Türkiye Futbol Federasyonu, Ankaragücü'nde yapýlan kongre sonrasý sorgulama baþlatýrken, yönetim kurulu kongrenin sportif rekabeti engelleyici nitelikte olduðunu saptadý. TFF, Ankaraspor ve Ankaragücü'ne ihtar yollarken, Ankaraspor'un kurallara uymamasý halinde maçlara çýkamayacýðý bildirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün Kayseri'de yaptýðý toplantýda MKE Ankaragücü Kulübü'nün 30 Aðustos tarihindeki olaðanüstü Genel Kurulu'nda alýnan kararlar sonucu, Ankaraspor A.Þ. ile arasýnda ortaya çýkan iliþkinin sportif rekabeti engelleyici nitelikte olduðunu saptadý.

TFF Hukuk Kurulu'nun yaptýðý incelemeler doðrultusunda oluþturduðu raporu görüþen Yönetim Kurulu, mevcut durumun TFF Statüsü'nün 18 ve 76. maddeleri ile TFF Kulüp Tescil Talimatý'nýn 17. maddesine aykýrý olduðunu belirledi. Söz konusu aykýrýlýklarýn giderilmesi için MKE Ankaragücü ile Ankaraspor A.Þ. kulüplerine ihtarname gönderilmesine karar verdi.

Yönetim Kurulu, çekilen ihtarnamede MKE Ankaragücü Genel Kurulu'nda bu ihlalin ortaya çýkmasýna neden olan kararlarýn 3 gün içerisinde ortadan kaldýrýlmasýný ya da Ankaraspor A.Þ. hisselerinin sportif rekabeti engellemeyecek ve kamu vicdanýný tatmin edecek þekilde 3. kiþilere devredilmesini istedi.

Yönetim Kurulu, ihtarnamede, bunlar yapýlmadýðý takdirde ilgili kulüplerin Futbol Disiplin Talimatý kurallarý gereðince Disiplin Kurulu'na sevk edileceklerini ve adil oyun düzeninin saðlanabilmesi için Ankaraspor A.Þ.'nin, tedbiren müsabakalara alýnmayacaðýný bildirdi.

ajansspor: