Konuya Etiketlenenler

Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
3 sonuçtan 1 ile 3 arasý

Konu: Bilgisayarýnýzý virüsten korumanýn 10 yolu...

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Bilgisayarýnýzý virüsten korumanýn 10 yolu...

Bilgisayar sistemlerini etkisi altýna alan virüs ve tehlikeli saldýrýlar internetin yoðun kullanýmýyla birlikte arttý. Saldýrý öncesinde alýnacak birkaç basit önlem kullanýcýlarý virüsten koruyabilir.

Bilgisayar dünyasýnda ‘Conficker’, ‘Downadup’, veya ‘Kido’ olarak adlandýrýlan PC solucanýnýn geçen hafta tüm dünyada 15 milyona aþkýn bilgisayar sistemine bulaþmasý, virüsten ve kötü niyetli saldýrýlardan korunmanýn önemini bir kez daha ortaya koydu.

Kiþisel kullanýcýlarýn yaný sýra hastaneler, devlet kurumlarý ve þirketleri de etkisi altýna alan son virüs, Avrupa bölgesinin ardýndan ABD, Rusya, Çin ve Hindistan gibi büyük kullanýcý kitlelerine sahip ülkeleri de etkisi altýna almýþ durumda.

Bilgisayar kullanýcýlarý, bu yönde saldýrýlardan korunmak için bir dizi önlem alabilir. Özel olarak hazýrlanan programlar sayesinde virüslerin sisteme sýzmasý engellenirken ayný zamanda, casus programlar ve hacker ataklarý da önlenebiliyor. Bu programlarýn bir diðer özelliði de, her an bir tarama yapýlarak, bilgisayara virüs bulaþýp bulaþýlmadýðýnýn da öðreniliyor olmasý.

1- Ýnternette dikkatli sörf yapýn...
    Bilgisayara sýzan virüslerin birçoðu internette sörf yaparken týk’lanan pop-up reklamlar veya linkler üzerinden geliyor. Bu yüzden güvenli olmayan sitelerde gezinti yaparken dikkatli olunmasý gerekiyor. Ýlginiz dýþýndaki linkler ve reklamlar, sizin isteðiniz dýþýnda virüs ve yazýlýmlarýn bilgisayara yüklenmesine yol açabiliyor.

2- Kaynaðý belirsiz e-postalarý açmayýn
    Tanýmadýðýnýz kaynaktan gelen e-posta’larý açarken dikkatli olun. Postadaki herhangi bir link veya yazýlým ileti açýldýðýnda otomatik olarak aktif hale geçebilir.

3- e-posta eklerinin uzantýlarýna bakýn
    Elektronik postalarla birlikte gelen ekli dosyalarýn uzantýlarýnda, klasik dosyalarýn aksine ‘.exe’, ‘.com’, ‘.vbt’ gibi kodlar gördüðünüzde bunlarý açmayýn. Bu yönde uzantýya sahip dosyalarýn birçoðu, casus program veya bilgisayar solucanýn aktif hale geçmesini saðlýyor.

4- Programlarý güvenli adresten indirin
    Ýnternet üzerinden yüklemek istediðiniz programlarý güvenli sitelerden yükleyin. Programý geliþtiren firmanýn yönlendireceði adresleri kullanmaya özen gösterin. Paylaþým sitelerinden yüklenen programlarýn içinden yayýlan virüs kolaylýkla tüm sistemi etkisi altýna alabiliyor.

5- Güvenlik duvarý kullanýn
    Onlarca farklý güvenlik duvarý yazýlýmý içinden birini seçerek bilgisayarýnýza yükleyin.

6- Antivürüs programý yükleyin
    Ýnternet üzerinden ücretsiz olarak daðýtýlan (free.avg.com) ya da piyasada satýlan (avast.com, trendmicro.com, mcafee.com) antivirüs programlarýndan birini kullanýn. Bunlar güvenlik duvarýndan sýzan virüs ve casus programlarýn bulunmasý ve engellenmesinde etkili rol oynayabilir.

7- Sýk sýk virüs taramasý yapýn
    Kullandýðýnýz antivirüs programýndaki ‘virüs tara’ özelliðini belirli aralýklarla denetleyin. Böylece sisteme giren ya da engellenen ataklar hakkýnda bilgi sahibi olabilirsiniz.

8- Antivirüs için güncelleme yapýn
    Antivirüs programýný bir kez sisteme yükledikten sonra, belirli aralýklarla ana adreslerinden güncelleme olup olmadýðýný kontrol edin. Gerekli eklentileri yükleyin.

9-Ýþletim sistemini güncelleyin
    Windows, MacOS veya kullandýðýnýz iþletim sistemi hangi ürün ise güncellemelerini sýk sýk yapmaya özen gösterin. Ýþletim sistemlerinin saldýrýlara karþý etkili korunmasýnda en önemli araçlardan birisi bu olacaktýr. Bilgisayarýnýzdaki yazýlýmlarýn da güncellemesini unutmayýn.

10- USB belleklere dikkat edilmeli
    Bilgisayarýnýza herhangi bir program, dosya vb. içerik-program-yazýlým yüklemek için kullandýðýnýz USB bellek, taþýnabilir hafýza deposu ya da telefon gibi cihazlar virüs yayýlmasýna yol açabilir. Bunun için güvendiðiniz cihazlarý bilgisayarla birlikte kullanmaya özen gösterin.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Arkadaþlar bana bilgisayarla ilgili konumda yardýmcý olursanýz sevinirim. Enternetten rahat rahat bir maç izleyeyim dedim. Anlayacaðýnýz Justin Tv den lig tv yi izliyordum. 5-10 saniye derken internet otomatik olarak reklama geçiyor. Tem ve Temrary Ýnternet flas sildimsede baþ edemedim. Bu konuda uzman olan veya derman olabilecek biri bilgilendirise çok sevinirim.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

bilgilendirdiðin için teþekkür ederim. sað ol...
    ÝSTÝKBAL GÖKLERDEDÝR
    K. ATATÜRK

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri