu ziyade mevcuttur: "Benim, dedi, fe'l-i salih, güzel bir kelime hoþuma gider."
    (Buhari, Týbb 44)

ramazan boyunca her gün efendimizin söz ve Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir. lerini buradan inþallah verilecektir.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

teþekkürler abi..Keþke layýk olabilsek

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Msn Sonsuz Salat ve Selam Sevgililer Sevgilisine Olsun.

Sonsuz Salat ve Selam Sevgililer Sevgilisine Olsun.
    Ve O'nun Sahabesine Kainat Dolusunca Selam Olsun.

Ademoðlu ihtiyarladýkça onda iki þey gençleþir:

Mala karþý hýrs ve hayata karþý hýrs
    (Buhari, Rikak 5)

Eðer bir kimsenin bir baþkasýna secde etmesini emretseydim, kadýna, kocasýna secde etmesini emrederdim ve eðer bir erkek karýsýna kýrmýzý bir daðdan siyah bir daða ve siyah bir daðdan kýrmýzý bir daða taþ taþýmayý emretseydi, uygun olan, kadýnýn bu emri yerine getirmesidir.

(Kütüb-i Sitte, 6529)
    Allah'tan daha kýskanç kimse yoktur. Bu sebeptendir ki fevahiþin açýðýný da kapalýsýný da haram kýldý. Medihten Allah kadar hoþlanan bir kimse de yoktur. Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiþtir.

(Buhari, Nikah 107)
    Muharcirler hicretle Medine'ye gelip (Ensar'ýn yardýmlarýný gördükleri) vakit þöyle dediler:

" Ey Allah 'ýn Rasûlü ! Biz, çok maldan böylesine cömertce veren, az maldan da yardýmý böylesine güzel yapan aralarýna inmiþ bulunduðumuz þu Medinelilerden baþka bir kavmi hiç görmedik! Bize bedel iþlerimizi yaptýlar, hayatýmýzý düzene koymada yardýmcý oldular. Biz (hicret ve ibadetlerimizle kazandýðýmýz) sevaplarýn hepsini onlar alacak diye korkuyoruz !"

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) onlara þu cevabý verdi: " Hayýr! Onlar sizin dua ve teþekkürlerinizden hâsýl olan sevabý alacaklar. "
    (Tirmizi, Kýyamet 45)
    Allah'tan daha kýskanç kimse yoktur. Bu sebeptendir ki fevahiþin açýðýný da kapalýsýný da haram kýldý. Medihten Allah kadar hoþlanan bir kimse de yoktur. Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiþtir.
    (Buhari, Nikah 107)

"Allah celle þânühü mahlukâtýn olmasýna hükmettiði zaman -Müslim'in rivâyetinde: "Allah mahlükâtý yarattýðý zaman"- yanýnda bulunan, Arþ'ýn gerisindeki bir kitaba þunu yazdý: "Muhakkak ki rahmetim gazabýma galebe çalmýþtýr."
    (Buhari, Tevhid 15)

Bir adam gelerek: "Ey Allah'ýn Resûlü iyi davranýp hoþ sohbette bulunmama en ziyaâde kim hak sâhibidir?" diye sordu. Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Annen!" diye cevap verdi. Adam: "Sonra kim?" dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) "Annen!" diye cevap verdi. Adam tekrar: "Sonra kim?" dedi Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) yine: "Annen!" diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: "Sonra kim?" Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu dördüncüyü: "Baban!" diye cevapladý."
    (Müslim, Edeb 2)

Resülullah aleyhissalatu vesselam'a: "En efdal insan kimdir?" diye sorulmuþtu. "Kalbi mahmüm (pak), dili doðru sözlü olan herkes" buyurdular. Ashab: "Doðru sözlülüðün ne demek olduðunu biliyoruz. Mahmümu'l-kalb ne demektir?" diye sordu.

"(Mahmüm kalb), Allah'tan korkan tertemiz kalptir, içinde günah yoktur, zulüm yoktur, kin yoktur, hased yoktur" buyurdular."
    (Kütüb-i Sitte, 7256)

Þurasý muhakkak ki insanlar Kýyamet günü niyetleri üzere diriltilecekler.
    (Hz. Ebu Hureyre radýyallahu anh)
    Sizden önce yaþayanlardan bir tüccar vardý. Halka borç verirdi. Borçlularý arasýnda fakir görürse hizmetçilerine: "Onun borcundan vazgeçiverin, böylece Allah'ýn da bizim günahlarýmýzdan vazgeçeceðini umarýz" derdi. Allah da onun günahlarýndan vazgeçti.
    (Buhari, Sulh 10)

"Ümmetimden birkýsým insanlarý bilirim ki, Kýyamet günü Tihâme daðlarý emsalinde bembeyaz (tertemiz) hayýrlarla gelirler. Aziz ve celil olan Allah Teâla hazretleri o sevaplarý saçýlmýþ toz haline getirir (deðersiz kýlar, kabul etmez)."

