Neden Amasyalý deðil de Adanalý? Ýþte bu sorunun yanýtý!!! Oktay Kaynarca, dizinin adýný önce beðenmemiþ. 'Amasyalý izler mi?'' demiþ. Sonrasýnda bakýn neler olmuþ...

"Amasyalý, Adanalý'yý niye izlesin?"
Bu sözler 'Adanalý' dizisinin oyuncusu Oktay Kaynarca'ya ait. Kaynarca niçin böyle konuþtu?
CNNTURK'te Beyazýt Öztürk ve Meral Okay'ýn sunduklarý "Nasý Yani?'ye konuk olan Oktay Kaynarca, dizinin adýnýn 'Adanalý' olmasýna ilk baþlarda takýlmýþ.
Dizinin senaristi ve yönetmeni Tayfun Güneyer'in, kendisine projeden ilk bahsettiðinde dizinin ismini pek beðenmediðini belirten Oktay Kaynarca, "Dedik ki 'isme bunu koymayalým'. Acaba sadece Adanalý ismini koyarsak baþka yerler bunu dýþlayabilir mi? Mesela Amasyalý izlemez, banane ya Adanalý hikayesinden mi der falan diye düþündük. Yatýyorum, aklýmdan isim geçiyor. Diyorum ki 'bundan daha güzel bir isim yok. Okkalý isim. O kadar doðruymuþ ki meðer. Ýyiki vazgeçmemiþiz" diye konuþtu.
NEDEN ÞÝVESÝ FARKLI?
Dizide Adanalý bir polisi oynayan Oktay Kaynarca, zaman zaman þivesinin Adanalý'lara çok benzemediði eleþtirilere de maruz kalmýþtý. Kaynarca bu tepkiler için, "Bazýlarýna katýlýyorum tabi, ama ben de kör gözüm parmaðýna gibi tam Adanalý gibi konuþmak da istemedim. Biraz oranýn mixi olsun istedim iþin doðrusu. Adanalý þivesi, biraz daha külhanbey aðzý gibidir. Bu zaman zaman iþime çok yarýyor, zaman zaman da yaramýyor. Bazen öyle konuþmamam gerekiyor, senaryonun geliþi öyle oluyor" dedi.
BU ÝÞ TUTAR DEDÝM
Oktay Kaynarca, dizinin senaryosunu okuduðunda, daha henüz diðer oyuncular bile belli deðilken 'bu iþ tutar' dediðini anlattý:
"Tayfun'la oturup konuþtuk ve ben bu iþ tutar dedim. Daha cast belli deðildi. Sadece ben vardým. Geri kalan castý düþünmeye baþladýk. Bir sürü insan deðiþti, ama güzel bir cast oluþtu. Ben Tayfun'a dedim ki 'kesin tutacak'. Tayfun antremanlý zaten. aslýnda onun tarzý biraz absürd ve ters köþeye yatýrmak ya o yüzden her þeye müsait senaryo."
SAHNEYÝ SETTE YAZIYORUZ
Oyunculuk açýsýndan kendisine geniþ bir alan tanýdýðýný söyleyen Oktay Kaynarca, bir çok sahneyi de doðaçlama oynadýklarýný belirterek, "Doðaçlama olmayan sahne yok gibi. Tayfun bazen geliyor diyor ki 'baba ben yoruldum yazamadým bu sahneyi'. Karþýlýklý hemen orada yazýyoruz" dedi.

KIZIM ÇOK ÞEKER
Kaynarca, dizide kýzý Sofia'yý oynayan 17 yaþýndaki genç oyuncu Serenay Sarýkaya'dan da övgüyle sözederek "Çok iyi deðil mi? Çok þeker deðil mi? Nasýl gülüyoruz onunla" diye konuþtu.
MEHMET AKÝF, KADRA SIÐMIYOR
Adanalý'da 'Maraz Ali'yi oynayan Mehmet Akif Alakurt'un rap müzik eþliðindeki görüntülerine atýfta bulunan Meral Okay'ýn sözleri üzerine Oktay Kaynarca, "Mehmet Akif, iri bir arkadaþ. Hakikaten çok iri bir çocuk. Kadra sýðdýramýyoruz onu maþallah" ifadesini kullandý.
Televizyon Gazetesi