Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Lastikleri nitrojen ile şişirmek

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Thumb Lastikleri nitrojen ile şişirmek

LASTİKLERİ NİTROJEN İLE ŞİŞİRMEK

Hava basıncı, oksijen ve nitrojenden oluşur. Oksijen molekülleri, nitrojen moleküllerine oranla daha küçüktür ve lastiğe daha hızlı nüfus eder. Nitrojen ile doldurulan lastik, normal hava ile doldurulana göre 3kat daha yavaş basınç kaybeder, sonuç olarak lastiklere bu sıklıkta hava basma ihtiyacı doğmaz ve lastik doğru basınç değerini daha uzun süre muhafaza eder. Havadaki oksijen, lastiği oluşturan maddeleri (örn: kord bezi, topuk telleri oksidize etmeye eğimlidir. Soluduğumuz havada bulunan %21 oranındaki oksijen, lastiğin ham maddesi olan kauçuğun daha çabuk yorulması ve yıpranmasına yol açar. Nitrojen gibi kuru ve hareketsiz bir gaz ile lastikleri doldurmak bu problemleri azalttığı gibi, basınç kaybını minimize eder. Lastiğin ömrünü uzatır ve sürüş güvenliğini arttırır.

NİTROJEN BASINCININ AVANTAJLARI

İnsanların yaşamasını ve nefes almasını sağlayan havadaki %21 oranındaki oksijen, lastikler için ciddi problemler oluşturmaktadır, çünkü lastiğin ham maddesi olan kauçuğa zarar vermektedir. Lastiğin içerisindeki oksijen lastiğin yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Bir diğer problem ise, en iyi tanklardan bile sızabilen oksijenin kauçuğun arasından sızmasının, havada %78 oranında bulunan nitrojene oranla daha kolay olmasıdır.

Nitrojenin daha az basınç kaybetmesi ve kauçuğun oksidize etmemesi, nitrojeni havaya karşı daha kullanışlı ve güvenilir hale getirmektedir.
    Lastik içerisinde basınca maruz kalan oksijen, lastiğin topuk tellerinde (jantla birleşme noktası) paslanmaya neden olmaktadır. Buna ek olarak oksijen, lastiğin iç yanağına ve koruyucu kaplamasına (sızdırmaz tabakası) zarar verecek darbe gören lastiğin daha kolay balon yapmasına sebep olmaktadır. Lastiğin içersindeki oksijeni boşaltarak nitrojen doldurmak içerideki nem oranını düşürerek lastiğin ömrünü uzatır.

Formula 1, askeri ve iş makinaları gibi lastik kullanım şartlarının ağır ve lastiğin çok önem kazandığı anlarda kullanılan nitrojen basıcı, normal lastik kullanımlarında çok daha iyi lastik performansı sağlar

LASTİK ŞİŞİRME ARALIĞI NİTROJEN İLE DAHA FAZLADIR. Nitrojen kullanımıyla, lastiklerin rutin kontrolü normalinden 3 katı daha uzun sürede yapılır. (lastik içindeki “basınçlı hava kaybı” normal basınca göre üç kat daha azdır.

LASTİK İÇİ YOĞUNLAŞMAYI AZALTIR.

Oksijen lastiklerde yoğunlaşmayı arttırır; bu da hem lastiklerin ömrünü azaltır hem de paslanmayı çabuklaştırır. Nitrojen bunu ciddi ölçüde azaltır.

LASTİK PATLATMA RİSKİNİ AZALTIR. (Hayat Kurtarır!)

Nitrojen, oksijen gibi yüksek ısıya ulaşmaz. Bu da, ısıdan kaynaklanan muhtemel patlamaları önler.

LASTİKLERDE DEĞİŞMEYEN BASINÇ. (Hayat Kurtarır!)

Lastikte bulunan oksijen zamanla oksitlenmeye neden olur, bu da lastikteki basıncı ve sürüş koşullarını kötüleştirir. Nitrojen ile basınç aynı kalır, değişmez.
    Lastiklerinizin basıncını normalde 15 günde bir kontrol etmeniz önerilmektedir. Lastiklerinizi nitrojen ile şişirdiğinizde bu aralık üç kat uzun sürede gerçekleşir.

LASTİKLERİ ŞİŞİRMEDE NİTROJEN KULLANINIZ.

Yıllardır; yarış, askeri amaçlı, iş ve tarım araçları lastiklerde kullanılan nitrojen, artık Avrupa, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde de günlük kullanımda yaygın hale gelmektedir.

NİTROJEN OKSİJEN İÇERMEZ.

Lastikte oksijenin olmaması, lastikte bulunan bileşenlerin bozulma (kötüleşme) hızını aza indirger.

NİTROJEN KURU BİR GAZDIR.

Lastik şişmede kullanılan nitrojen, karbondioksid’ in ve havadaki nem oranının hemen hemen olmasını garanti eder.
    NİTROJEN TEMAS HALİNDE BULUNDUĞU MATARYALLERİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASINI SAĞLAR.

Sıkışmış havadan farklı olarak nitrojende; oksijenin, karbondioksidin, kirlilik ve diğer bileşenlerin olmaması, sübap ve jantın da uzun ömürlü olmasını sağlar.

NİTROJEN İLE LASTİKLERİ ŞİŞİRMEK, LASTİĞİN BASINCININ DURAĞAN OLMASINI SAĞLAR.

ÇEVREYE ZARARLI DEĞİLDİR.

NİTROJEN İLE DAHA VERİMLİ BASINÇ ELDE EDİLİR.

NİTROJEN İLE OKSİDİZASYONUN OLMAMASI, LASTİKLERİN ÖMRÜNÜ UZATIR.

NİTROJEN İLE ŞİŞİRİLEN LASTİK OKSİJENLE ŞİŞİRİLMİŞ LASTİKTEN 3 KAT DAHA AZ SÜREDE LASTİK BASINCINI AZALTIR.

NİTROJEN KULLANIMI İLE JANT BİLEŞENLERİNİN PASLANMASI AZALIR.

nitrojen nedir faydaları nelerdir: Lastik şişirmede son adım! NASA, ABD hükümeti ve ordusu ile Nascar, Indy, Formula-1 hatta Tour de France 'da kullanın ortak şey ne?.. Evet, hepsi nitrojenle şişirilmiş lastikler kullanıyor.Peki Neden Nitrojen? Çünkü lastik basıncının en iyi şekilde korunması, hareket eden lastiklerin soğutulması, daha düşük yakıt tüketimi sağlanması, lastiklerin uzun ömürlü ve oksitlenme süresince oluşan kayıpların düşük olması nitrojenle sağlanır. Nitrojenin hareketsiz ve patlayıcı olmayan bir gaz olması da yıllardır OTR lastiklerinde kullanılma sebebidir.

Nitrojenin Avantajları Nelerdir?

İnsanların yaşamasını ve nefes almasını sağlayan havadaki %21 oranındaki oksijen lastikler için ciddi problemler oluşturmaktadır. Çünkü oksijen lastiğin hammadde- si olan kauçuğa zarar vermekte- dir. Gerçek şu ki, lastiğin içerisin- deki oksijen, lastiğin yaşlanmasını hızlandırmaktadır.

“Oksijen ve nem – lastik katilleri”

Tüm havalı lastikler; keşfedildikleri günden beri, “bozulma/tahribat veya kalitesini her geçen gün kaybetme” sorunuyla mücadele etmek zorunda kaldılar. “Lastik zayıflaması” maskesi altındaki bu bozulma bir kimyasal oksitlenmedir.

Düşman OKSİTLENME!

Oksijen molekülleri bu bozulmanın temel nedenidir, Nitrojenin içinde ne nem ne de oksijen olmadığından bu tahribat oluşmayacaktır.

Nitrojenin Faydaları;

* Lastik basıncı her hava şarttında aynı kalır.
    * Lastik basıncı her zaman doğru seviyede olacağından yola maximum tutunma sağlanır.
    * Sürüş konforu hissedilir derecede artar.
    * Yakıt tasarrufu sağlar.
    * Lastik/iç lastik ömrünü uzatır.
    * Yola tam tutunmanın getirdiği avantajla fren güvenliğini arttırır.
    * Lastik içerisinde oksidasyon (paslanma) olmaz.

Kullanıldığı yerler;

Nitrojen teknolojisi halen Formula 1 araçlarında, uçaklarda, indy car ve nascar yarışlarında, Amerika ve Avrupa ülkelerindeki tüm motorlu araçlarda kullanılmaktadır. (Michelin tavsiye eder)

NİTROJEN GAZI NEDİR ?

LASTİK HAVA BASINCI NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Yeterli hava basıncı olmayan lastikler;

∙Aracın yükünü destekleyemez
    ∙Motor gücünü zemine transfer etmekte zorlanır
    ∙Yakıt tüketimini arttırır
    ∙Düzensiz aşınır
    ∙Sürüş güvenliğini azaltır

LATİK ŞİŞİRMEDE NEDEN NİTROJEN KULLANILMALI ?

Daha yavaş basınç kaybı

Lastikleri şişirmek için normalde kullanılan hava, yaklaşık olarak %20 Oksijen ve %80 Nitrojen içerir. Oksijenin lastiğe nüfus etme hızı yüksek olduğundan, zamanla oksijen lastikten dışarı sızar ve lastik basıncı düşer. Nitrojenin lastiğe nüfus etme hızı ise, oksijene kıyasla üç kat daha yavaştır. Bu sebeble, nitrojenle şişirilen lastikler daha yavaş basınç kaybeder.

Daha uzun lastik ve jant ömrü

Normal havadaki su buharı, basınç altında yoğunlaşır ve su haline gelir. Bu nem, lastik içinde kullanılan çelik kuşak ve topuk çember tellerine, jant ve subablara zarar verir. Nitrojen ise, nem oluşturmaz. Lastiğin dengeli ısınıp soğumasını sağladığı içinlastik ömrünü %30-35 arası daha uzatır. Yapılan labaratuvar çalışmalarında oksijenin butil kauçuk karışımları üzerindeki olumsuz etkisi nitrojenle kıyaslandığında 4 kat daha fazladır.

Daha esnek lastikler

Nitrojenle şişirilen lastiklerin içindeki kavucuk uzun süre esnekliğini korur. Böylece lastiğin ömrü uzar.

Daha çok yakıt tasarrufu

Nitrojen daha hafif bir gaz olduğundan %2 civarrında araçta yakıt tasarrufu sağlar.

Bunun için performans ve güvenlik gerektiren motorsporlarında ve uçaklarda yıllardır lastikler hava yerine nitrojenle dolduruluyor. Siz de güvenli ve ekonomik bir sürüş için lastiklerinizde hava yerine nitrojen kullanmak istemez misiniz ?
    Konu COEMAR tarafından (05-10-2009 Saat 16:07 ) değiştirilmiştir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

bilgi için teşekkür ama nerden bulınur kaç liradır yardımcı olursan sevinirim

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Evet bu konuda bende nitrojen havayla lastiklerimi şişirdim ama sakıncalı yanı her yerde bulma şansın yok bu sene kadırga şenliklerine gittim hep bir kaygı taşıdım acaba lastigin havası inerse nerden bulurum nitrojen havayı bu hava yı lastige vurunca normal hava vurulması sakıncalı dediler ama şu ana kadar hiçbirşey olmadı inşallah yazdıgınız kadar saglıklıdır......

Kullanıcı Bilgi Menüsü

bende arabamın lastiklerini nitrojenle şişittiriyorum gerçektende havası inmiyor arkadaşım lastik tamircisi o hallediyor sağolsun

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı vini Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    bilgi için teşekkür ama nerden bulınur kaç liradır yardımcı olursan sevinirim
    valla benim arkadaşım rotcuydu o yaptı ve 20 tl verdim hepsine birde örneğin bir lastiğiniz indi normal hava basarsanız normal hava özelliğine dönüyor bunun bir sakınca yok geri döndüğünüz zaman yine aynı şekilde tekrar nitrojeni bastırısınız bunda bir sorun yok bende oldu bir kaç kere vida girmiş sonradan bulduk geç inince ben normal hava bastım sonra lastiği yaptırınca tekrar nitrojeni yenilettim saygılar.....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı COEMAR Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    valla benim arkadaşım rotcuydu o yaptı ve 20 tl verdim hepsine birde örneğin bir lastiğiniz indi normal hava basarsanız normal hava özelliğine dönüyor bunun bir sakınca yok geri döndüğünüz zaman yine aynı şekilde tekrar nitrojeni bastırısınız bunda bir sorun yok bende oldu bir kaç kere vida girmiş sonradan bulduk geç inince ben normal hava bastım sonra lastiği yaptırınca tekrar nitrojeni yenilettim saygılar.....
    ustacığım ne zamandır kullanıyorsun nitrojeni?
    yani yukarıda yazan avantajları görebildinmi diye soruyorum...
    selametle...

Kullanıcı Bilgi Menüsü

bende nitrojen bastırıyorum lastiklere. şimdiye kadar dikkat etmedim ama yukarıda yazılanları okuyunca anladım. geçenlerde hava basınçlarına baktırdım hiç eksilmemiş şaşırdım. 2 ay kadar önce baktırmıştım. meğer nitrojen denmiş. birde uzun yolda lastikler ısınmıyor bu da dikkatimi çekti.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı osmann Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    ustacığım ne zamandır kullanıyorsun nitrojeni?
    yani yukarıda yazan avantajları görebildinmi diye soruyorum...
    selametle...
    valla 6 ay kadar oldu ama ben fazla dikkat edemiyorum yaklaşık ortalama günde en az 100 km yapıyorum şimdilik bir şikayetim yok ama hava basınçlarında bir azalma olmadı bunu iyi biliyorum diğer konularda bir şey diyemiyorum fazla dikkat edemedim ama arkdaşım iyi rotcu ona her zaman inanırım çok samimiyiz o iyi olmasa kesinlikle önermez ama kış için etkilimi onu bilmiyorum saygılar.....

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Ya arkadaşlar bu Nitrojen den kast edilen Azot dioksit (N2O)değil mi?

Kullanıcı Bilgi Menüsü

lastik yolda patlasa ne olacak nerde bulacagız nitrojeni?
    süper Teklif sende üye ol sende kazan!!!!
    İşte Davet Linkin!!

http://www.superteklif.com/SuperUye/...9-f6001b6878a1

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri