Teþekkur Teþekkur:  0
Beðeni Beðeni:  0
3 sonuçtan 1 ile 3 arasý

Konu: Müjdat Gezen (Hayatý ve Baþarýlarý)

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Müjdat Gezen (Hayatý ve Baþarýlarý)

29 Ekim 1943 yýlýnda Ýstanbul Fatih’te doðdu. Sahneye ilk kez 1953 yýlýnda bir ilkokul piyesinde çýktý. Ve ayný yýl Doðan Kardeþ çocuk dergisinde þiirleri yayýmlandý. Yine bu yýllarda Ýstanbul Radyosu Çocuk Kulübü’nde mikrofonla tanýþtý. Vefa lisesinde okudu.
    1956-57 yýllarýnda çeþitli amatör tiyatro topluluklarýnda rol aldý. 1960 yýlýnda Ýstanbul Belediyesi Þehir Tiyatrolarý’nda profesyonel oldu. 1961 yýlýnda Ýstanbul Belediyesi Konservatuvarý Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1962 yýlýnda ilk filmini çevirdi. 1963 yýlýnda ilk özel tiyatro çalýþmalarýný yaptý. Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatrolarýna girdi. 1963-64 yýllarýnda sanat dergilerinde þiirleri çýktý. 1964-66 askerlik yýllarý ve oyun yazma denemeleri. 1966 yýlýnda Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girdi. 1967 yýlýnda arkadaþlarýyla birlikte Halk Oyuncularýný kurdu. 1968 yýlýnda ilk kez kendi özel tiyatrosunu açtý ve ayný sezon Ýstanbul Tiyatrosu’nda çalýþtý. 1970 yýlýnda sahne, film, TV çalýþmalarýnda bulundu. Ayný yýl kýzý Elif dünyaya geldi. ilk kitabý 1975 yýlýnda yayýnlandý. Yayýnlanmýþ 38 kitabý var ve bunlardan 9 tanesi okullarda yardýmcý ders kitabý olarak okutuluyor. 1982 yýlýnda bir yayýnevi kurdu. Yine ayný yýl Ýstanbul B.Konservatuvarý ve sonradan Ý.Ü. Devlet Konservatuvarý’nda Türk Tiyatrosu öðretmenliði yaptý. Ayný yýl, yazar arkadaþý Kandemir Konduk’la birlikte “Güldürü Üretim Merkezi”ni kurdu ve büyük gazetelerde mizah sayfasý yönetti. 1991 yýlýnda MSM’yi kurdu. 1992 yýlýnda “MSM Ormaný”ný kurdu. 1995 yýlýnda Hamlet Efendi adlý oyunu ödül aldý ve Devlet Tiyatrolarý’nda oynandý. 1996-98 Cumhuriyet gazetesinde yazdý. 1997 Devlet Tiyatrolarý’nda oyun yönetti. Ayný yýl Babam adlý oyunu ödül aldý. 1998 yýlýnda ilk kez adýný taþýyan tiyatrosunu kurdu. 2001 yýlýnda MSM Huzurevi’ni kurdu. Yüz civarýnda filmde, elli civarýnda oyunda, binden fazla radyo ve TV. skecinde rol aldý, bunlarýn bir bölümünü yazdý ve yönetti. 25’den fazla oyun, 8 sinema filmi ve 5 TV dizisi yönetmenliði yaptý.

2006 yýlýnda Halit Kývanç’ýn yazdýðý “Aðlama Palyaço Makyajýn Bozulur” adlý yaþam öyküsü yayýnlandý.
    2006-2007 Tiyatro sezonunda kendi adýný taþýyan tiyatrosunu kurdu. Savaþ Dinçel Sahnesi’ni açtý.
    2007 yýlýnda Birleþmiþ Milletler UNICEF Ýyi Niyet Elçisi seçildi.
    Sekizi okullarda “yardýmcý ders kitabý” olarak okutulan kýrkdört basýlý kitabý var.
    2009 yýlýnda MSM Ankara, MSM Ýzmir, MSM Bursa açýldý.

MÜJDAT GEZEN HAKKINDA BÝLMEK ÝSTEDÝKLERÝNÝZ

1)Bu mesleðe ne zaman ve nasýl baþladýnýz?
    1953 Yýlýnda bir ilkokul piyesinde sahneye çýkarak baþladým.1960 yýlýnda Þehir Tiyatrolarýnda profesyonel oldum.Konservatuar tiyatro bölümüne girdim.

2)Sizce tiyatronun tanýmý nedir?
    Tiyatro,insaný insana insanla anlatan ve insanca anlatan tek sanat dalýdýr.Diðer sanatlar tiyatronun içinde vardýr.Mimarlýk,dans.müzik gibi.

3)Oyuncu olmasaydýnýz ne olmak isterdiniz?
    Öðretmen veya hukukçu olmak isterdim.25 yýldýr öðretmenlik yapýyorum.

4)MSM ‘yi nasýl ve hangi amaçla kurdunuz?
    Ý.Ü. Devlet Konservatuarý’nda hocalýk yaparken,bu iþin çok güzel bir meslek olduðunu bir kez daha keþfettim ve 1991’de MSM’yi kurdum.

5)Öðrencilerinizin baþarýlarý sizde nasýl bir duygu uyandýrýyor?
    Geçen yýl bir öðrencim bana “ödül aldýk” dedi.Bu beni çok mutlu etti.Onlarýn baþarýlarýndan gururlanýyoruz.

6)Hangi okullarda okudunuz?
    Hýrka-i Þerif Ýlkokulu,Karagümrük Ortaokulu,Vefa Lisesi Konservatuar

7)Hiç “keþke þu rolde oynasaydým” dediðiniz odlu mu?
    Hamlet’ i oynamayý çok isterdim.Olmadý.Üç Hamlet oyununda figüranlýk yapabildim.

8)Kaç kitabýnýz var?
    38

9)Sizi en çok duygulandýran veya büyük bir sevinçle oynadýðýnýz bir rol var mý?
    Oynadýðým rolleri seçme þansým var.Bu nedenle hemen hepsini severek oynarým.”Azmi” ve “Darbukatör Bayram”ýn benim için yeri baþkadýr diyebilirim.

10)Bir gün sizin gibi baþarýlý bir sanatçý olmak isteyen arkadaþlara tavsiyeleriniz nelerdir?
    Yetenek-eðitim-çok çalýþmak bir araya gelince iyi oluyor.Bu mesleði seçenlere bol kitap okumalarýný ve çok çalýþmalarýný öðütlerim.
    Konu Volkan tarafýndan (09-05-2010 Saat 13:44 ) deðiþtirilmiþtir.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TÝVÝBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDÝASTAR MÝNÝ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELÝTEBOOK 8540p Notebook (Ý7) - - Xiaomi MÝ 9T - Honda Civic Premium FB7

Taþý Delen Suyun Gücü Deðil Damlalarýn Sürekliliðidir.

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Standart Müdat Gezen Sanat Merkezi

Bu Linki Görmeniz Ýçin SupersatForuma Uye Olmanýz Gerekmektedir.

Müjdat Gezen Tiyatrosu, 02 Ekim 2006 Pazartesi günü Cumhurbaþkanýmýzýn eþi Sn. Semra SEZER Hanýmefendi tarafýndan açýlmýþtýr. Müjdat Gezen Tiyatrosu, tiyatro oyunlarýnýn yanýnda panel, toplantý, sergi ve seminer gibi organizasyonlara da ev sahipliði yapacaktýr.

LG 49UF8507 UH/3D - SAMSUNG 40D6000 3D LED TV - TÝVÝBU HUMAX IPTV+UYDU HD - MEDÝASTAR MÝNÝ 2727HD - ATLANTA HDBOX T - KORAX FULL HD - Next Mini Black Plus + HD - STAB HH 120 Diseqc Motor - NEXT 2600 D Diseqc Motor - INVERTO BLACK ULTRA TWIN - MTI 0.2 db Süper LNB - LENOVO TPAD E495 Notebook (AMD RYZEN5) - HP ELÝTEBOOK 8540p Notebook (Ý7) - - Xiaomi MÝ 9T - Honda Civic Premium FB7

Kullanýcý Bilgi Menüsü

Benim için hayatýmda çok saygý duyduðum insanlýk ve çalýþma azmi olarak idollarým arasýnda olan çok deðerli sanatçý bir deðerimizdir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an Bu Konuyu Gorunteleyen 1 Kullanýcý var. (0 Uye ve 1 Misafir)

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri