Renault takım patronu Flavio Briatore, 2008 sezonun sonudaki güçlü performansının ardından en iyi durumlarına ulaştıklarını belirtti.

2005 ve 2006 dünya şampiyonu takım, 2007'de çok kötü iken Fernando Alonso'nun geriye döndüğü 2008'in başında da iyi değildi.

Bununla birlikte İspanyol pilot, sezon sonuna doğru ard arda iki yarış kazandı ve Belçika GP'nin ardından en fazla puan toplayan pilot oldu.

Renault'un sezon sonu formu, Alonso'nun 2009'da takımla kalmasında kendisine güven verdi. Briatore, Renault'un tekrar güvenilecek bir güç olacağını belirtti.

Briatore: "Gerçekten öyle olmasını umuyorum. İhtiyacımız olan herşeye sahibiz, gelişmeler kaydediyoruz ve bulduğumuz her bir gelişim hemen araçta sonuç buluyor"

"2006 öncesindeki durumumuza geri döndük. Ferrari de 2005'te neredeyse kazanamamıştı. Bunlar olur. F1'de çok iyi ve çok kötü iş çıkarma arasında çok ince bir çizgi bulunuyor."

"Ama bunu yapmak için çok değişmemiz, daha genç ve başarıya daha az yeni insanlar almamız gerekti. Sır şu: öncelikle neyin yanlış olduğunu anlamanız gerekiyor. Ancak bunun sonrasında alışmaya başlarsınız"

"Aksi takdirde sağlam temeli olmayan bir araç üretmiş olursunuz. Geçen sene bu şekilde, sorunun nerede olduğunu anlayana kadar 5 ay kaybettik. Rüzgâr tünelinde tekrar çalışmak zaman alıyordu. Ama şimdi hazırız"

Briatore, açıklamanın sezon sonunda yapılmasına rağmen Alonso ile bütün sene boyunca yeni bir anlaşma için konuştuklarını belirtti.

Briatore: "Fernando ve ben, her hafta sonu konuşuyorduk. Ama sene sonundan önce bir açıklama yapmama konusunda fikir birliğine varmıştık. Takımda ona sahip olarak, diğer pilotlarla deneyim sağlayabiliriz. Ama Grosjean çok genç ve bu sene GP2'de çok hata yaptı"

"Ne olursa olsun eğer gerçekten güçlü birini senmek istiyorsanız, pilotlarınızı yetiştirmeniz gerekiyor. Bizim Fernando ile, McLaren'in de Hamilton ile yaptığı gibi"

Briatore ayrıca, FIA'nın motorlarla ilgili önümüzdeki sezon için verdiği kararı da destekledi ve böylelikle daha denk bir seviyenin yakalanacağını ifade etti.

Briatore: "Adil olanın şu şekilde olduğunu düşünüyorum: birilerini geride bırakarak 5 sene boyunca performansları donduramazsınız. FIA'nın amacını öğrendiğimizde, Viry'deki motor fabrikamızdan 80-90 kişiyi çıkarmıştık. Diğerlerinin de aynısını yaptığını düşünmüyorum"
"Bu bir hataydı ve bir diğer hata da FIA tarafından, enjektörlerdeki karışıma belli bir aralık getirilmesiyle yapıldı. Bu, tamamıyla kuralların ruhuna aykırı idi."