[Hz. mm Habibe Bin-i Ebi Sfyan] - “man ve sabrn mkfat”

Asl ismi Remle olan mm Habibe, Mekke’nin reisi ve o dnemde mriklerin bakan olan Ebu Sfyan’n kzdr. Hz. mm Habibe ilk Mslmanlardandr. Kendisi ve kocas Ubeydullah b. Cah, mriklerin eziyetlerinden kurtulup Habeistan’a hicret ettiler; fakat Ubeydullah irtidat ederek Hristiyan oldu ve o hl zere ld. mm Habibe Mslman olarak Habeistan topraklarnda kald ve Habibe bint-i Ubeydullah adnda bir kz dnyaya geldi.

Dini uruna birok skntlara tahamml eden, ac stne aclar yaayan mm Habibe (r.anha), zor gnler geiriyordu. Yabanc bir diyarda kimsesizdi. Babasnn yanna da gidemezdi. Babas henz Mslman olmad gibi Mslmanlarn da en byk dman idi.

Hz. Peygamber (sas) bu durumdan haberdar oldu ve Habe hkmdar Necai’ye bir eli gndererek mm Habibe’yi kendisine nikahlamasn istedi. Mslman olan Necai, Resulullah’n (sas) bu talebini yerine getirdi ve Ebrehe adl cariyesini Hz. mm Habibe’ye gndererek Resulullah’n (sas) evlilik talebinin mjdesini verdi.

Hz. mm Habibe (r.anha) bu habere ok sevindi. Cariye ona yle dedi: “Kral (Necai) nikahn kymak iin vekil tayin etmeni istiyor.” mm Habibe (r.anha) sonrasn yle anlatyor: “Bunun zerine, Sa’d b. As’n olu Halid’i ardm ve onu kendime vekil tayin ettim. Sevincimden Ebrehe’ye kolumdaki iki gm bileziimi ve parmamdaki gm yzkleri mjdesine karlk verdim.”

Akam olunca Necai, Cafer b. Ebi Talib’e orada bulunan btn Mslmanlar toplamasn emretti. Toplantda ksa bir konuma yaptktan sonra Necai yle dedi: “Resulullah (sas) mm Habibe Bint-i Ebi Sfyan’ kendisiyle evlendirmem iin bana bir mektup yazd. Ben de onun isteini kabul ettim ve mm Habibe’yi 400 dirhem mehir ile ona nikahladm.”

Necai, Efendimiz (sas) adna velime verdi

Necai, mehir olarak tespit edilen paray Halid’e verdikten sonra kalkmak zere olan Ashab- Kiram’a “Oturun. Evlendikleri zaman peygamberlerin yemek yedirmeleri snnettir.” diyerek dn yemei (velime) ikram etti. (sd’l Gabe, 7/ 215-216)

Hz. mm Habibe (r.anha) Peygamber (sas) hanesine dahil olunca baz gzellikler zuhr etti. Henz slam ile merref olmayan babas Ebu Sfyan’n, Hz. Peygamber’e (sas) kini ve dmanl azalm oldu. Ve, nihayetinde, Mekke fethinde babas ile birok mrik Mslman olmutur.

Bir gn Ebu Sfyan kzn ziyaret iin Medine’ye gitti. Eve geldiinde Efendimiz’in (sas) oturduu mindere oturmak zere idi ki, mm Habibe hemen mdahale ederek minderi ald ve oturmasna mani oldu. Ebu Sfyan bu duruma ok ard ve, “Kzm, minderi mi benden, yoksa beni mi minderden esirgiyorsun, anlayamadm!” dedi. Bunun zerine Hz. mm Habibe (r.anha), “Bu Resulullah’n minderidir. Mrik onun zerine oturamaz. Oysaki, sen mriksin ve u an necissin!” dedi.

Hz. mm Habibe (r.anha), slam’a ve Peygamberimiz’e olan sadakatini her zaman muhafaza etti. Ondan duyduu btn gzellikleri benimser ve yerine getirirdi. Peygamberimiz’den (sas) birok hadis rivayet etmitir. Bu yce hanm sahabe Hicret’in 44. senesinde vefat etmitir. Allah kendisinden raz olsun. (sd’l Gabe, 7/316