PFDK tarafından ligden düşürülen Ankaraspor'da TFF'ye büyük öfke sürerken, herkesin merak ettiği bir soru da bundan sonra ne olacağı.

Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun, Ankaraspor'u küme düşürme kararı almasının ardından, gözler bundan sonra yaşanacak gelişmelere çevrildi. Herkes birbirine aynı soruyu soruyor. "Şimdi ne olacak." işte bu sorunun yanıtı. Futbol Federasyonu disiplin kurulu'nun Ankaraspor'u ligden düşürme kararı almasının ardından, gözler Tahkim Kurulu'na çevrildi. Tahkim Kurulu'nun da kararı onaması halinde, başkent ekibi Turkcell Süper Lig'e veda edecek peki Ankaraspor'un düşmesiyle lig nasıl şekillenecek?
Bu konuda iki seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden ilki, fikstür gereği Ankaraspor ile karşılaşması gereken takımların hükmen galip ilan edilmesi; bir başka deyişle doğrudan 3 puanı hanelerine yazdırmaları. Bir diğer seçenek de, ligdeki diğer takımların başkent ekibi ile yapacağı maçların iptal edilmesi. Bu da, her iki olasılıkta da, 3 puan alsın ya da almasın takımların bir haftayı "bay" geçmeleri anlamına geliyor. Ankaraspor ile ligin ilk 4 haftasında karşı karşıya gelen Antalyaspor, Galatasaray, Gaziantepspor ve Gençlerbirliği'nin durumları da alınacak kararın ardınan netlik kazanacak. Antalyaspor, Gaziantepspor ve Gençlerbirliği, başkent ekibi karşısında puan kayıplarına uğramıştı.

Yanıtı beklenen bir diğer soru, ankarasporlu futbolcuları neyin beklediği? Federasyonun, bir anda 1. Lig oyuncusu konumuna düşecek futbolcular için, 15 günlük ek transfer dönemi belirlemesi bekleniyor.
Diğer bir sıkıntı da Ankaraspor Teknik Direktörü Jurgen Röber'in durumu. Yabancı teknik direktörler 1. Lig' de görev alamıyorlar. Bu durumda teknik direktör için de tazminat yolu açılıyor.
PFDK'nın aldığı düşürme kararının tahkimde onanması haline, bu sezon 1. Lige düşecek takım sayısı da 3'ten 2'ye inecek.
YÖNETİM İSYAN ETTİ
Profesyonel futbol disiplin kurulu'nun ligden düşürme kararı aldığı Ankaraspor'un tepkisi sürüyor. Ankara'da kameraların karşısına geçen Başkan Ruhi Kurnaz, federasyona ağır eleştiriler getirdi.
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun aldığı ligden düşürme kararının ardından, Başkan Ruhi Kurnaz ve Ankaraspor A.Ş. Genel Müdürü Ender Yurtgüven kameraların karşısına geçti. Resmi basın açıklamasını okuyan Yurtgüven, sert ifadeler kullandı.
Ender Yurtgüven "Hukuk mücadelemiz sürecektir. Tarih bunu yazacaktır. Vicdan sahibi olmak yeterlidir" diye konuştu.
Daha sonra Başkan Ruhi Kurnaz söz aldı. Kurnaz, Ahmet Gökçek'in, Ankaragücü kulübü başkanlığına seçilmesinin, birleşmek istedikleri anlamına gelmediğini savundu.
Ruhi Kurnaz "Türkiye’de zaman zaman kulüp başkanları eleştirilir. Her maçta hop kalkıp hop oturmasından dolayı devamlı eleştirilir. Ben bu eleştirilerden uzak durmaya çalıştım ve bunun için de hep Avrupa kulüpleri Türkiye’de spor yazarlarımız tarafından bize örnek gösterildi. Onların başkanları örnek gösterildi. Onların hep basın sözcüleri açıklama yapıyor. Avrupa’da kameralar maçta hep hocalarını gösterir. Bizde avrupa takımı olma çabasında mümkün olduğu kadar ekibimizi kurduk, basın sözcümüzü görevlendirdik, kim nerede konuşacak bunları belirledik. Ahmet Gökçek bugüne kadar Ankaraspor’da fahri olarak çalışan, futbolu seven, futbolla yatıp kalkan, hatta spor akademisi mezun olan bir kardeşimiz. Biz kendisine teşekkür ediyoruz. Bir çok noktalarda kendisinden istifade ettik. Futbolculara olan sevgisinden ve onları bir araya getirip kaynaştırmasından tutun da bir çok hizmetlerden istifade ettik kendisinden. Kongre öncesi yaptığımız bir istişare neticesinde Ankaragücü’ne başkan olmak istiyorum ve düşünceniz nedir dedi. Bizde Ahmet seni Ankaraspor olarak kaybetmekte üzüntü duyarız, ancak geleceğinin açılması için ve senin başarılı olman bizi sevindirir ve bu üzüntümüzü örter dedik. Bizden istifa ettikten sonra Ankaragücü’ne aday oldu. Ruhi kurnaz neden çıkmazken, neden şimdi basının karşısına çıkıyor? Bunları açıklamak zorundayım. Ben Ankaraspor kongresinde yoktum, benim yönetimimden de kimse yoktu ama görsel ve yazılı basında bir haber Ankaragücü ile Ankaraspor birleşti birleşiyor. Böyle bir kararımız yok, böyle bir görüşmemiz yok. Biz Ankaraspor olarak ne büyükşehir belediyespor ile bağlantımız var, ne de siyasi bir bağlantımız var. Bizim almadığımız bir karar noktasında işte hülle yapılıyor, birleşiliyor, şu şöyle oluyor böyle oluyor. Ben spordan teknik noktadan anlayan adam değilim ama ticaretten iyi anlarım. Nereden nasıl kar edeceğimizi nereden zarar edeceğimizi anlarım. Melih Gökçek amatörden almış Ankara Büyükşehir Belediyespor’u kurmuş bir insan. Futbolculara baba şefkatiyle yaklaşan, belediye başkanı. Ankara için büyük bir şanstır." ifadelerini kullandı.