Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
Sayfa 3/5 ÝlkÝlk 12345 SonSon
47 sonuçtan 21 ile 30 arasý

Konu: Firavunun 3000 yýldýr çürümeyen cesedi-Secdeye Kapanýþ Hali (+16)

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Elazýð Harputadaki Arapbaba Türbesini gördüyseniz onun naaþýda çürümemiþ

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Allah'ýn varlýðýna ve birliðine inanmayanlarýn vay haline.. ibret almalý, Allah kimseyi þaþýrtmasýn. baþka ne denir ki...

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Alýntý kevgir Nickli Üyeden Alýntý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    allah'ýn varlýðýna ve birliðine inanmayanlarýn vay haline.. Ibret almalý, allah kimseyi þaþýrtmasýn. Baþka ne denir ki...
    :45::45::45:
    Kim Olursan OL Bir Gün Mezar Taþýnda Ýki Satýr Yazý Olursun...

Kullanýcý Bilgi Menüsü

yukarýda yorum yazan arkadaþalrýn hepsine inanýyorum ve yurkten katýlýyorum ama resimdeki kiþinin firavun olduðuna pek inanasým gelmiyor..

Kullanýcý Bilgi Menüsü

dur dedim bi google amcaya bi soralým firavun neymiþ kimmiþ diye,
    daha ilk sayfada bu haberi buldum.. :

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.

´Hz. Musâ´yý takip ederken Kýzýldeniz´de boðulan firavun´ olarak lanse edilen, hattâ Kur´an âyetleri eþliðinde kartpostallara dönüþtürülen gizemli ceset gerçekte kime ait?

1980´li yýllarýn baþýndan bu yana ülkemizeki bazý dinsel cemaatler tarafýndan ´Hz. Musâ ile yandaþlarýný takip ederken Kýzýldeniz´de boðulan firavun´ olarak lanse edilen, hattâ fotoðraflarý Kur´an´ýn konuyla ilgili âyetleri eþliðinde hediyelik kartpostallara dönüþtürülen bu gizemli cesetin gerçekten ´firavun´ olma ihtimali var mý?

Yeni Þafak yazarý ve araþtýrmacý Ali Murat Güven, 80´li ve 90´lý yýllara damgasýný vuran dinsel bir söylentinin daha içyüzünü din ve bilimin gerçekleri eþliðinde gün ýþýðýna çýkarýyor. Güven, inanç alanýndaki traji-komik söylentilerin en ünlüsü olan ´firavun cesedi´nin ardýndaki sýrrý, Londra´daki dünyaca ünlü British Museum´da çözdü.

Fotoðrafýn ilk ortaya çýkýþý

Konuya yabancý olanlar ya da aslýnda bilip de sonradan unutanlar var ise hemen açýklayayým: Yüzyýlý aþkýn bir süredir Londra´daki British Museum´da korunan þu ünlü ´bozulmamýþ ceset´ten söz ediyorum. Hani þu, Kur´an-ý Kerim´deki Yunus Sûresi 90-92. âyetlerin kanýtý olduðu ileri sürülen, ama gerçekte firavunlukla hiçbir ilgisi olmayan, bundan yaklaþýk beþ bin yýl önce Yukarý Mýsýr´da yaþamýþ zavallý bir köylünün mumyasýndan…

Sözkonusu cesedi, ´firavun´ lansmanýyla ilk kez 1980´lerin sonlarýna doðru tanýma þerefine nail oldum. Zafer Dergisi´nde yayýmlanan malûm fotoðraf ve ondan çoðaltýlma kimi dergi haberleri o sýralarda Ýslâmî kesimde elden ele dolaþýyordu. Günümüzle kýyas kabul etmeyecek düzeydeki o günkü kýt arkeoloji ve tarih bilgimle bile, fotoðrafý görür görmez ´Bu iþte bir terslik var´ demiþtim, ´Yüce Allah, Yunus Sûresi 90-92 âyetlerinde inançsýz Firavun´un cesedini ibret için yüksekçe bir yere atacaðýný buyuruyor. Oysa, bu cesedin müzede durduðu yer, tipik bir mezar formunda. Eðer bu tesadüfî bir arkelojik buluntu ise çevresindeki bütün bu ývýr zývýrlar, basit toprak kap-kacaklar nedir? Onu düzenli bir mezarda deðil de rasgele bir noktada bulmalarý gerekmez miydi? Ayrýca, Allah firavunu bir ibret vesilesi olarak koruyacaðýný söylüyor, ama bu ceset ise en az yüzde 50 oranýnda çürümüþ durumda. ´Bir miktar korunmuþ olmak´ demek, ´mükemmelen korunmuþ olmak´la ayný anlama gelmez. En azýndan bir ´Allah sözü´ olarak ayný anlama gelmez. Ne yani, o hâlde Allah´ýn Firavun´u kusursuz biçimde muhafaza etmeye gücü yetmedi de ceset zamanla çürümeye mi baþladý?´

Fakat ben ne düþünürsem düþüneyim nafileydi. Genç dindarlar, ellerinde -kimbilir kim tarafýndan- British Museum´da çekilmiþ olan o eski püskü fotoðrafla çevrelerindeki ´imansýzlara´ teblið yapmaya çoktan baþlamýþlardý bile. Ve fotoðrafýn popülaritesi 1990´lý yýllar boyunca katlanarak arttý.

Mumyayý ilk görüþüm

´MUCÝZE´YE (!) EV SAHÝPLÝÐÝ YAPAN ÜNLÜ MÜZE: Türkiye´de ve Ýslâm dünyasýnda gayrýciddi söylentilere yol açan doðal mumya, 1900 yýlýndan bu yana Londra´daki ünlü British Museum´da teþhir ediliyor.
    Yazýlý basýnda geçirdiðim uzun çalýþma yýllarýndan sonra Allah nasip etti ve 1990´larýn ortalarýnda belgesel film yapýmcýsý oldum. Bu dönemde birçok ül***le birlikte yolum birkaç kez Ýngiltere´ye de düþtü. 1997 yýlýnda British Museum´da çekim yaparken, yýllardýr kafamý kurcalayan ünlü mumyayý da dünya gözüyle görüp inceleme fýrsatým doðacaktý.

Müze´nin Eski Mýsýr Eserleri bölümüne geçip ´firavun´un teþhir edildiði noktayý bulduðumda, ilk izlenimim derin bir hayâl kýrýklýðý oldu. Adamýmýz, piyasada yýllarca dolaþan soluk fotoðrafýnda göründüðünden çok daha periþan bir hâldeydi. Öyle ki üç kýtada belgesel filmler çekerken farklý kültürlere ait sayýsýz insan kalýntýsý görmüþ biri olarak, Peru´nun ünlü Nazca ovasýnda düzinelercesini yakýndan incelediðim, hem de bin yýlý aþkýn süredir açýk arazide duran mumyalardan bile daha fazla yýpranmýþ olduðunu söyleyebilirim. O tarihte British Museum yetkilileriyle ayaküstü yapmýþ olduðum sohbette kendilerine malûm cesetle ilgili söylentileri anlattýðýmda, gülerek bana þu karþýlýðý vermiþlerdi: ´Müze envanterimizde bunlardan en az on-on beþ tane daha kayýtlý. Hepsi de ayný bölgede ve Ýngiliz arkeologlarca bulunmuþ doðal mumyalar. Ne yani, bunlarýn hepsi mi firavun, hepsi mi dinsel mucize? Eðer bu adam kutsal kitaplarda anlatýlan firavun olsaydý, onu zaten Müslümanlardan önce Musevîler kutsal bir ziyaretgâh noktasý ilan ederlerdi!´

Doðrusunu söylemek gerekirse, o gün orada bütün hayatýný arkeolojiye ve eski Mýsýr uygarlýðýna adamýþ uzmanlarla bu acýklý iddia üzerine daha derin bir muhabbete girip, bir Türk televizyoncusu olarak kendimi iyice madara etmek istemedim. Eðer o tarihte bu fýrsatý deðerlendirip dinsel duygularý coþturan bir haber yazsaydým, yanýna da müzede o mumyayla yan yana çekilmiþ, parmaðýmla zât-ý muhteremi iþaret eden bir fotoðrafýmý ekleseydim, nihayet ül***e döndüðümde de bunu bizim manipülasyon yapmaya meyyal gazetelerimizden ya da dergilerimizden birine yayýnlanmasý için verseydim, eminim ki bir sürü dindar insana ´Destur ya Rab!´ çektirir; dinibütün teyzeleri amcalarý evlerinde gazete okurken hüngür hüngür aðlatýrdým. Ama böyle bir ucuzluða asla tenezzül etmedim ve tecrübemi kendime saklamak üzere o gün Ýngiliz yetkililere verdikleri bilgiler için teþekkür ettim. Sonra da (her nasýl bir ilâhi koruma altýndaysa) yarý yarýya çürümüþ durumdaki firavunumuza veda ederek müzenin diðer bölümlerindeki çekimlerimle uðraþtým.

Ama tabiî, aklýselim birileri bu palavraya bilimsel bir ciddiyetle yaklaþýp dur demediði sürece, bizim efsane de ülke çapýnda yayýldýkça yayýldý. Hem de bir süre sonra iþin içine ´2. Ramses´ iddiasý karýþtýrýlarak! Birkaç yýl önce bunu ilk duyduðumda, ´Allah´ým, iþte þimdi tam cývýttýlar´ dedim. Çünkü, Kur´an´da Hz. Musâ´yý takip ederken Kýzýldeniz´de sular altýnda kalýp boðulan kiþinin 2. Ramses olabileceðine iliþkin hiçbir ipucu yoktu. Firavun, Kur´an açýsýndan bakýldýðýnda, daha ziyade soyut bir kiþilikti, Mýsýr´daki tanrýtanýmazlýðý ve despotizmi simgeliyordu, Bu nedenle, Kur´an´daki kiþi pekâlâ Hz. Musâ ve Hz. Harun´un dönemlerine denk düþen herhangi bir firavun olabilirdi, ama kesinlikle 2. Ramses deðil! Çünkü 2. Ramses, Hititlere karþý giriþtiði Kadeþ Savaþý gibi askeri ve siyasî eylemlerinden dolayý tarihçilerce son derece iyi tanýnan, Hz. Musâ ve Hz. Harun ile kesinlikle dönemdaþ olmayan, hayatýnýn baþý ve sonu yeterince bilinen, onlardan daha uzak ya da daha yakýn döneme ait bir firavundur. En önemlisi de bu hükümdarýn mumyasý 1881´de Krallar Vadisi´ndeki özel mezarýnda bulunmuþ olup, günümüzde Kahire´deki Mýsýr Müzesi´nde turistlere on dolar karþýlýðýnda teþhir edilmektedir. Ve bu satýrlarýn yazarý 1999 yýlý Eylül ayýnda onu da yakýndan incelemiþtir (Sayfada 2. Ramses´in mumyasýnýn da bir fotoðrafýný görebilirsiniz.).

Hâl böyleyken, anlý þanlý din âlimlerimizin kamuoyuna dinsel ve bilimsel açýdan doyurucu bir açýklama yapmamalarýnýn sonucunda, British Museum´daki cesede iliþkin bu acaip iddia günümüze kadar ulaþtý; hattâ müminler arasý bayramlaþmalarda kullanýlan bir de ´tebrik kartý´na dönüþtü.

O kartý kitabevinde gördüðümde ´Artýk yeter´ dedim kendi kendime. Ve bundan yaklaþýk üç hafta önce Londra´daki British Museum´u aradým. Kendimi tanýtarak mumyanýn bilimsel sorumlusu olan kiþiyle görüþmek istediðimi bildirdim. Beni Ýngiltere´nin yetiþtirdiði en büyük arkeologlardan biri olan, Eski Mýsýr uzmaný Derek A. Welsby ile görüþtürdüler. Eðer boþ bir zamanýnýzda bu kiþinin adýný internette sorgularsanýz, Eski Mýsýr konusunda ne düzeyde biriyle temas ettiðimi çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Telefonda beni büyük bir ilgiyle dinleyen Bay Welsby, sorularýmý yazýlý olarak alýp yazýlý olarak yanýtlamak istediðini belirtti. Bunun üzerine ben de konuya iliþkin sorularýmý hazýrlayýp kendisine gönderdim. Bu ünlü arkeologdan gelen cevabý yan sütunlarda bulabilirsiniz.

En büyük mucize biziz!

Bundan yaklaþýk iki yýl önce dünya sinemalarýnda Jim Carrey´nin bir komedi filmi gösterime girmiþti: ´Bruce Almighty´ (Kutsal Bruce)… ´Allah´ýn ünlü siyahi aktör Morgan Freeman tarafýndan tasvir edilmesinden dolayý Ýslâm dünyasýnda büyük tepki toplayan, bizde de sýnýrlý gösterimi gündeme gelen ve benim de hakkýnda eleþtirel bir haber yaptýðým tartýþmalý bir filmdi bu. ´Bruce Almighty´, yaratýcýyý bir fâninin üzerinden tasvir etmeye kalkýþmasýyla çok ciddi bir etik hata yapýyordu; ama zaman zaman Freeman´ýn aðzýndan saðlýklý bir dinsel inancýn nasýl temellendirilmesi gerektiðine iliþkin kimi anlamlý mesajlar da veriyordu. Yazýmýzý onlardan biriyle bitirmek istiyorum:

´Musa Peygamber´in Kýzýldenizi´i yarmasý bir mucizeydi. Ama ondan daha büyük bir mucize ise evini geçindirebilmek için iki ayrý iþte birden çalýþan yoksul bir annenin, onca derdin arasýnda fýrsat bulup da küçük oðlunu futbol kursuna götürmesidir.´

Sözün özü, Allah´ýn varlýðýna ve birliðine inanmak için mucizelere ihtiyacýmýz yok. Çünkü, görebilen gözler için insanýn bizatihi kendisi, ruhu ve bedeniyle zaten en büyük mucizedir.

Arkeolog Derek A. Welsby (British Museum Eski Mýsýr Eserleri Bölümü Yetkilisi):

´Firavun olduðuna dair hiçbir kanýt yok´
    Dünyadaki diðer bütün büyük müzelerde olduðu gibi, uluslararasý üne sahip British Museum´da da her eser o alanda uzmanlaþmýþ küratörlere (sergi düzenleyicisi) zimmetlenmiþ durumda. Saygýn Ýngiliz arkeologlarýndan Derek A. Welsby de müze envanterinde EA 32751 kod numarasýyla kayýtlý bulunan bu mumyanýn ´bilimsel ve idarî hâmisi´ konumundaki kiþi…

Bu tartýþmalý buluntuya iliþkin olarak Welsby´den aþaðýdaki bilgileri aldým:

´Bana son derece ilginç bir baþvuruyla geldiniz. Sizi ve deðerli okurlarýnýzý doyurucu bir biçimde aydýnlatmak için elimden geleni yapacaðým. Sözünü ettiðiniz ´firavun´ iddiasýný daha önce de bir kez duymuþtum. Ama, bilimsel açýdan ciddiye alýnacak bir husus olmadýðý için pek de üzerinde durmadým.

Bu ceset, bizim ´doðal mumya´ dediðimiz türden bir arkeolojik buluntudur. Yani, bozulmamasý için eski Mýsýrlý uzmanlar tarafýndan derisine ve deri altý bölümlerine herhangi bir kimyasal madde sürülmemiþtir. Bütün iç organlarý -kurumakla birlikte- yerli yerindedir. Ancak bu durum onun bir ´mucize´ olduðunu kanýtlamaz. Çünkü, gerek bizim müzemizde, gerekse dünyanýn diðer pekçok müzesinde bunun gibi daha yüzlerce ´doðal mumya´ mevcuttur. Doðal mumyalar, iklim koþullarýnýn uygun olduðu her bölgede kolayca oluþabilirler. Yeni ölmüþ biri kuru çöl kumlarýnda açýlan bir mezara uzatýlýr ve üzeri zaman yitirilmeksizin yine ayný kuru kum ya da toprakla sýký sýkýya kapatýlýr. Böylelikle vücuttaki sývýlar yüksek sýcaklýkta kýsa süre içinde buharlaþýr ve ceset bir tür fosile dönüþür. Benzer görünümlü doðal mumyalara Mýsýr´ýn daha birçok çöllük bölgesinde ve Peru´nun Nazca ovasýnda da rastlayabilirsiniz.

Elimdeki resmî kayýtlara göre, Geç Hanedan Öncesi Dönem´e ait olan (M.Ö. 3500-3250 arasý) bu ceset, Yukarý Mýsýr´daki Cebeleyn kasabasýnda yapýlan resmî bir kazýda bulunmuþtur. Öncelikle, kazý mahallinin Kýzýldeniz´e olan aþýrý uzaklýðý -ki bu mesafe ortalama 300 km.´dir- bana aktardýðýnýz iddiayý coðrafî açýdan geçersiz kýlýyor.

Öte yandan, ayný kazý sýrasýnda, mezarda cesedin ayrýcalýklý kimliðini ele verecek hiçbir özel taký, giyisi ya da iþarete de rastlanmamýþ. Eski Mýsýrlýlar sevdiklerini gündelik hayatta kullandýklarý eþyalarla gömmeyi âdet edinmiþlerdi. Altýndan yapýlma gündelik eþya ve mücevherat, bu kültürde bütün asillerin mezarlarýnda mutlak surette karþýlaþacaðýnýz çok önemli sýnýfsal göstergelerdir. Bizdeki mumyanýn çevresinde gördüðünüz kap-kacak, onun bulunduðu mezardan çýkan orijinal eþyalarýdýr. Bunlar ise gayet sýradan, o çaðda avamýn kullandýðý türden toprak malzemelerdir. Eðer ki bu kiþi kutsal metinlerde sözü edilen ´lanetlenmiþ firavun´ ise o halde içi ve çevresi baþka insanlarca düzenlenip süslenmiþ olan nizamî bir mezarda bulunmasýnýn hiçbir mantýðý yok; geliþigüzel bir biçimde bulunmasý daha akla ve mantýða yatkýn olurdu.

Sözkonusu iddia, cesedin kimliði konusunda daha baþka tutarsýzlýklar da içeriyor. Bu kiþinin 2. Ramses olduðunu ileri sürmek, tarihsel gerçeklerle tam anlamýyla alay etmek demek. Çünkü, Ramses 2´nin mumyalanmýþ bedeni Mýsýr´ýn Krallar Vadisi´ndeki özel mezarýndan zaten yýllar önce bilim adamlarý eliyle çýkarýlmýþtý ve þu anda da Kahire Müzesi´nde koruma altýnda bulunuyor.

Bütün bu gerekçelerin ýþýðýnda, gerçekliðini araþtýrdýðýnýz iddianýn hiçbir tarihî ya da bilimsel geçerliliði ve tutarlýlýðý bulunmadýðýný bilmenizi isterim. Böyle bir iddiayý destekleyecek en küçük bir bulguya sahip olsaydýk, bu mumyayý müzemiz galerilerinde þu anki konumunda deðil zaten, çok daha farklý ve görkemli koþullarda sergilerdik.´

Kullanýcý Bilgi Menüsü

basri ben bizzat gidip yerinde gördüm firavun bu ama 2.ramses deðil bu tutankamon
    süper Teklif sende üye ol sende kazan!!!!
    Ýþte Davet Linkin!!

http://www.superteklif.com/SuperUye/...9-f6001b6878a1

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Allahü ekber.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

resmin firavuna ait olup olmamasý bence pekte önemli deðil,burada anlatýlan olayda herkes hemfikir olduðuna göre mesele yok .

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Alýntý CABBARÝ Nickli Üyeden Alýntý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    basri ben bizzat gidip yerinde gördüm firavun bu ama 2.ramses deðil bu tutankamon
    :45:

hocam zaten konuya yalan felan demiyorum. bende ayý düþüncedeyim sizlerle. ama resimler biraz gerçekçiliði yansýtmadý bana. (bu benim fikrim) ama yalanda demiyorum yinede. doðrudurda.

Olayýn gerçekçiliði beim için önemli olan.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Alýntý gokbel Nickli Üyeden Alýntý Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.
    resmin firavuna ait olup olmamasý bence pekte önemli deðil,burada anlatýlan olayda herkes hemfikir olduðuna göre mesele yok .
    kesinlikle...

Sayfa 3/5 ÝlkÝlk 12345 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri