Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
2 sonuçtan 1 ile 2 arasý

Konu: SÂlÝm Mevl Ebu Huzeyfe

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart SÂlÝm Mevl Ebu Huzeyfe

Kur'ân-ý kerîmi en iyi okuyanlardan:

SÂLÝM MEVLÂ EBU HUZEYFE

Hz. Ebû Bekir zamanýnda Müseylemet'ül Kezzâb'a karþý yapýlan Yemâme gazâsýnda Muhâcirlerin sancaktarý Hz. Sâlim Mevlâ Ebû Huzeyfe idi. Sâlim'in sancaðý taþýmasý dolayýsýyla tehli***e hedef olacaðýný gören Eshâb dediler ki:

- Senin baþýna bir zarar gelmesinden korkarýz.

Fakat o buyurdu ki:

- Eðer ben sancaðý taþýmayacak olursam Kur'ân-ý kerîm ehlinin en bedbahtý olurum.

Meydan Allah nidâsýyla inledi

Harp sýrasýnda Beni Hanîfe kabîlesi, sancaðý düþürebilmek için sancaðýn bulunduðu yere ve sancaktar Sâlim'e çok þiddetli bir hücum yaptýlar. Sâlim'in sancak tutan kolunu azýlý kâfirlerden birisi çok þiddetli bir kýlýç darbesiyle kesti. Sâlim, "Allah..." diye öyle bir haykýrdý ki, harp meydaný inledi.

Fakat sancak yere düþmeden diðer eliyle tuttu. Bir kýlýç darbesiyle diðer kolu da kesildi. Fakat Ýslâm sancaðý yine yere düþmedi. Çünkü Sâlim vücudu ve kesik kollarý ile sancaða sarýlmýþtý. Kâfirlerin bütün þiddetli darbelerine raðmen sancaðý aslâ yere býrakmadý. Sanki Sâlim Mevlâ Ebû Huzeyfe'ye vurulan her kýlýç darbesi onun sancaða biraz daha sýký yapýþmasýný ve durduðu yerde daha kuvvetle dik durmasýný saðlýyordu.

Ne zaman ki Ýslâm askeri yetiþti ve sancaðý aldýlar, o zaman yere düþtü. Sâlim kâfilerin en þiddetli kýlýç darbeleri altýnda:

- Ve mâ Muhammedün illâ resûl... [Âl-i imrân 144] âyeti kerîmesini okuyordu.

Eshâb-ý kirâm ona yetiþtikleri zaman bu âyeti okuduðunu iþittiler. Yere düþünce Ebû Huzeyfe'yi sordu. Þehîd olduðunu öðrenince buyurdu ki:

- Beni de onun gibilerin yanýna götürün!

Vasiyetini yaptý ve 633 senesinde þehâdet mertebesine eriþti. Ebû Huzeyfe ile beraber birini baþý diðerinin ayaðýnýn yanýnda olduðu hâlde defnettiler.

Malýnýn bir kýsmýný kölelerin azâd edilmesi için, üçte birini beytülmâle, üçte birin de ehline býrakmýþtý. Hanýmý ve çocuklarý kendileri için vasiyet edilen malý almamýþlar, onlar da beytülmâle býrakmýþlardýr. Onun ilim ve irfâný Eshâb-ý kirâm tarafýndan kabûl ve tasdik edilmekle beraber Hz. Ömer'in, husûsî bir muhabbeti ve hürmeti vardý. Hattâ yerine halîfe ta'yin etmek istemiþti.

Sâlim Mevlâ Ebû Huzeyfe, Mekke'den diðer Muhacirlerle çýkýp Medîne'ye gelinceye kadar Muhacirlere imâm oldu.

Allahü teâlâyý çok sever

Bir gün Resûlullahýn yanýnda Sâlim Mevlâ Ebû Huzeyfe'nin ismi zikredildi. Peygamber efendimiz buyurdu ki:

- Muhakkak ki Sâlim, Allahü teâlâyý çok sever. Eðer Allahü teâlâdan korkusu olmasaydý yine sevgisinden dolayý Allahü teâlâya isyân etmez, günâh iþlemezdi.

Peygamberimiz yine bir gün buyurdu ki:

- Kýyâmet günü birçok kimseler Tehâme daðý gibi sevâblarla gelirler. Allahü teâlâ onlarýn amellerini boþa çýkarýr ve onlarý þiddetli bir þekilde Cehenneme atar.

Bu dehþetli durumdan ürperen Sâlim dedi ki:

- Anam babam sana fedâ olsun yâ Resûlallah; biz o kavmi nasýl tanýyacaðýz? Seni hak Peygamber olarak gönderen Allahü teâlâya yemin ederim ki, ben onlardan olmaktan çok korkuyorum.

- Ey Sâlim onlar namaz kýlarlar, oruç tutarlar, fakat kendilerine harâmdan bir þey teklif edildiði zaman Allahü teâlâdan hiç korkmadan o harâmý iþlerler. Allahü teâlâ da onlarýn amellerini, ibâdetlerini kabûl etmez.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Paylaþým için teþekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri