Konuya Etiketlenenler

Teşekkur Teşekkur:  0
Beğeni Beğeni:  0
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: xp den vistaya geçmemmek için 15 neden

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Icon14 xp den vistaya geçmemmek için 15 neden

1) Çok Pahalı
    Windows XP Professional kullananları yeni Vista sürümleri içerisinden ancak Vista Ultimate keser. Ve bu işletim sisteminin fiyatı 400 Dolar. Bu rakam yeni bir bilgisayar parasına denk geliyor. Herkesin bu ücreti ödeyebileceğinden şüphemiz var.

2) Her Program Çalışmıyor
    Şu anda kullandığınız her yazılım maalesef Windows Vista’da çalışmıyor. Bunun için yazılım firmalarının yamalarını beklemek zorunda kalacaksınız.

3) Sürücü Desteği
    Windows Vista’da her ne kadar sürücü derdi olmayacak deseler de bazı donanımların sürücüleri konusunda ciddi sıkıntılar var. En azından ülkemizde en çok kullanılan modemlerden Zoom’un bu sorunu bir süre önce yaşadığı gerçeğini unutmamak gerekiyor.

4) Performansı Yerlerde
    Windows sürümleri giderek hantallaşıyor. Kod satırları katlanarak artarken aynı donanımda yeni sürümü çalıştırmak neredeyse imkansız hale geliyor. Yani Windows 95 11.2 milyon satır program kodu içeriyorken Windows Vista50 milyon satıra çıkmış durumda. Ayrıca yeni arayüzü ve bu arayüzüle birlikte gelen değişiklikler ekran kartlarını ağlatacak cinsten. Bütün bunları şimdiden biliyor olmamızsa aşağıdaki maddenin doğmasına neden oluyor.

5) Pahalı Donanımlar
    Windows Vista’yı performanslı çalıştırmak için satın almanız gereken donanımlar cep yakıyor. Çift çekirdekli bir işlemci onu destekleyen ana kart ekran kartı ve RAM derken bu rakam en az 1000 Dolar’ı buluyor.

6) Güvenlik Ellere Emanet
    Windows Vista’nın en güvenli işletim sistemi olacağı söyleniyordu. Ancak çıkmasına günler kala hacker’lar tarafından kırılması ve çıktığında da yasal olmayan kopyalarının sitelerde dolaşması kullanıcıların aklında soru işareti bırakıyor.

7) Akıllı Olmayan Güvenlik
    Windows Vista kullanırken bir yazılım kurmak istediğinizde sizi karşılayacak olan pencereler her ne kadar sizin güvenliğiniz için hazırlansa da bu durum zamanla işkence haline geliyor. Microsoft’un kendi yazılımlarını kurmak istediğinizde bile “Emin misiniz? Tehlikeli olabilir!” uyarısı alıyorsunuz.

8) Değişen Arabirim
    Windows XP’de alıştığınız arabirim Vista’da ciddi değişikliklere uğradığından dolayı uyum konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sıkıntılar zoraki olarak bir süre sonra yerini alışkanlığa bırakıyor. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi beraberinde donanımsal sıkıntılarda getiriyor

9) Güçlü Alternatifler
    Pardus MAC OS X gibi işletim sistemleri Windows Vista’nın yaptıklarından daha fazlasını gerçekleştirebiliyorlar. Sadece pazarlama ve tanıtım konusunda yetersiz kalan bu işletim sistemleri şu anda kullanılan donanımlarla da gayet başarılı çalışıyor. Pardus’un ücretsiz olduğunu hatırlatalım.

10) Microsoft ’un Yamalı İmajı
    Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık Service Pack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken

10) Microsoft ’un Yamalı İmajı
    Zamanında mahkemeler tarafından resmen duyurulan tekelcilik gibi konuların yanı sıra güvenlik açıkları ve yüzlerce MB’lık Service Pack’ler gibi kurulması zorunlu olan yamaları ile kullanıcıları karşısına alan Microsoft bu imajını hala düzeltemediğinden dolayı kullanıcılar yeni de olsa bir Microsoft yazılımına güvenmek istemiyorlar. Hele hele açık kaynak kodun adımları büyüyorken

12) Geniş Bant İnternet
    Windows Vista ile beraber gelen uygulamaların kullanması gereken internet bağlantısı da tıpkı donanım gibi güçlü olması gerekiyor. Aksi takdirde bu araçlardan tam olarak istifade edilemiyor.

13) Yetersiz Kaynak
    Windows Vista’nın çıkmasına rağmen henüz piyasada bu işletim sistemini daha iyi kullanmak için kaynak bulunmuyor. Olan kaynaklar da yabancı dildeki Windows Vista kitapları.

14) Uzun Süren Kurulum
    Windows Vista kurmak istediğiniz zaman kendinize biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Zira kurulumun süresi bilgisayarınızın performansına oranla biraz fazla zaman alıyor. Tahmini olarak 1-2 saat.

15 ) Yamalı Çoraplar
    Windows XP’den sonra gelen yamalar Service Pack adı altında toplanmıştı ve an itibarı ile bu yüzlerce MB’lık dosyalar anlamına geliyor. Windows Vista’nın da daha şimdiden çıkmaya başlayan yamaları zamanla indirilmesi ve kurulması zor bir hale gelecek.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

windows 7 ye devamm usta

Kullanıcı Bilgi Menüsü

vista son güncellemeler ile gayet başarılı bana göre VİSTA ama artık tabiki WİNDOWS 7 .

XP benim için artık tarihi eser basit bir işletim sistemi.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TİVİBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDİASTAR MİNİ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELİTEBOOK 8540p Notebook (İ7) - - Xiaomi Mİ 9T - Honda Civic Premium FB7

Taşı Delen Suyun Gücü Değil Damlaların Sürekliliğidir.

Kullanıcı Bilgi Menüsü

Alıntı Volkan Nickli Üyeden Alıntı Bu Linki Görmeniz İçin SupersatForuma Uye Olmanız Gerekmektedir.
    vista son güncellemeler ile gayet başarılı bana göre VİSTA ama artık tabiki WİNDOWS 7 .

XP benim için artık tarihi eser basit bir işletim sistemi.
    xp ye laf yok usta xp de çok iyi bir işletim sistemi ama ben zorunlu olarak xp kullanmak zorundayım çünkü ekosoft ticari programı yüklü oda windows 7 yi desteklemiyor onun için windows 7 sürümü çıktığı zaman hemen windows 7 ye hücum

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanıcı var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri