Linux Kernel'in geliştiricisi Linus Torvalds, Linux işletim sistemi çekirdeği ve Windows işletim sistemi karşılaştırması için hazır.
Linux işletim sistemi çekirdeği Linux Kernel'in kodlayıcısı olan Linus Torvalds, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen LinuxCon'da bir konuşma yaptı. Konuşmasında, açık kaynak kodlu yazılım geliştiricilerine "Linux dağıtımlarının dünya çapında artan başarı grafiği, Linux'un artık Windows ile karşılaştırılabileceği anlamına geliyor" dedi. Linux'ın, son kullanıcılar tarafından Windows ya da Mac OS X kadar övülmesini, Linux'un başarısındaki en önemli gösterge olarak açıklayan Torvalds, "Kesinlikle etkili bir kernel'e sahip olmanın avantajlarını yaşıyoruz" dedi.
Linus Torvalds konuşmasında ayrıca; Windows veya Mac OS X gibi para karşılığı satılan işletim sistemlerinin bu kadar şişirilmesinin iyi bir şey olmadığını, Linux gibi ücretsiz dağıtımlarının ise şişirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu iddia etti. Bilişim dünyasına farklı bir bakış açısı kazandırdığı için bile Linux'a hayran olan birçok kullanıcı bulmak mümkün.