04 Aralýk 2009 :
Futbolda 19. Dünya Kupasý finallerinin grup kuralarý, Güney Afrika'nýn Cape Town kentinde çekildi.
Görsel þovlar ve tanýtýmlarla baþlayan gecede daha sonra kura çekimine baþlanýrken, kura çekimini yöneten FIFA Genel Sekreteri Jerome Valeke açýlýþ konuþmasýnda Güney Afrika’nýn þampiyonaya hazýr olduðunu, FIFA’nýn hazýrlýklardan memnun olduðunu kaydederken, herkesten bu þampiyonaya destek vermesini istediklerini belirtti ve “Güney Afrika en güzel Dünya Kupalarý’ndan birini yapacaktýr” diye konuþtu.
Ev sahibi Güney Afrika dýþýnda 31 ülkenin katýldýðý kura çekiminde ülkeler 8’erli olarak 4 ayrý torbaya ayrýldý.
Güney Afrika dahil, Brezilya , Ýspanya, Hollanda, Ýtalya, Almanya, Ýngiltere ve Arjantin seri baþý takýmlar oldu.
Diðer torbalar ise;
2. torbada; Avustralya, Honduras, Japonya, K.Kore, G.Kore, Meksika, Yeni Zelanda ve Amerika
3. torbada; Cezayir, Kamerun, Þili, Fildiþi Sahilleri, Gana, Nijerya, Paraguay ve Uruguay
4. Torba: Danimarka, Fransa, Yunanistan, Portekiz, Sýrbistan, Slovakya, Slovenya, Ýsviçre
þeklindeydi.
Bu arada turnuvanýn açýlýþ maçý Güney Afrika ile Meksika arasýnda 11 Haziran'da oynanacak.
-A GRUBU-
Güney Afrika
Meksika
Uruguay
Fransa
Maçlar:
Güney Afrika - Meksika
Uruguay - Fransa
Güney Afrika - Uruguay
Fransa - Meksika
Meksika - Uruguay
Fransa - Güney Afrika
-B GRUBU-
Arjantin
Nijerya
Güney Kore
Yunanistan
Maçlar:
Arjantin - Nijerya
Güney Kore - Yunanistan
Yunanistan - Nijerya
Arjantin - Güney Kore
Nijerya - Güney Kore
Yunanistan - Arjantin
-C GRUBU-
Ýngiltere
ABD
Cezayir
Slovenya
Maçlar:
Ýngiltere - ABD
Cezayir - Slovenya
Slovenya - ABD
Ýngiltere - Cezayir
Slovenya - Ýngiltere
ABD - Cezayir
-D GRUBU-
Almanya
Avustralya
Sýrbistan Gana
Maçlar:
Almanya - Avustralya
Sýrbistan - Gana
Almanya - Sýrbistan
Gana - Avustralya
Avustralya - Sýrbistan
Gana - Almanya
-E GRUBU-
Hollanda
Danimarka
Japonya
Kamerun
Maçlar:
Hollanda - Danimarka
Japonya - Kamerun
Hollanda - Japonya
Kamerun - Danimarka
Danimarka - Japonya
Kamerun - Hollanda
-F GRUBU-
Ýtalya
Paraguay
Yeni Zelenda
Slovakya
Maçlar:
Ýtalya- Paraguay
Yeni Zelenda - Slovakya Slovakya - Paraguay
Ýtalya - Yeni Zelanda
Slovakya - Ýtalya
Paraguay - Yeni Zelanda
-G GRUBU-
Brezilya
Kuzey Kore
Fildiþi Sahilleri
Portekiz
Maçlar:
Brezilya - Kuzey Kore
Fildiþi Sahilleri - Portekiz
Brezilya - Fildiþi Sahilleri
Portekiz - Kuzey Kore
Kuzey Kore - Fildiþi Sahilleri
Portekiz - Brezilya
-H GRUBU-
Ýspanya
Ýsviçre
Honduras
Þili
Maçlar:
Ýspanya - Ýsviçre
Honduras - Þili
Ýspanya - Honduras
Þili - Ýsviçre
Ýsviçre - Honduras
Þili - Ýspanya
Yer imleri