Dayaðý biz yedik parayý Cüneyt kazandý.

Bir sinema emekçisi o. Yeþilçamýn sevilen ‘kötü adam’larýndan... Vurdulu kýrdýlý filmlerin aranan aktörü. 1951 yýlýnda baþlayan oyunculuk serüveninde figüranlýktan baþrole sayýsýz filmde oynadý. Ýzleyici onu ismiyle deðil de ‘Sütçü’ namýyla bildi, sevdi. Süheyl Eðriboz’dan bahsediyoruz. Sinemamýzýn ünlü kötü adamý bugün 80 yaþýnda.

Dayaðý biz yedik parayý Cüneyt kazandý

Murat Tokay.

Bir sinema emekçisi o. Yeþilçamýn sevilen ‘kötü adam’larýndan... Vurdulu kýrdýlý filmlerin aranan aktörü. 1951 yýlýnda baþlayan oyunculuk serüveninde figüranlýktan baþrole sayýsýz filmde oynadý. Ýzleyici onu ismiyle deðil de ‘Sütçü’ namýyla bildi, sevdi. Süheyl Eðriboz’dan bahsediyoruz. Sinemamýzýn ünlü kötü adamý bugün 80 yaþýnda.

Kendi ifadesiyle yaþlýlýktan mütevellit saðlýk sorunlarý yaþasa da hala dinç ve fiyakalý... Eþiyle birlikte Langa’daki evlerinde emekli maaþýna talim ediyor. Mühendis olan iki oðlu da onu maddi olarak destekliyor. ‘Cüneyt Arkýn’dan en çok dayak yiyen oyuncu’ olarak da nam salan Süheyl Eðriboz ‘Davulu biz çaldýk, parsayý baþkalarý topladý. Dayaðý biz yedik, parayý baþkalarý kazandý ‘ diyerek burukluðunu ifade ediyor. ‘Kadir Ýnanýr’ý ata ilk kez ben bindirdim, Cüneyt Arkýn’ý ben yetiþtirdim.’ Bu sözleri gururla söylüyor. Süheyl Eðriboz televizyonda gösterilen filmlerini hüzünle izlediðini ifade ediyor. Bugün hayatta olmayan arkadaþlarýný anlatýrken duygulanan Eðriboz ‘Geçen gün bir film gösteriliyordu izlerken oturup aðladým, o filmde oynayanlardan bir ben kalmýþým bir de Ahmet Mekin’ diyor.

En çok dayak yiyen aktör: Her yerýmde jönlerin izi var

Sinemamýzýn iyi kalpli ‘kötü adam’ý Süheyl Eðriboz, bugün 80 yaþýnda. Kendi deyimiyle yaþlýlýktan mütevellit saðlýk sorunlarý yaþasa da hâlâ dinç, cýva gibi... Hafýzasý pýrýl pýrýl iþliyor. Fatih-Langa’daki evinde eþiyle birlikte yaþlýlýðýný geçiriyor. Balýkesir Gönen doðumlu Eðriboz, emekli maaþý ve iki oðlunun da maddi desteðiyle kimseye muhtaç olmadan yaþayýp gidiyor. ‘Kötü adam’ konuþtu, biz dinledik.

Sizi niye hep kötü adam rollerinde izledik?

Seyirci biliyor. Ekmek parasý için rol kestik. Filmlerde oynadýðým rollerle hayatýmýn hiçbir alakasý yok. 53 senelik evliyim, karýma hâlâ âþýðým. 2 çocuðuma da üniversite okutturdum. Sinemanýn bana en büyük kazancý bu oldu.

Hep yardýmcý oyuncuyu oynadýnýz, ama Yeþilçam’ýn çok tanýnan aktörlerinden birisiniz. Bunu baþrol oynamadan nasýl baþardýnýz?

Þöhret olduk. Etiket büyük. Ama para yok. Parayý da bulsaydýk daha iyi olacaktý.

Birlikte rol aldýðýnýz arkadaþlarýnýzýn yokluk içinde bir yaþadýklarýný gördük. Çoðunun ölümü trajik oldu. O dönemde para kazanmadýnýz mý?

Ýyi para kazandýk. Benim aldýðým, arkadaþlarýmýn aldýðý aylýk, reisicumhur maaþýydý. Cumhurbaþkaný o zaman yaklaþýk 300 lira maaþ alýrdý. Biz de günde 5-10 lira yevmiye alýrdýk. Yýlda 200-300 film çekilirdi. Çoðunda rolüm olurdu. Ben parayý tuttum. Ama maalesef çoðu kazandýðýný, geleceðini düþünmeden harcadý. Ben mecburdum. Çocuklarým yüksek tahsil yapýyorlardý. Aldýðým parayý hanýma götürür verirdim. Ondan harçlýk alýrdým. Hepsi benim aldýðým parayý aldý. Ama tutmasýný bilmediler.

Kötü adamý ilk olarak ne zaman oynadýnýz?

Ben Fatih Sultan Mehmed’den kalmayým...

Yani...

Ýlk filmim, Sami Ayanoðlu’nun Fatih Sultan Mehmed’i oynadýðý Ýstanbul’un Fethi’dir. Yýl 1951.

Rolünüz neydi?

Bizans askerini oynadým. Uluabatlý Hasan kapýyý açar. Ben Uluabatlý Hasan’ý okla vururum. Uluabatlý ölmez... Takip ederim, surlara sancaðý dikerken tekrar vururum. Rolüm bu kadardý.

Sinemaya baþlamamý ve devam etmemi Osman F. Seden’e borçluyum. Beþiktaþ Kulübü’nde ben karate çalýþýyorum. Osman Seden, orada film çekiyor. Mahir Özerdem diye bir arkadaþ baþrol oynuyor. Atraksiyon bir sahne var filmde. Sahneyi yapamadý. Ben güldüm. Osman Bey ‘Niye güldün?’ dedi. ‘Hocam basit sahne, ben yaparým.’ dedim. Onun dublörü oldum.

O zamanýn parasýyla bana Osman Seden on lira para verdi. Büyük para... Kartýný da verdi. O zaman Pertevniyal Lisesi ikinci sýnýf talebesiyim. Akþam geldim, ben on lirayý babama verdim. Babam ‘Bu parayý nereden buldun!’ diye çýkýþtý. O zaman babamýn aylýðý 35 lira. ‘Böyle iþlere girme, okuluna devam et.’ dedi. Bir gün Beyoðlu’na çýktým. Elimi cebime attým. Tesadüfen Osman aðabeyin kartý geldi. Onun bürosuna uðradým. ‘Senin gibi bir arkadaþa ihtiyacýmýz var.’ dedi. Ýtalyanlarla beraber Üç Yeþil Köpek diye bir film çekiyorlardý. Bana rol verdi. Orada da kiralýk katili oynadým. Giriþ o giriþ oldu ve bir daha da çýkamadým sinemadan.

Niye hep kötü adam?

O oyunla girdim seyircinin kafasýna. Rejisörler de ayný rolleri bana biçtiler. Hep ayný çizgide devam ettim. Baþka türlü roller oynamam.

Ýzleyiciler Süheyl Eðriboz olarak deðil de “Sütçü” olarak bilir. Sütçü ismi nereden geliyor? Sütçülük yaptýðýnýz da söyleniyor.

Hiç sütçülük yapmadým. Sütçü serisinde baþrol oynadým diye bu isim takýldý bana. 1978-80 arasý Sütçü’nün Rüyasý, Sütçü Kýbrýs’ta, Sütçü ve Eþeði ile Sütçü’nün Çocuklarý diye dört film çektik. Komedi avantürü... Sütçü filmleri çok tuttu. Devamý çekildi. Sonra sinemada **** furyasý baþladý. Çocuklarým üniversitede okuyordu. Kabul etmedim. **** furyasýna girmedim. Benim jönlük öldü. O sektöre girseydim köþe olmuþtum. Ýyi ki girmemiþim diyorum. Çoluk çocuk ne derlerdi?

Kaç filmde oynadýnýz?

Sayýsýný tam bilemiyorum. 200’den fazla filmde oynadým. Bir o kadar filmde de figüranlýk yaptým. Role bakmýyordum. Çünkü para lazým. Ýþin uzun olmasý önemli. Rejisörle konuþurdum. Mesela Atýf Yýlmaz’a ‘Abi bana uzun rol ver.’ derdim. Çete adamýný oynadýðým zaman genellikle rol uzardý.

Sizin için, Türk sinemasýnýn en iyi dövüþen adamý deniyor. Sizi çalýþtýran biri var mýydý?

Kendi kendimi yetiþtirdim. Karate ve tekvando eðitimi almýþtým. Trambol Türkiye’de yoktu. Ben trambol yaptým kendime. Zýplama aleti... Havada yumruk atma, tekme atma. Türlü atraksiyonlar çalýþýrdým. Cüneyt Arkýn’ý ben yetiþtirdim. Beni fersah fersah geçti. Kadir Ýnanýr ata binemezdi. Ýlk ata ben bindirdim.

Kendi kendinizi nasýl yetiþtirdiniz? Örnek aldýðýnýz birileri var mýydý?

Red Kit mecmualarý vardý, onlarý takip ederdik. O resimdeki hareketleri yapardýk. Doðru dürüst ata binmeyi de Charles Bronson, Tony Curtis, Fikret Hakan, Salih Güney’in oynadýðý Türk-Ýngiliz ve Ýtalyan ortak yapýmý Paralý Askerler filminde öðrendim. Atlar Ýngiltere’den gelmiþti. Hocamýz John Wayne’nin hocasý. Biz usta olarak gittik. Adam bize ‘Siz ata binmesini deðil, atýn üstünde durmasýný bile bilmiyorsunuz.’ dedi. Bizi ata binme konusunda eðitti.

‘Cüneyt Arkýn’dan en çok dayak yiyen aktör’ namýnýz var. Öyle mi gerçekten?

Bir açýkoturumda söylemiþtim. Cüneyt de vardý. Dedim ki: “Cüneyt Bey yumruðu uzatýr, camdan dýþarý ben çýkarým. Ondan sonra helal olsun herife derler. Bir yumruk attý, adamý camdan dýþarýya fýrlattý. Gel bir de camdan çýkana sor.” Böyle söyleyince Cüneyt’le aramýz bozuldu. Birkaç sene konuþmadýk. Hakikaten Cüneyt ne yapardý? 20 kiþiyi kýlýçla öldürürdü. Sen asýl attan düþene sor.

Yeþilçam’da rol aldýðýnýz baþrol oyuncularý iyi para kazandý. Sizler ‘kötü adam’ kaldýnýz.

Davulu biz çalarýz, parsayý onlar toplar. Yani dayaðý, yumruðu biz yedik, parayý onlar topladýlar. Bir hatýramý nakledeyim. Charles Bronson’la Üç Yeþil Köpek filminde oynuyorum. Tarabya otelinde iþ paydos oldu. “Süheyl, arabayý getir de bir dolaþalým.” dedi. ‘Arabam yok’ demeye utandým. “Arabayý tamire çektim.” dedim... Adam demez mi; “Senin bir tane mi araban var?”

Televizyon dizilerini takip ediyor musunuz?

Bugün para, teknik var. Kameralar otomatik. Ama hiçbirini beðenmiyorum. Ara ara Kurtlar Vadisi’ne bakmýþlýðým vardýr. Kurtlar Vadisi’nden teklif almýþtým. Ýyi de para veriyorlardý. Ama kendime yediremedim. Çalýþmadým. Adamlar kameranýn karþýsýnda durmasýný bilmiyorlar. Bodyguard rolü teklif edilmiþti. Filmde Polat’la kavgamýz vardý. “Ben bu adamla kavga etmem.” dedim. Benimle kavga edecek duruma gelmedi. Ýlerlesin ondan sonra...

Polat’ý nasýl buluyorsunuz?

Para kendisinin, senaryo kendisinin... Necati’ye neden baþka teklif gelmiyor? O imkanlarla biz film çekseydik Avrupa çapýnda olurduk. Onlarýn patlattýðý mermilerin parasýyla biz bir film bitirirdik. Ben Polat’ýn oyunculuðunu tutmuyorum. Tek taraflý jön. Kadir Ýnanýr da öyledir. Daima serttir. Ben Polat’ý Hüseyin Peyda’ya benzetiyorum. O kamerada ejderha gibi gözükürdü. Bir gün galada seyircinin karþýsýna çýktý. Adam söndü. Bir metrelik adam.

Ama Kurtlar Vadisi çok izleniyor.

Kurtlar Vadisi, senaryonun ve paranýn baþarýsý bana göre.

Birçok filmde rol aldýnýz. O günlerden kalma yaralarýnýz var mý?

Dokuz on kýrýk var. Çýkýklarýn haddi hesabý yok. Alnýmda, burnumda ve boðazýmda jönlerin izleri var. Aslan Bey diye bir film çekiyoruz. Sahnede benim kafam kopacak. Yýlmaz Güney, tahta kýlýcý boynuma vurdu. Boynumdaki iz oradan kaldý. Kafamda bira þiþesi patladý. Burnumdaki kýrýk da Yýlmaz Köksal’dan hatýra. Kafa atarken oldu. Burnumun kemiði kýrýldý.

Neredeyse her gün bir kanalda sizin rol aldýðýnýz bir film gösteriliyor. Ýzliyor musunuz?

Denk gelirsem izlerim. Keþke þöyle yapsaydým hiç demedim. Çünkü ben yaptýðým hareketleri defalarca çalýþmýþýmdýr. Oynadýðým rollerden memnunum. Eksik yoktur. Ne duruþta, ne yürüyüþte, ne konuþmada bir aksaklýk olamaz. 1965’ten sonra bulamazsýnýz.

Nasýl bir duygu? Gençliðinizi izlemek...

Hüzünleniyorum... Geçen gün bir filmim televizyonda gösteriliyordu. O filmde birlikte oynadýðýmýz arkadaþlarýn çoðu bugün yok. Oturup aðladým. Bir benle Ahmet Mekin kalmýþýz.

Seyirci sizi en son Maskeli Beþler’de gördü. Yeniden sizi izleyebilecek miyiz?

Maskeli Beþler’de oynadým. Kýsa bir rolüm var ama. Akýlda kalacak bir oyun çýkardým. Havada Þafak Sezer’e kafa attým. Þafak yere düþtü. Zevkten on numara oldum, ‘Bu sahneyi bir daha çekelim abi diyor!’ Ben de oðlum bir daha zýplayamam öyle dedim. Yeni film için teklif gelmiyor. Gelse de ben þehir dýþýna çýkamýyorum. Çekilen televizyon filmleri de aile þirketi. Aralarýna yabancý sokmuyorlar. Çok þükür Allah’a, emekli aylýðýna talim ediyoruz. Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.

Not:Bu yazý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir. den alýnmýþtýr. ______________________________ ‘Hz. Ömer’i öldüren kiþiyi oynadýðým için dayak yedim

Rahmetli Erol Taþ, oynadýðý kötü adam rolleri sebebiyle bir film festivalinde halkýn kendisini taþladýðýný anlatmýþtý. Siz de benzer olay yaþadýnýz mý?

Sene 1971, Hz. Ömer’in Adaleti filmini çektik. Ben Hz. Ömer karakterini namaz kýlarken öldürüyorum. Bu film Düzce’nin Konuralp nahiyesinde oynamýþ. Biz de Ramazan Bayramý’nýn ikinci günü Konuralp’e gidiyoruz. Arabadan indim. Çantam elimde. Yusuf ismindeki bir arkadaþýmla yürüyorum. Üç dört kiþi önümü kesti. ‘Ulan Hazreti Ömer’i öldürürsün haaa’ diyerek üstüme çullandýlar. Kafama da bir odun parçasýyla vurdular. Ýzmit 305 numaralý askeri hastanede kendime geldim. 18 dikiþ atýldý kafama. Dört beþ gün hastanede yattým. Haa bir de ilk zamanlar hanýmla sokaða çýkamazdým. Sokakta insanlar, “Bak! Gene düþürmüþ bir kadýný götürüyor” derlerdi...