Sevban radýyallahu anh dedi ki : "Ey Allah'ýn Resülü! Onlarý bize tavsif et, durumlarýný açýkla da, bilmeyerek biz de onlardan olmayalým!" Aleyhissalâtu vesselâm açýkladýlar:

"Onlar sizin din kardeþlerinizdir. Sizin cinsinizden insanlardýr. Sizin aldýðýnýz gibi onlar da gece (ibadetin)den nasiplerini alýrlar. Ancak onlar, Allah'ýn yasaklarýyla tenhâda baþbaþa kalýnca o yasaklarý ihlâl ederler, çiðnerler."
    (Kütüb-i Sitte, 7269)

Bir kýsým insan vardýr, Allah'ýn mülkünden haksýz bir surette mal elde etmeye giriþirler. Halbuki bu, Kýyamet günü onlara bir ateþtir, baþka deðil.
    (Tirmizi, Zühd 41)

Himmet yönüyle insanlarýn en yücesi hem dünya hem de ahiret iþine himmet gösteren mü'mindir.
    (Kütüb-i Sitte, 6622)
    Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a bir adam gelerek: "Ey Allah'ýn Resülü! Bana (dini) öðret ve fakat çok özlü olsun!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: "Namazýna kalktýðýn vakit (dünyaya) veda edenin (namazý gibi) namaz kýl. Sonradan (piþman olup) özür dileyeceðin söz söyleme. Ýnsanlarýn elinde bulunan (dünyalýk þeylerden) ümidini kesmeye azmet!" buyurdular.
    (Kütüb-i Sitte, 7232)

Cum'a namazý, dört kiþi hâriç geri kalan her müslüman üzerine cemaat içinde yapmasý gereken vâcib bir hakk'dýr. Cumadan istisna edilen bu dört kiþi þunlardýr: Köle, kadýn, çocuk ve hasta.
    (Ebu Davud, Salat 215)

Kullanýcý Bilgi Menüsü

emeðine saðlýk bu güzel paylaþýmý için usta...

Kullanýcý Bilgi Menüsü

çok güzel paylaþým

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Msn Peygamber Efendimiz(S.A.V)'in hadisleri

hadislerle hayýrlar
    dua ya davet
    Rabbým Dualarýmýzý Þimdiden Kabul Etsin.

Selam Ve Dua Ýle.
    Ebü’d–Derdâ radýyallahu anh’den rivayet edildiðine göre Resûlullah ( s.a.v ) þöyle buyururdu:

“Bir müslümanýn, yanýnda bulunmayan din kardeþine yapacaðý dua kabul olunur. Bir kimse din kardeþine hayýr dua ettikçe, yanýnda bulunan görevli bir melek ona, ‘duan kabul olsun, ayný þeyler sana da verilsin’ diye dua eder.”
    (Müslim, Zikir 87,88)
    bir çok hayrý içeren bir hadis..

Ahmed b.Hanbel (r.aleyh)’den:Halid b. Velid (r.a)’den rivayet edildiðine göre,bir a’râbî Resûlullâh (s.a.v)’e geldi:

-Yâ Resulullah,beni dünya ve ahiret’de müstaðni kýlacak (amelden) sormak için,size geldim.’’dedi.

Resulullah(s.a.v)’de ‘’soracaklarýný sor.’’buyurdular:

- Ýnsanlarýn en bilgini olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) : Allah ’tan kork ki, insanlarýn en bilgini olasýn;buyurdu.

- Ýnsanlarýn en zengini olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Kanaatkar ol ki, insanlarýn en zengini olasýn;buyurdu.

- insanlarýn en âdili olmayý arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Kendin için arzu ettiðini,insanlar içinde iste ki, Ýnsanlarýn en âdili olasýn;buyurdu.

- insanlarýn hayýrlýsý olmayý arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Ýnsanlara faydalý ol ki, insanlarýn hayýrlýsý olasýn;buyurdu.

- katýnda,insanlarýn en seçkini olmayý arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :’ý zikretmeyi çoðalt ki, katýnda,insanlarýn en seçkini olasýn;buyurdu.

- Ýmânýmý tamamlamak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Ahlakýný güzelleþtir ki,Ýmanýn tamam olsun;buyurdu.

- Ýhsan ehlinden olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :’ý görüyormuþ gibi ibadet et ki, Sen O’nu göremesen bile,O seni görür.

ihsan ehlinden olasýn;buyurdu.

- Ýtaatkarlardan olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :’ýn farzlarýný eda et ki,Ýtaatkârlardan olasýn;buyurdu.

- ’ýn huzuruna günahlardan arýnmýþ olarak varmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Cenabetten temizlenmek için guslet ki,Günahlardan temizlenmiþ olarak, ’a kavuþasýn.

- Kýyâmet gününde nûr içerisinde haþrolunmayý arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Hiçbir kimseye zulmetme(haksýzlýk yapma) ki,Kýyâmet gününde nûr içerisinde haþrolunasýn.

- Kýyamet gününde Rabbimin merhamet etmesini arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Nefsine ve ’ýn kullarýna karþý merhamet et!Rabbinde sana Kýyamet günü merhamet eder.

- Günahlarýmýn az olmasýný istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Ýstiðfarý çoðalt ki,günahlarýn azalsýn;buyurdu.

- Ýnsanlarýn en þereflisi olmayý istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Ýnsanlara iþin hakkýnda þikayetçi olma ki,Ýnsanlarýn en þereflisi olasýn;buyurdu.

- Ýnsanlarýn en kuvvetlisi olmayý arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :’a tevekkül et ki,Ýnsanlarýn en kuvvetlisi olasýn;buyurdu.

- ’ýn rýzkýmý geniþletmesini istiyorum;dedi.

- (Rasulullah s.a.v):Temizliðe devam et! senin rýzkýný geniþletir.

- ve Resulünün sevdiklerinden olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) : ve Resulünün sevdiðini sev ki,Onlarýn sevgililerinden olasýn;buyurdu.

- Kýyamet gününde ’ýn gazabýndan emin olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :’ýn yarattýklarýndan hiçbirine öfkelenme ki,Kýyamet gününde ’ýn gazabýndan emin olasýn.

- Duamýn müstecap olmasýný arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Haram yemekten sakýn ki,duan müstecap olsun;buyurdu.

- Kýyamet gününde rabbimin ayýplarýmý örtmesini arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) : Din kardeþlerinin ayýplarýný ört ki,’da Kýyamet gününde senin ayýplarýný örtsün.

- Günahlardan veya hatalardan kiþiyi ne kurtarýr;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Göz yaþý dökmek,hudu’(’a boyun eðmek) ve hastalýklardýr;buyurdu.

- Hangi hasene û Tealâ katýnda (sevap olarak)daha büyüktür?dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Güzel Ahlak,Tevazu ve belalara sabretmektir;buyurdu.

- Hangi seyyie(kötülük),û Tealâ katýnda (günah olarak)daha büyüktür?dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Kötü Ahlak,Açgözlülük ve cimriliktir,buyurdu.

- Dünya ve Ahirette ’ýn gazabýný gideren þey nedir?dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Gizli sadaka vermek ve Sýlay-ý rahim yapmak(akraba ziyareti),buyurdu.

- Kýyamet gününde Cehennem ateþini ne söndürür?dedi.

- (Resulullah s.a.v) dünyadaki bela ve musibetlere sabretmektir;buyurdu.

Ýmam-ý Müsteðfiri: Bundan daha büyük, dinimizin güzelliklerini daha iyi özetleyen, daha faydalý bir hadis-i þerif görmedim demiþtir...

Erkeðin ve kadýnýn hayýrlýsý

Kadýnýn ve erkeðin hayýrlýsýný Peygamber Efendimiz, hadis-i þeriflerinde þöyle bildirmiþlerdir:

"Mü'minlerin imanca en olgunu, ahlak itibariyle en güzel olanýdýr. Sizin hayýrlýnýz, kadýnlarý için hayýrlý olanlarýnýzdýr"

"Sizin hayýrlýnýz, aile fertlerine hayýrlý olanýnýzdýr. Ben ehlime, aileme hayýrlý olmada sizin en hayýrlýnýzým"

Güzel ahlaklý ve aile fertlerine karþý iyi niyetli olan kimse hayýrlý bir erkektir.Bir erkek, alacaðý kadýnýn hayýrlý olmasýný isterse onda þu hususlarý aramalýdýr:

Cenab-ý Hakka ibadetini býrakmayan, kocasýna itaatte ve hürmette kusur etmeyen, onun kazancýný saçýp savurmayan, dünyaya getirdiði çocuðunu Ýslami terbiye üzerine yetiþtiren, iffet ve haya sahibi bir haným olmalýdýr.Zamanýmýzda bir çok kimseler, alacaðý kadýnýn güzel olup olmadýðýný, serveti veya tahsili var mý yok mu bunu araþtýrmaktadýr.

Hadis-i þerifte ise,"Kadýn, ya malý için veya güzelliði için, yahut dini için alýnýr. Siz dini olaný alýnýz! Malý için alan, malýna kavuþamaz. Yalnýz güzelliði için alan, güzelliðinden mahrum kalýr." buyurulmaktadýr.Din ile güzellik birlikte olmasý çok iyi olur. Fakat olmazsa olmaz þart, dini durumudur, güzel ahlakýdýr. Dünya ve ahýret huzuru buna baðlýdýr.Büyük velilerden Ebu Süleyman Darani hazretleri þöyle demektedir:“Dünya nimetlerinin en kýymetlisi, saliha olan kadýndýr. Îmaný olan ve Ýslamiyete uyan kimseye salih denir. Saliha kadýn, kocasýný haram iþlemekten korur. Ýyilik ve ibadet yapmasýna yardýmcý olur. Saliha olmýyan kadýn, zararlý olur.”Resulullah efendimize:

- Ey Allahýn Resulü, kadýnýn hayýrlý olaný hangisidir? diye sorulmuþtu.

Resul-i Ekrem efendimiz buyurdular ki:- Kocasý yüzüne baksa onu memnun eden, bir þey emretse itaat eden, nefsinde, malýnda, hoþlanmayacaðý bir iþle, kocasýna karþý gelmeyendir.Asýk suratlý, geçimsiz ve her zaman tartýþmaya yol açan bir kadýn, hayýr getirmez. Hz. Lokman oðluna þöyle öðüt vermiþtir: "Oðlum! Kötü, huysuz kadýndan sakýn. O seni vaktinden evvel kocatýr." Ýnsanýn en çok takdir edilecek yönü, göze hoþ görünen cihetleri deðil, gönlün seveceði taraflarýdýr. Bu sebeple bir kadýnda en fazla takdir edilecek meziyyet iffet, haya ve güzel huydur.

hayýrla alakalý hadisler

- Yine Ebu Sa'îd (radýyallahu anh) hazretleri der ki: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) þöyle buyurdular: "Bir kul Ýslâm'a girer ve bunda samimi olursa, daha önce yaptýðý bütün hayýrlarý Allah, lehine yazar, iþlemiþ olduðu bütün þerleri de affeder. Müslüman olduktan sonra yaptýklarý da þu þekilde muâmele görür: Yaptýðý her hayýr için en az on misli olmak üzere yediyüz misline kadar sevap yazýlýr. Ýþlediði her bir þer için de, -Allah affetmediði takdirde- bir günah yazýlýr."

Buharî hadisi tâlik olarak kaydeder (Ýman 31), Nesâî, Ýman 10, (8, 105).

5 - Ebu Hüreyre (radýyallahu anh) hazretleri anlatýyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden biri içiyle dýþýyla Müslüman olursa, yaptýðý herbir hayýr en az on mislinden, yedi yüz misline kadar sevabýyla yazýlýr. Ýþlediði her bir günah da sâdece misliyle yazýlýr. Bu hâl, Allah'a kavuþuncaya kadar böyle devam eder."

Buharî, Ýman 31; Müslim, Ýman 205, (129).

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Msn Kabir Azabýndan Kurtaran Ameller

KABÝR AZABINDAN KURTARAN AMELLER

Ýnsanýn yaptýðý bazý iyilik ve güzel amelleri vardýr ki, onlar kendisini dünya sýkýntýlarýndan kurtardýðý gibi kabir, berzah ve âhiret sýkýntýlarýndan da kurtarýr. Bu hususta Abdurrahman bin Semure, Peygamber Efendimizden þu hadis-i þerifi nakleder:

“Dün akþam rüyamda acayip þeyler gördüm. Ümmetimden, ruhunu almak için kendisine ölüm meleði gelen bir adam gördüm. Anne ve babasýna yaptýðý iyilikler onu geri çevirdi.

Ümmetimden kabir azabýna kapýlmýþ bit adam gördüm. Onun aldýðý abdestler gelip o azaptan onu kurtardýlar.

Ümmetimden bir adam gördüm. Etrafýný þeytanlar sarmýþtý. Allah’a yaptýðý zikir geldi, onu onlarýn arasýndan kurtardý.

Ümmetimden azap meleklerinin etrafýný sardýðý bir adam gördüm, namazý gelip onu onlarýn elinden kurtardý.

Ümmetimden bir adam gördüm. Susuzluktan aðzýný açmýþtý. Vardýðý her havuzdan kovuluyordu. Sonra orucu gelip ona su verdi, onu doyurdu.

Ümmetimden bir adam gördüm. Yanýnda peygamberler halka halka oturmuþtu.O adamýn yaklaþtýðý her peygamber halkasý onu kovuyordu.Sonra cünüplükten yýkanmasý geldi.Elinden tutup onu yanýma oturttu.

Ümmetimden bir adam gördüm. Önü, arkasý, saðý, solu, altý, üstü karanlýktý. Sonra hac ve umresi gelip onu o karanlýktan kurtardý.Etrafý nurla doldu.

Ümmetimden bir adam gördüm. Müminlerle konuþuyor, fakat onlar kendisiyle konuþmuyordu. Sýla-ý rahim geldi, onunla konuþmalarýný söyledi.

Ümmetimden birisini gördüm, her taraftan gelen zebaniler onu yakalamýþlardý. Adamýn yaptýðý iyiliði tavsiye, kötülükten sakýndýrma fiili gelip onu ellerinden kurtardý. Rahmet meleklerinin ellerine teslim etti.

Ümmetimden bir adam gördüm. Dizleri üzerine çömelmiþ, Allah ile onun arasýnda bir perde vardý. Güzel ahlaký geldi, elinden tuttu. Onu, Allah’ýn huzuruna býraktý.

Ümmetimden, defteri sol eline verilmiþ bir adam gördüm. Allah’tan korkusu geldi, defterini sað eline verdi.

Ümmetimden mizaný hafif gelen bir adam gördüm. Yaptýðý iyiliklerdeki aþýrýlýklar geldi, terazisi aðýrlaþtý.

Ümmetimden cehennemin kenarýnda bir adam gördüm. Allah korkusu geldi, onu kurtardý. Adam oradan geçti.

Ümmetimden bir adamý ateþ içinde gördüm. Dünyada Allah korkusundan akan gözyaþý geldi, onu ateþten çekti, çýkardý.

Ümmetimden bir adam gördüm. Sýrat Köprüsü üstündeydi. Hurma yapraðýnýn titrediði gibi titriyordu. Allah’a olan hüsn-ü zanný geldi, titremesi durdu. Adam Sýrat’tan geçti.

Ümmetimden Sýrat Köprüsü üzerinde bir adam gördüm. Bazen yavaþ yavaþ yürüyor, bazen sürünüyordu. Bana getirdiði salâvatlarý geldi. Elinden tutup onu ayaða kaldýrdý ve adam geçti.

Ümmetimden bir adam gördüm. Cennet kapýlarýna varmýþ, fakat kapýlar ona kapalý. ‘Lâ ilâhe illAllah’ þehadeti geldi. Ona kapýlarý açtý ve cennete koydu.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Msn Hz. Ebu Hüreyre radýyallahu anh anlatýyor

hadislerle gýybet

GIYBET EDENE NASIL MUKABELE EDÝLMELÝ?

Hz. Ebu Hüreyre radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Gýybetin ne olduðunu biliyor musunuz?"

"Allah ve Resûlü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine:

"Birinizin, kardeþini hoþlanmayacaðý þeyle anmasýdýr!" açýklamasýný yaptý. Orada bulunan bir adam:

"Ya benim söylediðim anda varsa, (Bu da mý gýybettir?)" dedi. Aleyhissalatu vesselam:

"Eðer söylediðin onda varsa gýybetini yapmýþ oldun. Eðer söylediðin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir."

Ebu Davud, Edeb 40, (4874); Tirmizi, Birr 23, (1935); Müslim, Birr 70, (2589).

Hz. Aiþe radýyallahu anha anlatýyor: "Ey Allah'ýn Resûlü, sana Safiyye'deki þu þu hal yeter!" demiþtim. (Bundan memnun kalmadý ve

"Öyle bir kelime sarfettin ki, eðer o denize karýþtýrýlsaydý (denizin suyuna galebe çalýp) ifsad edecekti" buyurdu. Hz. Aiþe ilaveten der ki: "Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a bir insanýn (tahkir maksadýyla) taklidini yapmýþtým. Bana hemen þunu söyledi:

"Ben bir baþkasýný (kusuru sebebiyle söz veya fiille) taklid etmem. Hatta (buna mukabil) bana, þu þu kadar (pek çok dünyalýk) verilse bile!"

Ebu Davud, Edeb 40, (4875); Tirmizi, Sýfatu'l-Kýyame 52, (2503, 2504).

Hz. Enes radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Mirac gecesinde, bakýr týrnaklarý olan bir kavme uðradým. Bunlarla yüzlerini (ve göðüslerini) týrmalýyorlardý.

"Ey Cebrail! Bunlar da kim?" diye sordum.

"Bunlar, dedi, insanlarýn etlerini yiyenler ve ýrzlarýný (þereflerini) payimal edenlerdir."

Ebu Davud, Edeb 40, (4878, 4879).

Müstevrid radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kim bir müslüman(ý gýybet ve þerefini payimal etmek) sebebiyle tek lokma dahi yese, Allah ona mutlaka onun mislini cehennemden tattýracaktýr. Kime de müslüman bir kimse(ye yaptýðý iftira, gýybet gibi bir) sebeple (mükafaat olarak) bir elbise giydirilirse, Allah Teâla Hazretleri mutlaka, onun bir mislini cehennemden ona giydirecektir. Kim de (malý, makamý olan büyüklerden) bir adam sebebiyle bir makam elde eder (orada salâh ve takva sahibi bilinerek para ve makama konmak için riyakarlýklara girer)se Allah Teâla Hazretleri Kýyamet günü onu mürâiler makamýna oturtarak (rezil eder ve mürailere münasib azabla azablandýrýr.)"

Ebu Davud, Edeb 40, (4881).

Sa'id Ýbnu Zeyd radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ribânýn en kötüsü, haksýz yere müslümanýn ýrzýný (manevi þahsiyetini) rencide etmektir."

Ebu Davud, Edeb 40, (4876).

Muaz Ýbnu Esed el-Cüheni radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kim bir mü'mini bir münafýða (gýybetçiye) karþý himaye ederse, Allah da onun için, Kýyamet günü, etini cehennem ateþinden koruyacak bir melek gönderir. Kim de müslümana kötülenmesini dileyerek bir iftira atarsa, Allah onu, Kýyamet günü, cehennem köprülerinden birinin üstünde, söylediðinin (günahýndan paklanýp) çýkýncaya kadar hapseder."

Ebu Davud, Edeb 41, (4883).

Hz. Cabir ve Hz. Ebu Hüreyre radýyallahu anhüma anlatýyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ne fâsýk ne de mücâhir (günahý açýktan iþleyen) kimse için söylenen gýybet sayýlmaz. Mücâhir olan hariç, bütün ümmetim affa mazhar olmuþtur."

Rezin ilavesidir. Buhari'de ikinci kýsým mevcuttur. Edeb, 60; Müslim, zühd 52, (2990).

Hz. Huzeyfe raadýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kattat (söz taþýyan) cennete girmeyecektir."

Müslim'in rivayetinde "nemmâm cennete girmeyecektir" þeklinde gelmiþtir.

Buhari, Edeb 50, Müslim, Ýman 169, (105); Ebu Davud, Edeb 38, (4771); Tirmizi, Birr 79, (2027).

Ýbnu Mes'ud radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bana kimse, ashabýmýn birinden (canýmý sýkacak bir) þey getirmesin. Zira ben, sizin karþýnýza, içimde hiç bir þey olmadýðý halde çýkmak istiyorum."

Tirmizi, Menakýb (3893); Ebu Davud, Edeb 33, (4860).

Hadislerle Gýybet

Ravi:Üsame Ýbnu Þerik

Hadis:

Resulullah (sav)`la birlikte ben de hacca çýktým. Halk kendisine müracaat ediyordu. Gelenlerden bazýsý: "Ey Allah`n Resulü, tavaftan önce sa`y yaptým, bazý þeyleri vaktinden sonraya býraktým veya vaktinden önce aldým (ne buyurursunuz, hükmü nedir?)" þeklinde soruyordu. Resulullah (sav) da: "Bunda bir günah yok. Ancak bir kimse bir Müslümanýn ýrzýný makaslarsa
    (gýybetini ederse) o zalimdir, iþte günah iþleyen ve kendini helake atan odur." buyurd

Ravi:Cabir

Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ne fasýk ne de mücahir (günahý açýktan iþleyen) kimse için söylenen gýybet sayýlmaz. Mücahir olan hariç, bütün ümmetim affa mazhar olmuþtur." [Rezin ilavesidir. Buhari`de ikinci kýsým mevcuttur. Edeb, 60]

Ravi:Müstevred

Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir müslüman(ý gýybet ve þerefini payimal etmek) sebebiyle tek lokma dahi yese, Allah ona mutlaka onun mislini cehennemden tattýracaktýr. Kime de müslüman bir kimse(ye yaptýðý iftira, gýybet gibi bir) sebeple (mükafaat olarak) bir elbise giydirilse, Allah Teala Hazretleri mutlaka, onun bir mislini cehennemden ona giydirecektir. Kim de (malý, makamý olan büyüklerden) bir adam sebeiyle bir makam elde eder (orada salah ve takva sahibi bilinerek para ve makama konmak için riyakarlýklara girer)se Allah Teala Hazretleri Kýyamet günü onu mürdiler makamýna oturtarak (rezil eder ve mürdilere münasib azabla azablandýrýr.)"

Ravi:Muaz Ýbnu Esed el-Cüheni

Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir mü`mini bir münafýða (gýybetçiye) karþý himaye ederse, Allah da onun için Kýyamet günü, etini cehennem ateþinden koruyacak bir melek gönderir. Kim de müslümana kötülenmesini dileyerek bir iftira atarsa, Allah onu, kýyamet günü, cehennem köprülerinden birinin üstünde, söylediðinin (günahýndan paklanýp) çýkýncaya kadar hapseder."

Ravi:Ýbnu Abbas

Hadis

Resulullah (sa) buyurdular ki: "Sana günah olarak, husumeti devam ettirmen yeterlidir (çünkü bu, gýybete kapý açar). "

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Msn Peygamber Efendimiz(S.A.V)'in hadisleri

hadislerle ilim

ilmin kaldýrýlmasý

Ýbnu Amr Ýbni'l-As radýyallahu anhüma anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah ilmi (verdikten sonra), insanlarýn (kalbinden) zorla söküp almaz. Fakat ilmi, ülemayý kabzetmek suretiyle alýr. Ülema kabzedilir, öyle ki, tek bir alim kalmaz. Halk da cahilleri kendine reis yapar. Bunlara meseleler sorulur, onlar da ilme dayanmaksýzýn (kendi reyleriyle) fetva verirler, böylece hem kendilerini hem de baþkalarýný dalâlete atarlar."

Buhari, Ýlim 34, Ý'tisam 7; Müslim, ilm 13, (2573); Tirmizi, ilm 5, (2654).

Ebu'd-Derda radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm ile beraberdik. Gözünü semaya dikti. Sonra: "Þu anlar, ilmin insanlardan kapýp kaçýrýldýðý anlardýr. Öyle ki, bu hususta insanlar hiçbir þeye muktedir olamazlar!" buyurdular.

Ziyad Ýbnu Lebid el-Ensari araya girip: "Bizler Kur'an'ý okuyup dururken ilim bizlerden nasýl kapýp kaçýrýlýr? Vallahi biz onu hem okuyacaðýz, hem de çocuklarýmýza, kadýnlarýmýza okutacaðýz!" dedi. Resulullah da: "Anasýz kalasýn, ey Ziyad, ben seni Medine fakihlerinden sayýyordum. (Bak) iþte Tevrat ve Ýncil, yahudilerin ve nasranilerin elinde, onlarýn ne iþine yarýyor (sanki onunla amel mi ediyorlar)?" buyurdu. Cübeyr der ki: "Ubade Ýbnu's-Samit radýyallahu anh'a rastladým. Kardeþin Ebu'd-Derda ne söyledi, iþittin mi? dedim. Ve ona Ebu'd-Derda'nýn söylediðini haber verdim. bana: "Ebu'd-Derda doðru söylemiþ, dilersen kaldýrýlacak olan ilk ilmin ne olduðunu sana haber vereyim: Ýnsanlardan kaldýrýlacak olan ilk ilim huþu'dur. Büyük bir câmiye girip huþu üzere olan tek þahsý göremiyeceðin vakit yakýndýr!" dedi."

Tirmizi, Ýlm 5, (265)

Ömer Ýbnu Abdilaziz rahimehullah'dan nakledildiðine göre, (Medine valisi) Ebu Bekr Ýbnu Hazm'a þöyle yazmýþtýr: "Bak, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ýn hadisinden ne varsa yaz. Zira ben, ilmin kaybolmasýndan ve ülemanýn gitmesinden korkuyorum. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ýn hadisinden baþka bir þey kabul etme. Alimler ilmi yaysýnlar, ilim için (herkese açýk yerlerde) halkalar teþkil etsinler, ta ki bilmeyenler de böylece öðrensin. Zira ilim, gizli kalmazsa helak olmaz."

Buhari, Ýlm 34.

''Ey Allâh'ým!Menfaat vermeyen ilimden,huþu duymayan kalpten,kabul olunmayan duadan ve doymak bilmeyen nefistan sana sýðýnýrým". (hadis-i þerif)

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Msn Peygamber Efendimiz (sav)'in Tevazu ile Ýlgili Hadisleri

Peygamber Efendimiz (sav)'in Tevazu ile Ýlgili Hadisleri

Allah için mütevazi olaný Allah yüceltir. Böbürleneni Allah alçaltýr. Allah'ý çok ananý Allah sever.
    (Ýbn Mace Ýhya'u Ulum'id-Din Huccetü'l-Ýslam, Ýmam Gazali, cilt. 4, s.655)

Allah Teala Hazretleri güzeldir, güzelliði sever. Kibir ise hakkýn ibtali (hükümsüz býrakýlmasý), insanlarýn tahkiri (hor görülmesi)dir.
    (Kütüb-i Sitte, Muhtasarý Tercüme ve Þerhi, Prof. Dr. Ýbrahim Canan, 15. cilt, Akçað Yayýnlarý, Ankara, s. 24)

Kiþi kendisini halktan büyük görüp uzak tuta tuta cebbarlar arasýna kaydedilir de, onlarýn baþýna gelen musibete duçar olur.
    ((Tirmizi, Birr 61, (2001); Kütüb-i Sitte, Muhtasarý Tercüme ve Þerhi, Prof. Dr. Ýbrahim Canan, 15. cilt, Akçað Yayýnlarý, Ankara, s.28) )

Ýnsanlar ya cehennem kömüründen baþka bir þey olmayan ölmüþ ecdadlarýyla övünmekten vazgeçerler, yahut da Allah katýnda, burnuyla pislik yuvarlayan Mayýs böceðinden daha adi bir dereceye düþerler. Allah Teala Hazretleri sizden cahiliye kibirini temizledi. Artýk o, muttaki bir mümin veya bedbaht bir facirdir. Ýnsanlarýn hepsi Hz. Adem'in evlatlarýdýr. Adem ise topraktan yaratýlmýþtýr.
    (Ebu davud, Edeb 120, (5116); Tirmizi, Menakýb (3950, 3951); Kütüb-i Sitte, Muhtasarý Tercüme ve Þerhi, Prof. Dr. Ýbrahim Canan, 15. cilt, Akçað Yayýnlarý, Ankara, s.29)

Bir adam nefsinin hoþuna giden birtakým elbise içinde saçlarý da yapýlmýþ olarak giderken yürüme sýrasýnda kibire düþmüþtü ki, birden yere battý. Kýyamet kopuncaya kadar orada zorlukla batmaya devam edecek.
    (Buhari, Libas 5; Müslim, Libas 49, (2088); Kütüb-i Sitte, Muhtasarý Tercüme ve Þerhi, Prof. Dr. Ýbrahim Canan, 15. cilt, Akçað Yayýnlarý, Ankara, s. 32)

"Allah Teala hazretleri, bana: Mütevazi olun, öyle ki, kimse kimseye zulmetmesin, kimse kimseye karþý böbürlenmesin."
    (Iyaz Ibnu Himar r.a.: Ebu Davud, Edeb 48, Kütüb-i Sitte, 16. Cilt , sf. 360)
    …Malik'e Ýbn Umer'den þöyle haber veriyorlardý: Rasulullah (S): "Elbisesini kibirle yerlerde sürüyen kimseye Allah (merhamet bakýþý ile) bakmaz" buyurmuþtur.
    (Sahih-i Buhari, Cilt 13, syf.5846)

...Harise ibnu Vehb el-Huzai þöyle demiþtir: Ben Peygamber(S)'den iþittim: "Size cennet ehline delalet edip bildireyim: Her zaif olan insanlar tarafýndan zaif görülen (mütevazý') mümindir. O þayet Allah bir þey üzerine yemin etse, Allah muhakkak onu yemininde gerçek çýkarýrdý. Size cehennem ehlini de bildireyim: Onlar da her katý yürekli, kibirli ve hileci, ululuk taslayan kimselerdir." buyuruyordu.
    (Sahih-i Buhari, Cilt 14, syf.6537)

... Ebu Said(-i Hudri) (r.a.)'den rivayet edildiðine göre; Resulullah (s.a.v.) þöyle buyurdu, demiþtir: "Kim Allah Sübhanehu (rýzasý) için bir derece tevazu (alçak gönüllülük) ederse Allah o kimseyi buna karþýlýk olarak bir derece yükseltir. Kim de Allah (rýzasý) hilafýna bir derece kibirlenirse Allah bu kimseyi kibirlenmesine karþýlýk olarak bir derece alçaltýr ki, nihayet onu aþaðýlarýn en aþaðýsýnda kýlsýn."
    (Mace Cilt10, Syf.448)

... Iyaz bin Himar (r.a.)’den rivayet edildiðine göre: Peygamber (s.a.v.) onlara bir konuþma yaparak þöyle buyurmuþtur:
    "Allah (Azze ve Celle): Birbirinize karþý alçak gönüllülük ediniz ki hiç kimseye üstünlük taslamasýn, diye bana vahiy etti.”
    (Mace Cilt10, Syf.453)

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri