Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arasý

Konu: iþte carlosun açýklamarý sizce kim haklý

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart iþte carlosun açýklamarý sizce kim haklý

"Sevgisizlik!"

"Fenerbahçe gerek imajýmý, gerekse geçmiþimi kullanarak bir hayli para kazandý. Ben ise futboluma baktým"

"Aslýnda her þey iyi gidiyordu. Takýmda hem aðabeylik, hem de liderlik yapýyordum. Bu durum bir yýl sürdü."

"Zamanla deðiþtiler, sýradan futbolcu muamelesi yapmaya baþladýlar. Artýk örnek deðildim."

"Ben Roberto Carlos’um. Beni sýradan oyuncu gibi göremezsiniz. Ayrýlmamýn ilk nedeni bu oldu"
    Brezilya’nýn Araras kentinde yaþayan Roberto Carlos için yola koyulmadan önce telefon açarak randevu talebinde bulundum. Hemen bana, “Fenerbahçe’ye transferim aþamasýnda Türk basýnýnda ilk röportajý Milliyet’e vermiþtim. Son röportajý da yine size vereyim. Atla gel” dedi.

Carlos ile Aralýk ayýnýn 27’si için Araras’da sözleþtik. Sabah randevuya bir saat kala telefon açarak acilen Rio’ya gitmesi gerektiðini, Corinthians’ýn sponsor þirketleri ile görüþmeler yapacaðýný söyledi. Ayrýca Zico’nun düzenlediði özel karþýlaþma olduðunu, eski hocasýnýn yanýnda bulunmasý gerektiðini anlattý. Ardýndan da “Beni bekle, piþman olmazsýn” deyince, Carlos’a güvenip üç gün haber gelmesini bekledim.

Nihayet telefon açtý ve “Akþam Araras’tayým. Yarýn sabah 11.00’de buluþalým” sözleriyle beni bir hayli rahatlattý.

Hemen Carlos’un yeni takýmý Corinthians’ýn formasýný aramaya baþladým. 10 milyonluk Sao Paulo kentinde 7 maðaza dolaþtýktan sonra nihayet bir vitrinde üzerinde Roberto Carlos yazýlý bir Corinthians formasý bulabildim.

Formasý ‘yok’ satýyor
    Carlos resmi sözleþme imzalamamasýna raðmen formasý “yok” satýyor. Maðazada çalýþan kadýn sipariþlere yetiþemediklerini söylerken, formanýn fiyatlarý beni daha fazla þaþýrttý. Türk parasýna çevirdiðinizde bir Carlos formasý 180 lira... Anlayacaðýnýz Corinthians, daha Carlos’a imza attýrmadan adýndan müthiþ para kazanmaya baþlamýþ bile... Hele sponsorlarý da bunlara eklerseniz, Brezilyalý yýldýz þimdiden yeni takýmýný zengin etmiþ diyebiliriz.

Ertesi sabah saat 11.00’de Carlos beni aradý ve bulunduðum yeri sordu. Ardýndan arabasýyla gelip aldý ve röportajý yaptýðýmýz yere gittik. Yanýnda özel korumasý da bulunan Carlos, eþinin hamile olmasýndan dolayý evine davet edemediði için özür diledi.

Sonunda röportaja baþladýk, ancak öyle þeyler söylüyordu ki, arada sýrada kayýt cihazýna bakýp bir sorun olup olmadýðýný kontrol ediyordum. Benim bu þaþkýnlýðým karþýsýnda “Merak etme, söylediklerimin arkasýndayým” demekten de kendini alamýyordu.

Ben görevimi yaptým
    Ýþte satýrýna dokunmadan Roberto Carlos’un aðzýndan, 2.5 yýllýk Fenerbahçe serüveni;
    “Benim Fenerbahçe’yi býrakmamýn tek nedeni sevgisizliktir. Fenerbahçe büyük reklamlar yaparak beni transfer etti. Biri banka ve diðeri de telefon þirketi olmak üzere iki büyük sponsor þirket bulmuþtu. Bunun yanýnda forma satýþ gelirleri vardý. Bunlardan tek kuruþ almadým. Fenerbahçe gerek imajýmý, gerekse geçmiþimi kullanarak para kazandý. Ben ise futboluma baktým.

Roberto Carlos sadece marketing deðil, ayný zamanda iyi bir futbolcu da. Sahada görevimi yerine getirdim. Beni transfer ettiklerinde ‘Takýmda lider olacaksýn, tecrübeni Fenerbahçeli futbolcularla paylaþacaksýn’ gibi çok sayýda vaadde bulundular. Baþlangýçta her þey iyi gidiyordu. Takýmda hem aðabeylik, hem de liderlik görevini üstleniyordum.

Bir futbolcudan fazlasý
    Bu bir yýl sürdü. Zicolu dönemde çok baþarýlýydýk. Takýmla yönetim arasýnda köprü vazifesi yapýyordum. Ancak zamanla Fenerbahçe bana karþý deðiþti. Bana sýradan bir futbolcu muamelesi yapmaya baþladýlar. Artýk onlar için örnek bir insan deðildim. Oysa benim futbolculuk kariyerim baþarýlarla dolu. Ben Roberto Carlos’um. Beni sýradan bir oyuncu gibi göremezsiniz. Bu durum benim Fenerbahçe’den ayrýlmamýn ilk nedeni oldu.

Fenerbahçe benim, liderlik, aðabeylik gibi görevlerime artýk ihtiyaç duyulmadýðýný hissettiriyordu. Arkadaþlarýmla ilgili sorunlarý anlatmaya baþladýðýmda dinlemiyorlardý. Luis Aragones’in geliþi, Zico’nun kovuluþu, Brezilyalý oyuncularýn transfer edilmesi hususlarýnda deneyimlerimden yararlanabilirlerdi. Çünkü ben bir futbolcudan daha fazlasýný ifade ediyorum. Onlara fikrimi söyleyebilirdim.”

4 ay maaþ alamadým!
    “Fenerbahçe’den 4 ay maaþ alamadým. Bu beni fazla etkilemedi. Ancak bazý genç arkadaþlar da paralarýný alamýyordu. Bu durumdan futbolcular rahatsýzdý. Daha fazla detay vermek istemiyorum. Çünkü bu konular beni fazlasýyla üzüyor. Ama Maldonado’ya, Edu’ya yapýlanlar, Zico’nun gönderiliþ tarzý hoþ seyler deðildi. Beni ve takýmý çok etkiledi. Düþünsenize Zico ile birlikte Þampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe tarihinin en baþarýlý sonuçlarý alýnmýþtý. Biraz þans yardým etse belki finale kadar da gidilebilirdi. Ama yaptýklarýna, takým ile arasýndaki sevgi baðlarýna bakýlmadan Zico gönderildi. Fenerbahçe’de öyle olaylar yaþadým ki, asla olabileceðini düþünmemiþtim”.

Santos’un yerinde olsam giderdim
    “Son günlerde Real Madrid’in, Andre Santos ile ilgilendiði yazýlýp, çiziliyor. Özellikle Ýspanyol medyasýnda bu transfer konusunda sürekli yorumlar yapýlýyor. Ben þahsen Andre’nin yerinde olsam bir dakika düþünmeden Real Madrid’e gider, Fenerbahçe’yi býrakýrdým. Çünkü böyle bir fýrsat bir daha kolay kolay gelmez”.

"FIFA’lýk olacaðýz"
    Yönetim bana haksýz yere 1 milyon 875 bin euro ceza kesti. Nedeni de gitmek istediðimi söylediðimde hazýrladýklarý yeni sözleþmeyi imzalamak istememem. Avukatlarým anlaþma yolunu arýyor. Olmaz ise FIFA’ya gideceðiz.

“Ben Fenerbahçe’ye geldiðimde burada futbolu býrakmak ve daha sonra bu kulübe hizmet etmek amacýndaydým. Baktým ki, olmuyor. Gitme isteðimi Baþkan Aziz Yýldýrým ile Murat (Özaydýnlý) beye anlattým.

Fenerbahçe’den gelen ilgisizlik yeni arayýþlara baþlamama neden oldu. Corinthians ile görüþmelere baþladým. Amacým Fenerbahçe ile olan sözleþmemi tamamlamak ve mayýs ayýnda veda etmekti. Devre arasýnda gitmeyi düþünmüyordum. Bu konuyu yönetime açtýðýmda bana ‘Bonservis bedeli ödesinler, öyle git’ dediler. Þaþýrdým. Sözleþmemde bonservis bedeli maddesi yoktu. Yani transfer sezonunda istediðim kulübe bedava gidebilirdim. Acele ile yeni sözleþme hazýrladýlar. Oraya bonservis bedeli eklediler. Geçerliliði olmayan tek taraflý hazýrlanmýþ bir sözleþme. Bunu kabul etmeyince, 1 milyon 875 bin euroluk ceza kestiler. Neden 1 milyon 875 bin euro biliyor musun? Bana 4 aylýk borçlarý vardý. Bu miktar 875 bin euro ediyordu. 1 milyon daha eklemiþler üzerine, böylece hem bana olan borçlarýndan kurtuluyorlar, hem de bonservis parasý getirmediðim için ceza kesiyorlar. Avukatlarým ile görüþtüm. Anlaþma yollarý arýyoruz. Olmazsa Fenerbahçe ile FIFA’lýk olacaðýz.”

Kaynak: Milliyet / Mehmet Çiftçi

Kullanýcý Bilgi Menüsü

demekki bu konuþmalarýfenerbahçenin özeti...

adam "ben roberto carlos'um" derken haklý..dünyada futbolla ilgilenen herkes "carlos" ismini duymuþtur..fenerbahçe aleyhine söylediði bu laflardan sonra brezilyalý hiç bir futbolcu birdaha fenere gelmez..çünkü carlos bu laflarý ile brezilyalý futbolcu transferinin önüne set çekmiþ oldu..

güzel bir yorum

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri